Chimki nieznacznie lepsze od mistrzów Polski

Krzysztof Klinkosz
20 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarscy mistrzowie Polski siódmy sezon w elitarnej Eurolidze rozpoczęli na przedmieściach Moskwy. W minionym sezonie był tam pogrom. W środę do ostatniej minuty mistrzowie Polski zachowywali szansę na końcowy triumf. Ostatecznie gdynianie przegrali z BK Chimki Moskiewski Region 76:82 (14:18, 21:19, 20:26, 21:19). Za tydzień u siebie ugoszczą nowy klub Davida Logana - Caja Laboral Vitoria,a już w sobotę zagrają w PLK w Tarnobrzegu.

BK CHIMKI: Langford 17, Eze 11, Lopez 11, Monia 7, Panin 0 - Fridzon 13, Planinić 12, Sawrasienko 11, Loncar 0, Zajcew 0, Dmitriew 0.

ASSECO PROKOM Łapeta 3, Burrel 3, Wilks 2, Brown 2, Szczotka 2 - Giddens 22, Varda 17, Ewing 16, Widenow 6, Jagla 3, Hrycaniuk 0.

Pierwsze punkty w meczu zdobył Benjamin Eze i choć po kontrze Bobby Brown wyrównał to jednak kolejne punkty zdobywali gospodarze, którzy szybko wymieniali się na parkiecie piłką dezorganizując obronę mistrzów Polski.

W 3 minucie po "trójce" Siergieja Moni gospodarze prowadzili już 9:2 i Tomas Pacesas poprosił o czas.

Po przerwie na żądanie mistrzowie Polski postawii strefę w obronie i to zaczęło skutkować, zatrzymali kilka akcji gospodarzy ale nie radzili sobie w ofensywie, nie trafiając do kosza po swoich akcjach. Koszykarze Chimek zaczęłi podejmować próby rozbicia strefy rzutami za 3 punkty i po takim trafieniu Keitha Langforda było 12:5 dla Chimek.

W pierwszych minutach meczu widać było, że gospodarze są drużyną o wiele bardziej zgraną niż mistrzowie Polski. Chimki mają za sobą o wiele więcej spotkań o stawkę niż Asseco Prokom. W 7 minucie po rzucie za 3 Monii było 16:6 dla gospodarzy.

Dystans do gospodarzy zmniejszył nieco Ratko Varda trafiając rzuty wolne i doprowadzając do stanu 16:12 dla Chimek. W końcówce kwarty dwa wolne wykorzystał Ewing i po 10 minutach gry było 18:14 dla gospodarzy.

Początek drugiej kwarty spotkania stał pod znakiem dość nieskutecznej gry jednej i drugiej ekipy. W 13 minucie było 20:14 dla Chimek. Po szybkiej kontrze i trafieniu Aleksieja Sawrasienki na 23:14 trener Pacesas znów poprosił o czas.

Po wznowieniu gry fatalny błąd w wyprowadzaniu piłki popełnił Brown. Gdyński koszykarz popełnił drugi niesportowy faul i musiał opuścić plac gry już w 14 minucie.

Paradoksalnie gdynianie po stracie swojego podstawowego gracza zaczęli grać nieco skuteczniej. Po "trójce" Ewinga i punktach JR Giddensa było 24:19 dla Chimek.

Gospodarze skontrowali jednak niemal natychmiast i w 15 minucie prowadzili 28:21. W 17 minucie, z kolei, po akcji 2+1 Ewinga gospodarze prowadzili już tylko 31:27. a po jednym z dwóch wolnych Vardy 34:31.

Na nieco ponad minutę przed końcem pierwszej połowy na linii rzutów wolnych stanął Ewing i doprowadził do stanu 34:33 dla gospodarzy. Chimki "odskoczyło" nieco po rzucie Langforda ale do jednopunktowej różnicy doprowadził Giddens (36:35) a wynik do przerwy (37:35) ustalił trafiając wolnego Monia.

W pierwszej połowie dla gospodarzy najwięcej punktów, po 8 zdobyli: Langford i raul Lopez zaś dla mistrzów Polski Ewing zdobył 12 punktów zaś Gidden 9.

Gospodarze drugą połowę otworzyli wynikiem 6:0 i po 60 sekundach gry w 3 kwarcie było 43:35 dla Chimek. Goście z Gdyni nie pozwolili jednak na dalszę "ucieczkę" gosdarzom. Filip Widenow trafił za 3 punkty i w 23 minucie było 43:40 dla zespołu z Rosji. Druga kolejna "trójka" Bułgara dała wynik 46:43 dla gospodarzy.

W kolejnych minutach koszykarze Chimek grali skuteczniej, znów dało o sobie znać ich lepsze zgranie i niemal intuicyjne przeprowadzanie akcji na parkiecie. W 27 minucie było 55:45 a minutę później 58:48 dla gospodarzy.

W końcówce trzeciej kwarty znów ciężar zdobywania punktów dla Asseco Prokomu wzięli na siebie Ewing i Varda i 30 minucie było już tylko 60:55 dla gospodarzy, niestety gdynianie kolejny raz nie zatrzymali Sawrasienki i po trzech kwartach było 63:55 dla gospodarzy.

Na początku ostatniej kwarty Witalij Fridzon po błyskawicznej kontrze zdobył 2 punkty, wykorzystał też dodatkowy rzut wolny i Chimki wyszły na najwyższe w meczu prowadzenie 66:55. Przewagę gospodarzy szybko do rozmiarów "jednocyfrowych" zmniejszył Giddens, po 4 punktach z rzędu Amerykanina było 66:59 dla Chimek.

Gdynianie nie zamierzali się poddawać, po punktach niezwykle skocznego Giddensa w połowie ostatniej odsłony było 72:65 dla Chimek.

W 36 minucie Ewing trafił dwa rzuty wolne (74:67), później goście nieźle zagrali w obronie rozbijając dwie pod rząd akcje Chimek. Na linii rzutów wolnych stanął doświadczony Varda. Środkowy Asseco Prokomu wprawdzie nie trafił ale piłkę zebrał z obręczy Jan Hendrik Jagla.

Niemiec nie trafił spod kosza ale piłka nadal była w posiadaniu gdynian, po oddaniu jej na obwód, punkty z półdystansu zdobył Varda i w 37 minucie było 74:69 dla gospodarzy.

Po kolejnych punktach Giddensa było już tylko 74:71 dla gospodarzy i trener Chimek poprosił o czas. Po powrocie do gry najpierw Langford a później Fridzon trafili za dwa i za tzy i gospodarze uciekli gdynianom na 79:71.

Mistrzowie Polski wrócili do gry w ostatniej minucie meczu dzięki "trójce" Jagli, niestety w kolejnej akcji zamiast punktów Giddens "zarobił" piąty faul. Piłkę przejęli gospodarze i Langford po faulu Vardy wykorzystał dwa rzuty wolne (81:76).

Na 25 sekund przed końcem gry Ewing zamiast zdobyć punkty wsadem trafił jedynie w obręcz. Widenow musiał przerwać akcję gospodarzy faulem, a Fridzon trafił jednego wolnego i ustalił wynik meczu na 82:76 dla BK Chimki.

Opinie (37) 2 zablokowane

• BK Chimki tylko zwycięstwo!!~~

bęcki apg :D

• 17 46

• Życzę szczęścia, choć

patrząc realistycznie nie widzę wielkich szans na wygraną.

• 11 10

• obiektywnie będzie porażka (7)

• 21 17

• No cóż,Chimki to o niebo silniejszy od Dexii klub ;) (1)

Więc możliwe,że Asseco w Moskwie przegra.Ale jak będzie runda rewanżowa,to u siebie powinni wygrać :)

• 12 11

• 12 vs 4 mln

To tyle w temacie.

• 15 3

• dobrze, że chociaż trefl wygrywa w eurolidze (4)

oni są tacy super.

• 10 9

• Dobrze ze Gdynia ma druzyne w kosza:)))) (3)

• 14 4

• (2)

Ma i to nawet dwie w ekstraklasie, a wy tylko miejsce kupione na drużynę.

• 2 8

• (1)

i kto to mówi, złodziej, który ukradł historię i tradycję!

• 7 6

• to trefl ukradł ligę z Piły

złodziejski mały klubik

• 2 4

• 13:5 dla Chimek

• 13 0

• Brow schodzi za drugi faul techinczy , poszedł do szatni za 5 fauli .

• 1 4

• Brow poszedł na browca

• 7 0

• Graja nie zle jest szansa na wygrana Chimki nic nie graja...

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)