Gdyńskie koszykarki najgorzej od 20 lat!

Krzysztof Klinkosz
17 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Koszykarki Centrum Wzgórza zakończyły ligowe rozgrywki na siódmej lokacie, a po dawnej potędze nie ma już śladu. Na zdjęciu najlepiej punktująca w niedzielnym meczu zawodniczka gdyńskiej ekipy Talisa Rhea. Koszykarki Centrum Wzgórza zakończyły ligowe rozgrywki na siódmej lokacie, a po dawnej potędze nie ma już śladu. Na zdjęciu najlepiej punktująca w niedzielnym meczu zawodniczka gdyńskiej ekipy Talisa Rhea.

Dwie dekady - po przenosinach Spójni z Gdańska do Gdyni - jedenaście tytułów mistrza Polski, to niestety już przeszłość. W niedzielny wieczór ostatni mecz Centrum Wzgórza w sezonie 2012/2013 oglądało zaledwie około 250 widzów, gdy kiedyś do hali GOSiR-u trzeba było przychodzić z kilkudziesięciominutowym wyprzedzeniem. Gdynianki po najgorszym od lat sezonie zajęły w lidze dopiero siódme miejsce. Wszystko po tym, jak po raz trzeci w ćwierćfinale przegrały z Artego Bydgoszcz, tym u siebie razem 50:77 (12:23, 13:23, 14:15, 11:16).

CENTRUM WZGÓRZE: Rhea 11 (2x3), Ziętara 10 (2x3), Dixon 7 (1x3), Małaszewska 5, Kassing 4 - Marciniak 7, Bandyk 6, Jakubiuk 0, Drop 0.

ARTEGO: Mowlik 13 (3x3), Szott-Hejmej 12, McBride 10 (7 zb., 8 as.), Morris 7, Jeziorna 6 - Tomiałowicz 18 (2x3), Gala 11, Szybała 0, Kuras 0.

Pierwsze akcje z obydwu stron zakończyły się wzajemnymi stratami, dopiero jako pierwsza do kosza trafiła Julie McBride otwierając wynik i zdobywając pierwsze punkty dla bydgoszczanek. Gospodynie natomiast, już pod samym koszem rywalek, grały bardzo niedokładnie.

W 3. minucie gry Artego prowadziło 7:0, punkty zdobyła Justyna Jeziorna, a gdynianki w jednej akcji pozwoliły rywalkom na aż 4 zbiórki w ataku. W odpowiedzi wprawdzie Leah Kassing trafiła zza łuku, ale natychmiast takim samym rzutem odpowiedziała Elżbieta Mowlik i zespół gości prowadził już 10:3.

Po dwóch minutach było 14:6 dla gości. Szkoleniowiec Centrum Wzgórza wziął czas, ale po powrocie na parkiet Artego zdobyło kolejne punkty. Gdynianki grały z fatalną skutecznością pod koszem rywali. Nic więc dziwnego, że na 2 minuty przed końcem pierwszej kwarty zespół gości prowadził 19:6. Ostatecznie po 10 minutach gry było 23:12 dla bydgoszczanek.

Druga kwartę zespół Artego otworzył wynikiem 6:0. Pierwsze punkty dla gdynianek zdobyła z rzutów wolnych Kassing w 13. minucie meczu. Okazało się jednak, że tylko na chwilę powstrzymało to ofensywę gości. Podopieczne Tomasza Herkta z łatwością przedostawały się pod kosz gdyński i wypracowywały sobie dogodne sytuacje. W 14. minucie było już 38:14 dla gości.

Coraz większa przewaga gości powodowała coraz większą nerwowość w szeregach zespołu z Gdyni. Gospodynie, chcąc jak najszybciej odrobić dystans, decydowały się na ryzykowne podania czy rzuty, po których piłka najczęściej wpadała w ręce rywalek. Przynosiło to więc dokładnie odwrotny skutek. W 18. minucie Artego prowadziło 44:22.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem bydgoszczanek 46:25. Najwięcej punktów dla ekipy przyjezdnej zdobyły: Mowlik 13 i Agnieszka Szott-Hejmej 10. W ekipie Wadima Czeczuro najskuteczniejsze były Thalisa RheaKinga Bandyk, które zdobyły po 6 "oczek".

Początek drugiej połowy nie przyniósł zmiany obrazu gry. W 24. minucie Artego prowadziło 52:27. Gdynianki jednak wreszcie przekonały się, że można z rywalkami zagrać skuteczniej. W kolejnych akcjach przyspieszyły i dzięki temu Magdalena Ziętara oraz Dixon znalazły się na czystych pozycjach za łukiem. Tym razem nie pomyliły się i w 25. minucie było 52:33 dla Artego. Trener Herkt wziął czas, ale po powrocie do gry bydgoszczanki już w pierwszej akcji popełniły błąd 24 sekund.

Niestety w kolejnych akcjach gospodynie nie podtrzymały już takiej skuteczności. Jedynym pozytywem było to, że udało im się powstrzymać bydgoski zespół od powiększenia prowadzenia. Rywalki cały czas wygrywały różnicą ok. 20 punktów, a po 30 minutach meczu było 61:39 dla gości.

W ostatniej odsłonie obydwaj trenerzy postanowili na zagranie szerszym składem. W zespole gdyńskim pojawiły się na parkiecie w szerszym wymiarze czasowym m.in. Julia DropAnna Jakubiuk. Artego natomiast wygrało pewnie 77:50, pieczętując swój awans do półfinałów play-off.

prokom 9 razy mistrzostwo euroliga nie bez sukcesów
    w przeszłości w lidze mistrzów kto jeszcze pamięta zwycięctwo nad Realem Madryt a pieniądze idą na utrzymanie stadionu
    i na I ligową Arkę ( o ile wiem to nie występuje w Lidze Mistrzów ) mimo braku jakichkolwiek sukcesów no tak, ale to jest większy elektorat i lepiej wydać je
    super Arkę i na neiustającą promocję Prezydenta Miasta
    jurek

• 3 0

• To nie koniec koszykówki przynajmniej żeńskiej w Gdyni bo to nie jest stajnia zawodowa, (1)

gdzie jak jeden odejdzie to nawet dziesiątki nie ma. Na sukcesy będziemy musieli
    poczekać tak jak swego czasu Wisła w latach 2001-2005 czekała obijając się o 6-8 miejsca. Te medalistki MP U-20 muszą dostać 2-3 doświadczone i 2 lata na ogranie w seniorskiej koszykówce. A o co chodzi z tym ostatnim sezonem Prezesa bo dokładnie nie słyszałem?

• 16 3

• wygłosił orędzie po meczu do kibiców,

w którym powiedział m.in., że to był najgorszy sezon i tak źle już nie będzie, bo - jak obiecał wszystkim zgromadzonym - to był "ostatni sezon". Co miał na myśli wie tylko on sam - większość chyba (w tym niżej podpisany) uznała to za zapowiedź jego dymisji

• 2 0

• Wiadomość z ostatniej chwili - prezes Krawczyk nie poddaje się do dymisji (1)

On chciał dobrze, zatrudnił na początek sezonu świetnego fachowca (nawet PZKOSZ go docenił dając mu posadę dyrektora sportowego), nie skąpił na kontraktach, załatwił świetne w hiszpańskich (wiadomo mistrzowie Europy) barwach stroje, odpuścił Euroligę by tylko skupiły się na lidze. To one zawaliły wszystko.

• 2 4

• czyli wszystko stracone ...

• 2 0

• Jeżeli Schwarc nastał w klubie jako general manager po ostatnim tytule MP

to nareszcie mamy winnego. Wystarczy, że Mietek zwolni Schwarca i zatrudni z powrotem Kiciora i sukcesy murowane a głowa Prezesa ocalona.

• 0 3

• Schwarc co za Schwarc - nigdy o nim nie słyszałem, zawsze tylko mówiło się o Krawczyku no nie raz o Kiciorze (1)

czyżby cichy następca Mietka. Po tych transferach amerykańskich sądząc, to chyba nie najlepszy byłby to ruch.

• 2 2

• od kilku lat

General Manager klubu

• 2 1

• Jaka płaca..

taka praca i takie gwiazdki, do agonii już niedaleko a resztę dokończą gryzonie.

• 0 4

• odwalcie się od Prezesa (2)

to nie jego wina, że ma zawodniczki bez ambicji i honoru! Za statystyk tego nie widać :P

• 3 4

• (1)

a kto sprowadził te miernoty z Ameryki,Małaszewską i Noculaka św.Mikołaj ,trzeba było grać młodymi .

• 5 0

• Schwarc

• 4 0

• kto czego żąda ??

czytaj może ze zrozumieniem co?Kto wymaga od zawodniczek grania na miarę gwiazd?? Nawiasem mówiąc, Paulina Pawlak gwiazdą? Dobre sobie! W Gdyni przez te 20 lat grały WIELKIE gwiazdy światowej koszykówki z Ptychem na czele! Paulina może im co najwyżej buty wiązać!
    My, kibice tego klubu żądamy, aby każda z zawodniczek tu grających grała z pasją, zaangażowaniem, poświęceniem. Miała charakter i wolę walki! Pokazywała, że jej zależy, bo takie właśnie były GWIAZDY, które tu grały. Ale do tego trzeba mieć klasę, styl, ambicje, honor i żelazny charakter! A nie być mięczakiem, który jak tylko go coś boli, to siada na ławkę i płacze, że taki biedniutki! Bo nie płacą, bo pogoda nie ta, bo trener też nie ten, bo to, bo siamto!

• 5 2

• odwalcie się od zawodniczek a Prezes honor ma?

żądacie od zawodniczek by grały na miarę gwiazd takich jak Alana Beard czy Paulina Pawlak. A ich umiejętności a co za tym idzie wynagrodzenia są mniejsze.