• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatni taki sezon w III lidze piłkarzy

Paweł Budziwojski
11 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Piłkarze Bałtyku wznowili treningi
Od przyszłego sezonu liczba zespołów w III lidze zostanie zmniejszona z 138 do 64. Zamiast ośmiu grup podzielonych według klucza geograficznego będą cztery, a to dla wielu klubów oznaczać będzie dalsze wyjazdy. Na zdjęciu kadr z meczu Bałtyku Gdynia z obecnie II-ligowym Gryfem Wejherowo. Od przyszłego sezonu liczba zespołów w III lidze zostanie zmniejszona z 138 do 64. Zamiast ośmiu grup podzielonych według klucza geograficznego będą cztery, a to dla wielu klubów oznaczać będzie dalsze wyjazdy. Na zdjęciu kadr z meczu Bałtyku Gdynia z obecnie II-ligowym Gryfem Wejherowo.

"Po nadchodzącym sezonie liczba zespołów w III lidze zostanie okrojona o ponad połowę. Po reorganizacji zostaną w niej tylko te drużyny, które będzie stać na dalsze wyjazdy. Z jednej strony to krok w kierunku profesjonalizacji, a z drugiej dodatkowe obciążenie dla klubów. Niestety, dla wielu z nich kwestia awansu lub spadku to sprawa życia i śmierci, a na tym szczeblu powinno skupić się przede wszystkim na szkoleniu" - twierdzi Paweł Budziwojski były piłkarz i trener Bałtyku Gdynia, a obecnie szkoleniowiec grup młodzieżowych Lechii Gdańsk. Rozgrywki Grupy Bałtyckiej ruszą już w nadchodzący weekend.



CIENKA LINIA MIĘDZY AWANSEM A SPADKIEM PO REFORMIE W III LIDZE

Czy popierasz reformę III ligi piłkarskiej?

Byłem świadkiem już wielu reorganizacji rozgrywek w III lidze. Najnowsza sprowadza się przede wszystkim do zmniejszenia ilości drużyn o ponad połowę. Grupy zostaną połączone tak, że kluby będą miały przed sobą dalsze wyjazdy. Przerabiałem coś takiego przed laty jako piłkarz Pomezanii Malbork, gdy jeździliśmy niemal po całej Polsce: do Jagiellonii Białystok czy Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Kluby padał jeden po drugim, bo nie wytrzymywały tego finansowo.

Właśnie to niebezpieczeństwo niesie ze sobą obecna reorganizacja. Dalsze wyjazdy to większe nakłady finansowe, a na czwartym szczeblu rozgrywek kluby de facto nie utrzymują się z biletów, muszą liczyć wyłącznie na sponsorów. Dąży się do tego, aby kluby, które nie mają pieniędzy nie grały na szczeblu centralnym.

Z drugiej jednak możemy się spodziewać większej profesjonalizacji III ligi. A ja nie lubię "dziadostwa". Jeśli ktoś chce grać na poważnie, musi trenować na poważnie i poświęcić umieć się w pełni poświęcić temu co robi. Reszcie pozostaje gra amatorska.

Chciałbym jednak zauważyć, że żadna reforma rozgrywek nie rozwiąże problemów, które trapią teraz najniższe ligi. To nie podniesie poziomu. Zrobi to jedynie systematyczne szkolenie i praca u podstaw.

Większość klubów w III lidze nie posiada własnych wychowanków. A niestety walka o awans lub utrzymanie sprzyja ściąganiu starszych, doświadczonych piłkarzy, którzy blokują miejsce młodzieży. To rozwiązania doraźne, byle sprostać presji wyniku. W nadchodzącym sezonie będzie ona szczególna. Z Grupy Bałtyckiej utrzymać się może od sześciu do - w skrajnym przypadku - trzech zespołów.

W poprzedniej rundzie, gdy jeszcze prowadziłem Kaszubię Kościerzyna, zaeksperymentowałem grając siedmioma młodzieżowcami. Zostaliśmy "rycerzami wiosny" zdobywając 31 punktów. III liga powinna służyć promowaniu młodzieży, a niestety coraz częściej trafiają oni do wyższych klas rozgrywkowych. To powinna być trampolina, a w ostatnim czasie wcale tak nie jest. Liczę, że swój ostatni dzwonek wykorzysta Paweł Czychowski, król strzelców Grupy Bałtyckiej, który z rezerw Lechii trafił do II-ligowego Gryfa Wejherowo.

RADOSŁAW MICHALSKI: PRZECIWNICY REFORMY SĄ W MNIEJSZOŚCI

Patrząc na trójmiejskie zespoły muszę stwierdzić, że każdy z nich ma szanse na to, by utrzymać miejsce w nowej III lidze. Dobry kierunek obrały rezerwy Lechii. Wciąż młodzi, ale już nieco bardziej ograni zawodnicy, którzy liznęli gry i treningów z pierwszym zespołem jak Hieronim Gierszewski czy Łukasz Kopka wypożyczani są do wyższych lig. Natomiast szansę w III lidze dostawać będą kolejni, którzy chcą pokazać się w seniorskiej piłce. To dobra droga.

Pamiętajmy ponadto, że pierwszy zespół ma pojemną ławkę rezerwowych. Gracze, którzy będą wspierać rezerwy powinni stanowić ogromne wsparcie, a to powinno mieć przełożenie na wyniki, szczególnie w pierwszej części sezonu.

W Bałtyku Gdynia, z którym byłem związany jako zawodnik i trener filozofia jest inna. Co rundę jest rotacja. Zawodnicy przychodzą i odchodzą. Uważam, że daje się im zbyt mało czasu na weryfikację. Trzy, cztery miesiące to mało czasu. To nie sprzyja stabilizacji, a ta naprawdę by się przydała, chyba brakuje nieco cierpliwości.

Poprzednia runda sprowadziła Bałtyk mocno na ziemię i może warto zastanowić się nad tym czy warto żegnać zawodników po tak krótkim czasie. Przecież nawet Robert Lewandowski potrzebował roku czasu, by zaaklimatyzować się w Borussii Dortmund. Myślę, że w obecnym składzie osobowym Bałtyk czeka ciężka walka w III lidze, ale nie widzę powodów, by nie mógł poradzić sobie z utrzymaniem w nowych realiach. Cieszyć musi powrót Krzysztofa Bułki, bo to piłkarz, który na tym poziomie potrafi zrobić różnicę.

Jeśli chodzi o rezerwy Arki Gdynia, mogą mieć problem, by przy reorganizacji rozgrywek utrzymać się w III lidze, ale absolutnie bym ich nie skreślał. Trener Robert Wilczyński, którego bardzo szanuję będzie wystawiał młodych chłopaków, czasami wspartych graczami z pierwszej drużyny. Może i tej drużynie będzie brakowało momentami cwaniactwa, ale będą mieli inne atuty.

Nie mam wątpliwości do do tego, że będą dobrze przygotowani fizycznie, wybiegani. Młodzież Arki na pewno da z siebie maksimum możliwości. Takie zespoły mają to do siebie, że są nieobliczalne i w każdym momencie mogą sprawić niespodziankę.

ZOBACZ TERMINARZ GRUPY BAŁTYCKIEJ III LIGI

Martwi mnie to, że wiele drużyn w III lidze jest pod ścianą. Sytuacje typu "nie awansujemy to nie będzie pieniędzy" albo "drużyna się rozpadnie jeśli się nie utrzymamy" są niestety codziennością. A przecież to nie może być kwestia życia i śmierci dla tych klubów, które powinny spokojnie budować fundamenty. Tak się nie da funkcjonować.

Na szczęście nie dotyczy to zespołów z Trójmiasta. Musimy jednak patrzeć szerzej, dlatego kibicuję wszystkim drużynom z Pomorza. Trzymam kciuki, by reforma okazała się dla nich łaskawa.
Paweł Budziwojski

Osoba

Paweł Budziwojski

Paweł Budziwojski

Urodzony 15 października 1975 w Gdańsku. Jako piłkarz występował na pozycji pomocnika. W swojej karierze grał między innymi dla: Polonii Gdańsk, Pomezanii Malbork, Elany Toruń, Stolema Gniewino, Kaszubii Kościerzyna, francuskiego PS Romans oraz Bałtyku Gdynia. Dla biało-niebieskich w latach 2004-07 wystąpił łącznie w 84 meczach zdobywając 10 bramek.

Jest synem cenionego na Pomorzu trenera śp. Edwarda Budziwojskiego, który przez ponad 20 lat związany był z wydziałem szkolenia Gdańskiego i Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Sam karierę trenerską rozpoczął w 2008 roku prowadząc V-ligowy GKS Sierakowice, a następnie Kaszubię Kościerzyna. Pracował głównie w III lidze oraz z młodzieżą.

W sezonie 2013/14 prowadził Bałtyk, z którego został zwolniony na początku rundy wiosennej. Wrócił do Kaszubii, gdzie pracował do końca sezonu 2014/15. W nim po znakomitej wiośnie zespół z Kościerzyny zakończył rozgrywki Grupy Bałtyckiej III ligi na 4. miejscu. Od czerwca 2015 Budziwojski zajął się pracą z grupami młodzieżowymi w nowej akademii Lechii Gdańsk. Następnie trenował m.in. Kaszubię Kościerzyna, KP Starogard, a obecnie szkoleniowiec Pomezanii Malbork. Pracuje również przy Olympicu Gdańsk, który osobiście założył w 2005 roku.

fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/trojmiasto.pl

Opinie (21)

  • aa......Bałtyk przez "działaczy" spadnie !!!

    no nie stachu.r. ??

    • 4 2

  • Reorganizaca

    Polskę organizacyjnie i finansowo, a przede wszystkim sportowo stać na ekstraklasę jedną Pierwszą ligę i cztery grupy ligi drugiej. Pozostałe rozgrywki powinny się toczyć w ligach wojewódzkich.

    • 1 0

  • ang

    tu jest petarda podsumowanie http://brudna-gadka.tumblr.com/

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Tabela

Piłka nożna - IV liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Gryf Słupsk 24 18 3 3 63:26 57
2 Jaguar Gdańsk 24 18 1 5 68:30 55
3 Energa Bałtyk Gdynia 24 16 3 5 53:28 51
4 Grom Nowy Staw 24 14 5 5 49:30 47
5 Pomezania Malbork 24 11 9 4 57:32 42
6 Supra Kwidzyn 24 10 7 7 33:38 37
7 Pogoń Lębork 24 10 7 7 51:38 37
8 Gryf Wejherowo 24 11 2 11 48:42 35
9 Anioły Garczegorze 24 10 4 10 44:40 34
10 Radunia II Stężyca 24 9 6 9 41:42 33
11 Chojniczanka II Chojnice 24 10 3 11 46:45 33
12 Powiśle Dzierzgoń 24 7 7 10 29:38 28
13 MKS Władysławowo 23 6 6 11 30:47 24
14 Sparta Sycewice 24 4 9 11 36:57 21
15 Gedania II Gdańsk 24 6 1 17 37:70 19
16 Arka II Gdynia 24 4 6 14 33:48 18
17 GKS Kolbudy 24 4 4 16 20:57 16
18 Start Miastko 23 3 5 15 28:58 14
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.

Wyniki 25 kolejki

  • GKS Kolbudy - JAGUAR GDAŃSK (sobota, godz. 16)
  • Start Miastko - ENERGA BAŁTYK GDYNIA (niedziela, godz. 12)
  • ARKA II GDYNIA - GEDANIA 1922 II GDAŃSK (niedziela, godz. 17)
  • sobota
  • Pogoń Lębork - Radunia II Stężyca
  • Gryf Słupsk - Chojniczanka II Chojnice
  • Gryf Wejherowo - Anioły Garczegorze
  • MKS Władysławowo - Sparta Sycewice
  • Supra Kwidzyn - Pomezania Malbork
  • Powiśle Dzierzgoń - Grom Nowy Staw

Najbliższy mecz Arki

Wisła Płock
85% ARKA Gdynia
13% REMIS
2% Wisła Płock

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 29 55 62.1%
2 Sławek Surkont 30 50 56.7%
3 Mariusz Kamiński 30 49 53.3%
4 Marek Dąbrowski 30 49 53.3%
5 Przemek Żuk 30 48 53.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Wisła Kraków 28 12 9 7 52:35 45
5 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
6 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
7 GKS Tychy 27 14 3 10 35:31 45
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 28 10 6 12 40:45 36
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 28 9 4 15 24:36 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 28 7 9 12 35:41 30
16 Resovia 27 7 4 16 28:49 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 28 4 10 14 23:45 22
18 Zagłębie Sosnowiec 28 2 9 17 19:46 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 28 kolejki

  • Górnik Łęczna - LECHIA GDAŃSK (sobota, godz. 17:30)
  • ARKA GDYNIA - Wisła Płock (niedziela, godz. 12:40)
  • Stal Rzeszów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0)
  • Polonia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 3:3 (1:2)
  • Znicz Pruszków - Wisła Kraków 2:3 (2:0)
  • sobota
  • GKS Tychy - Resovia
  • Odra Opole - Chrobry Głogów
  • niedziela
  • Miedź Legnica - Motor Lublin
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Katowice

Ostatnie wyniki Arki

12 kwietnia 2024, godz. 20:30
HIT
28% Motor Lublin
30% REMIS
42% ARKA Gdynia
Chrobry Głogów
86% ARKA Gdynia
7% REMIS
7% Chrobry Głogów

Najbliższy mecz Lechii

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
10% Górnik Łęczna
28% REMIS
62% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 28 61 67.9%
2 Łukasz Gawlik 28 59 57.1%
3 Miś Beżuś 28 57 67.9%
4 Mariusz Kamiński 28 56 60.7%
5 Mirosław P. 28 55 64.3%

Ostatnie wyniki Lechii

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane