Buchajło wykopał Arkę

jag. Marta
4 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

- Przegraliśmy z Jurijem Buchajło. On nas wykopał - ten pomeczowy komentarz Macieja Stachury, trenera rugbistów Arki najlepiej ilustruje to, co działo się w derbach w Gdyni. Lechia wygrała 18:16 (12:10), a wszystkie punkty dla gdańszczan, w tym zwycięskie z drop-goala w doliczonym czasie gry, zdobył naturalizowany w Polsce ukraiński łącznik ataku. W niedzielnym meczu w Sopocie Ogniwo pewnie pokonało Posnanię 24:14 (19:6)

.

Punkty:
Stanisław Krieczun 11, Dariusz Komisarczuk 5 - Jurij Buchajło 18.

ARKA: Ruszkiewicz, Wojaczek, Rafał Kwiatkowski - Skindel (65 Andrzejczuk), Nowak (70 Moroz) - Dąbrowski, Kałduński, Raszpunda - Komisarczuk - Krieczun, Zaradzki (41 Jeliński), Denisiuk, Chromiński, Gogoshvili - Bekow.

LECHIA: Urbanowicz (60 Odoliński), Janiec, Kaszuba (41 Witoszyński) - Lademann (60 Płonka), Krzewicki - Hedesz, Doroszkiewicz, Wojcieszak - Lenartowicz - Buchajło, Robert Kwiatkowski, Wilczuk, Rokicki, Narwojsz - Jurkowski.

Arka Rugby

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Ogniwo Sopot

W pierwszej połowie Lechia grała z wiatrem i starała się tę przewagę zdyskontować jak największą liczbą karnych, co równało się z kopami na słupy Buchajło. Jurij próbował strzelać nawet z... własnej połowy! Ostatecznie do uderzenia z 60 metrów nie doszło, bo okrzyk z obrony Aleksieja Bekowa "Jurij..." arbiter zakwalifikował jako niesportowe zachowanie i przesunął miejsce kopu na połowę Arki.

Przed przerwą egzekutor Lechii wykorzystał trzy z pięciu karnych, a wynik meczu otworzył z drop-goala. Jednak niewiele brakowało, aby jeden błąd w obronie gdańszczan kosztował ich przegranie połowy. W 17. minucie biało-zieloni mieli młyn przy własnym polu punktowym. Tak nieszczęśliwie "grzebali" piłkę, że wypadła ona z korytarza. Na to tylko czekał rutyniarz Dariusz Komisarczuk. Łącznik młyna Arki zamienił bezpańskie "jajo" na przyłożenie. Jak się później okazało jedyne tego dnia.

Wówczas Arka zmieniła wynik z 3:6 na 10:6, gdyż Krieczun nie pomylił się przy podwyższeniu. Na kolejny korzystny wynik (13:12) przyszło czekać gospodarzom do 53. minuty. Wtedy z karnego trafił również Rosjanin. Wydawało się, że żółto-niebiescy mogą pójść za ciosem. Pod względem rugbowym wyglądali bowiem lepiej od rywali, ale Lechii należy oddać, że dobrze broniła.

Tym samym znów musiały decydować kopy. W 65. minucie Buchało zmienił rezultat na 15:13 na korzyść swojej drużyny. Jednak w 80. minucie trafił Krieczun na 16:15. Arbiter doliczył trzy minuty... Gdy czas uciekał, a był tylko karny dokładnie na środkowej linii, Buchajło zgłosił próbę kopnięcia na słupy.

- Czekałem na moment aż wiatr się uspokoi, ale to nie nastąpiło. Kopnąłem z całych sił, a potem poszedłem za akcją - relacjonował Jurij. Opłaciło się. Żaden z rugbistów Arki nie przechwycił piłki. - Trzeba było wyskoczyć i krzyknąć mam, albo złapać i wykopnąć w aut. Pewnie wtedy byłby koniec meczu. A tak daliśmy się wykopać Buchajło w meczu, w którym byliśmy lepsi - nie bez racji komentował Maciej Stachura, szkoleniowiec "Buldogów".

Buchajło dopadł piłki, która odbiła się od ziemi i wróciła w ręce gdańszczan około 30 metrów od celu. Nie zastanawiał się, przymierzył z drop-gola, a piłka przy wtórze głośnego krzyku jego żony osiągnęła cel! - Oczywiście tę akcję można nazwać czystym przypadkiem, ale tak też wygrywa się mecze. Grało nam się trudno, gdyż Arka rozszyfrowała nas w aucie. Na pochwałę zasłużyliśmy za obronę. Jednak przeciwko Łodzi musimy zagrać lepiej, aby wygrać - oceniał Grzegorz Kacała, który z Lechią w piątym meczu ligowym odniósł piąte zwycięstwo. Arce na pocieszenie pozostał punkt bonusowy, ale cztery oczka zabrali do domu gdańszczanie.

Niepocieszony był zwłaszcza Rafał Kwiatkowski, dla którego był to pierwszy mecz przeciwko Lechii po opuszczeniu Gdańska. - Przypomniał się mi pojedynek sprzed kilku lat, kiedy to ja miałem karnego w ostatniej minucie, ale piłka przeleciała tuż obok słupka i Lechia przegrała jednym punktem. W ogóle jak sięgnę pamięcią to w takich wyrównanych derbach gram w drużynach, które są lepsze, ale nieznacznie przegrywają. Tak było dzisiaj z Arką - ocenił gdyński filar.

W niedzielę przy porywistym wietrze i zacinającym deszczu Ogniwo pokonało w Sopocie Posnanię 24:14 (19:6). Gospodarze uzyskali cztery przyłożenia, co oznacza, że konto punktowe wzbogacili o pięć oczek. Tym samym podopieczni Jarosława Hodury wrócili na czwarte miejsce w tabeli ekstraligi.

Punkty:
Adam Pogorzelski 10, Dariusz Wantoch-Rekowski 5, Robert Rogowski 5, Paweł Schulte-Noelle 4 - Piotr Korek 9, Jakub Gruszczyński 5.

OGNIWO: Rycewicz (64 D.Pilch), M.Pilch, Wilczuk - Rogowski, Wantoch-Rekowski (51 Anuszkiewicz) - Zeszutek (51 Węgierski), Graban, A.Pogorzelski 10 - Czaja (71 Kurdelski) - Karaś, Olszewski, Podolski, Przychocki, Schulte-Noelle, Szablewski.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia gości, którzy wykorzystali rzut karny, grając z wiatrem. Sopocianie odpowiedzieli jednak przyłożeniami Adama Pogorzelskiego i Dariusza Wantoch - Rekowskiego dwa razy podwyższał też Paweł Schulte - Noelle i sopocianie wyszli na prowadzenie 14:3.

Goście znów trafili z karnego ale pod koniec pierwszej połowy jeszcze jedno przyłożenie, tym razem Roberta Rogowskiego dało sopocianom prowadzenie po 40 minutach 19:6.

Po przerwie goście zniwelowali straty (19:14) jednak do końca grający sopocianie tuż przed ostatnim gwizdkiem, po akcji młyna zdobyli czwarte przyłożenie zdobywając punkty decydujące o zwycięstwie.

Pozostałe wyniki 5. kolejki:
Budowlani Łódź - Juvenia Kraków 66:3 (31:3), Orkan Sochaczew - Bemowo AZS AWF Warszawa 18:5 (6:5).
jag. Marta

Opinie (127) 10 zablokowanych

• Brawo Lechia! Swietna ostatnia akcja Jurija !!!!!!

• 42 5

• o działaczech (1)

do wzywającego , 2009-10-03 10:49:02
    Dzięki takim gościom jak TY takie są walne związku, czy zabrałeś głos w dyskusji , o ile taka
    wogóle była? Czy może ją zagaiłeś? Stawiam 100$, że nie.Z informacji o walnym to tylko red.
    Małolepszy coś napyskował Prezesowi, o mało nie zakończyło sie to dymisją Janka K.Po tym
    wydarzeniu wszystko wróciło do normy , czyli coś tam o przepisach i na obiadek. W normalnych
    związkach walne to nie tylko wybory władz ( zresztą od 20 lat tych samych - bo ci co doszli
    wtopili się w tło)ale też praca nad kierunkami rozwoju dyscypliny oraz koncepcjami szkoleniowymi.
    Za kilka dni 7 będą na Igrzyskach , a my jak zwylke w lesie. Czy jakieś gremium nad tym
    dyskutuje?, czy ktoś rozmawia z klubami? ze środowiskiem?. Chyba nie, a powinna sie odbyć co
    najmniej debata a jeszcze lepiej to należy zwołać walne.I oto apeluje do delegatów na zjazd ( do
    Ciebie także)abyście wreszcie zaczeli dziełać ( bo po coś was kluby tam wysyłają), a nie
    jeść obiady i pić piwo za kasę związku. Do roboty Panowie delegaci..

• 10 1

• Wiecznie drudzy !

ile można !

• 3 3

• Znowu TYLKO LECHIA!!! i wszystko w temacie

• 27 9

• hehe arkowcy to juz mog amowic o kompleksie powoli (1)