Bjelica i Wright lepsze od reprezentacji Polski

Marta
13 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Trzy koszykarki Lotosu: Marta Jujka, Monica Wright i Milka Bjelica wystąpiły w niedzielę, w Lublinie w Meczu Gwiazd Ford Germaz Ekstraklasy. Ze zwycięstwa cieszyły się dwie zagraniczne przedstawicielki gdyńskiego klubu, gdyż drużyna Gwiazd pokonała reprezentację Polski po dogrywce 90:87 (21:19, 19:19, 22:27, 20:17, d.8:5).

GWIAZDY FGE: Maksimović 16, Phillips 14, Carter 8, Gladden 8, Raymond 6 - Mosby 10, Koehn 7, Bjelica 6, Wright 6, Zoll 5, Denson 4.

POLSKA: Kobryn 22, Skobel 5, Leciejewska 4, Żurowska 4, Pawlak 2 - Szott 20, Mowlik 13, Jujka 11, Krężel 4, Czarnecka 2, Dźwigalska 0.

Spośród gdynianek najwięcej punktów zdobyła Marta Jujka. Jednak jej 11 "oczek" nie pomogło polskim koszykarkom w odniesieniu zwycięstwa. Środkowa przebywała na parkiecie nieco ponad kwadrans, trafiła 5 na 7 rzutów za 2 punkty, jednego z dwóch wolnych i zapisała na swoim koncie 1 zbiórkę, co jak na jej możliwości nie jest oszałamiającym wynikiem.

Po przeciwnej stronie zagrały Monica Wright i Milka Bjelica. Obie solidarnie zdobyły po 6 punktów. Amerykanka grała przez 18 i pół minuty, miała 50-procentową skuteczność rzutów za 2 punkty, zebrała 4 piłki i miała 1 asystę.

Najdłużej z koszykarek zespołu mistrzyń Polski przebywała na parkiecie Bjelica. Serbka zagrała 27 i pół minuty jednak miała fatalną skuteczność. Trafiła tylko 2 rzuty na 9 prób za 2 punkty, zza łuku nie próbowała wcale i trafiła 2 rzuty wolne, podobnie jak jej koleżanka z drużyny zanotowała 4 zbiórki.

Wynik otworzyła Justyna Żurowska, trafiając zza linii 6,75 i od razu Polki wyszły na prowadzenie, trwało to jednak tylko chwilę, gdyż reprezentacja gwiazd z zagranicy prowadzoną przez Jelenę Maksimović była na początku meczu skuteczniejsza i po pierwszej kwarcie było 21:19 dla gwiazd zagranicznych.

Polską drużynę na chwilowe prowadzenie w 13. minucie wyprowadziła Katarzyna Krężel (26:25) później jednak znów skuteczniejsze były koszykarki z zagranicy i po 20 minutach prowadziły 40:38.

Po przerwie Polki zagrały nieco szybciej, a że poprawiły skuteczność swoich rzutów zza łuku i półdystansu wyszły po raz kolejny na prowadzenie, po 30 minutach wynosiło ono zaledwie 3 punkty (65:62) ale dlatego, że po niezłym otwarciu drugiej połowy Polki znów dały się "rozegrać" Erin Phillips i Maksimović.

W czwartej kwarcie Polki odskoczyły nawet na 78:72, jednak nie potrafiły tej przewagi utrzymać i skutecznie finiszujące zawodniczki z zagranicy doprowadziły do remisu 82:82.

W doliczonym czasie gry mecz toczył się według schematu z 4 kwarty. Najpierw Polki prowadziły jednak później zaczęły popełniać błędy. Na 130 sekund przed końcem Phillips po przechwycie zdobyła punkty na 88:85, później ani Paulina Pawlak, ani Elżbieta Mowlik nie wykorzystały swoich szans na zmniejszenie dystansu a Alicia Gladden po własnej zbiórce defensywnej pod polskim koszem nie pomyliła się i było już 90:85 dla gwiazd z zagranicy. Przewagi tej już nie roztrwoniły. MVP spotkania wybrano Jelenę Maksimović.