Łyczbińska i Rajski zdobyli buzdygany

27 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Najlepsi floreciści turnieju o Buzdygan Rektora AWFiS Gdańsk. Najlepsi floreciści turnieju o Buzdygan Rektora AWFiS Gdańsk.

Hanna Łyczbińska (KU AZS-UAM Poznań) i Leszek Rajski (Wrocławianie) zdobyli Buzdygany Rektora AWFiS Gdańsk. Zawody były zaliczane do Pucharu Polski seniorów oraz Pucharu Europy do lat 23. Na planszach Gdańskiej Szkoły Floretu rywalizowało 61 zawodniczek i 85 zawodników. Na podium udało przebić się tylko jednemu przedstawicielowi gospodarzy. Michał Janda zajął 2. miejsce.

Popularność turnieju przekroczyła oczekiwania organizatorów. Na planszach Gdańskiej Szkoły Floretu stanęło blisko 150 florecistek i florecistów z 10 państw. Mimo że turniej zaplanowano na 8 godzin nie udało uniknąć się opóźnień.

Gospodarze swoją największą nadzieję na zwycięstwo, 14. zawodnika ostatniego Pucharu Świta w Tokio - stracili już przed startem.

- Niespodziewanie z powodu kontuzji nie mógł walczyć Piotr Janda. Jednak był obecny podczas turnieju i aktywnie wspierał brata - Michała - wyjaśnia Justyna Oczak, kierownik sekcji szermierczej AZS AWFiS Gdańsk.
WRACAJĄ LEPSZE CZADY DLA POLSKIEGO FLORETU?

Michał Janda, który także jest reprezentantem Polski, nie napotkał na większy opór rywali aż do półfinału. Żadnemu z rywali nie pozwolił na zadanie więcej niż 10 trafień. W ćwierćfinale pokonał najwyżej sklasyfikowanego w turnieju zagranicznego zawodnika - Artura Cewana (Białoruś) 15:6. Na tym ostatnim 25-latek wziął rewanż z starszego kolegę klubowego. Radosław Glonek przegrał z tym zawodnikiem w 1/8 finału 14:15.

Dopiero w półfinale było więcej emocji. Michał odprawił Jakuba Surwiłło (AZS AWF Warszawa) z wynikiem 15:12. Natomiast w finale ani on, ani jego rywal - Leszek Rajski nie doszli do 15. trafienia. W tej sytuacji zwyciężył ten, który prowadził po zakończeniu 9. minuty efektywnej walki. Wówczas było 13:9 dla wrocławianina.

Dla 33-latka to już czwarty i drugi z rzędu Buzdygan Rektora AWFiS Gdańsk. Poprzednio upodobał sobie w Gdańsku lata nieparzyste. Triumfował w: 2011, 2013 i 2015 roku. W sobotnich zawodach wygrał w pełni zasłużenie. W półfinale pokonał swojego kolegę klubowego, lidera krajowej listy klasyfikacyjnej - Andrzeja Rządkowskiego 15:12.

Natomiast właśnie Rządkowski po najbardziej emocjonującej walce ćwierćfinałów zamknął drogę na podium Michałowi Siessowi. Gdańszczanin przegrał 14:15.

W drugiej "10" uplasowało się jeszcze 4 zawodników Sietom AZS AWFiS. W 1/16 finału doszło to pojedynku różnych generacji. 19-letni Maciej Podralski pokonał 35-letniego Pawła Kawieckiego 15:7, a w kolejnej rundzie uległ późniejszemu zwycięzcy 5:15.

Przypomnijmy, że Kawiecki i wspomniany Glonek jeszcze kilka sezonów temu byli etatowymi reprezentantami Polski. Startowali regularnie w mistrzostwach świata i Europy. Radek to mistrz (2008), dwukrotny wicemistrz kontynentu (2006, 2013) oraz brązowy medalista globu (2008) w drużynie, trzykrotny triumfator zawodów Pucharu Świata. Natomiast Paweł to wicemistrz kontynentu w drużynie z 2013 roku.

Czołówka turnieju mężczyzn:
1. Rajski
2. Janda
3. Rządkowski i Surwiłło
5. Cewan, 6. Siess, 7. Uladzislau Lahunou, 8. Daniil Aheiczyk (obaj Białoruś)
Pozostali gdańszczanie w "20": 12. Radosław Glonek, 14. Maciej Podralski, 17. Krystian Gryglewicz, 19. Paweł Kawiecki

GRUNTOWNA ZMIANA WARTY W GDAŃSKIM FLORECIE. SPRAWDŹ, KTO ZAKOŃCZYŁ KARIERĘ, A KTO JESZCZE SIĘ WAHA?

O ile w męskim florecie doświadczeni zawodnicy wspierają jeszcze młodzież na treningach to w żeńskim florecie w Gdańsku po igrzyskach olimpijskich brakuje rutynowanych zawodniczek. Dlatego po raz drugi z rzędu zdarzyło się, że w Pucharze Polski nie ma żadnej przedstawicielki Sietom AZS AWFiS nawet w "8".

Najbliżej tzw. szerokiego finału była Natalia Gołębiowska. 22-latka, sprawdzana już w reprezentacji na zawodach Pucharu Świata - zajęła 9. miejsce po porażce z Mariką Chrzanowską (KU AZS-UAM Poznań) 11:15.

