Wiadomości

Najlepsze dla Polski zimowe igrzyska zakończone

W Soczi zgasł znicz 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Cztery złote oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu sprawiły, że był to dla Polski najlepszy start w historii w tej imprezy, datującej się od 1924 roku. Pod względem mistrzowskich tytułów biało-czerwoni osiągnęli nawet lepszy wynik niż nasze reprezentacje w trzech ostatnich letnich igrzyskach! Jednak potęgą zimową jeszcze nie jesteśmy. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 11. miejsce.Jak oceniasz dorobek medalowy reprezentacji Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi?

znakomity, trudno chcieć więcej w obecnej kondycji polskiego sportu 75%
dobry, ale na przykład Justyna Kowalczyk powinna zdobyć więcej niż jeden medal 13%
przeciętny, gdyż nie wszyscy faworyci stanęli na wysokości zadania, a niespodzianek medalowych nie było 12%
zakończona Łącznie głosów: 67
Przed inauguracją igrzysk w Soczi oszacowaliśmy, że biało-czerwoni mają jedenaście medalowych szans. Nikt spoza tej listy nie przebił się na podium, a to oznacza, że tym razem w naszej ekipie odbyło się bez wielkich niespodzianek.

Jednak co najważniejsze nie było też większych potknięć naszych asów. Zwykle w sporcie szacuje się, że co trzecia szansa zamieniana jest na medal. Według naszej prognozy ponad 50 procent kandydatów przebiła się do miejsc na podium.

W ich przypadku, jeśli można mówić o niespodziance, to co najwyżej w kolorze kruszcu. Cztery złote medale olimpijskie robią wrażenie nie tylko w sportach zimowych. W letnich igrzyskach w Londynie (2012), Pekinie (2008) i Atenach (2004) Polska miała mniej mistrzowskich tytułów, gdyż odpowiednio 2, 3 i 3.

Z letnich igrzysk więcej złotych medali niż wywalczonych w Soczi biało-czerwoni przywieźli tylko z: Tokio 1964, Monachium 1972, Montrealu 1976 i Atlanty 1996 (po siedem), Sydney 2000 (sześć) oraz Meksyku 1968 (pięć).

POLSKIE NADZIEJE MEDALOWE NA SOCZI

Do historii przeszedł Kamil Stoch i to w ciągu tygodnia startów. Polak stał się jednym z zaledwie trzech skoczków w historii, którym udało się w jednych igrzyskach zdobyć dwa złote medale indywidualnie. W 2002 i 2010 roku ta sztuka powiodła się Simonowi Amannowi (Szwajcaria), a w 1988 roku Mattiemu Nykaenenowi (Finlandia).

Jednocześnie Stoch przeszedł do historii polskiego sportu. Wcześniej tylko dwóm Polakom na jednych igrzyskach udało się dwukrotnie stanąć na najwyższym stopniu podium. Sztuki tej dokonał w letnich zmaganiach w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, który w 2000 roku w Sydney triumfował na 20 i 50 kilometrów. Natomiast w 1992 roku w Barcelonie, również w letnich igrzyskach - Arkadiusz Skrzypaszek był mistrzem w pięcioboju nowoczesnym indywidualnie i drużynowo.

KAMIL STOCH WSKOCZYŁ DO HISTORII

Kamilowi do pełni szczęścia zabrakło medalu drużynowego. Polacy uplasowali się na 4. pozycji, przegrywając z Niemcami, Austriakami i Japończykami.

Kolejnego historycznego wyczynu Stoch dokonał wspólnie ze Zbigniewem Bródką. 15 lutego Polska zdobyła dwa złote olimpijskie, co nigdy wcześniej jednego dnia nam się nie udało.

ILE WYNOSI JEDNA BRÓDKA?

Panczenista stanął w Soczi również dwukrotnie na podium. Do tytułu na 1500 metrów dorzucił brąz w biegu drużynowym. Jednocześnie pobudził wyobraźnie wszelkiej maści statystyków. Do obiegu weszła nowa jednostka czasu - jedna Bródka. To trzy tysięczne sekundy, czyli tyle o ile Polak był lepszy od drugiego w klasyfikacji indywidualnej. Obliczono też, że to znacznie mniej czasu niż wynosi mrugnięcie okiem, a w przeliczeniu na odległości na tym dystansie to różnica 7 cm.

Do historii przeszła również Justyna Kowalczyk, które sięgnęła po medal na trzecich kolejnych igrzyskach. Po latach zapewne jej bieg po złoto na 10 kilometrów techniką klasyczną będzie owiany podobną legendą jak występ Janusza Kusocińskiego z Los Angeles w 1932 roku. Lekkoatleta wygrał bieg notabene na 10 kilometrów z krwawiącą obficie piętą. Narciarka triumfowała, mimo pękniętej kości śródstopia.

KOWALCZYK Z PIĄTYM MEDALEM OLIMPIJSKIM

Kowalczyk w olimpijskiej kolekcji ma pięć medali, w tym dwa złote, co czyni ją najbardziej utytułowaną zarówno, jeśli chodzi o ilość jak i jakość kruszców w zimowych igrzyskach w polskiej historii, a wśród olimpijskich mistrzów także letnich igrzysk, daje trzecią pozycję.

NAJBARDZIEJ UTYTUŁOWANI POLSCY SPORTOWCY W HISTORII IGRZYSK OLIMPIJSKICH
1. Robert Korzeniowski (lekkoatletyka) - 4 złote
2. Irena Szewińska (lekkoatletyka) - 3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe
3. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - 2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe
4. Witold Woyda (szermierka) - 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
5. Renata Mauer-Różańska (strzelectwo) - 2 złote, 1 brązowy


O historycznym wyczynie można mówić również odniesieniu do drużyny panczenistek. W łyżwiarstwie szybkim nigdy wcześniej nie mieliśmy medali na dwóch kolejnych igrzyskach. Tymczasem panie po brązie w Vancouver zrobiły kolejny krok w światowej hierarchii, zdobywając w Soczi srebro, jednocześnie przyczyniając się do tego, że w klasyfikacji medalowej w tej dyscyplinie zajęliśmy 2. miejsce!

PANCZENISTKI ZAMIENIŁY BRĄZ NA SREBRO

Jednak zdecydowanie więcej z występów naszej blisko 60-osobowej ekipy w Soczi przypominało nam, że Polska zimową potęgą jednak nie jest. Na tych igrzyskach medale zdobyli reprezentanci 26 państw. Polska z dorobkiem 4 złotych, 1 srebrnym i 1 brązowym sklasyfikowana została na 11. miejscu m.in. przed: Chinami, Koreą Południową, Japonią, Szwecją, Finlandią i Włochami.

CZOŁOWA JEDENASTKA KLASYFIKACJI MEDALOWEJ ZIMOWYCH IGRZYSK OLIMPIJSKICH W SOCZI
kolejno złote srebrne brązowe łączna liczba medali
1. Rosja 13 11 9 33
2. Norwegia 11 5 10 26
3. Kanada 10 10 5 25
4. USA 9 7 12 28
5. Holandia 8 7 9 24
6. Niemcy 8 6 5 19
7. Szwajcaria 6 3 2 11
8. Białoruś 5 0 1 6
9. Austria 4 8 5 17
10. Francja 4 4 7 15
11. POLSKA 4 1 1 6


Jednak wielu polskich sportowców tłumaczyło, iż nie może rywalizować o wysokie pozycji z uwagi na ograniczenia finansowe.

Na przykład bobsleiści, którzy jako ostatni z biało-czerwonych, startowali na olimpijskich arenach. Czwórka jechała na przestarzałym bobie. Co prawda rozpędzała się do około 134 km/h, ale najlepsi na niektórych odcinkach jechali i po 6 km/h szybciej.

W stawce 30 kwartetów Polska zajęła 27. miejsce. Za nami były tylko: druga osada Korei Południowej, Brazylia oraz trzecia osada Kanady, która w drugim ślizgu przewróciła się i pożegnała się z 8. pozycją, zajmowano po inauguracyjnym starcie.

Polacy nieznacznie zostali wyprzedzeni przez Japonię (0.03 sekundy) i Słowację (0.05). Dawid Kupczyk, Daniel Zalewski, Michał Kasperowicz, Paweł Mróz uzyskali łączny czas trzech przejazdów 2:49.49, a do mistrzów stracili 4.28 sekundy. Do ostatniego ślizgu nie zdołali się zakwalifikować.

W tym starcie był jednocześnie jedyny trójmiejski akcent zawodniczy w Soczi. 22-letni Zalewski, startujący w barwach AZS AWF Katowice, to były judoka Wybrzeża i miotacz AZS AWFiS Gdańsk.

GDAŃSKIE AKCENTY W SOCZI

Mamy cztery lata na to, aby przed igrzyskami w Pyongchang w Korei Południowej (9-25.02 2018), znów nie przypominać, że jedynymi olimpijczykami w sportach zimowych z gdańskiego klubu byli w Calgary (1988) rok Honorata GórnaAndrzej Dostatni (Stoczniowiec) w łyżwiarstwie figurowym.

POLSKIE MEDALE W ZIMOWYCH IGRZYSKACH WEDŁUG KOLEJNOŚCI ICH ZDOBYWANIA
6 ZŁOTYCH - 7 SREBRNYCH - 7 BRĄZOWYCH

27 stycznia 1956 Cortina d'Ampezzo Franciszek Groń-Gąsienica BRĄZ
kombinacja norweska indywidualnie

21 lutego 1960 Squaw Valley Elwira Seroczyńska SREBRO
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m 
21 lutego 1960 Squaw Valley Helena Pilejczyk BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m 

11 lutego 1972 Sapporo Wojciech Fortuna ZŁOTO
skoki narciarskie - duża skocznia


10 lutego 2002 Salt Lake City Adam Małysz BRĄZ
skoki narciarskie - skocznia normalna
13 lutego 2002 Salt Lake City Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia duża

24 lutego 2006 Turyn Justyna Kowalczyk BRĄZ
biegi narciarskie - 30 km techniką klasyczną
25 lutego 2006 Turyn Tomasz Sikora SREBRO
biathlon - bieg masowy 15 km

13 lutego 2010 Vancouver Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia normalna
17 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk SREBRO
biegi narciarskie - sprint techniką klasyczną
19 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk BRĄZ
biegi narciarskie - bieg łączony 15 km
20 lutego 2010 Vancouver Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia duża
27 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk ZŁOTO
biegi narciarskie - 30 km techniką klasyczną

27 lutego 2010 Vancouver Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie

9 lutego 2014 Soczi Kamil Stoch ZŁOTO
skoki narciarskie - skocznia normalna
13 lutego 2014 Soczi Justyna Kowalczyk ZŁOTO
biegi narciarskie - 10 km techniką klasyczną
15 lutego 2014 Soczi Zbigniew Bródka ZŁOTO
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m
15 lutego 2014 Soczi Kamil Stoch ZŁOTO
skoki narciarskie - skocznia duża

22 lutego 2014 Soczi Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak SREBRO
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie
22 lutego 2014 Soczi - Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie

Opinie (4)

 • No i Igrzyska się udały,

  organizacyjnie i pod względem atmosfery oraz wyników. Trudno teraz obsobaczyć Putina i spółkę ... a tak fajnie by było jakby w wiosce olimpijskiej jacyś terroryści krwi narozlewali, albo medali zabrakło ...

  Dopiero pismactwo i "eksperci" mieliby używanie.

  • 4 1

 • Brawo Polska boby trzeba kupić jednak nowe a nie na zdezelowanym sprzecie smigac

  • 3 1

 • widać nawet sukcesy w Soczi nie pomogły,

  bo w Polsce nasiliła się ilość samobójstw. Chyba one występują w tak wielkiej ilości z "naszych"sukcesów?
  Choć cieszę sie, że w moim ukochanym mieście- Soczi, Polacy zdobyli aż tyle medali i byli zauważalni. Ciekaw tylko jestem jak to miasto się zmieniło i mam nadzieję, że jeszcze tam wróce powspominać stare dobre czasy, a i podziwiać nowe.

  • 2 3

 • W Sarajewie największą potęgą było NRD.

  Też jest do czego dążyć...

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane