• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bogusław Kaczmarek: Tu może być drugie Gniewino. Kluby chcą boiska na Chełmie. Grają niższe ligi

Rafał Sumowski
12 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
 • Tak obecnie wygląda boisko przy ul. Zielonogórskiej na Chełmie

Kluby piłkarskie chcą budowy pełnowymiarowej murawy ze sztuczną murawą przy ul. Zielonogórskiej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Całkowity koszt inwestycji miałby wynieść 1 938 474, 21 zł brutto. - Boisk w Gdańsku jest wciąż za mało, a to mogłoby służyć zarówno szkołom, akademiom jak i zespołom z niższych klas - mówi Michał Jadanowski, prezes Jaguar. - To idealny teren pod kompleks piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Tu może być drugie Gniewino - twierdzi były trener m.in. Lechii, Bogusław Kaczmarek. Przedstawiamy weekendowy terminarz trójmiejskich zespołów z niższych lig. Za tydzień napiszemy o problemach drużyn, które musiały wycofać się z rozgrywek.PRZECZYTAJ O SPRZECIWIE KLUBÓW WOBEC KONCEPCJI BOISK W LETNICY

Na początku marca informowaliśmy o sprzeciwie gdańskich klubów piłkarskich odnośnie planu budowy kompleksu sześciu boisk piłkarskich, współfinansowany przez władze Gdańska oraz Ministerstwo Sportu. Te wolałyby, aby samodzielne obiekty powstawały w różnych częściach miasta.

Jest już pierwsza propozycja. Siedemnaście klubów: Victoria, KP Zaspa, Portowiec, EX Siedlce, Olimpia Osowa, Wybrzeże, Gedania, PIKI, Pokolenia Lechii, Jaguar, Polonia, GKS Brzeźno, AP Gdańsk, Conrad, Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk, Biało-zielone i Huragan zgłosiły projekt budowy pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią w ramach Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o boisko przy ul. Zielonogórskiej zobacz na mapie Gdańska na Chełmie. Inwestycja miałaby wynieść 1 938 474, 21 zł brutto.

- Cały czas brakuje w Gdańsku pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie tych z naturalną murawą jest bardzo kosztowne, ale przykład boiska w Nowym Porcie przy ul. Wyzwolenia pokazuje, że wiele drużyn chętnie korzysta ze sztucznej murawy. Pokazaliśmy, że gdańskie kluby potrafią działać we wspólnej sprawie. Połączyliśmy siły i zgłosiliśmy projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, głosowanie odbędzie się we wrześniu. Projekt przeszedł już drogę formalną i jeśli nasza propozycja zyska przychylność mieszkańców, doczekamy się obiektu, którzy posłuży zarówno szkołom, akademiom jak i zespołom z niższych klas. Dzięki tej inwestycji "poluzuje" się też miejsce na innych boiskach. Jeśli nasz plan się powiedzie, w kolejnych latach będziemy walczyć o piłkarskie obiekty w następnych dzielnicach - mówi nam Michał Jadanowski, prezes Jaguara Gdańsk.
KOMPLEKS BOISK W LETNICY. ZOBACZ, JAKI JEST POMYSŁ WŁADZ GDAŃSKA

Boisku przy ul. Wyzwolenia do duma dzielnicy Nowy Port. Czy podobną inwestycję uda się przeprowadzić na Chełmie? W głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego zadecydują gdańszczanie. Boisku przy ul. Wyzwolenia do duma dzielnicy Nowy Port. Czy podobną inwestycję uda się przeprowadzić na Chełmie? W głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego zadecydują gdańszczanie.
Boisko przy ul. Zielonogórskiej od lat nie spełnia standardów ligowych rozgrywek i służy głównie grze rekreacyjnej. Władze miasta od lat szukały rozwiązań na znalezienie niezbędnego finansowania.

Były plany, aby włączyć jego modernizację do planu rewitalizacji Biskupiej Górki, do której ostatecznie nie doszło, ze względów formalnych związanych z funduszami unijnymi. W tamtym okresie ówczesny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (obecnie Gdański Ośrodek Sport) zlecił przygotowanie koncepcję budowy boiska. Ostatecznie trafiła jednak do szuflady, ale jej okurzenie pomysłu spotkało się z dużym entuzjazmem.

