Lechia zdobyła stadion Cracovii po 55 latach

9 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Marco Paixao ma w tym sezonie patent na krakowskie drużyny. Tak cieszył się po golu, którego strzelił Wiśle, a w 8. kolejce wpisał się na listę strzelców na stadionie Cracovii. Marco Paixao ma w tym sezonie patent na krakowskie drużyny. Tak cieszył się po golu, którego strzelił Wiśle, a w 8. kolejce wpisał się na listę strzelców na stadionie Cracovii.

Piłkarze Lechii Gdańsk, tak jak zapowiadali, wzięli rewanż na Cracovii za trzy porażki w poprzednim sezonie i przegraną rywalizację na rzecz "Pasów" o europejskie puchary. Na inaugurację 8. kolejki ekstraklasy biało-zieloni wygrali w Krakowie 1:0 (1:0) i awansowali na 1. miejsce w tabeli. Jest to ich pierwsze zwycięstwo na stadionie przy ul. Kałuży od 1961 roku. Wówczas również triumfowali 1:0, a zwycięską bramkę strzelił Henryk Wieczorkowski w 88. minucie. Tym razem Marco Paixao posłał piłkę do siatki już w 18. minucie, potem nie wykorzystał doskonałej okazji na poprawienie wyniki, a po przerwie podopieczni Piotra Nowaka skoncentrowali się na dowiezieniu korzystnego rezultatu do końca. Udało się, w czym jest także zasługa dwóch debiutantów: Bułgara Simeona Sławczewa i Portugalczyka Joao Nunesa.

29 Sandomierski - 26 Deleu, 24 Polczak, 21 Wołąkiewicz, 2 Brzyski - 5 Covilo, 14. Dąbrowski - 7 Wójcicki, 27 Budziński, 62 Jendrisek - 20 Szczepaniak
Sędziowie: Przybył (Kluczbork) oraz Rostkowski, Lekki
Widzów: 8 413
32 Milinković-Savić - 23 Wojtkowiak, 30 Nunes, 22 Maloca, 3 Wawrzyniak - 28 F.Paixao, 6 Sławczew, 7 Krasić, 27 Wolski - 11 Kuświk, 19 M.Paixao
  • 27' 21 Wołąkiewicz Zmiany 22 Malarczyk
  • 46' 11 Wdowiak Zmiany 62 Jendrisek
  • 71' 2 Brzyski Zmiany 99 Piątek
  • 23' 11 Kuświk Zmiany 17 Haraslin
  • 71' 27 Wolski Zmiany 20 Chrapek
  • 74' 3 Wawrzyniak Zmiany 2 Janicki
  • 18' M.Paixao
  • 5' Maoca
  • 32' Haraslin
  • 82' F.Paixao
  • 90+2 Janicki

Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie Lechia przegrała wszystkie trzy mecze z Cracovią, choć za każdym razem przeciwko temu rywalowi pod wodzą innego szkoleniowca: Jerzego Brzęczka, Thomasa von Heesena i Piotra Nowaka. Najbardziej bolesna była ta ostatnia, która przekreśliła szansę gdańszczan na awans do europejskich pucharów. Dziś on i jego podopieczni mają okazję do rewanżu.

MARCO PAIXAO: CRACOVIA ZOSTAWIŁA NAM KOLEC W SERCU
Trener Nowak chce pokazać, że nie zmarnował przerwy na reprezentacje, a także, iż wymiana piłkarzy, która dokonała się w ostatnim tygodniu okna transferowego wyszła na korzyść Lechii.
w wyjściowej "11" Lechii jest dwóch debiutantów. Tym razem ustawienie 1-4-4-2
zgodnie z naszymi przewidywaniami do obrony wszedł Nunes (LECHIA), którego od razu kwalifikowaliśmy jako piłkarza o podobnej charakterystyce jak Janicki. I właśnie Rafał oddał miejsce wicemistrzowi Europy do lat 19 sprzed dwóch sezonów

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KADRZE LECHII PO REMANENCIE. KTO Z KIM RYWALIZUJE?

szybko do siebie trenera przekonał również Sławczew (LECHIA), który na środku drugiej linii zmienił Chrapka

DWAJ DEBIUTANCI JADĄ NA CRACOVIĘ
do bramki wraca Milinković-Savić (LECHIA), który lepiej wykorzystał od Podleśnego czas na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji. Serb zaliczył dwa występy, gdy Polak nie zagrał przeciwko Węgrom

TRENER NOWAK NIE UKRYWAŁ, ŻE O OBSADZIE BRAMKI ZDECYDUJE PO ROZMOWIE Z TRENEREM WOŹNIAKIEM
zabezpieczona zostaje prawa strona defensywy, gdyż tak posłany rutyniarz Wojtkowiak (LECHIA)
na ławce w Lechii: 77 Podleśny, 2 Janicki, 4 Kovacević, 14 Wiśniewski, 17 Haraslin, 20 Chrapek 41 Stolarski
trener Cracovii z trzech piłkarzy pozyskanych w końcówce okna transferowego do "11" wpisał tylko lewego obrońcę Brzyskiego (CRACOVIA), który przeniósł się do Krakowa z Legii. Na ławce napastnik Piątek, który kandydował również do gdańskiego ataku oraz obrońca Malarczyk
w "11" gospodarzy aż trzej piłkarze znani z trójmiejskich boisk. Deleu (CRACOVIA) i Wołąkiewicz (CRACOVIA) występowali w Lechii, a Budziński (CRACOVIA) w Arce. Jest też Wójcicki (CRACOVIA), który kilka lat temu przepadł na testach w Gdańsku.
niespodzianką jest miejsce na ławce dla Cetnarskiego (nr 10). Poza nim wśród rezerwowych: 19 Stępniowski, 9 Vestenicky, 11 Wdowiak, 17 Steblecki, 22 Malarczyk, 99 Piątek
w Krakowie doskonała pogoda, słonecznie i ciepło, termometry jeszcze teraz pokazują około 25 stopni Celsjusza
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia zielone koszulki i białe spodenki. Cracovia biało-czerwone pasiaki oraz czarne spodenki
w wyniku losowania kapitanów Krasicia (LECHIA) i Polczaka następuje zmiana stron boiska
1'
od środka rozpoczęła Lechia
2'
zagranie Nunesa (LECHIA) z pominięciem drugiej linii, ale Wołąkiewicz (CRACOVIA) spokojnie klatką piersiową odegrał piłkę do własnego bramkarza
3'
F.Paixao (LECHIA) wrzucił w pole karne, ale żaden z trzech jego kolegów w "16" nie przejął piłki
4'
przerwa na udzielenie pomocy medycznej Wołąkiewicza (CRACOVIA)
5'
Cracovia na razie w "10"
5'
Żółtą kartką został ukarany Maoca (LECHIA), który sfaulował Szczepaniaka
7'
niecelny strzał Szczepaniaka (CRACOVIA)
8'
kolejny strzał gospodarzy. Tym razem Brzyski (CRACOVIA) z wolnego nad poprzeczką
9'
po rajdzie F.Paixao (LECHIA) i zagraniu w pole karne, Wołąkiewicz (CRACOVIA) wybił piłkę na róg
10'
bez zagrożenia dla Cracovii po rogu Krasicia (LECHIA)
11'
słupek uratował Lechię. Obronę gdańską sforsował Deleu, a uderzał Budziński
11'
błyskawiczna kontra Lechii. Sandomierski (CRACOVIA) odbił piłkę po strzale Krasicia (LECHIA)
13'
już widać, że obie drużyny lepiej czują się w ofensywie niż bronieniu. Dlatego możemy być świadkami wielu spięć podbramkowych. Oby tylko było lepsze wykończenie to pojawią się i gole
15'
Wołąkiewicz (CRACOVIA) wybił piłkę po zagraniu Sławczewa (LECHIA) na róg
17'
Wolski (LECHIA) może przećwiczyć dośrodkowania z rogu. Już po raz trzeci z rzędu w narożniku
17'
i będzie kolejny róg. Tym razem Sandomierski (CRACOVIA) nad poprzeczką przerzucił piłkę po strzale głową Kuświka (LECHIA), a dośrodkowywał Wolski (LECHIA)
18'
na czterech rogach Lechii z rzędu się skończyło
18'
[0:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Akcja lewym skrzydłem Wolskiego. Ostre zagranie w pole karne. W piłkę nie trafił F.Paixao, ale za nim, na 6. metrze od bramki był jego brat i to Marco pewnie skierował futbolówkę do siatki
18'
3. gol M.Paixao (LECHIA) w tym sezonie
21'
Milinković-Savić (LECHIA) odbił piłkę po strzale głową Covilo (CRACOVIA), ale gola i tak by nie było, gdyż odgwizdano spalonego
22'
zablokowany strzał Budzińskiego (CRACOVIA). Będzie róg
23'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Brzyskiego (CRACOVIA)
23'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kuświk, w jego miejsce wchodzi Haraslin.
23'
zmiana wymuszona urazem, gdyż Kuświk (LECHIA) zasygnalizował kłopoty ze stawem skokowym
24'
zmiana ustawienia Lechii w ataku teraz obaj bracia Paixao, a Haraslin (LECHIA) zajął miejsce na lewym skrzydle
24'
tym samym spadła liczba Polaków w "11" Lechii. Jest ich na boisku zaledwie trzech: Wojtkowiak (LECHIA), Wawrzyniak (LECHIA) i Wolski (LECHIA)
25'
na spalonym Wójcicki (CRACOVIA)
27'
niecelny strzał Budzińskiego (CRACOVIA)
27'
CRACOVIA przeprowadza zmianę także wymuszoną przez kontuzję. Boisko opuszcza Wołąkiewicz, w jego miejsce wchodzi Malarczyk.
27'
Malarczyk (CRACOVIA) wrócił do ekstraklasy tuż przed zamknięciem okna transferowego po rocznym pobycie w angielskich: Ipswich i Southend
28'
protestuje Wawrzyniak (LECHIA), ale sędzia wskazuje, że Cracovii należy się wolny, gdyż faulowany był Wójcicki (CRACOVIA)
30'
w polu karnym Lechii nie doszło podanie Wójcickiego (CRACOVIA) do Szczepaniaka (CRACOVIA)
31'
Lechia zasłużenie prowadzi. Częściej jest przy piłce i już 3 razy celnie strzelała. Cracovia jeszcze bez celnego uderzenia
32'
Żółtą kartką został ukarany Haraslin (LECHIA), który wedle sędziego faulował Deleu
33'
nawet trener Nowak rozmawiał z sędzią, protestując przeciwko kartce dla Słowaka
33'
pierwszy celny strzał gospodarzy. Dobrze ustawiony Milinković-Savić (LECHIA) złapał piłkę po uderzeniu Budzińskiego (CRACOVIA)
35'
na trybunach trener Nawałka
35'
Sandomierski (CRACOVIA) wybił piłkę, którą Wolski (LECHIA) starał się podać wzdłuż bramki do F.Paixao (LECHIA)
36'
M.Paixao (LECHIA) z pola bramkowego prosto w bramkarza po kapitalnym podaniu Sławczewa (LECHIA)
38'
niecelny strzał Dąbrowskiego (CRACOVIA)
40'
niecelny strzał głową F.Paixao (LECHIA) po dośrodkowaniu Haraslina (LECHIA)
43'
Milinković-Savić (LECHIA) na róg wybił piłkę po strzale Budzińskiego (CRACOVIA)
43'
krótko rozegrany róg przez Cracovię nie zaskoczył Lechii
44'
Milinković-Savić (LECHIA) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Jendriska
45'
na spalonym Haraslin (LECHIA)
45'
3 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
na trybunach sporo wulgaryzmów, gdyż grają kluby, których kibice niezbyt się lubią
45+3
Milinković-Savić (LECHIA) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Brzyskiego (CRACOVIA) z wolnego, z okolic środkowej linii boiska
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Lechia jest na dobrej drodze, by zerwać z serią czterech ostatnich meczów przegranych na wyjeździe z Cracovią. Gdańszczanie z łatwością przedostają się pod bramkę przeciwnika. Oddali już 10 strzałów, a gdyby mieli lepiej ustawione celowniki, to mieliby na koncie więcej goli niż tylko jednego.
Biało-zieloni grają dość pewnie, gdy przejmują kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Natomiast nie mogą pozwolić sobie na oddanie inicjatywy. W końcówce połowy to Cracovia miała częściej przy piłce i znacznie podgoniła statystykę strzałów. Raz też Lechię uratował słupek.
Jeśli w drugiej połowie obie drużyny nadal będą starali się grać tak szybko jak to czynili przed przerwą, to zapewne wygra ta, która wytrzyma lepiej kondycyjnie oraz dołoży do swoich akcji więcej dokładności.
46'
CRACOVIA przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Wdowiak, w jego miejsce wchodzi Jendrisek.
46'
drugą połowę rozpoczęła Cracovia. Lechia w tym samym składzie, w którym zeszła na przerwę
49'
początek drugiej połowy należy do Cracovii, ale bez sytuacji strzeleckich
50'
zablokowany strzał Budzińskiego (CRACOVIA) sprzed "16"
51'
Nunes (LECHIA) zablokował uderzenie głową Covilo (CRACOVIA)
55'
Lechia głównie na własnej połowie po przerwie
56'
róg dla Lechii
57'
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu z rogu Wolskiego (LECHIA)
57'
niecelny strzał z dystansu Wójcickiego (CRACOVIA)
59'
posiadanie piłki 57:43 na korzyść Cracovii, także częściej strzelała 12:10, ale w ostatnich sekundach Lechia jakby starała się zmienić obraz drugiej połowy, a co najważniejsze to gdańszczanie prowadzą
62'
trochę chaosu w polu karnym Lechii. Po zagraniu Krasicia (LECHIA) kłopoty z opanowaniem piłki mieli Wolski (LECHIA) i F.Paixao (LECHIA)
62'
wreszcie uderzył Sławczew (LECHIA). Celnie, ale za lekko, by pokonać Sandomierskiego (CRACOVIA)
63'
kolejny niecelny strzał miejscowych, tym razem uderzał Szczepaniak (CRACOVIA)
65'
niecelne uderzenie głową Szczepaniaka (CRACOVIA)
67'
F.Paixao (LECHIA) wyłożył piłkę Haraslinowi (LECHIA). Pierwsze uderzenie Słowaka zablokowane, drugie wysoko nad bramką
71'
CRACOVIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Brzyski, w jego miejsce wchodzi Piątek.
71'
Cracovia wzmacnia siłę ofensywną. Za obrońcę wchodzi napastnik, czyli zagra na trójkę obrońców
71'
LECHIA przeprowadza zmianę w drugiej linii. Boisko opuszcza Wolski, w jego miejsce wchodzi Chrapek.
72'
od razu strzela Piątek (CRACOVIA), który debiutuje w Cracovii. Dobra obrona Milinkovicia-Savicia
73'
nadal przewaga optyczna Cracovii, ale Lechia dobrze się broni i czeka na kontrę
74'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wawrzyniak, w jego miejsce wchodzi Janicki.
74'
Janicki przeszedł na prawą obronę, a na lewą, tak gdzie grał Wawrzyniak (LECHIA), przeszedł Wojtkowiak (LECHIA)
77'
dużo słabsza druga połowa niż pierwsza. Przed przerwą obie drużyny dążyły do strzelenia gola. Teraz Lechia jest zadowolona z wyniku, a Cracovia na razie nie ma pomysłu poza licznymi, niecelnymi strzałami na grę w ofensywie
79'
niecelny strzał z dystansu Budzińskiego (CRACOVIA)
81'
przy Kałuży Lechia wygrała po raz ostatni w 1961 roku. Wówczas było także 1:0. Natomiast Cracovię pokonała na wyjeździe także wcześniej, gdyż w 2009 roku (aż 6:2), ale wówczas "Pasy" gospodarzami byli w Sosnowcu
82'
Żółtą kartką został ukarany F.Paixao (LECHIA) za pociągnięcie Wójcickiego za koszulkę
83'
róg dla Lechii po akcji F.Paixao (LECHIA)
84'
Krasić (LECHIA) dośrodkował z rogu. To już ósmy kornet dla Lechii tego dnia
85'
piłkarze Cracovii domagali się odgwizdania ręki Janickiego (LECHIA). Sędzia nakazał grać dalej i zapewne miał rację
85'
za to dwa rogi z rzędu dla Cracovii
86'
po drugim dośrodkowaniu z narożnika boiska niecelny strzał głową Piątka
87'
Malarczyk (CRACOVIA) zablokował w polu karnym F.Paixao (LECHIA)
87'
F.Paixao (LECHIA) potrzebuje pomocy medycznej
89'
F.Paixao (LECHIA) wrócił do gry i dośrodkował prosto w ręce Sandomierskiego (CRACOVIA)
90'
3 minuty doliczone
90+1
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Cracovii
90+1
na spalonym Polczak (CRACOVIA)
90+2
Żółtą kartką został ukarany Janicki (LECHIA).
90+2
Janicki (LECHIA) nie zagra w kolejny meczu, bo to jego 4 kartka
90+3
róg dla Lechii. Gra krótko i stara się jak najdłużej utrzymać przy piłce
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 1:0 I JEST TO JEJ PIERWSZY SUKCES NA STADIONIE CRACOVII OD 1961 ROKU
Piłkarze Lechii dobrze ten mecz rozegrali taktycznie, a pomogła im w tym także Cracovia, która była bardzo nieskuteczna. Gospodarze oddali aż 19 strzałów, ale tylko 3 z nich zmusiły do interwencji Milinkovicia-Savicia. Krakowska drużyna, choć po przerwie atakowała, to nie była tak blisko gola jak w pierwszej połowie, gdy Budziński (CRACOVIA) trafił w słupek.
Natomiast Lechia zadowoliła się nikłym prowadzeniem i przede wszystkim po przerwie dbała, by nie stracić gola. Zadanie wykonała i tym samym już po raz trzeci w tym sezonie cieszy się z 3 punktów na wyjeździe.

• Korona Kielce - ARKA GDYNIA 1:0 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 1:2 (0:2)
  • Piast Gliwice - Górnik Łęczna 3:3 (3:1)
  • Termalica Nieciecza - Legia Warszawa 2:1 (1:0)
  • Lech Poznań - Pogoń Szczecin 3:1 (2:1)
  • Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:1 (1:0)
  • Śląsk Wrocław - Ruch Chorzów 1:2 (0:1)

Opinie (258) ponad 10 zablokowanych

• (20)

Brawo. 3 punkty. Szału nie było,oglądałem na Eurosporcie.Mecz wygrał zaciąg portugalsko-serbski.Na pochwałę zasługują:bracia Pikajło,Krasic,Sawcew,Nunes i Maloca.Polacy w składzie Lechii tłem.Może jak wrócą Mila i Pieszko będzie lepiej.
    Ale nie ma co narzekać,jest wygrana.Co prawda ja z Rumi ale tu połowa za Lechią połowa za Arką.Nieważne.Fajnie patrzeć jak 2 zespoły z Trójmiasta na czele ligi.Pozdrawiam,dzisiaj łomżing,jutro plażing.