Brązowy Gdańsk. Trzy medale w mistrzostwach Polski florecistek i florecistów

12 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
AZS AWFiS Gdańsk - brązowi medaliści mistrzostw Polski seniorów w turnieju drużynowym florecistów. Pierwszy z lewej Radosław Glonek, trener klubowy i reprezentacji Polski. AZS AWFiS Gdańsk - brązowi medaliści mistrzostw Polski seniorów w turnieju drużynowym florecistów. Pierwszy z lewej Radosław Glonek, trener klubowy i reprezentacji Polski.

AZS AWFiS Gdańsk zdobył dwa medale podczas mistrzostw Polski seniorów we florecie. Na najniższym stopniu podium stanął Adam Podralski oraz drużyna. Brąz wywalczył również zespół pań UKS De La Salle Gdańsk. W Gdańskiej Szkole Floretu zaprezentowali się m.in. reprezentanci Polski, którzy w Belgradzie zajęli 2. miejsce w Pucharze Świata, co jest najlepszym wynikiem biało-czerwonych w tym cyklu od 2008 roku.

W Gdańskiej Szkole Floretu o cztery komplety medali 93. mistrzostw Polski w szermierce rywalizowało 62 florecistki i 72 florecistów.

Z największym zainteresowanie obserwowano występ reprezentantów Polski, którzy w połowie kwietnia w Belgradzie zdobyli 2. miejsce w zawodach drużynowych Pucharu Świata. Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk), Andrzej Rządkowski, Leszek Rajski (obaj Wrocławianie) i Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) pokonali m.in. Hongkong w składzie ze złotym medalistą igrzysk w Tokio - Ka Long Cheungiem, a dopiero w finale ulegli Włochom.

To najlepszy wynik biało-czerwonych w tej randze turniejów od 2008 roku. Wówczas triumfowali w Paryżu, a w składzie był m.in. Radosław Glonek, który od 1 stycznia tego roku jest selekcjonerem reprezentacji Polski seniorów. Gdański trener pracę z kadrą rozpoczął od 9. miejsc w styczniu w Paryżu i w lutym w Kairze.

Przypomnij sobie, jaki pomysł na reprezentację miał Radosław Glonek

Właśnie kadrowicze podzielili między siebie medale w Gdańsku, z jednym wyjątkiem. Największą sensacją turnieju indywidualnego było dopiero 30. miejsce Siessa, który w 1/16 finału przegrał z Janem Jurkiewiczem (Toruńska Akademia Floretu) 14:15.

Jednak liczba gdańszczan na podium się zgadzała. Starszego kolegę godnie zastąpił Adam Podralski. Florecista AZS AWFiS, podopieczny Andrzeja Witkowskiego, zdobył brąz po półfinałowej porażce z broniącym tytułu Rządkowskim 12:15. Jednak zawodnik KS Wrocławianie złota nie obronił, gdyż w finale przegrał z Wojtkowiakiem 14:15. Drugi brązowy medal zdobył Rajski, który w półfinale uległ późniejszemu zwycięzcy 11:15.

Na Adama Podralskiego zwracaliśmy uwagę już w 2018 roku. Przeczytaj o floreciście w cyklu Sport Talent

Medaliści turnieju indywidualnego mistrzostw Polski florecistów. Pierwszy z prawej Adam Podralski (AZS AWFiS Gdańsk). Medaliści turnieju indywidualnego mistrzostw Polski florecistów. Pierwszy z prawej Adam Podralski (AZS AWFiS Gdańsk).
W czerwcu w mistrzostwach Europy seniorów w Antalyi Polskę w męskim florecie mają reprezentować: Rządkowski, Rajski i Siess, a decyzja co do obsady czwartego miejsca jeszcze nie zapadła, choć na pewno złotem indywidualnym zbliżył się do niej Wojtkowiak.

W turnieju drużynowym mistrzostw Polski złota, odzyskanego przed rokiem po 5-letniej przerwie w Raszynie, nie udało się obronić florecistom AZS AWFiS. Do mistrzów 2021: Siessa i Mateusza Kozaka trener Glonek dołączył tym razem Piotra BorowcaPiotra Kaśkowa. W półfinale akademicy przegrali z KS Wrocławianie 37:44, a w meczu o 3. miejsce pokonali Toruńską Akademię Floretu 45:24.

Przypomnij sobie, jak było w 2021 roku. Gdańscy floreciści odzyskali tytuł mistrzów Polski seniorów

Złoto zdobyli Wrocławianie (Rządkowski, Rajski, Paweł Szumielewicz, Maxime Tarasiewicz), a srebro AZS AWFiS Warszawa (Jakub Surwiłło, Jan Zakrzewski, Szymon CzartoryjskiMateusz Biedrzycki).

Na 7. pozycji uplasowała się druga drużyna AZS AWFiS w składzie: Bartosz Goc, Mateusz Kwiatkowski, Patryk Martyniak, Szymon Mlicki. Wcześniej trzej jej zawodnicy przebili się do czołowej "16" indywidualnie, a łącznie w tej fazie było aż 6 gdańskich florecistów.

Najlepsze miejsca gdańskich florecistów w mistrzostwach Polski 2022 indywidualnie:
3. Podralski, 6. Kozak, 7 Borowiec, 10. Goc, 13. Kwiatkowski, 15. Martyniak (wszyscy AZS AWFiS), 16. Jakub Kotek (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu).

Sport Talent. Poznaj Adama Jakubowskiego, gdańskiego florecistę

Medalistki turnieju drużynowego mistrzostw Polski florecistek wraz z trenerami. Z prawej UKS De La Salle Gdańsk z fechtmistrzem Longinem Szmitem. Medalistki turnieju drużynowego mistrzostw Polski florecistek wraz z trenerami. Z prawej UKS De La Salle Gdańsk z fechtmistrzem Longinem Szmitem.
Gwiazdą mistrzostw Polski florecistek była Julia Walczyk. Zawodniczka KU AZS UAM Poznań najpierw triumfowała indywidualnie, a następnie w drużynie wraz z: Mariką Chrzanowską, Martyną DługoszHanną Łyczbińską, która w przeszłości reprezentowała też gdańskie barwy.

Dwukrotnie wicemistrzynią, indywidualnie i drużynowo, została Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań), a na najniższym stopniu podium stanęły: Renata Tomczak (IKS Leszno) i Martyna Długosz (KU AZS UAM). Ta ostatnia w ćwierćfinale pokonała najlepszą z gdańszczanek - Amelię Olszewską 15:4.

Kim chce być Amelia Olszewska pod odłożeniu floretowej klingi? Przeczytaj w cyklu Sport Talent

Florecista AZS AWFiS zajęła ostatecznie 5. miejsce. Natomiast rundę wcześniej o odpadły aż cztery przedstawicielki UKS De La Salle Gdańsk.

Najlepsze miejsca gdańskich florecistek w mistrzostwach Polski 2022 indywidualnie:
5. Olszewska, 10. Karolina Murawska, 11. Marta Oklińska, 13. Malwina Kołodziejczyk, 15. Natalia Gołębiowska (wszystkie UKS De La Salle).

Równa forma zaowocowała medalem drużynową. Florecistki UKS De La Salle właśnie w tym składzie sięgnęły po brąz. W półfinale przegrały z AZS AWF Poznań 22:45, a w meczu o 3. miejsce pokonały Wartę Poznań 45:38.

Złoto dla KU AZS-UAM Poznań, a srebro dla AZS AWF Poznań, w składzie ze wspomnianą Jelińską oraz Antoniną Lachman, Aleksandrą NowakowskąAleksandrą Wieczorek.

Tabelę turniejów drużynowych, w których rywalizowało 12 męskich i 8 żeńskich teamów, zamknęły gdańskie.

Dalsze miejsca w turnieju drużynowym mistrzostw Polski florecistek
6. AZS AWFIS (Olszewska, Oliwia Dębicka, Marta Mech, Ewa Zacharewicz)
7. Gdańska Szkoła Szermierki (Karolina Fudala, Marta Jakubowska, Emilia Kapała, Hanna Wojtas)
8. UKS De La Salle II

Dalsze miejsca w turnieju drużynowym mistrzostw Polski florecistów

11. UKS Atena Gdańsk (Jakub Gorczyca, Tomasz Gorczyca, Jakub Kosiła-Wojciechowski, Miłosz Możejko)
12. Fundacja GSF (Kotek, Patryk Gawenda, Bartosz Sacharczuk)

Miejsca

Opinie (5)

• jak dobrze widze aż 4 kluby w Gdańsku - po co? nie lepiej zrobić jeden a dobry?

albo góra dwa - jeden szkoli najmłodszych, a drugi już tylko co do profesjonalnych karier się nadają

• 3 1

• gratulacje (1)

Gratuluje wszystkim Gdańszczanom . Wspaniałe postępy czynicie. Czekam aż staniecie na samym szczycie.

• 2 0

• Miło było patrzeć

Zaangażowanie trenerów i zawodników godne najwyższego uznania.

• 1 0

• coraz lepiej

Gdanska szermierka podnosi sie z kolan. Ech szkoda slow i tego straconego czasu.

• 2 0

• Gratuluję wszystkim!!!
    Dla mnie walka finałowa, na która czekać warto, to Michał Siess vs Leszek Rajski. Znają się jak mało kto, do samego końca nie wiadomo kto lepszy.
    Ale jak inni gdańszczanie walczą w finałowych pojedynkach i stają na podium, to zawsze jest radocha.