W Lechii nie grają, dla kadry strzelają

13 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Dwaj napastnicy Lechii: Kevin Friesenbichler i Adam Buksa zaliczyli w weekend trafienia dla reprezentacji młodzieżowych. Dwaj napastnicy Lechii: Kevin Friesenbichler i Adam Buksa zaliczyli w weekend trafienia dla reprezentacji młodzieżowych.

Adam Buksa strzelił dwa gole dla reprezentacji Polski do lat 19, która po zwycięstwie nad Andorą 3:0 (3:0) zapewniła sobie awans do kolejnej fazy rywalizacji mistrzostw Europy. Natomiast Kevin Friesenbichler zdobył bramkę dla młodzieżowej kadry Austrii w towarzyskim meczu z Demokratyczną Republiką Konga wygranym 3:0 (2:0). Czy te trafienia zmienią pozycję napastników w Lechii Gdańsk, gdzie w głęboki cień zostali odsunięci przez Antonio Colaka?

Kto powinien być podstawowym napastnikiem Lechii?

Adam Buksa na początku sezonu był pierwszym wchodzącym. 18-latek sprowadzony latem z włoskiej Novary Calcio w okresie przygotowawczym wywalczył sobie pozycję zmiennika Zaura Sadajewa. W 2, 4 i 5 kolejce ekstraklasy w roli rezerwowego rozegrał łącznie 45 minut w ekstraklasie.

Po raz ostatni zagrał w Krakowie, w przegranym meczu z Wisłą 1:3. Ale tak naprawdę to już wówczas Buksa przegrywał swoją szansę w Lechii. Choć nie było już odsuniętego do rezerw, a potem oddanego do Lecha Poznań - Sadajewa, to Joaquim Machado w ataku wystawił... Bartłomieja Pawłowskiego.

Gdy przyszli do Lechii Antonio ColakKevin Friesenbichler 18-latek został odsunięty na dalszy plan. Zadania nie ułatwiła mu również kontuzja. Tym samym ostatni jak na razie mecz w biało-zielonych barwach rozegrał... 23 sierpnia i to w III-ligowych rezerwach.

Mimo to o Buksie nie zapomniał Rafał Janas, selekcjoner reprezentacji Polski do lat 19. We wrześniu napastnik zagrał w towarzyskim meczach ze Słowenią (0:0) i Włochami (1:2), wchodząc w nich do gry w 65. i 61. minucie. A teraz gra w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Europy.

Z czterech drużyn, które rywalizują na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego, awans wywalczą dwie. Już wiadomo, że będą to Polska i Holandia, które w bezpośrednim meczu zmierzą się we wtorek o godzinie 15:30 w Grudziądzu.

Biało-czerwoni na inaugurację pokonali Mołdawię 4:1 (2:0), a w drugim spotkaniu wygrali z Andorą 3:0 (3:0). Buksa w pierwszym meczu grał od 77. minuty, a drugie rozegrał całe, strzelając dwa gole w 30. i 44. minucie.

Wśród powołanych jest także obrońca III-ligowych rezerw Lechii, Damian Garbacik, ale w tym turnieju nie zagrał jeszcze ani minuty.

Aby zająć 1. miejsce, w ostatnim meczu Polacy muszą wygrać z Holandią, gdyż rywale mają lepszy bilans bramek. Andorę rozbili 7:0, a Mołdawię pokonali 3:0.

POWOŁANIA DLA TRÓJMIEJSKICH PIŁKARZY

Przez dobrą grę w reprezentacji względy w Lechii próbuje odzyskać także Kevin Friesenbichler. Jeden z ostatnich nabytków letniego okna transferowego gdańszczan miał doskonałe wejście do ekstraklasy, gdyż jego debiutancki gol, którego zdobył po wejściu z ławki na drugą połowę, dał biało-zielonym remis z Ruchem 3:3.

FRIESENBICHLER STRZELIŁ GOLA W DEBIUCIE W LECHII

W dwóch następnych kolejkach Austriak zagrał w wyjściowej "11", ale najwyraźniej trener Machado nie rozmawiał z... Andrzejem Juskowiakiem. Ówczesny wiceprezes ds. sportowych Lechii, sprowadzając tego napastnika rekomendował go jak typowego snajpera, który najlepiej czuje się w "16" rywala.

Tymczasem portugalski szkoleniowiec nakazał Kevinowi grać za Colakiem bądź na lewym skrzydle. Na tych pozycjach 20-latek wyraźnie się męczył. W Bełchatowie zagrał 70, a w meczu z Pogonią tylko 45 minut.

JUSKOWIAK: KEVIN TO TYPOWY SNAJPER

Na pierwszy wyjazd pod wodzą trenerów Tomasza UntonaMacieja Kalkowskiego nie pojechał z powodu kontuzji. Nie wyszedł też na boisko w ostatniej kolejce.

Natomiast nie zapomnieli o nim w Austrii. Napastnik otrzymuje regularnie powołania do kolejnych reprezentacji narodowych, od lat 16 poczynając, gdyż strzela w nich regularnie gole.

Nie inaczej było w niedzielę. Friesenbichler strzelił trzeciego gola w czwartym występie w młodzieżowej reprezentacji Austrii. W wygranym 3:0 (2:0) meczu z Demokratyczną Republiką Konga otworzył rejestr bramkowy, trafiając w 25. minucie z rzut karnego. Napastnik Lechii rozegrał całe spotkanie.

Opinie (20)

• Mandziara

W Lechii grają piłkarze znajomych menadżerów. Mandziara out!

• 63 5

• Buksa jest młody i powinien się ogrywać w rezerwach, dostając czasem szansę na grę w pierwszym skłądzie (1)

ale do Colaka chwilowo startu nie ma. Dwa gole walnięte Andorze to są równie sensacyjne jak hatrick Lewandowskiego z San Marino ;)

• 41 6

• moja opinia

Warto pamiętać że to junior i za 3 lata wielu dzisiejszych ekspertów będzie musiało odszczekać swoją opinię

• 0 0

• Nie wiedziałem , że w lechii są tacy dobrzy napastnicy (3)

Tylko dlaczego jak grają w lechii przewracają się o własne nogi

• 31 12

• Co z tego ,że są napastnicy jak nie ma trenera który mlodym by dal szansę (1)

• 14 5

• Jaką szansę ? Komu ma ją dawać ? Jeżeli chcemy Lechii grającej o punkty to mrzonki o wychowankach trzeba odłożyć na boczny plan bo ich umiejętności ni jak mają się z oczekiwaniami kibiców. Był taki Frankowski ale go oddali i zakupili bezgłowego Pawłowskiego

• 4 1

• A mandziaro won

• 24 1

• (1)

Grac na dwojke napastnikow! To az wola z bouska, zeby grac na dwoch z takum skladem!!! Kevin i Colak w taktyce 4-4-2

• 30 3

• i na dwóch trenerów

• 6 2

• Lechii nawet Leo Messi nie pomoze...

Musi byc dobry trener, ktory dogada sie z "gora", ktory bedzie mogl robic swoje, bez narzucania mu wlasnych teorii i pogladow. Tylko i az tyle.

• 13 10

• Dalej beznadzieja.

W Lechii są dobrzy piłkarze i persektywiczni, brak jest natomiast trenera na ich możliwośći i mądrego zarządu.
    Upatrywanie wszelkiego zła w osobie Mandziary to pół prawdy, bo nawet jak ten człowiek by dziś odszedł niczego zasadniczo to nie zmieni, dalej trener to tylko poziom asystenta, zarząd jest a jakby go nie było.

• 10 4

• Kevin!!! Brawo!!!

Oby tak dla Lechijki!

• 21 3

• Napastnicy

Również jestem za tym, aby trenerzy wystawiali w ataku dwóch napastników:
    Colak - Friesenbichler/Buksa. Wydaje się, że ci zawodnicy potrafią siać popłoch w obronie przeciwników. No i poza tym wszyscy chcemy Lechii ofensywnej, strzelającej o jedną bramkę więcej niż przeciwnik.

• 31 1

• Zarówno Wiśniewski jak i Grzelczak są lepszymi zawodnikami. (2)

Młodziaki powinni "brylować" w Lechii II i czekać swoją szansę.

• 6 13

• (1)

Tylko jakoś ani Wiśnia, ani Grzelu, (z całym szacunkiem dla tych zawodników) nie są powoływani do reprezentacji, a to jakiś wykładnik jest.