Blamaż Trefla w Hali 100-lecia

W minionym sezonie koszykarze Trefla w meczu Pucharu Polski rozbili doszczętnie Siarkę w Hali 100-lecia, wygrywając 110:56. Być może sopocianie liczyli, że teraz będzie równie łatwo, lekko i przyjemnie. Niestety, nic takiego nie miało miejsca. Podopieczni Karlisa Muiznieksa przegrali z drużyną z Tarnobrzega 65:66 (15:13, 17:18, 18:20, 15:15. U siebie zawiedli równie mocno jak w niedawno oddanym spotkaniu ze Śląskiem Wrocław

4 typowania

TREFL: Koszarek 18, Wiśniewski 9, Stefański 6, Burgess 4, Horne 0 - Turek 12, Waczyński 8, Dylewicz 7, Cummings 1, Szymkiewicz 0.

SIARKA: Piechowicz 14, Barycz 13, Doaks 13, Corbett 8, Miller 6 - Tiller 10, Karnowski 2, Wyka 0, Rabka 0.

Sopoccy koszykarze po raz trzeci w sezonie przegrali 1 punktem, w przeciwieństwie jednak do przegranych we Włocławku i Słupsku porażkę we własnej hali z Siarką, która w minionym sezonie zajęła pozycję spadkową nie sposób nazwać inaczej niż blamażem. Trefl po raz kolejny w sezonie kompletnie nie miał pomysłu na zwycięskie rozegranie końcówki spotkania a ostatnie punkty zdobył na 2 minuty przed ostatnią syreną, w koszykówce to wieczność.

Pierwsze punkty w meczu, z najmłodszą druzyną TBL, zdobył Łukasz Wiśniewski, za chwilę swoje trafienie dodał Marcin Stefański i było 4:0 dla gospodarzy. Goście jednak, którzy "na rozkładzie" mają w tym sezonie już m.in. Anwil Włocławek nie zamierzali łatwo sprzedawać skóry.

Najgroźniejszy w pierwszej fazie meczu był w szeregach Siarki Marek Piechowicz, to po jego punktach goście zachowywali punktowy "kontakt" z sopocianami. Było m.in. 8:6 i 10:8 dla gospodarzy, którzy gdy już odskoczyli nieco od rywali zaraz tą nieco większą przewagę tracili. Po 10 minutach gry dwupunktowa różnica utrzymywała się i było 15:13.

Druga kwarta nie przyniosła zmiany scenariusza przebiegu spotkania, akcje przenosiły się spod kosza pod kosz, mecz był wprawdzie szybki ale przez to chaotyczny i poziom widowiska od strony zaawansowania technicznego pozostawiał wiele do życzenia.

Wynik w dalszym ciągu oscylował wokół remisu, z lekkim wskazaniem na sopocian. Po rzucie Waczyńskiego w 13 minucie było 20:17, za chwilę goście doszli Trefla na 20:19. Wówczas do kosza Siarki trafił Filip Dylewicz ale znów goście odpowiedzieli punktami.

W 16 minucie goście na chwilę objęli prowadzenie 22:23 i dopiero wówczas sopocianie wykorzystali kilka swoich akcji z rzędu przy okazji skutecznie broniąc własnego kosza. W 18 minucie po rzucie Wiśniewskiego było 30:23 i było to najwyższe prowadzenie "żółto-czarnych" od początku tego spotkania.

Wówczas trener gości, Dariusz Szczubiał, wziął czas, a po powrocie na parkiet jego podopieczni zaliczyli serię 8:0 i po minucie od najwyższego prowadzenia gospodarzy było już 31:30 dla Siarki. W jednej z ostatnich akcji pierwszej połowy punkty dla gospodarzy zdobył Wiśniewski i po 20 minutach meczu było 32:31 dla Trefla.

W pierwszej połowie najwięcej punktów dla sopocian zdobył Adam Waczyński 8 zaś dla Siarki również 8 punktów zdobył Marek Piechowicz. Obydwa zespoły miały wręcz zastraszająco niską skuteczność rzutów z dystansu, sopocianie trafili tylko raz na 8 prób zaś goście również oddali 8 rzutów ale nie trafili ani razu.

Swoją skuteczną passę z końcówki pierwszej połowy goście przenieśli równiez na początek połowy drugiej. Wygrali otwarcie 7:1 i w 38:33 w 23 minucie.

John Turek odpowiedział jednak momentalnie akcją 2+1, później w ekipie sopockiej wreszcie odblokował się Łukasz Koszarek. Rozgrywający Trefla, który w pierwszej połowie nie zdobył punktu w 25 minucie trafił zza łuku a za chwilę również z dystansu, trafił Wiśniewski i było 46:44 dla sopocian.

Gospodarze jednak po objęciu minimalnego prowadzenia "zatrzymali się". W kolejnych minutach znów trwała walka kosz za kosz a po 30 minutach meczu to goście minimalnie prowadzili 51:50.

Ostatnią odsłonę "trójką" otworzył Koszarek, po kilku nieskutecznych akcjach z jednej i drugiej strony kolejne punkty do dorobku Trefla dolożył Stefański. Sopocianie objęli prowadzenie 55:51. Na punkty najniższego w TBL, Josha Millera celnym rzutem za 3 odpowiedział Koszarek i było 58:53 dla gospodarzy. Sopocianie jednak znów nie wykorzystali kolejnej akcji a goście odpowiedzieli punktami zza łuku Nicchaeusa Doaksa (58:56).

Na 106 sekund przed końcem meczu Koszarek ponownie trafił z dystansu wyprowadzając sopocian na prowadzenie 65:60. Trener Szczubiał od razu wziął czas a po powrocie na parkiet Miller mimo asysty graczy sopockich wyskoczył najwyżej i z półdystansu trafił do kosza. Kolejne punkty dołożył LaMarshall Corbet zrobiło się zaledwie 65:64 dla Trefla i teraz szkoleniowiec gospodarzy musiał wziąć czas.

Sopocianie nadal jednak nie potrafili zakończyć swojej akcji celnym rzutem, tymczasem Miller na 6 sekund przed końcem meczu oddał rzut na kosz sopocki, nie trafił ale piłki nie zebrał nikt z sopocian tylko Wojciech Barycz, który zdobył punkty dające prowadzenie gościom.

Żadna z ekip nie miała na swoim koncie więcej niż czterech fauli, sopocianie potrzebowali niecałych 5 sekund aby dojść pod kosz Siarki, wówczas jednak faulował, jeszcze przed rzutem, Corbett. Gospodarze wznawiali grę z boku, piłka powędrowała na obwód do Waczyńskiego, ten jednak zasłaniany musiał oddać rzut wysokim lobem, nie widząc dokładnie kosza, nie trafił i trzecia jednopunktowa porażka sopocian stała się faktem.

- Na parkiecie jest pięciu zawodników, którzy mają do wykonania określone zadanie, muszą podjąć odpowiednie decyzje, niestety w końcówce dzisiejszego meczu tego postawionego zadania nie wykonali. Mieliśmy wcześniej faulować, niestety tak się nie stało - tłumaczył po meczu trener Muiznieks.

Sopocianie muszą po tej porażce szybko się pozbierać. Już w najbliższą środę czeka ich zaległe spotkanie w Zielonej Górze.

Tabela wprowadzona: 2011-11-30

W pozostałych meczach 13 kolejki TBL: Kotwica Kołobrzeg - Zastal Zielona Góra po dogr. 92:83 (20:18, 18:21, 10:12, 26:23, d: 18:9), PBG Basket Poznań - Śląsk Wrocław po dogr. 101:106 (24:28, 18:23, 19:21, 24:13, d: 16:21), Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 84:82 (17:19, 15:32, 22:15, 30:16), Polpharma Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 55:105 (15:28, 12,22, 17:25, 11:30), Anwil Włocławek - AZS Politechnika Warszawska 91:76 (21:15, 27:25, 20:13, 23:23).