Trefl znów pokonany w końcówce

25 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Piotr Śmigielski rozgrywał świetny mecz do ostatniej akcji Trefla. Wówczas zaliczył stratę, która zadecydowała o porażce żółto-czarnych. Piotr Śmigielski rozgrywał świetny mecz do ostatniej akcji Trefla. Wówczas zaliczył stratę, która zadecydowała o porażce żółto-czarnych.

Koszykarze Trefla drugi mecz z rzędu mieli zwycięstwo na wyciągnięcie ręki, ale nie potrafili po nie sięgnąć. Po dramatycznej końcówce i głupiej starcie Piotra Śmigielskiego, który wcześniej rozgrywał świetny mecz ulegli Śląskowi Wrocław 64:65 (11:17, 20:5, 18:17, 15:26). Żółto-czarni wciąż pozostają bez zwycięstwa w TBL.

TREFL: Duren 12, Surmacz 9 (7 zb.), Stefański 2, Bilinovać 0, Dutkiewicz 0 oraz Śmigielski 19 (1x3), Misanović 12 (5 zb.), Sikora 5 (1x3), Dzierżak 4, Kulka 1 (6 zb.), Kolenda 0

Śląsk: Madden 14 (2x3, 6 st.), Williams 13 (16 zb.), Chanas 9 (1x3, 5 zb.), Smith 8, Kowalenko 7 (2x3, 7 zb.) oraz Jankowski 7 (2x3), Sutton 4, Heath 3 (1x3), Jarmakowicz 0, Kulon 0

Trefl przystąpił do meczu ze Śląskiem z nowym środkowym Nenadem Misanoviciem, który dołączył do drużyny na początku tygodnia, a także z bagażem kompletu porażek w dwóch poprzednich kolejkach. Grał także po raz pierwszy w sezonie w Hali 100-lecia, w której rozegra większość spotkań w obecnych rozgrywkach.

Mecz zaczął się radosną koszykówką z obu stron. Pierwsza piątka Trefla wydawała się mniej obecna na boisku niż rywale. A ci, dzięki kilku szczęśliwym rzutom prowadzili 9:2.

Już w 4. min. trener Zoran Martić posłał na boisko Misanovicia. Wydawało się to dziwnym posunięciem, gdyż środkowy nie grał w zeszłym sezonie zawodowo w koszykówkę, a na początku tygodnia sprawdzano w sopockim klubie czy w ogóle nadaje się do treningów. Misanović już minutę później zdobył punkty po dobitce (4:9). W 8. min. w starciu z rywalem kontuzji doznał Josip Bilinovać i musiał opuścić boisko. Wszedł za niego Piotr Śmigielski i jak się okazało on, jak i pozostali koszykarze początkowo rezerwowi odmienili losy pierwszej połowy.

Punkty Pawła Dzierżaka, później Śmigielskiego i znowu Dzierżaka z wolnych i w 13. min. był remis 17:17. Akcja Marcina Stefańskiego do linii końcowej dała sopocianom prowadzenie 19:17, które chwilę później, wsadem z kontry powiększył Śmigielski (21:17).

Trener Mihailo Uvalin nie potrafił wpłynąć na drużynę, która pierwsze punkty w drugiej kwarcie zdobyła dopiero w 17 min. Ich autorem był Witalij Kowalenko - trafił za 3 pkt. Szybko odpowiedział mu tym samym Śmigielski (25:20). Koszykarz Trefla poczuł dużą moc w tej kwarcie. Na jej zakończenie przejął piłkę na półdystansie pod koszem Śląska i rzucił w ekwilibrystyczny sposób, a ta wpadła do siatki równo z syreną kończącą pierwszą połowę (31:22).

Jarvis Williams, Anthony SmithRashad Madden obudzili Śląsk po długiej przerwie. Po punktach tego ostatniego w 26. min. zrobiło się tylko 38:35 dla żółto-czarnych. Wejście pod kosz Śmigielskiego i dobre kontry w wykonaniu Grega Surmacza, który rzucał i asystował sprawiły, że 2 min. później Uvalin prosił o czas, ponieważ Trefl prowadził 46:35. Niestety po nim mieliśmy powrót do przeszłości, czyli słabą grę podobną do tej z pierwszej kwarty. W sześciu akcjach pod rząd obie drużyny popełniały głupie błędy, a co za tym idzie straty, lub oddawały rzuty, po których piłka nie trafiała nawet w obręcz.