- W 2016 roku przeprowadziliśmy gruntowną analizę terenów w Gdańsku, w których można wybudować pełnowymiarowe boisko. Z różnych przyczyn nie jest wcale o to łatwo: plany inwestycyjne, ograniczenia terenowe, plany zagospodarowania itd. Na podstawie tej analizy w mieście zapadła decyzja o przeznaczeniu środków miejskich pod inwestycje w Letnicy. Niemniej jednak, praca wykonana do tej pory pokazuje, że obiekt przy ul. Zielonogórskiej jest bardzo optymalnym miejscem do budowy profesjonalnego boiska pełnowymiarowego. Zauważając inicjatywę klubów, mogliśmy wyjść na przeciw ich wyzwaniom, aby skorzystać z pracy już przez nas wykonanej. Niewykluczone, że będzie można skorzystać z poprzedniej koncepcji i choćby w etapach, zrealizować inwestycję z Budżetu Obywatelskiego. Jesteśmy przygotowani do administrowania przyszłym, odnowionym obiektem - deklaruje Kamil Koniuszewski, zastępca dyrektora ds. usług i imprez sportowo-rekreacyjnych w Gdańskim Ośrodku Sportu.
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY KOSZTORYS BUDOWY BOISKA NA CHEŁMIE (.PDF)

Przy ul. Zielonogórskiej jeszcze kilkanaście lat temu mieściła się siedziba gdańskiego MOSiR-u. Boisko na Chełmie było jednym z pierwszych tak dużych obiektów piłkarskich w Gdańsku. Wielkim orędownikiem jego przebudowy na miarę naszych czasów jest Bogusław Kaczmarek. Były trener Lechii już w 2013 roku organizował spotkania, na których nakłaniał miejskie władze, aby zainteresowały się tematem.

- W latach osiemdziesiątych na tym boisku występowała III-ligowa hybryda Gedania MOSiR, w której grali: Zbigniew Żemojtel, Stanisław Burzyński czy Janusz Makowski. Pięknie i dogodnie położony, zadbany obiekt tętnił życiem. Dobrze, że gdańskie kluby zjednoczyły się w tej sprawie i próbują coś robić w tym kierunku - mówi Kaczmarek.
"Bobo" przestrzega jednak, aby nie zmarnować potencjału, który leży w obiekcie przy ul. Zielonogórskiej. Jego zdaniem jedno boisko, zwłaszcza sztuczne - to za mało. Inicjatywa może być udanym początkiem dla stworzenia kompleksu z prawdziwego zdarzenia i piłkarskiej wizytówki Gdańska.

- Tu może być drugie Gniewino albo lepiej. Jest miejsce nie tylko na pełnowymiarowe boisko, ale i na osobne place do ćwiczenia techniki użytkowej. Jest naturalny drenaż. Tu powinien docelowo powstać kompleks z naturalną lub hybrydową murawą, do którego chętnie przyjeżdżałyby zagraniczne zespoły. Obecna inicjatywa gdańskich klubów jest dobra, ale tylko jeśli na tym się nie skończy - podkreśla szkoleniowiec.
SPRAWDŹ, DLACZEGO JAUAROWI BAZY SPORTOWEJ ZACZYNAJĄ ZAZDROŚCIĆ NAWET KLUBY EKSTRAKLASY?

Najbliższe mecze z udziałem trójmiejskich drużyn w niższych klasach rozgrywkowych
III liga
BAŁTYK GDYNIA - Górnik Konin, sobota, godz. 17, ul. Górskiego 10

IV liga
Pogoń Lębork - GEDANIA, sobota, godz. 17
JAGUAR GDAŃSK - GKS Kolbudy, sobota, godz. 15:30, Sopot, ul. Jana z Kolna 18
ARKA II GDYNIA - Sokół Wyczechy, niedziela, godz. 11, ul. Górskiego 10
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę IV ligi

V liga
KS Mściszewice - KAMIONKA SOPOT, sobota, godz. 16
POLONIA GDAŃSK - GEDANIA II, sobota, godz. 12, ul. Marynarki Polskiej 177
BAŁTYK II GDYNIA - Wietcisa Skarszewy, niedziela, godz. 13, ul. Górskiego 10
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę V ligi

A klasa
KARLIKOWO SOPOT - Zenit Łęczyce, sobota, godz. 11, ul. Jana z Kolna 18
Eko-Prod Szemud - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 13
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę A klasy, gr.1

