CCC Polkowice - DGT AZS Politechnika Gdańska 66:90. Sensacyjny triumf koszykarek

Rafał Sumowski
14 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Kataryna Rymarenko była najlepiej punktująca koszykarką DGT AZS Politechniki Gdańskiej podczas sensacyjnego zwycięstwa nad CCC Polkowice. Kataryna Rymarenko była najlepiej punktująca koszykarką DGT AZS Politechniki Gdańskiej podczas sensacyjnego zwycięstwa nad CCC Polkowice.

DGT Politechnika Gdańska pokonała na wyjeździe CCC Polkowice 90:66 (22:19, 24:10, 27:19, 17:18). To dopiero druga porażka polkowiczanek w sezonie, a zarazem największa sensacja obecnego sezonu Energa Basket Ligi Kobiet. Gdańszczanki natomiast po raz pierwszy w historii sięgnęły po trzecie zwycięstwo z rzędu w krajowej elicie.

Enea AZS Poznań - VBW Arka Gdynia 69:93. Relacja, oceny

CCC: Hampton 18 pkt (1x3, 6 zb.), Gajda 17 (3x3), Ellenberg-Wiley 11 (2x3, 9 as.), Nacickaite 9 (2x3), Telenga 0 (6 zb.) oraz Kantzy 4, Gertchen 4, Grabska 3 (1x3), Tomaszewicz

POLITECHNIKA: Koc 15 (1x3, 8 zb.), Bujniak 14 (2x3), Pyka 10 (1x3), Scekić 10 (2x3, 5 as.), Hamblin 3 (8 zb.) oraz Rymarenko 20 (3x3, 10 zb.), Ossowska 10 (2x3), Strzelczyk 8, Zmierczak 0, Stawicka 0

Za każdą złotówkę postawioną na DGT AZS Politechnikę w meczu z CCC Polkowice, bukmacherzy płacili 10. Nic dziwnego, że szanse przyjezdnych oceniano tak nisko. Poprzednie starcie obu ekip w Gdańsku skończyło się wygraną CCC różnicą 32 pkt, a w dodatku polkowiczanki jedynej porażki w tym sezonie doznały przeciwko niepokonanej VBW Arce Gdynia.

Gdańszczanki nie robiły sobie z tego nic, choć do meczu przystąpiły bez Jazmine Davis, którą zmogła choroba. Gdy za 3 pkt trafiła Martyna Pyka, podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego prowadziły 9:4. Po trójce Sylwii Bujniak a akcję 2 plus 1 wykorzystała Martyna Koc, było już 17:7 na korzyść Politechniki.

GTK Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 63:75. Relacja, oceny

Do końca premierowej kwarty przewaga ta stopniała do zaledwie 3 pkt i mogło wydawać się, że polkowiczanki po prostu kiepsko weszły w mecz. Nic bardziej mylnego, bo to dopiero w drugiej kwarcie Politechnika dowiodła, że ma podstawy, aby myśleć o zwycięstwie.

- Na tym etapie sezonu prochu się nie wymyśli. Przerwę w rozgrywkach przepracowaliśmy zgodnie z planem i w komplecie. Doszlifowaliśmy pewne elementy i liczymy na to, że sprawimy jeszcze jakąś niespodziankę - mówił przed meczem trener Szawarski.

Koszykarki wracają na parkiety Energa Basket Ligi Kobiet

Zamiast niespodzianki, na horyzoncie pojawiła się sensacja. Gdańszczanki drugą kwartę otworzyły serią 13:0 . Zespół CCC grał jak we mgle, a Politechnika odskoczyła na 35:19 po trójce Jowity Ossowskiej. Do przerwy było 46:29 dla gdańszczanek, które trafiały średnio co drugi rzut zza łuku.

Politechnika dominowała na tablicach, a w dodatku CCC pudłowało na potęgę. Także trzecia kwarta rozpoczęła się dobrze dla gdańszczanek, które zdobyły 5 pkt z rzędu. Chwilę później zaliczyły 6-punktową serię - po trójce Koc było już 57:34. Na ostatnią partię Politechnika wychodziła z przewagą 25 pkt.

O ile trener Karol Kowalewski mógł łudzić się, że jego zespół jakimś cudem wyjdzie z opresji, szybko nadzieje te rozwiała Kataryna Rymarenko. Na początku czwartej kwarty trafiła dwie trójki na przestrzeni niespełna 50 sekund i na 7,5 minuty do końca meczu Politechnika prowadziła różnicą 28 pkt.

To nie było bynajmniej ostatnie słowo ukraińskiej skrzydłowej. Chwilę później dołożyła kolejne 5 pkt, a przewaga urosła do 30 pkt. Na 4,5 minuty przed końcem meczu CCC doznało jeszcze osłabienia, bo na noszach parkiet opuściła kontuzjowana Weronika Telenga. Mimo tego, polkowiczanki zaliczyły jeszcze serię 9:0, ale przy tak dużej stracie mogły jedynie zmniejszyć rozmiary sensacyjnej.

Jazmine Davis - muzyczny talent pod koszem

To pierwszy raz w historii występów gdańskiej drużyny w Energa Basket Lidze Kobiet, gdy udało się jej wygrać trzy spotkania z rzędu. Politechnika do reprezentacyjnej przerwy przystępowała mając na koncie wygrane ze Ślęzą Wrocław i Zagłębiem Sosnowiec. Zwycięstwo w Polkowicach to bez wątpienia największa niespodzianka obecnego sezonu.

11 Gtk Gdynia 17 0 17 997:1476 17
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-11 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-02-17

Wyniki 19 kolejki

• CCC Polkowice - DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA 66:90 (19:22, 10:24, 19:27, 18:17)
  • Enea AZS Poznań - VBW ARKA GDYNIA 69:93 (15:20, 20:25, 19:28, 15:20)
  • GTK GDYNIA - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 63:75 (20:16, 19:14, 7:25, 17:20)
  • Energa Toruń - CTL Zagłębie Sosnowiec 90:83 (23:29, 18:22, 24:14, 25:18)
  • Ślęza Wrocław - Basket Bydgoszcz 71:82 (12:10, 21:27, 19:28, 19:17)