• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budżet przetrwania, a potem z PGE do... Lechii

jag.
27 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Niczym na zdjęciu Michał Wysokiński także gdański szczypiorniak jest w sytuacji podbramkowej. Liczymy, że strzeli "bramkę" i wyjdzie z opresji. Oby tylko nie przestrzelił lub jeszcze gorzej, nie zaliczył samobójczego trafienia, bo liczba ekstraklasowych drużyn w Gdańsku i tak dramatycznie się kurczy. Niczym na zdjęciu Michał Wysokiński także gdański szczypiorniak jest w sytuacji podbramkowej. Liczymy, że strzeli "bramkę" i wyjdzie z opresji. Oby tylko nie przestrzelił lub jeszcze gorzej, nie zaliczył samobójczego trafienia, bo liczba ekstraklasowych drużyn w Gdańsku i tak dramatycznie się kurczy.

Ma być biednie, aby później było bogato. Tak w skrócie wygląda plan AZS AWFiS i miasta na męską piłkę ręczną. Aby w przyszłości szczypiorniści mogli liczyć na dwumilionowy budżet, występy w hali widowiskowo-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu przed kilkutysięczną widownią, sponsoring PGE, a także utworzenie spółki pod szyldem... Lechii, powinni w najbliższym sezonie wrócić do ekstraklasy, godząc się na pensje nie wyższe niż tysiąc złotych miesięcznie i to brutto. Jeśli nie znajdą się chętni do gry na takich warunkach, drużyna nie przystąpi nawet do I-ligowych rozgrywek

.

Jak widzisz przyszłość piłki ręcznej w Gdańsku?


Akademicka konferencja, którą i tak musiały zdominować sprawy związane z przyszłością piłki ręcznej, zapoczątkowało omówienie klubowych... sukcesów. W 2009 roku AZS AWFiS na rozmaitych zawodach we wszystkich kategoriach wiekowych zdobył 228 medali w dziewięciu dyscyplinach, a w Polsce jest klasyfikowany na piątym miejscu we współzawodnictwie dzieci i młodzieży.

Poza medalami, jako osiągnięcia przedstawiono również porządkowanie finansów klubu i tym sposobem dotarliśmy do żeńskiego szczypiorniaka, który w latach 2002-08 przyniósł klubowi sześć medali ligowych z tytułem mistrzowskim na czele.

Jeszcze w 2008 roku gdańskie piłkarki ręczne AZS AWFiS zostały wicemistrzyniami Polski. U schyłku roku tej drużyny już nie było, a zostały długi. -Mieliśmy 170 tysięcy złotych zaległości i 12 pozwów sądowych ze strony byłych zawodniczek. Te zobowiązania zostały całkowicie spłacone. Z każdą zawodniczką zawarliśmy ugodę, złożyliśmy przeprosiny za zaistniałą sytuację i przekazaliśmy pamiątkowy album. Także nie ma zaległości wobec trenera Cieplińskiego. Obecnie zespół może nadal funkcjonować w I lidze dzięki pomocy Vistalu Łączpolu - podkreśla Kajetan Broniewski, dyrektor akademickiego klubu.

W minionym sezonie szczypiornistki otrzymały z Gdyni 130 tysięcy złotych. Oczywiście nie za darmo, bo najlepsze akademiczki trafiły do Vistalu Łączpolu. Te pieniądze przeznaczono na organizację rozgrywek, przygotowania, wyjazdy. Zawodniczki otrzymały jedynie stypendia z AWFiS. Najwyższe wynosiły 700 złotych brutto miesięcznie. Jak informowaliśmy w jednej z dwóch grup I ligi drużyna ukończyła rozgrywki na piątym miejscu, po 10 meczów wygrywając i przegrywając.

Najwięcej czasu poświęcono piłkarzom ręcznym, bo tutaj sytuacja jest kryzysowa. Drużyna spadła z ekstraklasy, co - jak się dowiedzieliśmy - pokrzyżowało wielkie plany, które były wobec tej drużyny. Za to wszystko mają "zapłacić" zawodnicy. Jeśli chcą grać w I lidze, to muszą przystać na obniżkę wynagrodzeń.

- Gdy nie zbierzemy 12 zawodników, drużyna nie przystąpi do rozgrywek - ostrzega dyrektor Broniewski. AZS AWFiS na wysłanie zgłoszenia do ligi ma czas do 1 czerwca. Jednak wszystko powinno być wiadomo do dzisiejszego wieczora. Wówczas zbierze się zarząd akademickiego klubu, który zostanie zapoznany z efektem rozmów z zawodnikami (rozpoczną się w południe) odnośnie renegocjacji kontraktów, czyli obniżki wynagrodzeń.

Tak było w sezonie 2009/10
Budżet na poziomie około 800 tysięcy złotych, na który składali się sponsorzy, miasto oraz stypendia dla zawodników od AWFiS. Jak ujawniono najlepiej opłacony gdański szczypiornista, Piotr Chrapkowski zarabiał 3700 złotych brutto miesięcznie.

- Nie wiem, co postanowią zawodnicy. Było ich 18, a i tak trzech przez cały sezon nie potrafiliśmy potwierdzić do gry. Z nowych na studia zgłaszało się dwóch zawodników z Płocka i jeden z Legnicy. Ja nowej pracy szukać nie będę, bo jeszcze przez rok mam umowę z uczelnią. Jednak granie dla samego grania, bez możliwości nawet lekkiego rozwoju, to nie wróży sukcesu. Obecnie mówimy o budżecie na przeżycie, bo docelowo I liga nas nie interesuje - przyznaje Daniel Waszkiewicz, który wraz z Leszkiem Biernackim jest gotowy nadal prowadzić drużynę, ale drużynę z ambicjami.

Tak będzie w I lidze 2010/11
Gdańsk przekaże 350 tysięcy złotych na funkcjonowanie drużyny. Uczelnia nadal za darmo udostępni obiekty, ale w całości przejmie na siebie ciężar utrzymania zawodników. Oznacza to, że zamiast kontraktów szczypiorniści otrzymają jedynie stypendia AWFiS. Najwyższe wynosić mogą tysiąc złotych miesięcznie brutto.

- Prezydent Adamowicz zdecydował, że da ostatni raz pieniądze, aby powalczyć. W ubiegłym roku przekazaliśmy 99 tysięcy, w tym 250, a na następny sezon przekażemy 350 tysięcy złotych. Sam grałem w piłkę ręczną, nie było mi dane zagrać do ekstraklasy, ale awans wywalczyłem. Nasza drużyna, którą wówczas w Spójni prowadził trener Biernacki też nie miała wielkich pieniędzy. Graliśmy dla własnych ambicji, niektórzy nawet za darmo. Takiej też postawy oczekujemy od obecnych zawodników AZS AWFiS. Jeśli się nie uda, to może być koniec - przekonuje Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska.

Tak może być, ale w ekstraklasie
Próba zbudowania budżetu w wysokości dwóch milionów złotych, czyli na poziomu, który zapewnił w minionym sezonie srebrne i brązowe medale w ekstraklasie. Zaproszenie do objęcia sponsoringu nad drużyną PGE. Stworzenie spółki, która prowadziłaby wyłącznie piłkę ręczną. Mogłaby ona zostać wydzielona ze spółki piłkarskiej Lechia SA. Gdańskowi zależy na nośnym szyldzie, aby zgromadzić liczną rzeszę kibiców, bo chce wprowadzić zespół do hali widowisko-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu przy poziomie widowni rzędu 4-5 tysięcy.

Miasto chce ratować piłkę ręczną, bo w Gdańsku dobrze jest rozwinięte szkolenie dzieci i młodzieży w tej dyscyplinie, działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego chłopców. Bez drużyn seniorskich na odpowiednim poziomie ta piramida szkoleniowa nie będzie miała "wierzchołka" i okaże się, że pieniądze gdańskich podatników idą na szkolenie zawodniczek i zawodników dla innych miast.

Ponadto Gdańsk ma pomysł, aby przynajmniej drużyna piłkarzy ręcznych nie walczyła jedynie o przetrwanie, a mogła nawiązać do chlubnych tradycji. Drużyny Wybrzeża dziesięciokrotnie (1966, 1984-88, 1991-92, 2000-01), a Spójni trzykrotnie (1968-70) były mistrzami Polski seniorów! Ponadto ten pierwszy klub dwukrotnie grał w finale Pucharu Europy, ówczesny odpowiedniku Ligi Mistrzów.

- W dużych ośrodkach miejskich zainteresowanie kibiców budzą przede wszystkim męskie zespołu. Widzimy w piłce ręcznej potencjał, aby była trzecią dyscypliną po koszykówce i siatkówce, która mogłaby grać w hali na granicy Gdańska i Sopotu - ocenia Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Sportu i Euro 2012.

AWFiS nie ukrywa, że uczelnie stać na zapewnienie minimum na poziomie I ligi, a wyższe cele zależą od możliwości sponsorów. - Drużyny piłki ręcznej mogą u nas funkcjonować na tym poziomie, jeśli będą obudowane programami naukowymi, wpisywać się będą w nasz system kształcenia. Natomiast jeśli będzie sponsor zainteresowany grą o wyższe cele, to jesteśmy otwarci na stworzenie spółki celowej czy akcyjnej - deklaruje Tadeusz Huciński, rektor AWFiS.

Jak ustaliliśmy miasto już przeprowadziło pierwsze rozmowy na temat sponsora strategicznego i możliwej spółki. - Wstępnie rozmawialiśmy z Andrzejem Kucharem, aby wydzielić taką spółkę w Lechii - zdradził wiceprezydent Bojanowski.

- Musimy zbudować silne podwaliny klubu, a tego nie da zrobić się bez kibiców. Minimum 30 procent dochodów powinno pochodzić ze sprzedaży biletów, a do tego konieczna jest widownia na poziomie 4-5 tysięcy. Trzeba zarabiać też na transferach. Były też rozmowy o sponsoringu z PGE i Lotosem. Budżet na poziomie dwóch milionów nie jest dla nas nieosiągalny, ale najpierw musimy mówić do ekstraklasy, bo I liga nie interesuje sponsorów - dodaje Bojanowski.
jag.

Opinie (95) 5 zablokowanych

  • KLUB (1)

    mam szacunek dla wszystkich klubów w trójmieście, i poza nim, w pomorskim,
    ale dla włączenia sekcji piłki ręcznej do Lechii mówię zdceydowane nie !
    Niech Lechia zajmuje się piłką nożną i lekką atletyką.
    Akademicka drużyna, jeśli ma ! nawiązać do nie tak dawnych chlubnym tradycji gdańksiego "Wybrzeża" z Lijewskim, Wleklakiem i Kuchczyńskim w składzie,
    powinna od początku nazywać się "po staremu" "Wybrzeże" Gdańsk - bez dyskusyjne !
    Gra w hali na granicy miast, nie ma sprawy !
    Jako kibic szczypiorniaka miałbym uśmiech "od ucha do ucha", gdybym mógł
    oglądać za 3-5lat piłkarzy ręcznych pod szyldem "Wybrzeże" Gdańsk
    w meczach przeciwko VTK, MMTS, Wiśle czy nawet w ramach Ligi Mistrzów, ale na to budżet w wysokości 2miln, to za mało, oczywiście na starcie OK!
    A sponsorem sekcji nie musi być tylko PGE, choć będzie miło, ale
    też Lotos, PGNiG(=jako sponsor ligi) oraz ENERGA, a także kilka innych mniejszych - nie znaczy -!- gorszych podmiotów gospodarczych, prężnych MSP.
    Czyli tzw. rada sponsorów.
    Ale to trezba już dziś, bo jutro albo za tydzień to można już włożyć
    drużynę do książek o historii trójmiejskiego sportu.
    A byłoby skandaelm, mając na uwadze, że dalszą chęć prowadzenia
    wyraża Pan Daniel Waszkiewicz II trener jeden z najlepszych drużyn
    w.. Europie i na świecie ! oraz Pan Leszek Biernacki.

    • 12 0

    • Zaraz posypią się na mnie gromy za to co napiszę

      Ale może zamiast wydzielać sekcję z Lechia SA, spółka ta powinna zostać... tytularnym sponsorem Wybrzeża.

      Tzn. smutnym faktem jest, że sponsor w nazwie zespołu to w Polsce konieczność praktycznie dla wszystkich drużyn z wyjątkiem niektórych drużyn piłkarskich. I tak jak mamy PGE Skrę Bełchatów, Vive Targi Kielce, czy Energa Czarni Słupsk, etc.

      Wtedy w Gdańsku grałby twór o dziwnej nazwie Lechia Wybrzeże Gdańsk, ale byłby to jakiś kompromis między tradycją, a marką...

      • 2 3

  • hola hola (1)

    klub Wybrzeże istnieje; nie ma tylko sekcji piłki ręcznej
    a czy was nie zastanawia że o piłce ręcznej w Gdańsku rozmawia się bez ...
    bezhonorowego rektora Janusza Cz. ???
    ZNAMIENNE !

    • 7 3

    • Obrzydliwe!

      Profesor Czerwiński stworzył tą uczelnię i wybudował obiekty. Był reprezentantem Polski, trenerem Spójni i trenerem kadry, z którą zdobył brazowy medal olimpi jski. Był trenerem reprezentacji Islandii i Grecji. Był kilkakrotnie Prorektorem i Rektorem w dwóch systemach politycznych , lubianym przez studentów i pracowników uczelni. Teraz paru szczekaczy związanych ze Szpiegiem z Krainy Deszczowców gryzie Go po kostkach i dorabia Mu gębę. Obrzydliwstwo!!!!!!!!!!!

      • 4 1

  • CHYBA SLEDZIE NIE WIDZA ROZNICY W POMYSLACH !!! GDYNIA PRZEJELA IDEALNIE DZIALAJACEGO MISTRZA POLSKI POD SZYLD ARKI !!! Z (6)

    WIELKIM BUDŻETEM, ZAWODNIKAMI ITP - A GDANSK ROBI TO ZEBY URATOWAC ZYCIE BANKRUTOWI !!!!

    • 5 3

    • chyba nie zauważyłeś, że gdyński klub Vistal od roku utrzymuje bankruta żeńską sekcję piłki ręcznej (4)

      i dzięki temu wogóle zagrały w 1 lidze.

      chyba nie zauważyłeś też, że Lotos przeszedł do Gdyni z jednokrotnymi wicemistrzyniami polski, by w gdyniu zdobyc 11 x złoty medal

      chyba nie zauważyłeś, że Prokom przeniósł drużynę do Gdyni ZE SWOIM BUDZETEM, dokładając już w gdyni do niego Asseco

      • 6 3

      • nooo czyli 2 z 3 klubow poszly tam mega ulozone ! morał ? (2)

        • 1 0

        • fakty: (1)

          jakie 2 z 3? klub piłkarek nie poszedł do Gdyni - Piłkarki gdyńskie od początku lat 90 mają swój klub, który obecnie utrzymuje przy życiu sekcję żeńską gdańskiego klubu AZS.

          w gdańsku chcieli doić klub koszykarek, a nie w niego inwestować, więc przeniesli włodarze klubu go do gdyni, gdzie otrzymano godziwe warunki i zaowocowało to od razu serią mistrzostw. nędzny budżet gdański olali - dostali lepszy w Gdyni

          co do asseco, to sytuacja podobna - budżet własny prywatny oraz miasta gdynia a nie miasta gdańsk.

          o jakich ty wielkich przejętych budżetach piszesz???

          morał:
          w Gdańsku nie ma warunków sprzyjających sportom drużynowym. Po moście do nikąd Sucharskiego (przpustowość 10 ciężarówke na godzinę, gdyby był zwykły a nie pylonowy byłby za te pieniądze 3 pas obwodowej), i PGE Arena (60mln roczne koszty utrzymania) może prezydent port kosmiczny wybuduje jako kolejny pomnik.
          Gdynia jest prosportowa.
          W gdańsku to chyba staruszków z niemiec można po starówce pooprowadzac.

          • 4 1

          • Most do DCT nie donikąd

            Most będzie częścią Trasy Sucharskiego,już komunikuje największy terminal kontenerowy w Polsce DCT Gdańsk,który rozwija się w szybkim tempie,jakiś czas temu największy przewożnik kontenerowy Maersk opuścił Gdynię i wylądował właśnie w Gdańsku,sama budowa terminala kosztowała ponad 200 mln euro,to jedna z największych jednostkowych inwestycji w Polsce.

            • 1 0

      • oj te gdańskie kompleksy przesłaniają oczy

        Gdynia uratowała dwa bankrutujące kluby z Gdańska i zamiast "dziękuje" słychać tylko ujadanie malutkich!!

        • 2 2

    • wyłącz caps-locka bo ci żyłka strzeli

      • 1 1

  • kluby moich młodych lat (80/90)

    Pamiętam jak chodziłem na mecze: Lechia: piłka nożna i rugby, Wybrzeże: żużel, koszykówka-m i piłka ręczna-m, boks, Gedania: siatkówka-k, piłka nożna, Stoczniowiec: hokej, piłka nożna, boks, siatkówka-m, Spójnia: koszykówka-k, siatkówka-k, piłka ręczna-m, AWF: koszykówka-k, piłka ręczna-k, Start: piłka ręczna-k, MRKS: tenis stołowy-k, piłka nożna .... i inne. Niewiele z tego przetrwało, jednak jakby miałoby to uratować jakąś kolejną dyscyplinę sportu dla Gdańska, to jestem jak najbardziej za tym aby grały one pod nazwą "Lechia". Tym bardziej, że kibice Gdańskich klubów żyją ze sobą w zgodzie i razem dopingują wzajemnie swoich ulubieńców na meczach.

    • 8 7

  • Budyn doprowadzil do margenalizacji sportu gdanskiego(zuzel,pilka reczna,kosz,siata...)

    • 13 0

  • w nowej hali Budyn z Lisickim bede w zbijaka grali

    • 11 0

  • tylko czemu dopiero teraz?

    czemu nie wcześniej nie podjęto takich kroków?

    • 10 0

  • Ręczna tylko w GKS W Y B R Z E Ż E !!!!!!!!!!!!! (1)

    tylko i wyłącznie! a o frekwencję się nie marwcie, jest MASA kibiców Wybrzeza. Jestem z Gdyni ale od lat jeździłem na żużel z Marynowskim, Plechem oraz na ręczną z Wentą, Plechociem, Waszkiewiczem w składzie. CZEKAMY NA POWRÓT GKS-u WYBRZEŻE!!!!!!!

    • 11 0

    • tylko gdzie

      bo hala za przyzwoleniem adamowicza całkowicie zniszczałą!

      • 2 0

  • Spójnia

    Jestem byłym zawodnikiem Spójni i mam do tego Klubu wielki sentyment-i jak ma być w Gdańsku Klub Piłki ęcznej to tylko Wybrzeże lub Spójnia(ale ta która była kiedyś ,nie ta z obecnymi "prezesami"Ramczykowskim czy Rachoniem).
    Wcześniej moze mało kto pamięta była Lechia i Stoczniowiec w pierwszej Lidze Piłki Ręcznej-ale Historia i tradycje powinny zwyciężyć więc napisałem w jakiej kolejności reaktywować sekcję.
    A tak to już jest p.Bojanowski dobrze że pamiętamy o Spójni teraz ale jak trzeba było pomóc to siedziało się cicho.Licze ze po wyborach ci ludzie nie będą decydowac o tym który klub ma pozaostac a który rozwiązać.Za tej kadencji nic w sporcie nie powstało a zniknęło z mapy Gdańska parę klubów.

    • 11 0

  • widze, że Gdańsk próbuje powielać poronione gdyńskie pomysły!! (3)

    Szczurek też chce przemalować wszystko na Arkę, na szczęście Vistal Łączpol udowodnił, że nie trzeba nazywać się Arka żeby ściągnąć ludzi na trybuny!
    Uważam, że zmiana nazwy na klub piłkarski ściągnie na trybuny nie tych kibiców którzy byliby tam mile widziani.

    • 7 0

    • Głupoty

      Barcelona, Real czy Olympiakos pokazują coś innego

      • 2 2

    • (1)

      Generalnie zgoda, z tym że Vistal wpuszcza ludzi za darmo.

      • 2 0

      • ale wypromował tym samym zespół w Gdyni.
        jakby przychodziło 200 osób i g. by było z wpływów z biletów po odjęciu podatku i marż pośredników.
        teraz ma widownie na poziomie 1000-2000 osób i pewnie wprowadzi jakies bilety, bo znowu nie wszystkim sie podoba, że za darmo.

        • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Polonia Warszawa
95% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
1% Polonia Warszawa

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Łukasz Gawlik 29 62 58.6%
2 Piotr Matusiak 29 61 65.5%
3 Mariusz Kamiński 29 59 62.1%
4 Karol Zubel 29 59 55.2%
5 Mirosław P. 29 58 65.5%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 28 17 5 6 47:22 56
2 Arka Gdynia 28 16 7 5 47:27 55
3 GKS Katowice 28 13 7 8 49:30 46
4 Wisła Kraków 28 12 9 7 52:35 45
5 Górnik Łęczna 28 11 12 5 30:25 45
6 Motor Lublin 28 13 6 9 38:35 45
7 GKS Tychy 28 14 3 11 36:34 45
8 Odra Opole 28 12 7 9 35:28 43
9 Wisła Płock 28 11 9 8 39:38 42
10 Miedź Legnica 28 10 11 7 37:28 41
11 Stal Rzeszów 28 10 6 12 40:45 36
12 Chrobry Głogów 28 9 6 13 29:44 33
13 Znicz Pruszków 28 9 4 15 24:36 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 28 7 10 11 42:44 31
15 Polonia Warszawa 28 7 9 12 35:41 30
16 Resovia 28 8 4 16 31:50 28
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 28 4 10 14 23:45 22
18 Zagłębie Sosnowiec 28 2 9 17 19:46 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 29 kolejki

  • LECHIA GDAŃSK - Polonia Warszawa (środa, godz. 20:30)
  • Znicz Pruszków - ARKA GDYNIA (środa, godz. 18)
  • wtorek
  • Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Tychy
  • Resovia - Wisła Kraków
  • środa
  • Wisła Płock - Miedź Legnica
  • czwartek
  • Motor Lublin - Chrobry Głogów
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole
  • GKS Katowice - Górnik Łęczna

Ostatnie wyniki Lechii

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Relacje LIVE

Najczęściej czytane