• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Buldogi" z IV klasy

Jacek Główczyński
27 grudnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 

Arka Rugby

Gdynia na dobre w 2004 roku wpisała się do historii polskiego rugby. To nie tylko tytuł mistrza kraju seniorów Arki, ale także, a może przede wszystkim przedsięwzięcie, które wystartowało w Szkole Podstawowej nr 10. Przy ul. Morskiej ruszyła pierwsza w kraju klasa o profilu rugby. Czwartoklasiści mają co tydzień dziesięć godzin wychowania fizycznego, z których sześć poświęcionych jest na zajęcia w wiodącej dyscyplinie. Opiekę szkoleniową nad 16 młodymi rugbistami sprawuje Arkadiusz Skrzyński, który w ubiegłym roku doprowadził kadetów Arki do tytułu mistrza Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a wcześniej współpracował przy zdobyciu przez gdyński klub tytułu mistrzowskiego w kategorii dzieci i młodzieży.

- Kto był pomysłodawcą tej klasy?
- Wzorowałem się na tym, co robi się we francuskich szkołach. Jakieś trzy lata temu pomyślałem, że możemy ruszyć z podobnym programem w Gdyni. Pozyskałem do tego przedsięwzięcia kierownictwo Arki, z Jerzym Zającem na czele. Gdy włączyło się do tego miasto, a inicjatywa znalazła przychylny klimat w szkole, której dyrektorem jest Marek Dąbkowski, przystąpiłem do rekrutacji. Władze miasta do tego stopnia dostrzegły nasze wysiłki, że to w naszej szkole odbyła się miejska inauguracja roku szkolenego z udziałem prezydenta Wojciecha Szczurka.
- Z chętnymi nie było kłopotu? Wszak rugby to niezbyt popularna dyscyplina.
- Szukałem rosłych chłopców, a zarazem sprawnych. Kandydatom zrobiłem test motoryczny. Znalazłem 10 uczniów. I na tym lista się zamknęła. Dyrektor postanowił, że ta grupa zostanie dołączona do sześciu innych chłopców. Tak powstała "16", która trenuje do dzisiaj. Już możemy mówić o sukcesie, bo nasze treningi na tyle spodobały się innym chłopcom, że teraz mógłbym z powodzeniem zebrać 30 nowych adeptów rugby.
- Jaki jest program nauczania w tej klasie?
- Oparłem się na programie klas o profilu... piłkarskim. Tylko tam gdzie są ćwiczenia specjalistyczne, zamiast futbolu, prowadzimy zajęcia z rugby według moich metod. Jednak na tak wczesnym etapie szkolenia dominują zajęcia ogólnorozwojowe. Dwie godziny w tygodniu przeznaczone są na basen, dwie kolejne na zajęcia ogólnorozwojowe. Na rugby spotykamy się trzykrotnie po dwie godziny lekcyjne. By nie dezorganizować planu całej klasy, zajęcie te prowadzimy zawsze na pierwszych lekcjach.
- Rozumiem, że w klasie są nie tylko chłopcy. Gdy grają w rugby, co robią dziewczęta?
- Na wf mają tylko basen i zajęcia ogólnorozwojowe. Był projekt, utworzenia zespołu tanecznego, ale na razie nie został zrealizowany.
- Zwykło się uważać, że do rugby trafia tzw. młodzież trudna, niekiedy z patologicznych rodzin. Jak jest w tym przypadku?
- Jest różnie. Są chłopcy i z ubogich rodzin, i z lepiej sytuowanych... Dla mnie najważniejsze są zaangażowanie na treningach i postępy w nauce. Chcę ćwiczyć nie tylko ciało podopiecznych, ale również intelekt.
- Pod względem ocen klasa jest lepsza czy gorsza niż inne w tym roczniku?
- Myślę, że porównywalna. Są u nas uczniowie piątkowi. Bardzo słabych nie ma, bo zastrzegliśmy, że negatywne wyniki w nauce będą eliminowały z klasy.
- A jak jest z zachowaniem. 16 rosłych chłopaków chyba do aniołków nie należy?
- Na początku były kłopoty, ale w dużej mierze sami o nie... zadbaliśmy. Wszystkich naszych uczniów ubraliśmy jednakowo. Za bardzo rzucali się w oczy. Teraz nauczyciele przekonali się, że nie są to żadni chuligani, uwag jest znacznie mniej. Zresztą wychowawca klasy, Janusz Pierzak, nie szczędzi wysiłków, by pod każdym względem była to jak najlepsza klasa, można rzecz nawet, że elitarna. Uczniowie mają świadomość, co grozi za jakieś ekscesy.
- Nie obawiasz się, że przy tak rygorystycznym podejściu zostaniesz sam?
- Nie, choć zrobienie kolejnego naboru jest planowane. Chcę by ta klasa trenowała ze sobą przez trzy lata. Potem spróbujemy ją przekazać do gimnazjum. Wówczas odbędzie się weryfikacja obecnych adeptów i nabór kolejnych.
- A w szkole podstawowej będzie kolejny nabór?
- Uważam, że należy iść za ciosem, próbować jeszcze z kolejnymi rocznikami. Wówczas będzie można pokusić się o pierwsze oceny.
- Szkoły są biedne, a sprzęt do rugby do najtańszych nie należy. Jak sobie radzicie?
- Sprzęt ufundował nam Roger Żółtowski, pomogła jedna z hurtowni sportowych z Gdyni. Mamy też umowę o współpracy z RC Arka. Bardzo też pomagają nam rodzice. Na razie sobie radzimy. Liczę, że równie dobrze będzie w przyszłym roku, gdy trzeba będzie znaleźć środki na wyjazdy na mecze i turnieje.

Uczniowie pierwszej klasy o profilu rugby: Gracjan Ciecierski, Filip Wójcicki, Tomasz Kowalczuk, Krzysztof Okonek, Wojciech Szufler, Igor Nizio, Bartosz Majewski, Karol Długoszewski, Aleks Świnoga, Adrian Hawrysiuk, Patryk Bisewski, Paweł Grzenkowicz, Arkadiusz Jania, Przemysław Klein, Oscar Krzykawski, Adam Krzyżanowski.

Kluby sportowe

Zobacz także

Opinie (7)

  • Brawo

    Brawo Arek!!!

    • 0 0

  • Dokladnie brawo Arek, tak trzymac!!!! zapamietajcie te nazwiska, moze niektorzy z nich beda przyszlymi reprezentantami kraju, a nawet 1szo ligowych klubow z wysp czy Francji.
    Arek Powodzenia i tak trzymaj, dzieki takim ludziom jak Ty rugby ma w Polsce przyszlosc!!!!

    • 0 0

  • Kardynalny błąd niestety

    Ktoś kto organizował taką klasę nie zebrał doświadczeń innych ludzi na temat takich przedsięwźięć .Organizowanie klasy sportowej jeszcze do tego w postawówce specjalistycznej z zawężonym profilem to duzy błąd szkoleniowy. W całej Polsce i na świecie odchodzi się od wczesnych klas sportowych zwłaszcza w grach zespołowych(wyjątek wczesna specjalizacja jak np: gimnastyka) bo takie klasy rozpadały się przedewszystkim z braku zainteresowania i znudzenia uczniów po roku,dwóch latach (około 80 - 90%).
    Obecnie nowoczesne szkoły sportowe mają w większosći profil ogólny a część specjalistyczna odbywa się na zajęciach kierunkowych w klubach i na zajęciach SKS.W tym względzie nie wymądrzam się bo sam przygotowuje pewien projekt poparty działaniami w praktyce - szkoleniowy dla uczniów juz od 10 roku życia zakończony klasą sportowa ale dopiero w szkole średniej (wiek 16 - 19 lat)i to nie specjalistyczną ale ukierunkowaną na 10 godzin wf tylko 4 czasowo do 6 -ciu to rugby pozostałe godziny przeznaczone na inne sporty i elementy rekreacji i turystyki.

    jak to mawiają starzy wodzowie "można uczyć się na błędach innych lub na swoich" ja wolę zaoszczędzić czas na i uczę się na doświadczeniach innych, czego życzę wspaniałym i pełnym inwencji kolegom z Gdyni.

    • 0 0

  • pozdrawiam ale ..............

    pomysl swietny ale w podstawowce specjalizacja, no i jeszcze w rugby .
    sam jestem dzieckiem szkoly mistrzostwa sportowego - w dyscyplinie olimpijskiej z której zreszta przyszedlem do rugby.
    w 5 klasie gdzie robiono nabor trenowalo nas 25 - w 8 klasie 4 {2 medale OM}- fakt 3 z nas skonczylo awf i to jest ogromny sukces tej klasy ale mistrzow z nas nie bylo - w calej historii szkoly 2 gosci zdobywalo medale ME MŚ juniorow seniorow - jeden byl na olimpiadzie w sydney - pojechal na nia prosto z wczasow na ktorych razem przez przypadekm bylismy
    sens klas o specjalizaci jest - bardzo maly
    z posrod 100 osobnikow danej populacji 1 nadaje sie do danej dyscypliny sportu

    arek bardzo cie szanuje, ale uwazam ze na poziomie szkoly podstawowej jest to strata - pieniedzy i czasu
    jedyna sluszna koncepcja jest klasa interdyscyplinarna j

    jezeli ktos ma trenowac rugby to musi miec odpowidnia podbudowe ogolnorozwojowa - w przeciwnym wypadku -

    z wrobla orla nie zrobisz najwyzej super wrobla .......a orzel zawze bedzie orlem - sekwencja trenera ktort byl na 5 olimpiadach jako trener i na 2 jako zawodnik - mysle ze mozna mu ufac

    mimo wszystko pozdrawiam - szanuje wasz pomysl - chcialbym dla dyscypliny by sie udalo - pozdrawiam

    • 0 0

  • do sceptyków

    My Polacy znani jesteśmy z tego że krytykujemy innych a sami z założonymi rękami siedzimy przy stołach i wymądrzamy sie co to nie my za super goście jestesmy. Z tego co przeczytałem zrozumiałem, że najlepiej wyłapywać chłopców w z innych dyscyplin, albo talenciaków (kto w dzisiejszych czasach i z taką perspektywą na przyszł0ość naszej dyscypliny przyjdzie do nas trenować - rugby). Klasa to jest tylko pomysł, szkoda, że krytykanci nie czytali uważnie tego artykułu bo zapewne coś przeoczyli.Jest to pomysł na wspaniałą przygodę, na nieco inne podejście do w-f i spędzania czasu wolnego.Nikt nie zakład, że tutaj będą zawodnicy miary Lamu. Może tak sie zdarzyć, że nikt nie dojdzie do pierwszego zespołun Arki Gdynia, o kadrze już nie wspominając, ale dlaczego od razu torpedujecie nowe pomysły, tak jak w naszym związku u góry. A co z zabawą, wspaniałą przygodą, wspomnieniami w dorosłym życiu, czemu nie mamy dostarczać dzieciom radośći!!! i na koniec pytanie ile zawodników rozpoczynających trening w klubie w wieku 10- 12 lat doszło do juniora. NA TO NIE MA RECEPTY I WSZYSTKO ZALEZY OD LUDZI I ATMOSFERY.

    • 0 0

  • W Gdyni, w Arce to się może udać! Dobry pierwszy i drugi zespół, wspaniała atmosfera, inteligentny trener- nauczyciel... Nikt poważny nie poparłby Arka, gdyby nie wierzył...

    • 0 0

  • do sceptykow

    w trojmiescie sa klasy o profilu koszykowka i jakos dzialaja. Istnieje nawet liga pomorska tej kategorii wiekowej. Niby sa one ogolnorozwojowe, ale i tak na wszystkich w-f graja dzieci w kosza. Nikt nie mowi, ze z nich wyrosna super zawodnicy, ale na ich etapie rozwoju maja szanse byc najlepsi

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

7% ARKA Gdynia
2% REMIS
91% OGNIWO Sopot

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Beata Xxxv 13 35 84.6%
2 Zygmunt Bębenek 13 35 76.9%
3 Radosław Dymkowski 13 34 92.3%
4 Fc Zdunkowo 13 34 84.6%
5 BOGUSŁAW BOHL 13 34 84.6%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Juvenia Kraków 13 11 0 2 472:205 52
2 Orlen Orkan Sochaczew 13 10 0 3 446:214 50
3 Ogniwo Sopot 13 10 0 3 469:250 48
4 Edach Budowlani Lublin 14 8 0 5 337:317 35
5 Awenta Pogoń Siedlce 13 8 0 5 370:252 34
6 Drew Pal 2 Lechia Gdańsk 14 5 9 0 358:347 25
7 Rc Arka Gdynia 13 5 0 8 394:366 25
8 Budowlani WizjaMed Łódź 14 1 0 13 214:789 4
9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 13 2 0 11 167:387 -22
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -10 punktów.

W trakcie rozgrywek zmieniły nazwy:
Lechia Gdańsk na Drew Pal 2 Lechia Gdańsk
Budowlani Commercecon Łódź na Budowlani WizjaMed Łódź
Orkan Sochaczew na Orlen Orkan Sochaczew

Wyniki 15 kolejki

  • ARKA GDYNIA - Budowlani WizjaMed Łódź 55:0 (36:0)
  • DREW PAL 2 LECHIA GDAŃSK - OGNIWO SOPOT 12:36 (5:19)
  • Edach Budowlani Lublin - Orlen Orkan Sochaczew 10:28 (3:0)
  • Juvenia Kraków - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 25:0 (walkower)
  • pauzuje: Awenta Pogoń Siedlce

Ostatnie wyniki Arki

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
4 maja 2024
Budowlani WizjaMed Łódź
98% ARKA Gdynia
0% REMIS
2% Budowlani WizjaMed Łódź

Relacje LIVE

Najczęściej czytane