Krzysztof Klinkosz
6 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Asseco podjęło walkę, ale nie wystarczyło to na pokonanie Panathinaikosu Asseco podjęło walkę, ale nie wystarczyło to na pokonanie Panathinaikosu

Koszykarzom Asseco Prokomu potrzeba jednego zwycięstwa, aby awansować do czołowej szesnastki zespołów w Europie. W środę byli o krok od sensacji w Atenach, ale przegrali z Panathinaikosem 66:74 (18:23, 20:13, 12:15, 16:23). W końcówce gdynianom zabrakło nieco koncentracji i Ronniego Burrela, który "spadł" z parkietu za pięć przewinień. Teraz o obsadzie czwartego miejsca w grupie D Euroligi zdecyduje... Chimki Moskwa

.

PANATHINAIKOS: Batiste 13, Nicholas 13, Spanoulis 6, Perperoglou 5, Fotsis 5 - Peković 10, Jasikievicius 8, Tepić 6, Tsartsaris 4, Calathes 2, Shermadini 2.

ASSECO PROKOM: Ewing 19, Woods 16, Burrell 12, Logan 6, Hrycaniuk 2 - Jagla 4, Varda 4, Łapeta 3, Seweryn 0, Harrington 0, Kostrzewski 0, Szczotka.

Wynik na 2:0 otworzyli gospodarze, za moment gdynianie za sprawą Ronnie Burrella wyrównali na 2:2, jednak później gospodarze dali prawdziwy popis gry. Wyszli na prowadzenie 11:2 i 13:6, dopiero pod koniec pierwszej odsłony grecki zespół nieco zwolnił tempo rozgrywania akcji a mistrzowie Polski po punktach trójki Qyntel Woods, Daniel Ewing, David Logan zniwelowali w sporej części straty. Po 10 minutach było 23:18 dla gospodarzy.

Mistrzowie Euroligi znów przyspieszyli na początku drugiej kwarty, w ciągu 3 minut odskoczyli gdynianom na 10 punktów (28:18). Koszykarze Asseco Prokomu przetrwali jednak ten napór, a po punktach Burrella zdobytych spod kosza było 29:24 dla Panathinaikosu.

Grecy od razu odpowiedzieli "trójką" Drew Nicholasa, który nic sobie nie zrobił z "asysty" gdynian. Gospodarze mieli jednak w połowie drugiej kwarty kłopoty z koncentracją, gubili piłkę a po przechwytach punkty zdobywali goście. W 17 minucie Woods zdobył punkty na 32:28.

Po kolejnych kilkudziesięciu sekundach i akcji 2+1 Ewinga gospodarze prowadzili już tylko 32:31. Ten sam zawodnik po "trójce" w 19 minucie doprowadził do drugiego w meczu remisu (34:34).

Sarunas Jasikievicius na moment odzyskał prowadzenie dla gospodarzy po dwóch celnych wolnych, jednak w odpowiedzi Burrell najpierw po przechwycie a później po zbiórce na własnej tablicy zdobył 4 punkty z rzędu i mistrzowie Polski wyszli na prowadzenie 38:36.

Takim też wynikiem zakończyła się pierwsza połowa meczu w Atenach. Szkoda, że mecz nie mógł się zakończyć już wówczas... Ton wydarzeniom na parkiecie w pierwszej połowie nadawała trójka graczy: Ewing, Woods, Burrell - zdobyli oni odpowiednio 14, 10 i 10 punktów. Najskuteczniejszym wśród gospodarzy był Batiste, który zdobył 8 "oczek".

Po przerwie pierwsze punkty zdobył dla Aseco Prokomu Logan (40:36), który w pierwszej połowie ograniczał się głównie do rozgrywania. Gdynianie grali bez kompleksów dla bardziej utytułowanych rywali, blokowali ich rzuty, rozpychali się przy zbiórkach a po widowiskowym zagraniu pod koszem Ratko Vardy gdynianie prowadzili w 23 min. 44:39.

Gospodarze za sprawą Kostasa Tsartsrisa zniwelowali straty do 1 punktu (46:45) w 27 minucie. W następnych kilkudziesięciu sekundach żadna z ekip nie mogła zdobyć punktów, mimo kilku dogodnych sytuacji. Tą niemoc przewał samotną akcją Woods i było już 48:45 dla Asseco Prokomu.

w ostatniej minucie trzeciej kwarty Panathinaikosowi udało się wyrównać 48:48 i za chwilę po akcji 2+1 Vassilisa Spanoulisa grecki zespół wyszedł na prowadzenie 51:50.

Na początku czwartej kwarty Burrell wyprowadził gdynian na prowadzenie (52:51) jednak za chwilę Amerykanin musiał opuścić parkiet za 5 przewinień.

Po jednym wykorzystanym wolnym przez Jasikieviciusa gospodarze wyszli na prowadzenie 59:55. W kolejnej kacji piłkę posiadali mistrzowie Polski, niestety mimo kilku prób nie zdobyli punktów a po zablokowaniu Łapety gospodarze w kontrze zdobyli trzy punkty i w 36 minucie było 62:56 dla Panathinaikosu.

W 36 minucie piłkę fatalnie stracił Woods, gospodarze nie zaprzepaścili szansy i podwyższyli prowadzenie na 64:56. Dwie minuty późnej gospodarze prowadzili 66:60, dwa rzuty wolne wykorzystał Jan Hendrik Jagla i było 66:62 dla gospodarzy.

Na 108 sekund przed końcem meczu efektownym wsadem na 68:62 wyprowadził Panathinaikos Batiste, w odpowiedzi "trójki" nie trafił Jagla. Szanse na korzystny wynik przedłużył Logan trafiając dwa wolne i gdynianie znów przegrywali tylko 4 punktami 66:70.

Zryw gdynian był już jednak zbyt późny. Mistrzowie Euroligi, wykorzystali ogromne doświadczenie i uspokajając grę, nie dali szans na sprawienie sensacji ekipie Asseco Prokomu. Panathinaikos wygrał to spotkanie 74:66, a ostatnie punkty efektownym wsadem zdobył Nicholas.

Teraz awans Asseco Prokom do TOP-16 Euroligi jest w rękach koszykarzy... Chimki. Rosyjska drużyna w czwartek pomogła nam po raz pierwszy, wygrywając Armani Jeans Mediolan 79:63 (19:20, 20:18, 20:10, 20:15). Z kolei za tydzień moskwianie powinni przegrać w Gdyni, co przy kolejnej porażce włoskiego zespołu przyniesie promocję ekipie Pacesasa.

W meczu 9. kolejki Real Madryt pokonał EWE Baskets Oldenburg 73:60 (17:20, 17:10, 24:17, 15:13).

• 22 11

• Pięknie! I połowa dla Asseco Prokomu! Oby tak dalej!

• Mamy zwyciestwo! (4)

Trzymam kciuki bylaby to mila niespodzianka, tym bardziej gdy zobaczylem na sklad sedziowski a tam: KRAUSE, OLIVER .
    Pozdrawiam wszystkich kibicow koszykowki!

• 4 8

• tak gdynia zawsze liczyła na zwycięstwa patrząc na sędziego (3)

"tradycja" was zobowiązuje heh

• 8 4

• Tom1ak jesteś żałosny... (2)

Na bank sędzia Krause przed/podczas meczu pomyślał: "Hmmmm... Krause jest właścicielem klubu... ja też mam takie nazwisko... ah do diaska! Będę sedziował na korzyść Asseco!". Chyba ze miałeś na myśłe że takie Krause-Krause przyniesie fart... co w zasadzie też jest żałosne! DOBRY BASKET TYLKO W SOPOCIE !

• 2 3

• SopotBASKET (1)

Nie powiem Ci kto jest zalosny! Ja na kosza do Sopotu jak tylko powstala druzyna chodzilem jak Ty jeszcze z jajka na jajko skakales.
          Wazna jest dla Ciebie druzyna czy koszykowka? Obecnie kibicuje obu druzyna i licze na ich sukcesy!!!

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 29 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (sobota, godz. 15:30)
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław (niedziela, godz. 17:30)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 96:93 (27:27, 29:16, 24:22, 16:28)