Turniej wygrała faworytka. Hanna Łyczbińska (KU AZS-UAM Poznań), która niegdyś walczyła w gdańskich barwach, jako jedyna w polskim florecie wywalczyła miejsce na tegoroczne igrzyska olimpijskie (przegrała w Rio w 1/8 finału), jest obecnie najwyżej klasyfikowaną Polką w światowym rankingu, a w ostatnich zawodach Pucharu Świata doszła do 10. miejsca.

W finale 26-latka pokonała ostatnią ze "złotej" generacji polski florecistek, która jeszcze próbuje walczyć. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) to m.in.drużynowa mistrzyni świata z 2003 i 2007 roku oraz mistrzyni Europy z 2002 i 2003, olimpijka z Pekinu. W przeszłości też startowała w gdańskich barwach.

W pojedynku o 1. miejsce 34-latka przegrała 9:15. Na uwagę zasługuje też jej walka półfinałowa z Martyną Jelińską (Budowlani Toruń). Przez 9 minut obie zawodniczki zadały tylko 7 trafień. Lepsza była Wojtkowiak, która wygrała 4:3.

Czołówka turnieju kobiet:
1. Łyczbińska
2. Wojtkowiak
3. M.Chrzanowska i Jelińska
5. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), 6. Julia Chrzanowska, 7. Julia Walczyk, 8. Maria Vetulani (obie KU AZS-UAM Poznań)
Pozostałe gdańszczanki w "20": 13. Julia Lidzbarska, 15. Marta Mech (obie Gdańska Szkoła Floretu)

- Już teraz zapraszamy na zawody, które w Gdańskiej Szkole Floretu odbędą się 3 grudnia. Juniorzy młodsi rywalizować będą w Pucharze Polski. Gościem będzie Bartosz Piasecki, wicemistrz olimpijski w szpadzie z Londynu 2012 - zaprasza kierownik Oczak.
Najlepsze florecistki turnieju o Buzdygan Rektora AWFiS Gdańsk. Najlepsze florecistki turnieju o Buzdygan Rektora AWFiS Gdańsk.

Opinie (23)

• nie bedzie w zenskim (1)

Seniorki. Sietomu u kobiet. 22lata. I juniorki. 18 lat I 17lat brawo klub directs nie maja zkim walczyc.

• 3 1

• prezeso

Robcie cos szkoda dziewczyn. UAM P oznan. Was zaleje bedzie mial. Trzydruzyny seniorskie na podium

• 1 1

• Macku (4)

Ok, Ok-będziemy się starac. Może pomoesz?

• 1 0

• Greg (1)

Najpierw niech dziewczyny z Gdanska powalczą z wlasnumi mozgami

• 0 2

• Greg

z mozgami. Niech powalcza Pzszer,sietom zarzad,Greg. Te mlode zawodniczki ciezko trenuja ale brak wsparcia

• 3 0

• UAM (1)

Ale ten UAM musi mieć dobrych trenerow , ze wychowal takie dobre zawodniczki. Serdecznie im tego gratuluje

• PZS (2)

PZS jest cool. Zobacz jak wychowanki UAM szybko zawojowaly cala Polske. Maja dobrych trenerow i cool tego od Kadry

• 1 1

• PZS (1)

Wszystkie najlepsze zawodniczki studiują na Uniwerku w Poznaniu uczelnia i miasto zorganizowało im warunki i będą efekty,a u nas jak zawodniczka studiuje to naogół kończy kareirę opuszcz treningi bo nie mają warunków do trenowania
        i tam zadbali o finanse dla zawodniczek i rozwoj u nas jak odeszły Sylwia i inne ......nic nie ma a te co są maja dwa wyjścia skończyć albo iść doPoznania

• 1 0

• Przyjechały do nas na studia do Gdańska dziewczyny i chłopaki. Wynieśli się, bo mieli dość tego, co się dzieje w klubie. Dopóki Sobczakowie będą rządzić, niestety coraz głębiej ten klub będzie się topił w bagnie.

• 0 0

• Gdanski Floret

Bylismy, jestesmy i bedziemy najlepsi na swiecie,

• 3 0

• Nina (1)

Czy moglabys wymienic dobrych trenerow floretu kobiet pracujacych w innych klubach?

• 0 1

• Prosze

No Nina. Prosze wymien tych dobrych trenerow, skoro mialas odwage tak napisac

• 1 0

• Pomysl Nina (2)

Jak mozesz pisac takie bzdury. Prawda jest taka, ze p. Tadeusz PAGINSKI zdodyl kilkadziesiat medali na M.S, M.E. i I.O. Rowniez p. Longin Szmit zdobyl kilkadziesiat medali na M.S. ,ME , i I.O- a w tym roku Anna Szymczak byla MISTRZYNIA EUROPY I MISTRZYNIA SWIATA w DRUZUNIE JUNIOREK

• 0 1

• Czas przeszły... Wyniki mówią same za siebie. Smutne ale prawdziwe. (1)

• 1 2

• Oj nina

Nie masz pojęcia a piszesz bzdury smutne to jest czytanie tego

• 1 0

• Niestety w Gdańsku trenerów kobiet brak...dobrych trenerów (4)

Ot i cała filozofia!

• 2 2

• Nina (3)

Nie brak trenerów tylko kasy na wyjazdy na zawody zagraniczne w tym Polskim kotle te same nazwiska a i też sędziowie pomagają innym Gdańsk nie jest lubiany muszą jeżdzić na miedzynarodowe turnieje tam jest inny poziom zawodniczki z całego świata ,ile rodzice mogą płacić za sprzęt i wyjazdy ,czasami mam wrażenie że bardziej zależy zawodnikowi i rodzinie niż klubowi i związkowi