Rugbiści Arki obronili pozycję lidera

10 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Arka Rugby

Mimo coraz większych kłopotów kadrowych oraz gry w drugiej połowie w "14" rugbiści Arki odparli zakusy Awenty Pogoni Siedlce i umocnili się jako liderzy ekstraligi. Mimo coraz większych kłopotów kadrowych oraz gry w drugiej połowie w "14" rugbiści Arki odparli zakusy Awenty Pogoni Siedlce i umocnili się jako liderzy ekstraligi.

Rugbiści Arki zrobili duży krok, aby do play-off wejść z pierwszej pozycji. W meczu na szczycie 12. kolejki gdynianie pokonali na własnym boisku Awentę Pogoń Siedlce 28:15 (17:3), wygrywając za pięć punktów. W kontekście kiepskiej kondycji kadrowej "Buldogów" martwi jedynie czerwona kartka dla Łukasza Szostka. Jeśli Komisja Gier i Dyscypliny PZR uzna, że doszło z premedytacją do kopnięcia przeciwnika w głowę, reprezentacyjnemu łącznikowi młyna może grozić nawet półroczna dyskwalifikacja.

Punkty zdobyli:
Szymon Sirocki 13, Łukasz Szostek 5, Rafał Szrejber 5, Radosław Bysewski 5 - Adrian Chróściel 5, Tomasz Gasik 5, Wojciech Piotrowicz 5

ARKA: Bartkowiak, Wojaczek, Bysewski - Podolski, Andrzejczuk - Olejniczak, Kwiatkowski, Grabowski - Szostek - Hawrysiuk - Sirocki, Szrejber, Grzenkowicz, Rakowski - Simionkowski oraz Szczypior, Bojke, Korbolewski, Zdunek

POGOŃ:Wierzejeski, Chróściel, Mróz - Dybowski, R.Biernacki - Mirosz, Kargol, Smoliński - Gasik - Piotrowicz - Psuj, Gołąb, Pawelec, Nasiłowski - Lament oraz Krasuski, Krupa, Kryszczuk, Plichta, T.Biernacki, Lotek

Bohaterem początku i końca pierwszej połowy był Łukasz Szostek, ale w tym drugim przypadku negatywnym. Reprezentant Polski wrócił na swoją nominalną pozycję łącznika młyna i już w 26. sekundzie spotkania dał prowadzenie Arce.

Gdynianie popisali się błyskawicznym atakiem po wykopie piłki ze środka gości. Sprintem popisał się... filar Radosław Bysewski, a przyłożeniem akcję zakończył Szostek.

Natomiast już w doliczonym czasie pierwszej połowy Łukasz dostał czerwoną kartkę. Sędzia dopatrzył się, że gdynianin kopnął leżącego na ziemi Tomasza Gasika, którego udaną szarżą przewrócił Rafał Szrejber. Łącznik młyna Arki próbował wykopnąć piłkę, ale wszystko wskazuje na to, że trafił w głowę rywala. Za tego typu przewinienia grozi nawet półroczna dyskwalifikacja.

Jeśli taka kara zapadłaby tym razem, dla Arki byłoby to jak... wyrok. Już teraz drużyna boryka się z olbrzymimi kłopotami kadrowymi, a Szostek poza grą na "9" próbował też w ostatnich meczach zastępować na "10" Dawida Banaszka.

Przeciwko Pogoni w roli łącznika ataku sprawdzony został Adrian Hawrysiuk. To po faulu na nim w 40. minucie żółtą kartkę zobaczył Dawid Dybowski.

Po szybko zdobytych punktach, przez dobre pół godziny Arka ograniczała się do gry defensywnej. Optyczną przewagę goście potrafili udokumentować jedynie karnym, po którym straty na 3:5 zmniejszył Wojciech Piotrowicz.

Wystarczyła jednak chwila nieuwagi przyjezdnych, a znów zostali skontrowani. W 31. minucie po przyłożenie popędził lewym skrzydłem Szymon Sirocki. Nieco szczęścia skrzydłowemu zabrakło tylko przy podwyższeniu, gdyż kopnął piłkę w poprzeczkę.

Sirocki lepiej przymierzył cztery minuty później, gdy poprawił wynik na 17:3. Wówczas podwyższał po przyłożeniu Szrejbera. Na tę piątkę zapracowała jednak cała drużyna. Poprzedziło ją wykopnięcie piłki z karnego w aut, następnie wygrana w formacji autowej, udany maul, po którym nastąpiło przegrupowanie i przekazanie piłki do zawodników ataku.

Drugą połowę obie drużyny rozpoczęły w 14-osobowym składach. Arka, świadoma tego, że potem tylko ona będzie grała w osłabieniu, zaatakowała od razu po wznowieniu gry. W 46. minucie na 22:3 przyłożeniem poprawił Bysewski. Jednocześnie była to "piątka" na wagę punktu bonusowego.

Gdy Pogoń znów mogła zagrać w 15-osobowym składzie, ponownie osiągnęła przewagę. Po przyłożeniach Adriana Chróściela i Gasika oraz jednym z dwóch celnym kopie z podwyższeń Piotrowicza w 61. minucie goście zbliżyli się na 15:22.

Nieliczne już w tym meczu ataki Arki nie przyniosły przyłożenia, gdyż 2 metry od celu Paweł Grzenkowicz podał piłkę do przodu, ale Sirocki udanie kopał dwukrotnie z karnych. W 77. minucie "Buldogi" odskoczyli na 28:15 i już nie dali sobie wyrwać zwycięstwa.

- Arka na ten skład personalny, który miała, zagrała bardzo dobrze. Zdziwiła mnie nieco taktyka Siedlec, które zagrały praktycznie w kompletnym zestawieniu. Co prawda były roszady na niektórych pozycjach, ale Pogoń powinna postawić się w Gdyni bardziej. Gospodarze zagrali niezwykle mądrze i dlatego rywale nie potrafili na nich znaleźć żadnej recepty - ocenia Marek Płonka.

OGNIWO PRZEGRAŁO Z BUDOWLANYMI I SPADŁO NA PRZEDOSTATNIE MIEJSCE W EKSTRALIDZE

- Trudno mi oceniać zasadność czerwonej kartki, bo sytuacje widziałem z wysokości trybun. Chciałbym, aby sędziowie nie spieszyli się z wyciąganie kartek w meczach poprzedzających play-off, aby nie siali na prawo i lewo czerwonymi kartonikami. Apelowałbym o większe zastanowienie. Czasem w rugby już tak jest, że sytuacja wygląda z pozoru paskudnie, a wcale tak nie jest. Zobaczymy, jak do kary dla Szostka odniesie się Komisja Gier i Dyscypliny - dodaje selekcjoner reprezentacji Polski, który mecz oglądał w towarzystwie asystenta z kadry, Dariusza Komisarczuka.

Wyniki 12 kolejki

• ARKA GDYNIA - Awenta Pogoń Siedlce 28:15 (17:3)
  • OGNIWO SOPOT - Master Pharm Budowlani Łódź 17:50 (14:12)
  • LECHIA GDAŃSK - Budowlani Lublin 112:7 (71:0)
  • Orkan Sochaczew - Posnania 13:19 (3:19)

Opinie (38) 5 zablokowanych

• PANOWIE

BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!

• 14 5

• dobrze dobrze bedziecie sie meczyc z lodzia w play off :)

• 7 4

• Faull

Brawo Arka!!!!!!!!!!Brawo-Młodzież !!!!!!
    1)Dziwi mnie fakt , dlaczego po faulu w głowę na zawodniku Arki Dawid Dybowski otrzymał tylko żółtą kartkę?(2) a Łukasz Szostek otrzymał czerwona w trakcie kiedy jajo było w grze? w tym drugim przypadku to zrządzenie losu a nie celowe zachowanie.
    Uważam że sędziowie są porywczy i jakby nie było stronniczy i to nie pierwszy raz !!