W czwartej kwarcie okazało się, że kontuzja Bilinovacia nie jest groźna. Obrońca pojawił się na boisku, aby pomóc drużynie utrzymać przewagę w okolicach 10 pkt. Bilinovać jednak nie imponował grą. Z dobrej strony pokazywał się za to Misanović. Z drugiej strony lepiej grał jednak Madden. Po jego 4 pkt z rzędu w 36. min. zrobiło się tylko 57:53. Po stracie Trefla i czasie dla Marticia Amerykanin dołożył jeszcze trójkę (57:56).

Ważne punkty spod kosza z faulem i celnym wolnym zdobył wówczas Surmacz, a blok i trafienie z pola trzech sekund zaliczył w kolejnych akcjach Misanović (62:56). Śląsk doszedł jednak na 64:60.

Na 40 sekund przed końcem Misanović popełnił głupi faul pod koszem rywala. Zszedł z boiska z 5. przewinieniem, a Kamil Chanas dostał dwa wolne. Trafił i po raz drugi z rzędu sopocianie grali nerwową końcówkę w TBL - w poprzedniej kolejce przegrali po dogrywce z AZS Koszalin 74:75. Do tego byli bez środkowego, który w czwartej kwarcie stał się jednym z liderów.

Trefl rozegrał akcję na Tyreeka Durena, a ten spudłował po wejściu pod kosz. W odpowiedzi Madden podał w pole trzech sekund żółto-czarnych, a tam był Smith. Amerykanin bez problemów doprowadził do remisu 64:64. Sopocianom zostało 8,8 sekundy do końca kwarty. Śmigielski wyrzucał piłkę z autu na wysokości linii rzutów za trzy punkty na połowie Śląska i podał w rękę Williamsa. Amerykanin zaliczył przechwyt i został sfaulowany przez Durena. Na 7,5 sekundy przed końcem Williams trafił pierwszego wolnego, spudłował drugiego, ale to rywale zebrali piłkę i wygrali 65:64.

- Nie wiem, co zrobiliśmy w końcówce. Jako zespół przechodzimy tak niefortunną sytuację drugi mecz pod rząd i to przez nasze złe zachowanie. Problemy mieliśmy od pierwszych minut meczu. Niektóre były nowe i nie wiedziałem o ich istnieniu - mówi Martić.
- Przed meczem Stefański powiedział, ze czuje się źle i nie wie, czy może grać. Później Bilinovać skręcił kostkę i zrobił się większy problem. Co do samego spotkania, po słabym początku udało się nam jednak wrócić do gry i trudno mi coś zarzucić zawodnikom, gdyż walczyli do samego końca i powinniśmy cieszyć się po ostatniej syrenie - dodaje.

Wyniki 3 kolejki

• Polski Cukier Toruń - ASSECO GDYNIA 79:83 (23:14, 15:27, 16:25, 25:17)
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław 64:65 (11:17, 20:5, 18:17, 15:26)
  • Polski Cukier Toruń - Energa Czarni Słupsk 84:60 (23:13, 18:14, 23:21, 20:12)
  • Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 87:84 (24:18, 18:19, 19:23, 16:17, d. 10:7)
  • Polfarmex Kutno - AZS Koszalin 74:70 (25:14, 12:12, 14:18, 16:23, d. 7:3)
  • Siarka Tarnobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 74:59 (14:24, 24:18, 12:17, 24:10)
  • Rosa Radom - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 77:65 (19:23, 21:16, 17:17, 20:9)
  • Start Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza 74:75 (23:21, 16:13, 17:16, 18:25)
  • Stelmet BC Zielona Góra - King Wilki Morskie Szczecin 98:92 (26:26, 27:15, 28:28, 17:23)
  • Awansem z 6. kolejki
  • ASSECO GDYNIA - Rosa Radom 61:64 (12:21, 11:15, 18:17, 20:11)