• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Jacek Noetzel najlepszy po raz piąty

jag.
7 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Rywalizacja o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej tradycyjnie odbyła się w pierwszą sobotę października. Wyścig ma historię sięgającą 1952 roku. Rywalizacja o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej tradycyjnie odbyła się w pierwszą sobotę października. Wyścig ma historię sięgającą 1952 roku.

Jacek Noetzel wygrał 67. Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Komandor UKS Navigo Sopot pokonał ponad 100 jednostek napędzanych wiatrem na katamaranie A-class. To jego piąty triumf w wyścigu, który rozgrywany jest tradycyjnie w pierwszą sobotę października, a pierwszą edycję miał w 1952 roku. Organizatorem jest Yacht Klub Stal Gdynia.



Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej to jedna najstarszych i najważniejszych imprez morskich w Polsce. Premierę miała miejsce w 1952 roku, a z wyjątkiem 1953 i 1955 roku - wyścig był organizowany corocznie przez Yacht Klub Stal Gdynia. Był to symboliczny koniec sezonu na tym akwenie. Na popularność rywalizacji wpływały też proste zasady. Na linii startu wspólnie stawały jednostki napędzane wiatrem bez względu na ich wielkość i liczebność załóg. Zwyciężał ten, który pierwszy osiągał metę.

- To ważny punkt żeglarskiego kalendarza. Jest dużo sportowych emocji i dobra żeglarska zabawa. Tak samo jak cały sezon, tak i te regaty uważam za udane - oceniał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
LISTA STARTOWA DO 67. BŁĘKITNEJ WSTĘGI ZATOKI GDAŃSKIEJ. TUTAJ TEŻ MA BYĆ KLASYFIKACJA

Jacek Noetzel (drugi z prawej) wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej wygrał po raz piąty, a zwycięstwa gromadzi od 2006 roku. Jacek Noetzel (drugi z prawej) wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej wygrał po raz piąty, a zwycięstwa gromadzi od 2006 roku.
Do 67. edycji zgłosiło się 107 jednostek. Jak zapisano w regulaminie były to "jednostki pływające, które dopuszczone są do żeglugi w porze dziennej po akwenie regat". Wygrał Jacek Noetzel na katamaranie A-class. To jego piąty triumf w tym wyścigu. Poprzednio był najlepszy w latach: 2006, 2010-11 i 2017. Mimo to nie krył zaskoczenia. Przed startem wyżej od swoich oceniał szanse młodszych załóg, startujących na co dzień w klasie olimpijskiej, a trenujących w klubie, w którym jest komandorem.

- Stawiałem na dwie załogi klasy Nacra 17. Rzeczywiście popłynęły bardzo dobrze, ale okazały się trochę wolniejsze na kursie ostrym. Bardzo dobrze pokonałem halsówkę - mówił na mecie komandor UKS Navigo Sopot.
PRZECZYTAJ O SOPOCKIEJ ŻEGLARCE W CYKLU SPORT TALENT

Za nim finiszował Michał Korneszczuk (Yacht Club Gdańsk) również na katamaranie A-Class, a wspomniany duet Nacra 17 - Tymoteusz BendykAnna Świtajska (UKS Navigo Sopot) minął linię metę jako trzeci.

Z pięcioma zwycięstwami w Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej Noetzel wchodzi w skład najbardziej utytułowanych żeglarzy w tej rywalizacji. Rekordzista indywidualny - Tadeusz Siwiec wygrywał dziewięciokrotnie. Natomiast najbardziej utytułowanym jachtem jest "Tornado", które jako pierwsze mijało metę 11 razy.

Do tegorocznego wyścigu zgłosiło się 107 jednostek. Do tegorocznego wyścigu zgłosiło się 107 jednostek.
Tradycją tej imprezy jest to, że równie mocno jak zwycięzca fetowany jest ten, który osiągnie metę jako... ostatni. Za to też jest nagroda. "Czerwona latarnia" trafiła w ręce Andrzeja Kalarusa (YK Stal Gdynia) na "Ealn E1".

Mimo że najważniejszą klasyfikacją jest ta wynikająca z kolejności minięcia mety, to startujące jednostki szeregowane są także w grupach, w których mogły rywalizować z porównywalnymi jachtami. W tym roku takich grupy było pięć.

Ponadto specjalne trofeum dla najszybszego jachtu drewnianego otrzymał "Orion". Odebrał je 93-letni Franciszek Bronisław Kuśnierz (JKM "Gryf" Gdynia).

W trakcie ceremonii narodzenia najlepszych w 67. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej odznaczono także trzech członków załogi jachtu "Copernicus", którzy w latach 1973-1974 wziął udział w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race. Odznaki "Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego" otrzymali: Ryszard Mackiewicz, Bronisław TarnackiBogdan Bogdziński.

PRZECZYTAJ O UDZIALE COPERNICUSA W WYŚCIGU LEGEND

NAJLEPSI W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH
Grupa I (jachty o długości ponad 12 m)
1. Globe", sternik Zbigniew Gutkowski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej)
2. "Selma Racing", Artur Skrzyszowski (Royal Ocean Racing Club)
3. "Scamp 27", Witold Karałow (YCTS)

Grupa II (jachty o długości od 9 m do 12 m)
1. "Barakam", Michał Śliwa (niezrzeszony)
2. "PGO GoodSpeed", Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej)
3. "BLUESinA", Piotr Falk (JKM Gryf Gdynia)

Grupa III (jachty o długości do 9 m)
1. "Salamander", Radosław Cierpiała
2. "Jaricho", Zbigniew Cholewa (JKM Gryf Gdynia)
3. "Roca Polska", Joanna Dec-Galuk (77 Racing Club Gdańsk)

Grupa IV (jachty wielokadłubowe)
1. Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot)
2. "Peppa 2", Michał Korneszczuk (Yacht Club Gdańsk)
3. Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (UKS Navigo Sopot)

Grupa V (jachty mieczowe)
1. "Mach2", Michał Domański (niezrzeszony)
2. "VBW", Kamil Ortyl (JKM Roda Gdynia)
3. "PG Racing II", Marcin Styborski (PG Racing Politechnika Gdańska)
jag.

Kluby sportowe

Opinie (8) 2 zablokowane

  • Brawa dla Jacka, ale o dla organizatorów Jacht Klubu Stal Gdynia za świetne kultywowanie tradycji!

    • 9 5

  • Kitesurfing (5)

    Dlaczego niedopuszczone są kitesurfy na foilach? Przecież to też żeglarstwo. Za chwilę zabronią startować A-catom bo za szybkie. Banda kolesi.

    • 1 7

    • (3)

      No chyba nie bardzo z tym, że kitesurf to żeglarstwo. Katy i ćmy to nadal łódki/ jachty żaglowe bez względu na to jak żeglują. Poza tym aki ma sens konkurowanie łódki żaglowej z deską surfingową? W tych regatach chyba nie o to tu chodzi.

      • 1 1

      • (1)

        A jaki ma sens konkurowanie a-catów jeszcze na foilach z jachtami?

        • 0 0

        • nie ma, dlatego mają swoją odrębną kategorię, natomiast nadal są to łodzie żaglowe i jest to żeglarstwo

          • 0 0

      • No Moth startował w tej wstędze - był pierwszy w 5 kategorii

        • 1 0

    • .

      Kitesurfing to nie jest żeglarstwo

      • 0 1

  • ...

    Po regatach zarząd bawił się w hotelu Hilton w Gdańsku

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Yacht Klub STAL

 

Statutowym celem Klubu jest propagowanie i uprawianie żeglarstwa sportowego oraz turystycznego.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane