Chojniczanka - Arka Gdynia 1:3. Wróciła skuteczność i szansa na baraże

19 maja 2023, godz. 19:55
Opinie (118)

Karol Czubak pokonał Mateusza Kuchtę i z dorobkiem 21. goli jest samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców Fortuna 1. Liga. Karol Czubak pokonał Mateusza Kuchtę i z dorobkiem 21. goli jest samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców Fortuna 1. Liga.

Ara Gdynia wygrała na wyjeździe z Chojniczanką Chojnice 3:1 (2:0) na otwarcie 32. kolejki Fortuna 1. Ligi. Derby Pomorza niepocieszony kończył jedynie Wojciech Zieliński. 18-latek wszedł na boisko w 79. minucie, a w doliczonym czasie je opuścił po drugiej żółtej kartce. Najważniejsze, że do podopiecznych Ryszarda Wieczorka wróciła skuteczność, gdyż z 5 celnych strzałów aż 3 zamienili na gole, a jednocześnie odżyła szansa na baraże. Żółto-niebiescy przesunęli się na 6. miejsce w tabeli, ale by je utrzymać, potrzebują jeszcze przegranej Stali Rzeszów u siebie z GKS Katowice. Mecz ten rozpocznie się w sobotę, 20 maja o godzinie 20.

Tuszyński

Rezerwowi: Primel, 3 Grolik, 7 Ryczkowski, 10 Jakóbowski, 20 Stróżyński, 17 Mikołajczak, 28 Mikołajczyk, 30 Skrzypczak, 91 Korczyc

Czubak

Rezerwowi: 1 Krzepisz, 8 Marcus, 9 Haydary, 19 Szymański, 28 Zieliński, 31 Tomal, 36 Bednarski, 39 Camara, 77 Żebrowski
  • 46' 8 van Huffel Zmiany 10 Jakóbowski
  • 66' 9 Tuszyński Zmiany 30 Skrzypczak
  • 66' 27 Karbowy Zmiany 17 Mikołajczak
  • 76' 11 Mazek Zmiany 20 Stróżyński
  • 76' 23 Kalinkowski Zmiany 91 Korczyc
  • 73' 37 Stępień Zmiany 31 Tomal
  • 79' 11 Adamczyk Zmiany 28 Zieliński
  • 79' 17 Capanni Zmiany 9 Haydary
  • 80' Skrzypczak karny
  • 24' Czubak
  • 42' Azacki
  • 63' Stępień
  • 50' Jakóbowski
  • 90+5 Czajkowski
  • 21' Capanni
  • 31' Marcjanik
  • 51' Skóra
  • 82' Zieliński
  • 88' Haydary
  • 90+1 Zieliński

w poprzedniej kolejce Arka ponownie rozczarowała, przegrywając z Ruchem. W tym meczu wykartkował się Gojny, którego zastąpi Stolc. Poza nim trener Wieczorek dokonał jeszcze dwóch zmian w "11", posyłając do bramki Kajzera za Krzepisza, a do ofensywy Capanniego za Haydary'ego

Arka Gdynia - Ruch Chorzów 0:2. Przeczytaj relację, zobaczy video i foto oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

po ostatniej przegranej naliczyliśmy 16 tez, które wygłosił trener wieczorek, tłumacząc kolejne niepowodzenie

Przeczytaj 16 tez Ryszarda Wieczorka na temat Arki Gdynia

jakie są powody słabych wyników, nie wiedzą sami piłkarze

Przeczytaj, co powiedział jeszcze Hubert Adamczyk na temat Arki Gdynia

brak trzeci raz z rzędu sukcesu w walce o powrót do ekstraklasy już stawia pytania o zasadność obecnego układu właścicielskiego. Powoli rodzi się dla niego lokalna alternatywa

Czy i jakie zmiany właścicielskie mogą się dokonać w Arce Gdynia?

jeśli szukać mimo wszystko pozytywów w ostatnich meczach to jest nim poszerzenie pola personalnego manewru o kolejnych młodzieżowców: Szymańskiego i Zielińskiego. W Chojnicach obaj siadają na ławce

Przeczytaj, kim są debiutanci w Arce Gdynia

Arka musi dziś wygrać, jeśli chce wywrzeć presję na Stali i przynajmniej do jutro odebrać tej drużynie 6. miejsce. W sobotę do Rzeszowa przyjedzie GKS Katowice
dość kontrowersyjna obsada sędziowska. Mecz poprowadzi Sulikowski z... Gdańska
trener Brede w porównaniu z ostatnim, przegranym meczem z Apklanem Resovią 1:3, który przesądził o degradacji, dokonał 5 zmian w "11". Wymienił trzech obrońców i dwóch pomocników, stawiając na:Niepsuja Byrtka, Bukhala (Chojniczanka) oraz Czajkowskiego (Chojniczanka) i van Huffela (Chojniczanka)
z licznego zaciągu byłych piłkarzy Arki, który trafił do Chojnic, dziś w "11" tylko Mazek, który w Gdyni strzelił... gola samobójczego

Przypomnij sobie, jak Arka wygrała w Gdyni z Chojniczanką i przez 17 godzin otwierała tabelę Fortuna 1. Ligi

przypomnijmy, że trener Chojniczanki, choć kojarzony przede wszystkim z Lechią, bo był w tym klubie piłkarzem, a potem asystentem pierwszych trenerów, to jesienią 2001 roku był także zawodnikiem... Arki
piłkarze wychodzą na prezentację. Arka niebieskie stroje, Chojniczanka na bordowo z żółtymi dodatkami
losowanie kapitanów Gola i Kuchty (Chojniczanka) nie zmieniło stron boisk, które zajęły drużyny
1'
od środka mecz rozpoczęła Arka, a konkretnie Gol
1'
po przechwycie Arki przy linii końcowej boiska wślizg Byrtka nie pozwolił zagrozić bramce Czubakowi
2'
Czubak po tej interwencji obrońcy miał trochę kłopotów z podniesieniem się z murawy, ale ostatecznie nie korzysta z pomocy medycznej
4'
100-procentowa okazja na gola dla gospodarzy. Mazek (Chojniczanka) dośrodkował z prawego skrzydła, a Tuszyński przestrzelił głową z 6. metra
6'
Adamczyk (ARKA Gdynia) nie skorzystał z błędu defensywy rywali w ich polu karnym
8'
Azacki (ARKA Gdynia) nie zgadza się z sędzią, ale jest rzut wolny po jego faulu na karbowym. Około 25 metrów do bramki
8'
Marcjanik (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Bukhala (Chojniczanka) z rzutu wolnego
10'
Kalinkowski (Chojniczanka) minął Stępnia, ale dośrodkował nad bramką
10'
jak Arka traci piłkę to Stępień (ARKA Gdynia) ustawia się jako prawy obrońca, gdy gdynianie atakują, młodzieżowiec staje się prawym wahadłowych
11'
Niepsuj (Chojniczanka) po kombinacyjnej akcji gospodarzy zdobył rzut rożny
12'
Capanni (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu van Huffela (Chojniczanka) z narożnika boiska
12'
Karbowy (Chojniczanka) zmusił do interwencji Kajzera (ARKA Gdynia), choć był to lekki strzał
14'
po stracie Milewskiego (ARKA Gdynia) Mazek (Chojniczanka) wpadł w pole karne Arki i podał... niecelnie
15'
Azacki (ARKA Gdynia) zablokował w polu karnym Niepsuja (Chojniczanka), a akcję kolejną napędził Mazek (Chojniczanka)
17'
na spalonym Stępień (ARKA Gdynia)
18'
obrońca Raburski (Chojniczanka) swobodnie dryblował w polu karnym Arki i chyba poczuł się zbyt pewnie, bo 20-latek "wyjechał" z piłką poza boisko
19'
rzut rożny dla Arki po akcji Skóry (ARKA Gdynia)
20'
bez zagrożenia dla Chojniczanki po dośrodkowaniu Skóry (ARKA Gdynia) z kornera
21'
Żółtą kartką został ukarany Capanni (ARKA Gdynia).
21'
dla Capanniego (ARKA Gdynia) to 4. żółta kartka w tym sezonie. Nie zagra w następnej kolejce
22'
ruszył doping dla Arki
22'
Kajzer (ARKA Gdynia) uratował Arkę, broniąc z bliska strzał Tuszyńskiego, który dopadł do piłki po rykoszecie przy strzale z rzutu wolnego Karbowego (Chojniczanka). Dobitka van Huffela (Chojniczanka) niecelna.
24'
[0:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czubak. Ładna i składna akcja Arki. W pole karne prostopadłą piłkę zagrał Capanni, Milewski wyłożył piłkę na strzał do napastnika, który stał od bramki 6-7 metrów, a Karol skierował piłkę obok bramkarza do siatki
24'
dla Czubaka to 21 gol w tym sezonie, znów jest samodzielnym liderem klasyfikacji najskuteczniejszych w Fortuna 1. Lidze. Fernandez z Wisły pozostaje z 20 trafieniami
27'
niecelny strzał van Huffela (Chojniczanka)
28'
nieco wulgaryzmów na trybunach i to z obu stron
28'
z miejscowych sektorów "W Wolnym Mieście Gdańsk..."
30'
spiker apeluje o kulturalny doping, bo okrzyki znane z... derbów Trójmiasta
31'
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia).
34'
Czubak ograł Byrtka w "16", ale stracił piłkę przy kolejnym dryblingu na rzecz Bukhala (Chojniczanka)
35'
dwukrotnie strzelał Karbowy (Chojniczanka), w obu przypadkach zablokowany. Kończy się kornerem
35'
bez zagrożenia dla Arki po rzucie rożnym wykonanym przez van Huffela (Chojniczanka)
36'
Stolc (ARKA Gdynia) wybił poza własną bramkę po dośrodkowaniu Mazka
37'
Azacki (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Bukhala (Chojniczanka) z narożnika boiska
38'
częściej strzela Chojniczanka - 5 uderzeń, 2 celne, ale prowadzi Arka, która oddała po 1 celnym i niecelnym strzale
40'
Byrtek (Chojniczanka) zablokował strzał Adamczyka (ARKA Gdynia)
43'
Chojniczanka straciła piłkę we własnym polu karnym, ale strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) zablokowany i jest tylko rzut rożny
42'
[0:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Azacki. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Skóry piłkę głową do siatki wpakował Azacki, który najwyżej wyskoczył tuż przed polem bramkowym
43'
coś drgnęło, wreszcie Arka nie traci, a strzela gola po stałym fragmencie gry
43'
dla Azackiego (ARKA Gdynia) to pierwszy gol w Arce
43'
Kuchta (Chojniczanka) nie dał się pokonać Capanniego (ARKA Gdynia). Kolejny rzut rożny
44'
jeszcze raz z narożnika boiska dośrodkował Skóra (ARKA Gdynia), ale tym razem niecelnie główkował Czubak
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. CHOJNICZANKA CHOJNICE - ARKA GDYNIA 0:2
45'
Arka pozwoliła "wyszumieć" się Chojniczance, która ambitnie atakowała i miała dwie dobre okazje na gola, które zmarnował Tuszyński. Gdynianie, którzy we wcześniejszych meczach mieli problemy ze skutecznością, w Chojnicach z 3 celnych strzałów zdobyli 2 gole. Co ważne przełamali się też w stałych fragmentach gry. Tym razem to nie oni stracili, a sami zdobyli gola po rzucie rożnym.
Jednak nie można w przerwie za bardzo się odprężyć, gdyż gospodarze są groźni szczególnie, gdy atakuje Mazek (Chojniczanka). Warto uszczelnić defensywę w tych sektorach boiska, czyli patrząc z perspektywy Arki z prawej strony obrony.
46'
Chojniczanka przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza van Huffel, w jego miejsce wchodzi Jakóbowski.
46'
drugą połowę od środka rozpoczęła Chojniczanka
46'
Arka bez zmian w składzie
47'
Karbowy (Chojniczanka) stracił piłkę w polu karnym Arki
48'
Adamczyk (ARKA Gdynia) wyłożył piłkę na 5. metr od bramki, ale Milewski (ARKA Gdynia) spudłował. Powinno być 3:0
50'
Żółtą kartką został ukarany Jakóbowski (Chojniczanka).
51'
Żółtą kartką został ukarany Skóra (ARKA Gdynia).
55'
ładna indywidualna akcja Stępnia, szkoda tylko, że Mateusz nieznacznie niecelnie strzelił, piłka przeszła tuż obok słupka
56'
Kajzer (ARKA Gdynia) broni w sytuacji sam na sam z Karbowym (Chojniczanka)
56'
rzut rożny jeszcze dla Chojniczanki
57'
i kolejny korner dla gości, ale już bez zagrożenia dla Arki
59'
z obu stron po 3 celne strzały, skuteczność po stronie Arki, która prowadzi 2:0
60'
Chojniczanka nabija liczbę rzutów rożnych, ma już 7.
60'
rozegranie rzutu rożnego między środkowymi obrońcami. Dośrodkował Bukhal (Chojniczanka), a niecelnie główkował i jeszcze przy tym faulował Byrtek (Chojniczanka)
61'
posiadanie piłki 52:48 dla Chojniczanki. Arka stara się przy korzystnym wyniku kontrolować grę i ewentualnie poprawić wynik po kontrze
62'
Kuchta (Chojniczanka) poza własnym polem karny wybił piłkę, którą zbyt mocno podawał Capanni (ARKA Gdynia) w kierunku Skóry (ARKA Gdynia)
63'
[0:3] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Stępień. Długie podanie Azackiego wyprowadziło Stępnia do sytuacji sam na sam z bramkarzem, którą Mateusz zamienił na gola
65'
Chojniczanka przygotowuje podwójną zmianę
66'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tuszyński, w jego miejsce wchodzi Skrzypczak.
66'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Karbowy, w jego miejsce wchodzi Mikołajczak.
68'
Mikołajczak (Chojniczanka) potrzebuje pomocy medycznej po faulu Stolca (ARKA Gdynia)
69'
Mikołajczak (Chojniczanka) zostaje na boisku, choć trzyma się za obolały bark
70'
Stępień (ARKA Gdynia) zagrał wzdłuż pola karnego, przewrócił się Skóra (ARKA Gdynia) i sygnalizuje, że był faulowany
71'
sędzia czeka na analizę VAR
71'
gra wznowiona, rzutu karnego dla Arki nie będzie
72'
pomocy medycznej potrzebuje Stępień (ARKA Gdynia), jego koledzy już sygnalizuje, że będzie potrzebna zmiana
72'
od razu rozgrzewkę zaczął Tomal (ARKA Gdynia)
73'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stępień, w jego miejsce wchodzi Tomal.
75'
rzut rożny dla miejscowych
76'
Skrzypczak (Chojniczanka) na spalonym
76'
i będzie kolejna, podwójna zmiana w Chojniczance
76'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mazek, w jego miejsce wchodzi Stróżyński.
76'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kalinkowski, w jego miejsce wchodzi Korczyc.
77'
Kuchta (Chojniczanka) odbił piłkę poza bramkę po strzale Skóry (ARKA Gdynia)
77'
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu Skóry (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
78'
rzut karny dla Chojniczance. Stróżyński (Chojniczanka) wyprowadził kontrę, a Capanni (ARKA Gdynia) przewrócił go w polu karnym
78'
podwójna zmiana w Arce
79'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Adamczyk, w jego miejsce wchodzi Zieliński.
79'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Capanni, w jego miejsce wchodzi Haydary.
80'
[1:3] Chojniczanka STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Skrzypczak z rzutu karnego. Uderzenie tzw. podcinką w środek bramki
82'
Żółtą kartką został ukarany Zieliński (ARKA Gdynia).
83'
niecelny strzał głową Niepsuja (Chojniczanka)
84'
Korczyk (Chojniczanka) strzela gola, ale sędzia odgwizdał spalonego i to Skrzypczak (Chojniczanka), który podawał był na ofsajdzie
86'
Milewski (ARKA Gdynia) strzelił w poprzeczkę, a dobitka Czubaka z woleja obok słupka, choć miał praktycznie pustą bramkę, bo bramkarz leżał na murawie
88'
na spalonym Haydary (ARKA Gdynia)
88'
Żółtą kartką został ukarany Haydary (ARKA Gdynia), gdyż odkopnął piłkę po gwizdku sędziego
89'
sędzia ustnie upomina Skrzypczaka (Chojniczanka) i Marcjanika (ARKA Gdynia), którzy się przepychali po gwizdku. Dobrze, że tak się skończyło, bo obrońca Arki ma już kartkę w tym spotkaniu
90'
co najmniej 4 minuty doliczone do drugiej połowy
żółta i czerwona
90+1
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Zieliński (ARKA Gdynia).
90+1
niepotrzebny faul młodzieżowca na połowie Chojniczanki na Jakóbowskim (Chojniczanka). Arka kończyć będzie w "10"
90+3
Kajzer (ARKA Gdynia) z kłopotami, ale złapał piłkę po zagraniu rywali na tzw. aferę
90+4
jeszcze rzut rożny dla Arki, która umiejętnie oddala grę od własnej bramki
90+4
Arka krótko rozgrywa piłkę z kornera, aby zyskać na czasie, ale Milewskiemu (ARKA Gdynia), Czubakowi i Haydary'emu (ARKA Gdynia) piłka ucieka poza linię boczną
90+5
Żółtą kartką został ukarany Czajkowski (Chojniczanka).
90+6
KONIEC MECZU. CHOJNICZANKA CHOJNICE - ARKA GDYNIA 1:3
Arka zrobiła to, co było jej obowiązkiem w meczu ze zdegradowanym już do II ligi rywalem. W stosunku do zwłaszcza dwóch poprzednich spotkań była wreszcie skuteczna. Z 5 celnych strzałów aż 3 zamieniła na gole. Dlatego mogła kontrolować ten mecz i nie była jej straszna ani strata gola, ani zawodnika po czerwonej kartce dla Zielińskiego (ARKA Gdynia), a tym bardziej częstsze utrzymanie się przy piłce Chojniczanki (54 procent czasu gry).
Karol Czubak z dorobkiem 21 goli znów jest samodzielnym liderem klasyfikacji najskuteczniejszych w Fortuna 1. Lidze. Jednocześnie poprawił osiągnięcie Marcina Wachowicza z sezonu 2007/08, który poprzestał na 20 trafieniach i wówczas przegrał tytuł króla strzelców na rzecz... Roberta Lewandowskiego, który dla Znicza Pruszków zdobył 21 bramek.
W Chojnicach dobrze do bramki Arki wprowadził się też Kajzer, który w każdej z połów zaliczył po jednej udanej interwencji w sytuacjach, które zwykło się określać mianem 100-procentowych, nie dając się pokonać Tuszyńskiemu i Karbowemu.
Dzięki wygranej w Chojnicach Arka przesunęła się na 6., ostatnie barażowe miejsce. Utrzyma je do końca 32. kolejki, jeśli jutro Stal Rzeszów przegra u siebie z GKS Katowice. W przypadku remisu Arka i Stal będą miały po tyle samo punktów, ale wyżej będą rywale, gdyż mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań (2:1, 2:2).

18 Chojniczanka Chojnice 32 5 10 17 31:53 25
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Ponadto zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2023-05-22