Gdyńskie koszykarki najgorzej od 20 lat!

Krzysztof Klinkosz
17 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Koszykarki Centrum Wzgórza zakończyły ligowe rozgrywki na siódmej lokacie, a po dawnej potędze nie ma już śladu. Na zdjęciu najlepiej punktująca w niedzielnym meczu zawodniczka gdyńskiej ekipy Talisa Rhea. Koszykarki Centrum Wzgórza zakończyły ligowe rozgrywki na siódmej lokacie, a po dawnej potędze nie ma już śladu. Na zdjęciu najlepiej punktująca w niedzielnym meczu zawodniczka gdyńskiej ekipy Talisa Rhea.

Dwie dekady - po przenosinach Spójni z Gdańska do Gdyni - jedenaście tytułów mistrza Polski, to niestety już przeszłość. W niedzielny wieczór ostatni mecz Centrum Wzgórza w sezonie 2012/2013 oglądało zaledwie około 250 widzów, gdy kiedyś do hali GOSiR-u trzeba było przychodzić z kilkudziesięciominutowym wyprzedzeniem. Gdynianki po najgorszym od lat sezonie zajęły w lidze dopiero siódme miejsce. Wszystko po tym, jak po raz trzeci w ćwierćfinale przegrały z Artego Bydgoszcz, tym u siebie razem 50:77 (12:23, 13:23, 14:15, 11:16).

CENTRUM WZGÓRZE: Rhea 11 (2x3), Ziętara 10 (2x3), Dixon 7 (1x3), Małaszewska 5, Kassing 4 - Marciniak 7, Bandyk 6, Jakubiuk 0, Drop 0.

ARTEGO: Mowlik 13 (3x3), Szott-Hejmej 12, McBride 10 (7 zb., 8 as.), Morris 7, Jeziorna 6 - Tomiałowicz 18 (2x3), Gala 11, Szybała 0, Kuras 0.

Pierwsze akcje z obydwu stron zakończyły się wzajemnymi stratami, dopiero jako pierwsza do kosza trafiła Julie McBride otwierając wynik i zdobywając pierwsze punkty dla bydgoszczanek. Gospodynie natomiast, już pod samym koszem rywalek, grały bardzo niedokładnie.

W 3. minucie gry Artego prowadziło 7:0, punkty zdobyła Justyna Jeziorna, a gdynianki w jednej akcji pozwoliły rywalkom na aż 4 zbiórki w ataku. W odpowiedzi wprawdzie Leah Kassing trafiła zza łuku, ale natychmiast takim samym rzutem odpowiedziała Elżbieta Mowlik i zespół gości prowadził już 10:3.

Po dwóch minutach było 14:6 dla gości. Szkoleniowiec Centrum Wzgórza wziął czas, ale po powrocie na parkiet Artego zdobyło kolejne punkty. Gdynianki grały z fatalną skutecznością pod koszem rywali. Nic więc dziwnego, że na 2 minuty przed końcem pierwszej kwarty zespół gości prowadził 19:6. Ostatecznie po 10 minutach gry było 23:12 dla bydgoszczanek.

Druga kwartę zespół Artego otworzył wynikiem 6:0. Pierwsze punkty dla gdynianek zdobyła z rzutów wolnych Kassing w 13. minucie meczu. Okazało się jednak, że tylko na chwilę powstrzymało to ofensywę gości. Podopieczne Tomasza Herkta z łatwością przedostawały się pod kosz gdyński i wypracowywały sobie dogodne sytuacje. W 14. minucie było już 38:14 dla gości.

Coraz większa przewaga gości powodowała coraz większą nerwowość w szeregach zespołu z Gdyni. Gospodynie, chcąc jak najszybciej odrobić dystans, decydowały się na ryzykowne podania czy rzuty, po których piłka najczęściej wpadała w ręce rywalek. Przynosiło to więc dokładnie odwrotny skutek. W 18. minucie Artego prowadziło 44:22.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem bydgoszczanek 46:25. Najwięcej punktów dla ekipy przyjezdnej zdobyły: Mowlik 13 i Agnieszka Szott-Hejmej 10. W ekipie Wadima Czeczuro najskuteczniejsze były Thalisa RheaKinga Bandyk, które zdobyły po 6 "oczek".

Początek drugiej połowy nie przyniósł zmiany obrazu gry. W 24. minucie Artego prowadziło 52:27. Gdynianki jednak wreszcie przekonały się, że można z rywalkami zagrać skuteczniej. W kolejnych akcjach przyspieszyły i dzięki temu Magdalena Ziętara oraz Dixon znalazły się na czystych pozycjach za łukiem. Tym razem nie pomyliły się i w 25. minucie było 52:33 dla Artego. Trener Herkt wziął czas, ale po powrocie do gry bydgoszczanki już w pierwszej akcji popełniły błąd 24 sekund.

Niestety w kolejnych akcjach gospodynie nie podtrzymały już takiej skuteczności. Jedynym pozytywem było to, że udało im się powstrzymać bydgoski zespół od powiększenia prowadzenia. Rywalki cały czas wygrywały różnicą ok. 20 punktów, a po 30 minutach meczu było 61:39 dla gości.

W ostatniej odsłonie obydwaj trenerzy postanowili na zagranie szerszym składem. W zespole gdyńskim pojawiły się na parkiecie w szerszym wymiarze czasowym m.in. Julia DropAnna Jakubiuk. Artego natomiast wygrało pewnie 77:50, pieczętując swój awans do półfinałów play-off.

• 9 6

• Znamienne słowa prezesa Krawczyka po meczu do kibiców: "ostatni sezon"

• 15 3

• To nie koniec koszykówki przynajmniej żeńskiej w Gdyni bo to nie jest stajnia zawodowa, (1)

gdzie jak jeden odejdzie to nawet dziesiątki nie ma. Na sukcesy będziemy musieli
    poczekać tak jak swego czasu Wisła w latach 2001-2005 czekała obijając się o 6-8 miejsca. Te medalistki MP U-20 muszą dostać 2-3 doświadczone i 2 lata na ogranie w seniorskiej koszykówce. A o co chodzi z tym ostatnim sezonem Prezesa bo dokładnie nie słyszałem?

• 16 3

• wygłosił orędzie po meczu do kibiców,

w którym powiedział m.in., że to był najgorszy sezon i tak źle już nie będzie, bo - jak obiecał wszystkim zgromadzonym - to był "ostatni sezon". Co miał na myśli wie tylko on sam - większość chyba (w tym niżej podpisany) uznała to za zapowiedź jego dymisji

• 2 0

• I jak te dziewczyny się wyrobią to będą grać za inne stawki jak obecnie.A w Gdyni kasy już nie będzie.Baj,baj !

• 5 6

• Krótka piłka

Krawczyk, po prostu wypier...

• 4 5

• Mecz

Jeśli trener każe pilnować przeciwniczki każda swojej to jest tego wynik,jest to ,było od kilku meczy.Dziś mieliśmy bardzo dobry przykład.No i klub kibica jak był za koszem to szło lepiej i dziewczynom i było więcej kibiców.