B klasa
POMORZE AKADEMIA SPORTOWA - KP GDYNIA, sobota, godz. 18:30, ul. Jana z Kolna 18
ORUŃSKI KP - POMORZANIN GDYNIA, sobota, godz. 17, Przejazdowo, ul. Jesionowa 8
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - UKS KLUKOWO, sobota, godz. 16, ul. 23 Marca 98
PORTOWIEC II GDAŃSK - KKS Koleczkowo, niedziela, godz. 11, ul. Wyzwolenia 8
AP KP GDYNIA - MORENA GDAŃSK, niedziela, godz. 17, ul. Górskiego 10
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę B klasy, gr.2

I liga kobiet
SZTORM AWFIS GDAŃSK - Medyk II Konin, niedziela, godz. 15, ul. Górskiego 1
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę I ligi kobiet

II liga kobiet
BIAŁO-ZIELONE GDAŃSK - Polonia Środa Wlkp., niedziela, godz. 13, ul. Traugutta 29
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę II ligi kobiet

III liga kobiet
CHECZ GDYNIA - KTS-K Luzino, sobota, godz. 11, ul. Zamenhofa 17
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę III ligi kobiet

Miejsca

Opinie (73) 5 zablokowanych

 • Przecież tam stał klasztor

  Jak to rozkopią to pewnie bursztynową komnatę znajdą

  • 22 6

 • Jaguar i Lechia i wszystko jasne (1)

  Biznesmeni prowadzący szkółę piłkarską dla dzieci chcą mieć za darmo obiekt treningowy bez inwestowania . A rodziców kasowac z szkolenie dzieci będą i to niemało.

  • 58 10

  • Racja

   • 16 0

 • POPIERAM (1)

  Budować tam pełnowymiarowe boisko ale z naturalną nawierzchnią a nie sztuczną dodatkowo inne boiska do treningów - wykorzystać to wspaniałe miejsce. Miasto zamiast dotować Lechię niech te pieniądze przeznaczy na budowę kompleksu piłkarskiego, wzmocni Gedanię tak aby obok Lechii Gdańsk miał drugą drużynę w Ekstraklasie.

  • 39 17

  • Brednie

   Liczy się Lechia dlatego, że inne kluby nie mają kibicow

   • 7 8

 • Gedania Gdańsk (3)

  Dlaczego Gdańsk nie ma drugiej siły w mieście. Kraków - Wisła i Crakovia, Poznań - Lech, za chwilę Warta w 1 lidze, Łódż za chwilę Widzew i Łks dobiją do najlepszych, w Warszawie Legia, a za chwilę Polonia pewno się podniesie. Dlaczego w Gdańsku oprócz Lechii nie można pomyśleć o mocnej Gedanii lub Jaguarze, a w Gdyni Arce i Bałtyku ?!.

  • 27 22

  • to grajcie patałachy lepiej!

   • 14 1

  • Nie zaklinacz rzeczywistości

   Królowa jest tylko jedna! LECHIA Gdańsk

   • 7 8

  • Bo tak.

   Pierwsze primo pieniadze.
   Drugie primo pieniadze.
   Trzecie primo brak sponsorow.

   To wszystko jest powiazane z potencjalem pilkarskim i kibicowskim.
   Polnocna czesc naszego pieknego kraju wypada obrzydliwie na tle reszty Polski.
   Spojrzcie na tabele , zestawienia historyczne itd.

   ja nie rozumiem dlaczego Lechia wydaje na szrot kase zamiast co roku jedno boisko w jednej dzielnicy i budowanie marki w Gdansku, zeby dzieciaki i spoleczenstwo faktycznie z ta Lechia sie utozsamialy.
   Temat rzeka .
   milego weekndu

   • 3 0

 • RAFAL MURAWSKI (8)

  Na tym boisku pierwsze kroki stawialem razem z bylym reprezentantem Polski- Rafalem Murawskim w klubie o nazwie 'Krolewski Gdansk'

  • 18 13

  • Zanim powstał Królewski Gdańsk to Rafał M. prawie kończył karierę...

