Wiadomości

stat

Bieg św. Dominika dla profesjonalistów i amatorów

KL Lechia Gdańsk

fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl

Blisko 600 zawodniczek i zawodników wystartowało w konkurencji otwartej podczas Biegu św. Dominika. Obok siebie rywalizowali profesjonaliści i amatorzy. Do pokonania mieli 5 kilometrów. Triumfowali Paweł Szostak z Hrubieszowa oraz Iwona Lewandowska z Włocławka.Bieg na dystansie 5 kilometrów poprzedził otwierający imprezę prolog na 1000 metrów (czytaj więcej). Podobnie jak do inauguracyjnego startu także i do tej konkurencji mogli zgłosić się wszyscy chętni.

Ostatecznie pobiegło 600 osób, a metę osiągnęło 552 uczestników. Najmłodsi startowali w kategorii do 16. roku życia, a najstarsi w grupie wiekowej powyżej 75 lat.

Bieg wygrał 19-letni Paweł Szostak. Zawodnik Unii Hrubieszów pod koniec czerwca wywalczył w Białymstoku wywalczył tytuł wicemistrza Polski juniorów na dystansie 3 kilometrów. W Gdańsku biegacz z najbardziej wysuniętej na wschód miejscowości w Polsce udowodnił, że dobrze radzi sobie nie tylko na bieżni.

- Warunki w biegu ulicznym są specyficzne i biegnie się na pewno inaczej. Szczególnie trzeba było uważać na zakrętach, bo miejscami podłoże było dość śliskie, a po wczorajszej ulewie zostało jeszcze kilka kałuż, ale generalnie trasa była przygotowana bardzo dobrze. Na początku biegu trzymałem się zwartej grupy, ale na koniec urwaliśmy się stawce razem z kolegą, Andrzejem Rogiewiczem i walkę stoczyliśmy między sobą. W biegu Dominika startowałem po raz pierwszy, ale na pewno wrócę tu w przyszłym roku. Zarówno organizatorom jak i kibicom należą się słowa uznania - powiedział zwycięzca chwilę po przekroczeniu mety.

Wśród kobiet najlepszy czas uzyskała Iwona Lewandowska - aktualna, a także ubiegłoroczna mistrzyni Polski w biegu na 10 kilometrów.

- To był tak naprawdę bieg interwałowy, bo były cztery zakręty, na których trzeba było wytracić trochę prędkość. Do tego po dwóch okrążeniach zaczęły się duble, co zaważyło trochę na rezultacie, ale myślę, że mogę być zadowolona. Start w Gdańsku był dla mnie treningiem przed przygotowaniami do wrześniowego maratonu w Warszawie - mówi biegaczka LKS Vectra DGS Włocławek, która może pochwalić się nie tylko sportowymi sukcesami. Właśnie otworzyła bowiem przewód doktorski na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Dyrektor biegu Stanisław Lange wraz ze zwycięzcami: Pawłem Szostakiem i  Iwoną Lewandowską.
Dyrektor biegu Stanisław Lange wraz ze zwycięzcami: Pawłem Szostakiem i Iwoną Lewandowską. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl
Zawodowi biegacze nie byli jednak jedynymi głównymi bohaterami tego startu. W stawce uczestników znalazło się miejsce dla amatorów, którzy potraktowali start jako świetną zabawę, a także próbę własnych możliwości.

- Jak się okazuje, w moim wieku też można biegać i osiągać całkiem przyzwoite czasy - mówi 130 na mecie Adam Czerwiński z Elbląga startujący w kategorii do 55 roku życia, który z czasem 0:20:32 zostawił za sobą wielu młodszych uczestników.

- Biegam od około dwóch lat. Zaczynałem dla rekreacji, ale wciągnąłem się i startuję na dłuższych dystansach. Tegoroczny start w Dominiku był moim drugim i na pewno nie ostatnim. Duże uznanie i podziękowania dla dyrektora biegu pana Lange i pozostałych organizatorów - dodaje pan Adam.

Wydaje się, że do pełni szczęścia biegaczom zabrakło jedynie trochę więcej miejsca, gdyż duża liczba uczestników sprawiła, że szczególnie na pierwszym okrążeniu w ciasnych uliczkach Starego Miasta o pozycję trzeba było walczyć... łokciami.

- Pierwsze kółko to niestety głównie przepychanka. W jej wyniku wpadłam na wózek już na pierwszym zakręcie, a szkoda, bo gdyby nie to, z pewnością wykręciłabym życiówkę na tym dystansie. Wiem, że to nie służyłoby popularyzacji biegania, ale być może lepiej byłoby nieco ograniczyć liczbę uczestników. Ogólnie impreza była jednak bardzo udana. Biegam od pięciu lat, ale tutaj wystartowałam po raz pierwszy. - powiedziała nam zwyciężczyni w żeńskiej kategorii do 50. roku życia, Aleksandra Dzierzkowska z Malty Poznań, która dystans pokonała w czasie 0:20:16.
Wyniki biegu kobiet i mężczyzn na 5 km:
1. Paweł Szostak (Unia Hrubieszów) 0:15.25
2. Andrzej Rogiewicz (LKS Zantyr Sztum) 0:15.34
3. Grzegorz Cybulski (RKS Rumia) 0:15.45
4. Robert Sadowski (WKS Flota Gdynia) 0:15.51
5. Grzegorz Sokołowski (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) 0:15.55
6. Daniel Pek (Olimpijczyk Skorzewo) 0:15.57
7. Jan Rybarczyk (Darłowo) 0:15.58
8. Błażej Król (GKS Tecza Buniks) 0:16.04
9. Iwona Lewandowska (LKS VectraDGS Włocławek) 0:16.06
ZOBACZ PEŁNE WYNIKI (PDF)


Opinie (4) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane