Koszykarze Trefla blisko play-off

15 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Dwaj najlepiej punktujący koszykarze derbów Pomorza w Starogardzie Gdańskim: Sarunas Vasiliauskas (z piłką) i Jessie Sapp.  Dwaj najlepiej punktujący koszykarze derbów Pomorza w Starogardzie Gdańskim: Sarunas Vasiliauskas (z piłką) i Jessie Sapp.

Koszykarze Trefla zrobili duży krok w kierunku play-off. Sopocianie w wyjazdowym meczu pokonali Polpharmę Starogard Gdański 95:77 (29:23, 17:14, 22:19, 27:21), co przy równoczesnej porażki Polskiego Cukru Toruń, daje żółto-czarnym przewagę jednego zwycięstwa nad najgroźniejszymi rywalami w walce o 8. miejsce na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego. Kluczem do sukcesu nad outsiderem tabeli była bardzo dobra skuteczność podopiecznych Mariusza Niedbalskiego z gry, gdyż zarówno przy rzutach za trzy jak i za dwa punkty przekraczała 50 procent.

POLPHARMA: Sapp 25 (9 zb., 5 as.), Miles 9, Meier 9 (1x3, 6 zb.), Jarmakowicz 9 (1x3), Strzelecki 2 oraz Kukiełka 8 (1x4, 6 zb.), Bochno 8, Robak 7, Długosz

TREFL: Michalak 20 (2x3), Kemp 16 (3x3), Lydeka 12 (8 zb.), Leończyk 2 (6 zb., 5 as.), Popović oraz Vasiliauskas 23 (6x3), Bendzius 10 (1x3), Stefański 6 (5 zb.), Sikora 4, Kulka 2, Dzierżak

TAK SZANSĘ NA PLAY-OFF TREFLA OCENIAŁ TOMASZ JANKOWSKI

Sopocianie doskonale weszli w mecz. Rejestr punktowy otworzył Willie Kemp "trójką" i była też to jego kwarta. Po 10 minutach miał na koncie już 10 punktów. Trefl prowadził 5:0 i 10:5. Jednak "Farmaceuci" nie odpuścili. W 7. minucie po akcji Tony Meier po raz pierwszy tego dnia pojawił się korzystny wynik dla miejscowych (15:14).

Odpowiedź gości była natychmiastowa. Oczywiście Kemp, któremu dzielnie asystował Tautvydas Lydeka (8 punktów w inauguracyjnej kwarcie), zmienił rezultat na 20:15, a gdy tuż przed końcem 10. minuty o umiejętności rzutu zza łuku przypomniał Eimantas Bendzius żółto-czarni pierwszą odsłonę zakończyli z dorobkiem aż 29 punktów.

Druga kwarta rozpoczęła się tak jak pierwsza, czyli od pięciu punktów z rzędu Trefla. Kemp popisał się trzecią trójką w tym meczu na 34:23. Sopocianie kontrolowali spokojnie grę aż do 17. minuty, gdy było 41:29 na ich korzyść.

Polpharma jeszcze przed przerwą spróbowała zniwelować straty. Główne skrzypce w pogoni grał Jessie Sapp. Po kolejnej akcji amerykańskiego rozgrywającego miejscowi zbliżyli się na 37:43.

Trefl znów odwołał się do rzutów za trzy, które były tego dnia jego mocną stroną. Drugą kwartę zwieńczyła "trójka" Sarunasa Vasiliauskas, a koszykarze zeszli na przerwę przy 9-punktowej przewadze ekipy Mariusza Niedbalskiego.

W trzeciej kwarcie sopocianie utrzymywali ponad 50-procentową skuteczność zarówno w rzutach za dwa jak i za trzy. W 27. minucie było już 63:48. Z porażką "Farmaceutów" nie chciał godzić się Sapp. Amerykanin po pół godzinie gry miał na koncie już 21 punktów, 7 zbiórek i 3 asysty.

W Treflu "zgasła" skuteczność Kempa, ale coraz częściej trafiali: Vasiliauskas i Michał Michalak, którzy w trzeciej kwarcie pod względem zdobyczy punktowych osiągnęli dwucyfrowy wynik. Dlatego i trzecią odsłonę, podobnie jak dwie poprzednie, sopocianie wygrali i prowadzili 68:56.

W ostatniej kwarcie sopocianie nie roztrwonili tej przewagi. W 38. minucie po kolejnych punktach Vasiliauskasa poprawili przewagę na 86:69. Litwin, mimo że nie zaczynał meczu w "5" zdobył najwięcej punktów, a ponadto trafił 6 z 7 rzutów zza łuku. Na Polpharmę najwyraźniej ma on patent, gdyż w pierwszym meczu tych drużyn w tym sezonie trafił aż 7 "trójek" i zdobył 28 punktów.

WYNIK RODEM Z NBA W DERBA POMORZA W SOPOCIE

Sopocianom nie ciążyła nawet kiepska skuteczność w rzutach wolnych (6 spudłowanych rzutów przy 16 próbach). W tym elemencie bowiem i gospodarze mieli olbrzymie problemy (18 celnych z 34 rzutów). Ponadto goście mieli bardzo dobre parametry rzutów z gry - 52 procent za trzy (13/25) oraz blisko 55 za dwa (23/42).

W 28. kolejce z perspektywy Sopotu cieszy wygrana nie tylko Trefla, ale również porażki gospodarzy w: Toruniu, Włocławku i Dąbrowie Górniczej. Oznacza to, że te dwie ostatnie ekipy definitywnie pogrzebały swoje szansę na play-off, a Polski Cukier, podobnie jak Polfarmex Kutno, traci do żółto-czarnych jeden punkt. W dodatku te dwie drużyny staną naprzeciw siebie w ostatniej kolejce.

Przypomnijmy, że w przypadku identycznego dorobku punktowego przez dwie lub więcej drużyn na koniec sezonu zasadniczego o wyższym miejscu decydować będzie bilans bezpośrednich meczów między zainteresowanymi. Z oboma zespołami Trefl osiągnął lepszy bilans. Oznacza to, że aby nie oglądać się na wyniki rywali, podopiecznym trenera Niedbalskiego wystarczy rozstrzygnąć na swoją korzyść jeden z dwóch ostatnich pojedynków (PGE Turów u siebie, Wikana w Lublinie).

Wyniki 28 kolejki

• Polpharma Starogard Gdański - TREFL SOPOT 77:95 (23:29, 14:17, 19:22, 21:27)
  • Wikana Start Lublin - ASSECO GDYNIA 72:64 (15:17, 15:13, 23:15, 19:19)
  • Anwil Włocławek - Śląsk Wrocław 82:89 (27:25, 14:21, 23:23, 18:20)
  • King Wilki Morskie Szczecin - PGE Turów Zgorzelec 88:94 (31:25, 16:21, 20:24, 21:24)
  • Polfarmex Kutno - Jezioro Tarnobrzeg 77:62 (13:18, 21:12, 22:15, 21:17)
  • Polski Cukier Toruń - Energa Czarni Słupsk 63:79 (15:17, 14:17, 22:21, 12:24)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 94:99 (9:23, 20:19, 16:20, 27:20, d. 12:17)
  • Rosa Radom - Stelmet Zielona Góra 73:62 (23:15, 17:16, 18:13, 15:18)

Opinie (7)

• Ważna wygrana Trefla! Gratulacje!

• 15 3

• Bez napinania... Wygrali z ostatnim Starogardem! Trzeba wygrać z Turowem, bo to jest gwarancją play-off... (3)

• 16 3

• Jakie to ma znaczenie ... (2)

Trefl ma Turów i wyjazd Lublin, Toruń i Kutno ostatni mecz grają razem. Następna kolejkę mają słabych przeciwników ... Wygrać trzeba albo z Turowem albo na wyjeździe w Lublinie aby awansować do play off. Awansować po kompromitację ...

• 12 0

• niunia dziekujemy:)

• 4 1

• kompromitacją byłoby miejsce poza ósemką

a co się stanie w playoff to już inna sprawa, ale biorąc pod uwagę skład i problemy z kontuzjami w tym sezonie to realnie trzeba powiedzieć, że po prostu mamy wyniki na miarę możliwości zespołu

BTW pozostając przy słabej ocenie Kempa za cały sezon trzeba oddać, że ma chyba najwyższy procent skuteczności za trzy w zespole. Być może błędem było niewykorzystanie tego co potrafi jako rzucający obrońca a kreowanie go w wielu meczach na rozgrywającego. A rozgrywający w tym sezonie też nie rozpieszczali pomijając młodych to Wasyl grał i dalej gra marnie. Popovic trochę rozruszał grę ale środkowych i może gdyby grał od początku sezonu byłoby parę punktów i miejsc w tabeli wyżej, zwłaszcza w kilku meczach gdzie zamiast rozgrywania kończyło się rozpaczliwym naparzaniem za trzy w ostatnich sekundach akcji