   • 6 9

  • to który jesteś rocznik? Ja 80 i z Murawskim grałem na boisku SP 3, tam gdzie dziś basen (2)

   i powiem ci że był słaby. Było wielu zdolniejszych chłopaków, ale albo nauka albo się rozpili - Kluczyk, Sawicki, Gucwa, Gan wielu innych. Na meczyki wpadało wtedy wielu starszych i młodszych, boisko cały czas w obrocie. Wpadał nawet Szamotulski, w wakacje jak Legia nie grała

   • 5 1

   • RAFAL MURAWSKI

    byl moze slaby ale zawsze byl na treningu, nawet po zlamaniu kosci piszczelowej w dwoch miejscach, zawziety dazyl do celu

    • 2 0

   • RAFAL MURAWSKI

    byl tez Ratajewski, Krygier z akademii Lechii 1981

    • 0 0

  • Lata 80-dziesiąte... (3)

   Pamiętna ekipa z Chałubińskiego i Grabowskiego - chłopaki z roczników 73-75 - Brozio, Kaczmarski , Korecki , Brodnicki , Kordalski , Moskwa, Beszterda, Górecki , Marzec ,Wietrzykowski ...to byli grajki! Tam na Chałubińskiego faktycznie zaczynał Muraś ale On był młodszy i co najwyżej piłki podawał jak "starszyzna" grała :) stare , piękne czasy!!!

   • 3 0

   • W kolejności : Brozio , Kaczor, Korek, Rudolf , Szczurek , Maniek, nie pamietam ksywki, Gruby , Mały i chyba Robak :) o ile mnie pamięć nie myli :) faktycznie - ekipa mega, pozamiatali by dzisiaj Mandziara Team :). I grał jeszcze ojciec Murasia, straszny walczak :) Stary dobry Chełm! Później jeszcze chyba grali razem przez chwilę w Gemimarze u Gienka.

    • 0 0

   • Szamotulski jest z Grabowskiego, rocznik 76 (1)

    • 1 0

    • i jego najmłodszy brat gruby Koeman, ale dobry był

     • 0 0

 • (5)

  Nie wiem, czy to dobry pomysł, żeby budować boisko ze środków BO?

  • 22 10

  • Dlaczego? (1)

   Skoro można plac zabaw to można i boisko.

   • 4 5

   • Plac zabaw kosztuje 10 tys. zł, a boisko to koszt prawie 3 mln. zł. Sorry, pomyśl, zanim napiszesz.

    • 5 3

  • (2)

   Pamiętajcie że jak boisko powstanie w ramach środków z BO, to nikt nie ma prawa brać od Was kasy za jego korzystanie. Gdyż wszystko z BO jest ogólnodostępne.

   • 5 1

   • obserwator (1)

    boiska przy ul Meissnera Zaspa tez jest zbudowane z pieniedzy z BO i co z tego oddane w rece prywatnego operatora i teraz godzina wynajecia tego boiska to koszt 1700 zl i kto tam wynajmuje Jaguar a stac go na to poniewaz pieniadze dostaje od miasta i kolo sie zamyka

    • 3 0

    • zanim coś napiszesz sprawdź to gdziekolwiek, boisko na Meissnera to nie dzieło z BO.
     Nie zmienia to faktu że masz rację i to co się dzieje z tym boiskiem to skandal.

     • 1 0

 • Kibic

  Nigdy tego nie pojme że trenerem w grupach młodzieży Lechii nie ma trenera Kaczmarka. Strach całej reszty w klubie przed fachowcem który będzie wymagał

  • 19 6

 • (2)

  Tam także grał nieistniejący KP ARTUS GDAŃSK z siedzibą na Gdanskim Chełmie. I chyba Gemimar sezon

  • 9 4

  • teraz nikt nie gra, boisko przy dawnej podstawówie na Chałubińskiego zaorane, orlik za płotem

   młodzież się na garnie, a ganiać na Stary Chełm też się nikomu nie chce pewnie

   • 2 1

  • Nie tylko KP Artus.

   TAL Chełm, SM Chełm, Wisła Gdańsk, KP Artus, a i pewnie inne ekipy by się znalazły. Przypomniałeś mi też Gemimar. Fajny obiekt. Dużo fajnych wspomnień.

   • 2 0

 • boisko (2)

  rozumiem, że jak powstanie boisko z BO to treningi w tych wyżej wymienionych klubach będą darmowe?

  • 32 2

  • Tak, muszą być wówczas darmowe.

   • 10 3

  • Tak

   Jeżeli znajdziesz trenera który popracuje za darmo i każdy przyniesie piłkę nadającą się do gry.

   • 5 2

 • A ten leń co rządzi Gdynią nic nie robi (1)

  Ilość boisk pełnowymiarowych w Sopocie = 1 na 17000 mieszkańców.
  Gdynia = 1 na 40000 mieszkańców

  • 14 5

  • trzeba z tym gdyńskim leniem skończyć wreszcie

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane