Brazylijczyk Marcus strzelił historycznego gola

4 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Dwukrotnie piłkarze Arki cieszyli się z goli w meczu z Wartą Poznań. To pierwsza wygrana inauguracja od 2007 roku, gdy gdynianie u siebie, również na zapleczu ekstraklasy pokonali... Wartę 4:0. Dwukrotnie piłkarze Arki cieszyli się z goli w meczu z Wartą Poznań. To pierwsza wygrana inauguracja od 2007 roku, gdy gdynianie u siebie, również na zapleczu ekstraklasy pokonali... Wartę 4:0.

Piłkarze Arki szybko zrehabilitowali się za wtorkowe niepowodzenie w Pucharze Polski. Na inaugurację I ligi gdynianie u siebie pokonali Wartę Poznań 2:0 (0:0). Marcus Vinicius da Silva został graczem, który strzelił najszybszego gola w historii oficjalnych występów ligowych gdynian. Brazylijczyk posłał piłkę do siatki 45 sekund po wejściu na boisko! Sukces żółto-niebieskich oklaskiwało blisko siedem tysięcy kibiców. Dobrze, że zakończono bojkot, gdyż publiczność znów - jak za najlepszych lat - była dwunastym, w dodatku bardzo dobrze dysponowanym "zawodnikiem" gospodarzy.

Szlaga - Tadrowski, Sobieraj, Brodziński, Dettlaff - Jarzębowski, Pruchnik - Krajanowski, Szwoch, Tomasik - Górski
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Kwiatkowski (Warszawa) oraz Rosa, Sierant
Widzów: 6887
Radliński - Bartczak, Mysiak, Ciach, Mójta - Magdziarz, Ngamayama, Grzeszczyk, Trochim, Jakóbowski - Giel
  • 65' Tomasik Zmiany Radzewicz
  • 80' Szwoch Zmiany Marcus
  • 89' Górski Zmiany Formella
  • 56' Giel Zmiany Pawłowski
  • 66' Jakóbowski Zmiany Trojanowski
  • 74' Trochim Zmiany Marciniak
  • 59' Bartczak (samobójcza)
  • 81' Marcus
  • 24' Tadrowski
  • 90+3 Radzewicz
  • 28' Trochim
  • 43' Ciach
  • 44' Grzeszczyk
  • 90' Mójta
  • 88' Mysiak

Pomeczowy dwugłos trenerów:
Petr Nemec:
Widać było, że obie drużyny nawzajem obserwowały się w meczach Pucharu Polski i pod kątem tego dobierały taktykę na ligową inaugurację. Dlatego w pierwszej połowie nie pozwoliły sobie za wiele. Warta zagrażała nam tylko po stałych fragmentach gry. Liczyłem, że to my zachowamy więcej sił i rozstrzygniemy ten mecz po przerwie. Dlatego na podmęczonego przeciwnika wprowadziłem Radzewicza. Wszystkie zmiany zresztą były dobre. Zmiennicy, nie tak jak w meczu z Olimpią, dali nam nową jakość. Rzadko chwalę, ale za ten mecz na pochwałę zasłużył cały zespół. Na inaugurację wysoko sobie zawiesiliśmy poprzeczkę. Teraz w każdym następnym meczu oczekiwać będziemy takiej walki i zaangażowania. Wierzę, że to spotkanie pokazało chłopakom, że konsekwencją i dyscypliną taktyczną możemy wygrywać w I lidze.

Ryszard Łukasik: Arka przewyższała nas w większości elementów i zasłużenie wygrała. Przede wszystkim gdynianie byli od nas lepsi dynamiką i polotem, z którym przeprowadzali akcje. Ponadto zrealizowali zadania taktyczne i włożyła w grę mnóstwo sił. My odpowiedzieliśmy tylko strzałami w poprzeczkę Magdziarza i obok bramki Marciniaka. To trochę za mało. Oczywiście można powiedzieć, że ten mecz potoczyłby się inaczej, gdybyś w pierwszej połowie mieli więcej szczęścia i umiejętności przy stałych fragmentach gry.

jednej zmiany w porównaniu z przegranym meczem w Pucharze Polski z Olimpią Elbląg dokonał trener Nemec, w ataku zamiast Marcusa zagra pozyskany tuż przed sezonem Górski (ARKA), nawet na ławce nie zmieścił się Nwaogu, miejsce Nigeryjczyka w "18" przejął 17-letni Formella
na trybunie "Górka" transparent "Welcome Back" i wielka podobizna... Arnolda Schwarzeneggera
1'
od środka rozpoczęła Warta, goście na zielono-biało, Arka na żółto-niebiesko
1'
spiker powitał obecnego na trybunach prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka
1'
już w pierwszej minucie strzelał Górski (ARKA), ale w środek bramki, Radliński (WARTA) pewnie złapał piłkę
2'
na trybunie "Górka" żółto-niebieskie świece dymne i głośny doping od pierwszego gwizdka
2'
z wolnego dośrodkowanie Tomasika (ARKA), zbyt mocne, piłkę złapał bramkarz Warty
5'
pierwszy rzut rożny, piłkę wrzuci Dettlaff (ARKA), bo Tomasikowi (ARKA) to we wtorek nie wychodziło
5'
dobrze bita piłka z kornera w pole bramkowe Warty, ale też czujnie Radliński (WARTA), bramkarz gości wypiąstkował piłkę
6'
próba kontry Warty, Szlaga (ARKA) interweniuje poza własnym polem karnym
7'
dośrodkowanie z wolnego Warty, w polu karnym nieczysto w piłkę trafił Ciach (WARTA), od bramki rozpocznie Arka
9'
kolejne zbyt mocne dośrodkowanie z wolnego Tomasika (ARKA), Radliński (WARTA) bez kłopotu piąstkuje
11'
uderzenie z dystansu Grzeszczyka (WARTA), piłka obok słupka bramki Arki
11'
z trybun cały czas głośny doping, liczbę widzów tradycyjnie podamy, gdy dostarczy ją nam klub
12'
złe dośrodkowanie Mójty (WARTA), zbyt głęboko bita piłka padła łupem Szlagi (ARKA), jednak od kilku minut zarysowała się przewaga przyjezdnych
14'
zablokowany strzał Jarzębowskiego (ARKA), choć lepiej byłoby gdyby kapitan Arki zagrał do wbiegających w pole karne skrzydłowych
16'
brzydki faul Pruchnika (ARKA), mogła być żółta kartka, ale sędzia jeszcze nie sięgnął do kieszeni
17'
trwa kibicowska fiesta na sektorze "Górka", teraz przyłączył się do niej również sektor "Tory"
18'
w polu karnym otrzymał piłkę Górski (ARKA), ale miał problemy z jej opanowaniem i zabrali mu ją obrońcy
19'
dobra interwencja Dettlaffa (ARKA), który wybił piłkę spod nóg Jakóbowskiego (WARTA) w polu bramkowym
20'
po dośrodkowaniu z rogu Grzeszczyka (WARTA) do główki doszedł Ciach (WARTA), uderzenie stopera Warty nad bramką
21'
w polu karnym byli Szwoch (ARKA) i Górski (ARKA), ale Tomasik (ARKA) dograł za ich plecy
21'
Ciach (WARTA) interweniował teraz na własnym przedpolu, wybijając piłkę na róg, jednak znów fatalne dośrodkowanie Tomasika (ARKA)
22'
dobry strzał Górskiego (ARKA) z linii pola karnego, broni Radliński (WARTA)
23'
znów Arka przejęła inicjatywę, ale na bakier jest z dośrodkowaniami, teraz zbyt mocno wrzucał piłkę Tadrowski (ARKA)
24'
Żółtą kartką został ukarany Tadrowski (ARKA), który faulował Jakóbowskiego
25'
po dośrodkowaniu z wolnego Trochima (WARTA) piłka otarła się o głowy defensorów Arki i wyszła na róg
26'
szczęście przy Arce, idealne dośrodkowanie Grzeszczyka (WARTA) na głowę Mysiaka (WARTA), stoper Warty spudłował z pięciu metrów
27'
protestuje Sobieraj (ARKA), ale sędzia uznał, że faulował on Giela (WARTA), wolny dla Warty 20 metrów na wprost bramki Arki, wydaje się, że jednak arbiter popełnił błąd, bo przewinienia nie było
28'
Żółtą kartką został ukarany Trochim (WARTA), który faulem przerwał próbę kontry Arki po nieudanym strzale z wolnego swojej drużyny
30'
znów głośny doping przypomina piłkarzom po co wyszli na boisko: "My jesteśmy tu, by dziś wygrać mecz" - skandują kibice
31'
zablokowany strzał Szwocha (ARKA), a dobitka Górskiego (ARKA) została obroniona przez Radlińskiego (WARTA)
34'
prostopadłe podanie Pruchnika (ARKA) do Szwocha (ARKA), szybszy od pomocnika Arki był bramkarz
35'
tym razem z wolnego dośrodkował Pruchnik (ARKA), próbował główkować Tomasik (ARKA), ale nie skierował piłki w kierunku bramki
37'
kolejne dośrodkowanie z rogu, znów Ciach (WARTA) doszedł do główki, ale ponownie nie trafił do bramki, Arka jednak powinna wyciągnąć wnioski z tego, że stoperzy Warty bez kłopotu dochodzą do pozycji strzeleckich po rogach
39'
kolejny róg dla Warty, ale pierwszy, po których do główki nie poszli przyjezdni
41'
błąd Radlińskiego (WARTA), który o mało nie wrzucił sobie piłki do siatki, skończyło się na rogu
41'
tym razem krótkie rozegranie piłki, ale po chwili znów próba dośrodkowania Tomasika (ARKA) i kolejne fatalne zagranie tego skrzydłowego, dziwnego, że trener Nemec to toleruje, skoro w rezerwie ma Radzewicza
43'
Żółtą kartką został ukarany Ciach (WARTA) po faulu na Górskim
44'
Żółtą kartką został ukarany Grzeszczyk (WARTA), który przerwał faulem kontrę Pruchnika
45'
Tadrowski (ARKA) na wysokości pola karnego minął Mójtę (WARTA), ale po chwili się potknął i przewrócił
45'
60 sekund dłużej trwać będzie pierwsza połowa
45+1
koronkowa akcja Arki, nikt nie zdecydował się na strzał, w dryblingu w polu karnym piłkę stracił Jarzębowski (ARKA)
45+2
koniec pierwszej połowy, na razie najlepszy jest doping kibiców, na boisku bez goli
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
niecelny strzał Pruchnika (ARKA)
47'
Areczko, wygraj to dla nas" - skandują kibice
50'
Górski (ARKA) wywalczył róg, gdyż po jego strzale piłka odbiła się od pleców Mysiaka
51'
strzał Szwocha (ARKA) zablokowany, dobitka Jarzębowskiego (ARKA) wybita na róg
52'
seria rogów dla Arki, trzeci z rzędu
52'
skończyła się ta seria po zbyt mocnym dośrodkowaniu Pruchnika (ARKA), piłka wyszła na boisko nie dotknięta przez żadnego piłkarza
56'
WARTA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Giel, w jego miejsce wchodzi Pawłowski.
57'
strzał Trochima (WARTA), pewnie złapał piłkę Szlaga (ARKA)
58'
w odpowiedzi nieudana próba lobu Jarzębowskiego (ARKA), Radliński (WARTA) nie dał się zaskoczyć
59'
[1:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki samobójczej Bartczak. Obrońca wpakował piłkę do własnej siatki po zagraniu Szwocha, który wcześniej minął Mysiaka
60'
mamy informacje odnośnie frekwencji, jak podała Arka na trybunach zasiadło 6 887 kibiców
62'
niecelny strzał Górskiego (ARKA)
64'
uderzenia z woleja Jarzębowskiego (ARKA), piłka w środek bramki, łapie Radliński (WARTA)
65'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tomasik, w jego miejsce wchodzi Radzewicz.
66'
WARTA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jakóbowski, w jego miejsce wchodzi Trojanowski.
68'
próbował głową strzelać Ngamayama (WARTA), zbyt słabo, aby zaskoczyć Szlagę (ARKA)
70'
wrzutka z wolnego Pruchnika (ARKA), w polu karnym przewraca się Jarzębowski (ARKA), ale nic nie było, od bramki rozpocznie Warta, bo nikt nie przeciął tego podania pomocnika Arki
73'
Szlaga (ARKA) dobrze obronił strzał Grzeszczaka
73'
przerwa w grze, bo na boisku leża dwaj piłkarze, Górski (ARKA) i Trochim (WARTA)
74'
gdynianie wykorzystują przerwę, aby napić się wody
74'
WARTA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Trochim, w jego miejsce wchodzi Marciniak.
75'
Górski (ARKA) może kontynuować grę
75'
zachęta z sektora "Górki" do pozostałych kibiców, aby przyłączyli się do dopingu, który cały czas prowadzony jest zza bramki, którą obecnie zajmuje Szlaga (ARKA)
76'
Arka to pany, żółto-niebieskie szatany" - skandowanie z trybun
79'
od kilku minut gra toczy się w środkowych rejonach boiska
80'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szwoch, w jego miejsce wchodzi Marcus.
80'
duże brawa żegnają Szwocha (ARKA), który wypracował jak na razie jedyną bramkę tego meczu
81'
[2:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcus. To się nazywa Wejście Smoka. Brazylijczyk zdobył bramkę głową po dośrodkowaniu z prawej strony Pruchnika
82'
poprzeczka ratuje Arkę po strzale Magdziarza (WARTA)
83'
strzał Marciniaka (WARTA), piłka po rykoszecie wyszła na róg
84'
piłkę złapał Szlaga (ARKA)
84'
przerwa w grze, gdyż po raz kolejny na murawie leży Górski (ARKA)
85'
Górski (ARKA) wraca na boisko, trener Nemec ma jeszcze jedną zmianę w zanadrzu
86'
Radzewicz (WARTA) mocną piłkę zagrał w "16", ale Marcus (ARKA) nie zdołał dostawić do niej nogi
87'
Marcus (ARKA) mijał stopera i miał biec sam na sam z bramkarzem, został sfaulowany, musi być czerwona kartka
czerwona kartka
88'
Mysiak (WARTA) otrzymał czerwoną kartkę za faul na Marcusie
89'
strzał z dystansu Tadrowskiego (ARKA), piłka obok bramki Warty
89'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Górski, w jego miejsce wchodzi Formella, dla którego to debiut w pierwszej drużynie
90'
sztuczka techniczna Marcusa (ARKA), który piętą dograł partnera przed polem karnym
90'
Żółtą kartką został ukarany Mójta (WARTA).
90'
sędzia doliczył trzy minuty
90+1
z wolnego Pruchnik (ARKA) uderzył nad poprzeczką
90+2
kolejna akcja Marcusa (ARKA), ale odskoczyła mu piłka i szybszy przy niej był Radliński (WARTA)
90+2
Areczka trzy punkty ma - skandują kibice
90+3
Żółtą kartką został ukarany Radzewicz (ARKA).
90+4
Koniec meczu
ARKA WYGRAŁA NA INAUGURACJĘ 2:0!
przez kilka minut po zakończeniu meczu piłkarze i kibice celebrują zwycięstwo, są radosne śpiewy i skandowania
To pierwsza wygrana na inaugurację Arki od sezonu 2007/08. Dokładnie po pięciu latach gdynianie ponownie wygrali z Wartą (wówczas było 4:0). W ostatnich latach w takich meczach gdynianie co najwyżej remisowali:

Pozostałe wyniki 1. kolejki
Flota Świnoujście - Olimpia Grudziądz 1:0 (1:0), Sandecja Nowy Sącz - Zawisza Bydgoszcz 0:5 (0:1), Miedź Legnica - Bogdanka Łęczna 2:0 (0:0), Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki (1:0), GKS Tychy - Kolejarz Stróże 1:1 (0:0), GKS Katowice - ŁKS Łódź 1:2 (0:2).
Przełożony na 22.08: Okocimski Brzesko - Cracovia
Nie odbył się: Ruch Radzionków - Termalica Bruk-Bet Nieciecza (miejsce Ruchu w I lidze może zająć Polonia Bytom, która z tego powodu nie rozegrała spotkania II-ligowego).