"Buldog" ugryzł po raz trzydziesty

Jacek Główczyński
4 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Nie było niespodzianki w Gdyni. Faworyzowani rugbiści Arki Gdynia zwyciężyli Ogniwo Sopot 23:7 (17:7). To trzydziesty mecz z kolei "Buldogów" w ekstraklasie bez porażki! Ale i pokonanych, których po raz wtóry na murawie wsparli trenerzy Grzegorz Kacała i Sylwester Hodura - należy pochwalić, że nie "pękli" i wbrew obawom nie był to pojedynek do jednej bramki.

Punkty: Siergiej Garkawyj 13, Waldemar Szwichtenberg 5, Marek Skindel 5 - Tomasz Wysiecki 5, Daniel Podolski 2.

ARKA: Ruszkiewicz, Wojaczek, Kaszubowski - Szczypior, Dąbrowski - Raszpunda, Olejniczak (80 Pruński), Nowak - Komisarczuk - Gajewski (78 Korbolewski), Bury (60 Maliszewski), Szwichtenberg, Chromiński, Skindel (74 Macoń) - Garkawyj.

OGNIWO: Witoszyński (69 Pionk), Zeszutek (78 M.Plich), Mikołajczak - Adamczewski, Hodura - Wysiecki, Iwańczuk (52-61 Pionk), Kacała (75 Czyż) - Cackowski - Podolski, Napiórkowski, Baraniak, Malochwy, Wojtkuński - Wilczuk.

Żółte kartki: Skindel, Komisarczuk (Arka), Adamczewski, Zeszutek (Ogniwo).

Pierwsze przyłożenia drużyny zdobywały, gdy grały w liczebnym osłabieniu. Arbitrzy, pomni najwyraźniej, że dwa ostatnie mecze między tymi drużynami w Gdyni obfitowały w bójki, od razu postanowili poskromić temperamentu zawodników. Pierwsza żółta kartka została pokazana już w piątej minucie Skindelowi za atak na przeciwnika w powietrzu. Podolski od razu spróbował szczęcia z karnego, a że do celu było około czterdzieści metrów - nie trafił.

Cztety minuty później przez sopocką defensywę przerwał się Dariusz Olejniczak. Szwichtenberg otrzymał piłkę na czystej pozycji i musiały być punkty. Garkawyj nie trafił z podwyższenia. Po kwadransie gospodarze prowadzili już 12:0, a akcją 5+2 popisał się właśnie Siergiej.

Drugie przyłożenie dla Arki padło, gdy siły były wyrównane. Ale gdy Skindel wrócił na boisko, to Michałowi Adamczewskiemu do "odsiedzenia" pozostało jeszcze sześć minut. Ogniwo pokazało, że i im zdobywanie punktów w czternastu nie jest obce. Gospodarzy przepchnęła formacja młynana sopocian. "Piątkę" zaliczył Wysiecki, a na 7:12 straty zmniejszył Podolski.

Pod koniec pierwszej połowy najaktywniejszy na boisku był Szwichtenberg. Najpierw spróbował trafić drop-goala, a w 32 minucie zwiódł rywali i wypuścił po punkty Skindela. Garkawyj znów nie trafił z podwyższenia. W ostatniej minucie Ogniwo było blisko od przyłożenia, ale sędzia odgwizdał, że zawodnik będący na ziemi nie oddał piłki i przerwał akcję.

Po zmianie stron sopocianom spotkała jeszcze raz podobna przykrość.
W drugiej połowie punkty padały już tylko po karnych. Garkawyj udanie kopał w 46 i 64 minutach. Przedwcześnie mecz skończył się dla Kacały. Po zderzeniu z Jackiem Wojaczkiem sopocki trener opuścił murawę z rozbitą głową.

Pomeczowy trenerski dwugłos:

Dariusz Komisarczuk (Arka): - Teraz mogę to przyznać. Bardzo bałem się tego meczu. My trochę przespaliśmy okres przygotowawczy, a zatem do pełnej dyspozycji daleko. Tymczasem Ogniwo odpuściło mecz przed tygodniem, aby tylko zebrać wszystkie siły na Gdynię i utrzeć nam nosa. Widać było, że rywale bardzo chcieli dziś grac. Dlatego jestem szczęśliwy, że wygraliśmy. Najważniejsze, że wszystko odbyło się w sportowej atmosferze, bez bójek.

Grzegorz Kacała (Ogniwo): - Było sporo walki, ale także dużo spokojniej niż w ostatnich meczach z Arką. Obyło się bowiem bez łamania przepisów. Nie mamy się powodów wstydzić tego co zagraliśmy w Gdyni.

Pozostałe wyniki i tabela w artykule "Przetarcie przed silniejszymi".

Opinie (67)

• Tabela

Lechia Gdańsk - Orkan Sochaczew 30:0 (14:0)
    Posnania Poznań - Budowlani Lublin 48:7 (12:7)
    Budowlani Blachy Pruszyński Łódź - Folc AZS Warszawa 20:32 (7:16)
    Juvenia Kraków - Pogoń Siedlce 13:10 (3:5)

• relacja z Warszawy

Początek meczu był wymarzony dla łodzian. Po szybkim rozegraniu piłki Przemysław Pietrzak podał do Krzysztofa Hotowskiego, który przebiegł pół boiska i położył piłkę między słupami. Jak się okazało były to miłe złego początki. Goście mieli silniejszy młyn, a także wygrali większość autów, nawet tych wykonywanych przez gospodarzy. - Po prostu byli lepsi. W młynie nie mogliśmy ich przepchnąć i dlatego byliśmy skazani na grę w obronie i wtedy nietrudno o błąd. Folc w tym sezonie może sięgnąć po medal - przyznał Maciej Maciejewski, zawodnik Budowlanych.

W drużynie Folca było też dwóch świetnych kopaczy. Adam Pałyska umiejętnie oddalał grę na połowę gospodarzy i zdobył nawet punkty z dropa. A Krzysztof Betko skutecznie wykonywał rzuty karne. Takiego gracza brakowało Budowlanym. Kopacz łodzian Tomasz Grodecki miał wyjątkowo słaby dzień. Zawiódł w kluczowym momencie, kiedy po przyłożeniu Hotowskiego Folc prowadził tylko 22:20. Grodeckiemu nie udało się podwyższyć, a na dodatek w końcówce źle podał, rywal przejął piłkę i położył piłkę w polu punktowym łodzian.

W drużynie gospodarzy nie wystąpili Ukraińcy - dwóch ma kontuzje, reszta nie mogła przyjechać, bo pracowała. Największym problemem łodzian jest brak zawodników do młyna. W tym elemencie Folc był dużo lepszy i nawet niezła gra w ataku nie pozwoliła Blachom dotrzymać kroku przeciwnikom. Na dodatek czerwoną kartkę dostał podstawowy rugbista młyna Kacper Ławski i będzie pauzował przynajmniej w dwóch meczach.

- O naszej porażce zdecydował brak zdyscyplinowania i idiotyczne błędy. W końcówce rywale stracili siły, a my zamiast odrobić straty, podarowaliśmy im punkty. Sami sobie na tą porażkę zapracowaliśmy. Zawodnik, który chce walczyć o mistrzostwo Polski, takich błędów nie może popełniać - mówił Ryszard Wiejski, trener Budowlanych. - W takim składzie będziemy mieli duże problemy, by wygrać w Lublinie czy z Posnanią, nie mówiąc już o drużynach z Wybrzeża.

• 0 0

• o:7

szkoda 0:7 w 1 min ale potem tylo folc - azs
    32:20 najmniejzy wymiar kary dla bufonów

• 0 0

• wreszcie sie doczekalismy

Milo mi t powieziec ale wreszcie sie doczekalismy czasow kiedy cala liga walczy a nie tykolarka i lodz punktuja tym roku jes naprawde wyrownana liga poziom sie zrownal ale niestety tu nie ma sie z czego cieszyc bo poprostu iczolowe druzyny obnizyly swoje umijetnosci mam adzieje ze liga bedzie wyrownana do samego konca i nie bedzie my pewni wszystkiego po pierwszej rundzie

• 0 0

• bravo chlopcy profesora wiejskiego

zaplaccie brazukowi i ukraincom podwojnie to na pewno wygracie

• 0 0

• do Marcina Chudzika

czy teraz ściągnie pan następnych Ukraińców, bo coraz mniej ludzi chce grać w Łodzi:-) A poza tym mecz tragedia w wykonaniu Budowlanych, przestńcie p...ć że gracie o złoto bo z taką grą nie macie szans na brąz. Oczywiście dziś Express Ilustroway napisze kolejne brednie że to wypadek przy pracy ale to jest wszystko na co stać obecnie Łódź, można przegrać ale k...a nie w takim stylu!!!
    P. S. do pana Wiejskiego: jak długo będziepan jeszcze wstawiał Wojnowskiego, przecież ten gość nie gra w rugby, chodzi po boisku i nawet w młynie nie umie pchać nie wynosi w autach POMYŁKA!!!!!!!!!!!
    Dać mu do pary Pdziana i gracie w trzynastu:-)
    Panie Wiejski siła to nie wszystko, w rugby rzuca sie piłką a nie sztangą.

10. Ogniwo Sopot 3 3 20-101

to jest prawidlowa tabela-Lodz i Poznan za Warszawa-przeciez przegraly z nimi i kazda z tych druzyn ma po jednej porazce

• 0 0

• a co zrobisz Orkanem?

przeciez nie przegral jeszcze ani z Folcem ani z Lodzia ani z Poznaniem, dlaczego go dales na ostatniej pozycji z tych co po siedem

• 0 0

• Pogrom krzykaczy !!!!

Łódzcy Strongmeni znowu polegli !!! Polityka personalna Menegera Chudzika doprowadziła do fatalnej sytuacji kadrowej w Budwlanych Ł. Ten facet nie ma żadnego pojęcia o sprawach organizacji klubu i druzyny. Przy tym jest arogancki i pewny siebie w swojej niewiedzy. Pan Wiejski chyba juz pogubił się w ustawianiu skłądu a i jego metody treningowe biorą w łeb !!! Jak można rozwalać derużynę, do któej co roku dochodzą mistrzowie Polski junioró, zawodnicy z innych klubów i nieżli zawodnicy z zagranicy ? To jest po prostu sztuka niesłychana !!! Za tydzień znowu baty w Lublinie bo tamta druzyna jest niesłychanie groźna u siebie. Mimo lania w Poznaniu rozegrali dwa pierwsze mecze na całkiem dobrym poziomie i teraz bedą mieli chrapkę na Łodziaków. Pan Niedźwiecki w przeciwieństwie do Wiejskiego umie zrobić druzynę tym bardziej, że jej etetowy kartkowicz Jasiński zarobił w końcu czerowny kartonik i zespół sie odświeży.
    p.s.
    ciekawie robi sie w lidze !!!

• 0 0

• do kota z łodzi

racja !!!!! Chudzik Menager go home !!!!!

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 13 2 0 11 167:387 -22
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -10 punktów.