Wiadomości

stat

Biegi przeszkodowe OCR kwitną w Polsce i na świecie. W czerwcu ME w Gdyni

Liczba osób biorących udział w zawodach biegów przeszkodowych rośnie w ogromnym tempie, zarówno w Polsce jak i w innych krajach.
Liczba osób biorących udział w zawodach biegów przeszkodowych rośnie w ogromnym tempie, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. fot. OCR Polska

Biegi przeszkodowe OCR to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych w Polsce i na świecie. Od 27 do 30 czerwca Gdynia będzie gościć mistrzostwa Europy, w których ma wystartować około 4000 uczestników. - Część odbędzie się na Narodowym Stadionie Rugby, aby kibice mogli przyglądać się zmaganiom. Poza tym, na tej samej trasie co najlepsi, w formule otwartej - open będzie mógł wystartować każdy chętny - mówi nam Przemysław Trapkowski, członek stowarzyszenia OCR Polska, dyrektor mistrzostw Europy.Więcej informacji na temat mistrzostw Europy na stronie ocrec2019.comMistrzostwa Europy OCR 2019 odbędą się w Gdyni. Jak doszło do tego, że Polska zorganizuje tak prestiżową imprezę?

Przemysław Trapkowski: Polska a konkretnie reprezentujące nasz kraj Stowarzyszenie OCR Polska jest członkiem Europejskiej Federacji Biegów Przeszkodowych EOSF. Federacja ta na arenie europejskiej zajmuje się sportowym aspektem dyscypliny i posiada prawa do organizacji imprezy tej rangi. Po drugich mistrzostwach, które odbywały się w Holandii, rozpoczęliśmy starania o przyznanie praw do organizacji zawodów w naszym kraju. Biorąc pod uwagę polski potencjał i najlepszą koncepcję organizacji, federacja przyznała imprezę właśnie nam.

Jak wyglądają prace przy tym wydarzeniu?

Prace trwają już od miesięcy. W zasadzie rozpoczęły się tuż przed ubiegłorocznymi mistrzostwami, które odbyły się w czerwcu w Danii. Już wtedy dostaliśmy potwierdzenie, że będziemy kolejnym organizatorem największego święta OCR w Europie i od tego czasu pracujemy nad wydarzeniem. Prace są już bardzo zaawansowane, trasa opracowana, mamy pełen plan na przeszkody, które dostarczą przeróżni organizatorzy biegów i producenci parków Ninja. Sprzedane jest już niemal 2000 biletów i liczymy na kolejny rekord frekwencji.

Mistrzostwa Europy 2019 w Gdyni odbędą się od 27 do 30 czerwca. Organizatorzy ze Stowarzyszenia biegów przeszkodowych OCR Polska spodziewają się nawet 4000 uczestników z całego kontynentu, a więc o blisko 1000 więcej niż w ubiegłorocznych zawodach w duńskim Esbjerg.

W poprzednich edycjach mistrzostw liczba polskich reprezentantów wynosiła kolejno: 21, 77, 154, co pokazuje jak dyscyplina rozwija się w naszym kraju. W Gdyni oprócz tych, którzy uzyskają kwalifikacje i wystartują w elicie oraz kategoriach wiekowych, z takimi samymi wyzwaniami, udział będą mogli wziąć wszyscy chętni.


Formuła biegów z przeszkodami kojarzy się z rozległym bieganiem po lesie. Czy kibice będą mieli okazję zobaczyć jak ścigają się zawodnicy?

Nie powiem, że przede wszystkim, ale w tym roku położyliśmy szczególny akcent na aspekt kibicowski. Według mnie OCR to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu na świecie. Choć w związku z często faktycznie trudnymi rozległymi terenami, dość skomplikowana do kibicowania. Dlatego zależało nam, aby by możliwie jak największą cześć widowiska zapewnić w sprawdzonym w innych sportach środowisku stadionowym. Dzięki współpracy z naszym strategicznym partnerem Miastem Gdynia, mistrzostwa odbędą się częściowo na Narodowy Stadionie Rugby. To umożliwi kibicom z trybun przyglądanie się zmaganiom zawodników na starcie, na mecie, ale również w trakcie. Trasa jest tak poprowadzona, by w mniej więcej połowie, uczestnicy ponownie wbiegli na stadion i tam pokonywali kilka przeszkód. Będzie również pętla z przeszkodami wokół Gdynia Areny, kibice będą mogli z popcornem w ręku oglądać jak zawodnicy zmagają się z kilkunastoma przeszkodami. Zobaczą to z wygodnego siedzenia stadionu NSR.

Organizatorom mistrzostw Europy zależy, aby kibice mieli możliwość uważnego śledzenia zmagań zawodników.
Organizatorom mistrzostw Europy zależy, aby kibice mieli możliwość uważnego śledzenia zmagań zawodników. fot. OCR Polska
Czy poza ściganiem w ramach mistrzostw będą jakieś inne atrakcje?

Będzie ich wiele. Po pierwsze na trasie mistrzostw Europy może pobiec każdy. W czwartek 27 czerwca na dystansie 5 km i w piątek na dystansie 15 km uruchomiliśmy formułę Journeyman, czyli tzw. falę dla osób, które nie zdobyły kwalifikacji na mistrzostwa, ale chcą poczuć ich smak. W niedzielę na ułatwionych zasadach, cały dzień odbywał się będzie bieg serii Open. To dostępny dla każdego bez względu na wiek, bieg w którym na trasie mistrzowskiej można pobiec np. z żoną, kolegą czy całą ekipą znajomych i pomagać sobie na przeszkodach. Na stadionie odbędzie się ponadto rywalizacja w formule Ninja Track, czyli 150 metrowy tor z ośmioma przeszkodami, zero biegania, czysta siła i sprawność. To będzie prawdziwa gratka dla każdego sprawnego śmiałka.

Tutaj zapiszesz się do startu w biegu OpenBiegi przeszkodowe w Polsce
W Polsce prawdziwy moda na biegi przeszkodowe została zapoczątkowana przez organizację Runmageddon. W 2015 roku w sprytnie zachęcający sposób wciągnęła do zabawy tysiące osób, a dziś liczby uczestników ich imprez to już dziesiątki tysięcy rocznie. Razem z rozwojem tej organizacji powstawały nowe jak Barbarian Race, Biegun OCR, Adrenaline Rush czy Runaway , które na swój sposób docierały do kolejnych chętnych na ekstremalne wyzwania.

Dwa lata temu powstała organizacja, która w formie stowarzyszenia, o nazwie OCR Polska. Zajęła się sportową stroną OCR (Obstacle Course Race) - czyli biegów przeszkodowych. Zrzeszyła wokół siebie organizatorów i kluby sportowe, ustaliła zasady rywalizacji na określonych biegach i prowadzi ranking indywidualny polskich zawodników i klubów. W ubiegłym roku za sprawą OCR Polska zostały zorganizowane pierwsze niezależne Mistrzostwa Biegów Przeszkodowych OCR, a w tym roku stowarzyszenie zajmuje się organizacją IV Mistrzostwa Europy OCR.


Czy tor ma coś wspólnego z telewizyjnym programem Ninja Warrior, który podobno ma ruszyć niedługo w Polsacie?

Koncepcja formuły jest faktycznie wprost powiązana z tym amerykańskim programem. Jesteśmy pionierami w uruchomieniu tej formuły na imprezie rangi mistrzostw Europy. Patrząc na liczby osób zainteresowanych udziałem w programie Polsatu, wiemy że to będzie hit. Po raz pierwszy w historii zostanie wyłoniony mistrz i mistrzyni Europy tej formuły. Każdy może spróbować swoich sił.

Zapisz się do startu w formule Ninja TrackCzy formułę Ninja Track również planujecie udostępnić w wariancie mistrzowskim po czerwcowym wydarzeniu w naszym kraju?

Tak. Mamy to w planach. Zapraszamy do śledzenia fanpage www.fb.com/OCR.Polska tam będą informacje na temat naszych aktywności i inicjatyw.

Czy będzie coś dla dzieci?
Podczas wszystkich czterech dni wydarzenia startować będą mogły dzieci w formule Kids. To zawody z podziałem na kategorie wiekowe, z pięknymi zielonymi medalami za ukończenie biegu. Planujemy też wariant rywalizacyjny dla dzieci, które mają już chęć się pościgać z finałem w sobotę. Zapraszamy wszystkich rodziców by zamiast do centrum handlowego czy na plażę przyjechali od 27 do 30 czerwca do Gdyni na Narodowy Stadion Rugby z dziećmi.

Poszukaj więcej informacji na temat treningów, biegów i inicjatyw związanych z biegami OCR

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane