• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

CSIO 5* Sopot Horse Show 2022. Puchar Narodów dla Niemców, Grand Prix dla Duńczyka

Jacek Główczyński
11 czerwca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 19:16 (12 czerwca 2022)
 • Najważniejsze konkurs CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 wypełniały widownię po brzegi. Na zdjęciu Puchar Narodów.
 • Tego jeszcze w historii sopockiego CSIO nigdy nie było. Kibice zostali zaproszeni do wejścia na parkur, aby mogli sprawdzić jak to wszystko wygląda z perspektywy jeźdźca i konia.
 • Andreas Schou z Danii na koniu Independent - zwycięzcy Longines Grand Prix, najważniejszego konkursu CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 o puli nagród przekraczającej 600 tys. zł. Dekoruje Magdalena Jachim, wiceprezydent Sopotu.
 • CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 to nie tylko sportowe emocje tak dla startujących jak i kibicujących. Na hipodromie czeka szereg rozmaitych atrakcji. Na zdjęciu Sara Wnuczko.
 • Kamil Grzelczyk był najlepszym Polakiem w Longines Grand Prix, a dzień wcześniej na koniu Wibaro zdobył Puchar Energa Grupa Orlen.
 • W CSIO Sopot Young Stars zwyciężyła Wiktoria Tymieniecka dosiadająca Wikinga PP.

CSIO 5* Sopot Horse Show 2022, czyli zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody rozgrywane w ramach najważniejszego cyklu na świecie, zakończyły się po czterodniowej rywalizacji. Wystartowało 115 jeźdźców i amazonek na 195 koniach, którzy reprezentowali 20 krajów. Najważniejszy indywidualny konkurs o puli nagród ponad 600 tys. zł - Longines Grand Prix - wygrał Andreas Schou z Danii na koniu Independent. Natomiast w Pucharze Narodów triumfowali Niemcy. Poza emocjami sportowymi przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek. Na przykład po raz pierwszy kibice zostali zaproszeni do wejścia na parkur.

Aktualizacja, 12.06.2022, godz. 19:16

Niedziela, 12.06 - Puchar Narodów dla NiemcówMiędzynarodowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody na Hipodromie Sopot przy ul. Polnej odbyły się już po raz 24. Od 4 lat znajdują się w najważniejszych cyklu w tej dyscyplinie na świecie. Indywidualnie można było zdobywać punkty do rankingu Longines, a drużyny rywalizowały o prawo startu w finale FEI Jumping Nations Cup, który odbędzie się pod koniec września w Barcelonie. Wystartowało 12 zawodników z pierwszej "100" światowego rankingu.

Poza sportowymi organizatorzy zadbali również o rodzinne atrakcje. Do dyspozycji była strefa gastronomiczna, muzeum LOTTO, mobilne sklepy jeździeckie i czworobok, na którym rozgrywane były zawody w Hobby Horse. Do niej wstęp był bezpłatny. Za wejście na trybuny trzeba było zapłacić, ale widownia, zwłaszcza w najważniejszych konkursach, była w nadkomplecie.

CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 - wszystko co warto wiedziećCo łączy jeździeckie zawody w skokach przez przeszkody i zawody żużlowe? PolewaczkaNajważniejszy konkurs drużynowy - Puchar Narodów wygrali Niemcy, zarabiając 300 160 złotych. Philipp Weishaupt, Christian Kukuk, Janne Friederike Meyer-ZimmermannAndre Thieme w dwunawrotowej rywalizacji, na mierzącym 160 cm parkurem uzyskali zaledwie 4 punkty karne. Polska uplasowała się na 5. miejscu.

W pozostałych niedzielnych konkursach triumfowali: Alain Jufer na Cornet MM (Puchar Porsche Centrum Sopot) i  Marta Pałucka dosiadająca Lord Phoenix K (Sopocki konkurs jubileuszowy 120/121).

Sobota, 11.06 - Aukcja wybitnych rodowodowo źrebaków oraz dzieł sztuki Cosma GalleryPrzedostatni dzień zawodów na sopockim hipodromie rozpoczęła się o poranku rywalizacja o Puchar Sopot Marriott Resort&Spa pod patronatem marszałka województwa pomorskiego oraz Trojmiasto.pl. Zwyciężył Irlandczyk Denis Lynch, dosiadający GC Chopin's Bushi, który nieznacznie wyprzedził Adama Nicponia na koniu Zero Z.

Z każdą godziną kibiców przebywało aż brakowało miejsc siedzących na głównej trybunie. Chętni do oglądania konkursu o Puchar Lotto siadali na schodach lub stali przy bandzie okalającej parkur bądź też wybierali drewnianą trybunę, która była jednak bardziej oddalona od czworoboku.

Tym którzy rzadziej uczestniczą w zawodach jeździeckich brakowało większe liczby informacji o startujących jeźdźcach i koniach, a także szczegółowego wyjaśnienia, na czym polega konkurs, za co są punkty karne i w jakiej chwili rywalizacji w danej chwili się znajdujemy.

Kamil Grzelczyk na Wibaro pokonuje parkur bez żadnej zrzutki i w normie czasu w Pucharze Lotto


Puchar Lotto zdobył Elian Baumann (Szwajcaria), dosiadający Little Lumpi E. W Grand Prix Memoriału Henryka Adamusa, kończącym zmagania w serii CSI2* zwyciężyła Aleksandra Kierznowska na Badorette.

Natomiast najmłodsi jeździectwa rywalizowali w drużynowym Pucharze Torpolu i Tribu Club. Zwyciężył zespół 'Zielonych" w składzie: Ignacy Luboński, Lila Kulesza, Filip CzeszejkoAleksander Kraśko.

Ale to nie tylko sport CSIO 5* Sopot Horse Show 2022. Co roku wprowadzane są inne atrakcje. Po raz pierwszy odbyła się aukcja wybitnych rodowodowo źrebaków oraz dzieł sztuki z Cosma Gallery.

Były też odznaczenia. Wielką Złotą Odznaką Polskiego Związku Jeździeckiego otrzymała Zofia Górska, ikona pomorskiego jeździectwa, wieloletni sędzia i szkoleniowiec.

Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego otrzymali: Marian Kozicki, Janusz Bobik oraz pośmiertnie Wiesław Hartman.

Natomiast Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz, prezes Hipodromu Sopot wręczyła przedstawicielom firmy Longines podziękowania za wieloletnią i nieprzerwaną współpracę przy organizacji CSiO.

Tego jeszcze w historii sopockiego CSIO nigdy nie było. Kibice zostali zaproszeni do wejścia na parkur, aby mogli sprawdzić jak to wszystko wygląda z perspektywy jeźdźca i konia. Tego jeszcze w historii sopockiego CSIO nigdy nie było. Kibice zostali zaproszeni do wejścia na parkur, aby mogli sprawdzić jak to wszystko wygląda z perspektywy jeźdźca i konia.

Piątek, 10.06 - Longines Grand Prix wygrał Andreas SchouPrzed godziną 17 trudno było znaleźć wolne miejsce na trybunach. Longines Grand Prix pod patronatem prezydenta miasta Sopotu to najważniejszy konkurs indywidualny CSIO 5* Sopot Horse Show 2022, czyli najlepsi jeźdźcy i konie, najwyższe przeszkody (do 160 cm) i największe pieniądze do wygrania. W puli nagród było 605 tys. zł.

Longines Grand Prix Sopot 2022 - komplet wyników i premii finansowychPłatnych było 13 pierwszych miejsc, o które rywalizowało 50 jeźdźców, w tym 8 Polaków. By dostać się do pieniędzy i pojechać w obu nawrotach, należało nie tylko bezbłędnie przejechać parkur, ale jeszcze to zrobić w czasie nie większym niż 78.36 sekundy. Nikomu z naszych reprezentantów to się nie udało. Najlepszy z nich - Kamil Grzelczyk zajął 19. miejsce.

Andreas Schou z Danii na koniu Independent - zwycięzcy Longines Grand Prix, najważniejszego konkursu CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 o puli nagród przekraczającej 600 tys. zł. Dekoruje Magdalena Jachim, wiceprezydent Sopotu. Andreas Schou z Danii na koniu Independent - zwycięzcy Longines Grand Prix, najważniejszego konkursu CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 o puli nagród przekraczającej 600 tys. zł. Dekoruje Magdalena Jachim, wiceprezydent Sopotu.
O tym jak wysoki był poziom tej rywalizacji najlepiej świadczy fakt, że 8 zawodników nie zanotowało żadnego punktu karnego. Tym samym o kolejności na miejscach 1-8, na których rozpiętość nagród wynosiła od 151 250 do 18 150 złotych decydował czas pokonania drugiego nawrotu.

Zwycięzca - Andreas Schou z Danii, dosiadający konia Independent uzyskał 42.37 sekundy. Zaledwie o 0,4 sekundy wolniejsza była Janne Friederike Meyer-Zimmermann z Niemiec na Messim van't Ruytershofie, która poza 2. miejsce zdobyła nagrodę dla najlepszej amazonki tego konkursu.

- Po dekoracji organizatorzy zaskoczyli widownię niespodzianką. Po raz pierwszy w historii CSIO w Sopocie kibice zostali zaproszeni do wejścia na parkur. Z tej perspektywy przekonali się, że to czego dokonują na swoich koniach zawodnicy, to wyczyny na najwyższym poziomie - informuje Dagmara Rybicka z PR&Media CSIO 5* Sopot Horse Show 2022.
W CSIO Sopot Young Stars zwyciężyła Wiktoria Tymieniecka dosiadająca Wikinga PP. W CSIO Sopot Young Stars zwyciężyła Wiktoria Tymieniecka dosiadająca Wikinga PP.
Na otwarcie tego dnia miał miejsce CSIO Sopot Young Stars. Najmłodszym jeźdźcom nie przeszkadzał padający deszcz. Zwyciężyła Wiktoria Tymieniecka, dosiadająca Wikinga PP, która zdobyła Puchar Invest Komfortu i Końskiej Cukierenki.

Potem najmłodsi zaprezentowali się w konkursie kucyków, w którym liczyły się nie tylko sportowe emocje, a przenieśliśmy się także do świata bajek i filmów. Oprócz techniki, precyzji i szybkości jazdy potrzebna była kreatywność.

Kostiumowy Puchar Invilla i Farys Design w grupie A1 wywalczyła Julia Nazarewicz wraz z Tango, a w grupie A2 - Lila Kulesza i Nandina. Zapamiętane zostały także występy Sary Wnuczko jako Martina z filmu Madagaskar oraz Gabrieli Lewandowskiej jako Fiona ze Shreka.

CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 to nie tylko sportowe emocje tak dla startujących jak i kibicujących. Na hipodromie czeka szereg rozmaitych atrakcji. Na zdjęciu Sara Wnuczko. CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 to nie tylko sportowe emocje tak dla startujących jak i kibicujących. Na hipodromie czeka szereg rozmaitych atrakcji. Na zdjęciu Sara Wnuczko.
Hymn polski zagrano Aleksandrowi Lewandowskiemu, który na Jazzmira van het Halderthof sięgnął po Puchar Tailors Club.

Natomiast, gdy wysokość przeszkód podniesiona została do 145 cm, zwyciężył Julien Gonin z Francji na Caprice de Guinfard. Tu też liczył się nie tylko bezbłędny przejazd, ale i czas, gdyż o kolejności na najwyższych miejscach decydowały setne sekundy.

Czwartek, 9.06 - Gospodyni najlepsza na otwarcie CSIO 5* Sopot Horse Show 2022Trzy pierwsze konkursy CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 należały do reprezentantów Polski. Na inaugurację wygrała gospodyni na tutejszym hipodromie, amazonka Sopockiego Klubu Jeździecki. Iga Biegalska na klaczy Doravella zdobyła Puchar Hipodromu. Rozgrywany był on w formule CSI2* i został ukończony przez 49 par.

Na przeszkodach do 140 cm najlepiej radził sobie Kamil Grzelczyk na Wibaro i to on zdobył Puchar Energa Grupa Orlen.

Kamil Grzelczyk był najlepszym Polakiem w Longines Grand Prix, a dzień wcześniej na koniu Wibaro zdobył Puchar Energa Grupa Orlen. Kamil Grzelczyk był najlepszym Polakiem w Longines Grand Prix, a dzień wcześniej na koniu Wibaro zdobył Puchar Energa Grupa Orlen.
Rywalizację najmłodszych adeptów jeździectwa na kucykach wygrał Marcel Wiśniewski.

Natomiast pierwszy dzień CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 zakończył się zwycięstwem reprezentanta Francji. Gregory Cottard na koniu Cocaine du Val otrzymał Puchar Biotanique. Na parkurze mierzącym 150 cm w pokonanym polu pozostali m.in.: aktualny mistrz Europy - Andre Thieme oraz złoty medalista olimpijski w drużynie z Tokio - Henrik von Eckermann.

Jako że była to zarazem kwalifikacja do Longines Grand Prix odnotujmy, że poza najlepszym z Polaków - Andrzeje Opłatkiem (7. miejsce), w czołowej "10" uplasowali się również: Adam NicpońJarosław Skrzyczyński.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane