• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dlaczego żużlowcy jeżdżą w Lany Poniedziałek?

Rafał Sumowski
19 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Zdunek Wybrzeże Gdańsk Memoriał H. Żyto poligonem doświadczalnym. "Okazja do przetestowania sprzętu"
Żużlowcom coraz częściej zdarza się zapominać o Śmigusie-Dyngusie, choć kiedyś woda w parkingu maszyn lała się strumieniami. W 2011 roku na gdańskim torze gdańskiej drużynie o tradycji Lanego Poniedziałku przypomnieli kibice. Żużlowcom coraz częściej zdarza się zapominać o Śmigusie-Dyngusie, choć kiedyś woda w parkingu maszyn lała się strumieniami. W 2011 roku na gdańskim torze gdańskiej drużynie o tradycji Lanego Poniedziałku przypomnieli kibice.

Stanisław Chomski opowiada nam m.in. o dzieleniu się jajkiem i świątecznym jedzeniem w autobusie w drodze na mecz oraz o hektolitrach wody wylewanych w parku maszyn z okazji Śmigusa-Dyngusa. Za czołowych "jajcarzy" gdańskich żużlowców uznaje: Zenona Plecha i Jarosława Olszewskiego. Warto przeczytać, gdyż choć ligowe spotkania nadal są rozgrywane w Lany Poniedziałek, to pewna epoka odchodzi do lamusa. - Kiedyś nie było treningu, aby ktoś, komuś nie zrobił psikusa, nie tylko na Wielkanoc. Zagubiliśmy się trochę w pędzie za dobrami materialnymi, a tempo życia sprawia, że jest dużo większe ciśnienie na wynik - ocenia szkoleniowiec Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk, który 21 kwietnia poprowadzi podopiecznych w pojedynku przeciwko Grupie Azoty Unii w Tarnowie. Początek meczu o godzinie 16:30.Typowanie wyników

21 kwietnia 2014, godz. 16:30
2 pkt.
Grupa Azoty Unia Tarnów
RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

86% 338 typowań Grupa Azoty Unia Tarnów
1% 3 typowania REMIS
13% 52 typowania RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Twoje daneCzy Lany Poniedziałek jest dobry na rozgrywanie meczów żużlowych?

Bez względu na to, czy Wielkanoc przypada w marcu, czy w kwietniu, żużlowcy nie zawodzą. Jeśli tylko pogoda dopisze, na polskich stadionach odbywają się mecze ligowe. Mało już kto pamięta, skąd wzięła się ta tradycja, gdyż pytanie w tej kwestii gaszone jest stwierdzeniem - "przecież tak było zawsze".

- Ta tradycja towarzyszy żużlowi od dziesiątek lat. Pamiętam ją jeszcze z czasów, gdy sam byłem zawodnikiem, czyli w latach 70-tych poprzedniego wieku. Poniedziałkowe mecze to ukłon w stronę kibiców - mówi trener Stanisław Chomski.

Szkoleniowiec Renault Zdunek Wybrzeże utrzymuje, że żużlowcy lubią ścigać się w Lany Poniedziałek, a jeśli nawet... nie, to już do tego terminu się przyzwyczaili.

- Czasem nieco niedogodne to staje się, gdy w święta wypada daleki wyjazd, na przykład taki jaki mamy w tym roku do Tarnowa. Jednak to problem przede wszystkim dla krajowych zawodników. Wówczas muszą skrócić święta, ale są przyzwyczajeni do takich sytuacji - zapewnia gdański szkoleniowiec.

Jednak bez względu na to, czy mecz jest u siebie, czy trzeba jechać na niego setki kilometrów, żużlowcy starają się przestrzegać wielkanocnych zwyczajów. Nawet z dala od rodzin i świątecznych stołów dopisuje im humor, o czym świadczą wspominane potem przez lata parkingowe psikusy.

- Kiedyś na mecze jeździło się autobusami. Brało ze sobą poświęcone jedzenie w koszyczku, którym dzieliliśmy się podczas podróży. Natomiast w parku maszyn standardowym numerem było oblewanie się wodą. Pamiętam, że w gdańskim środowisku w przeróżnych żartach brylowali tacy zawodnicy jak: Zenon Plech czy Jarosław Olszewski. To byli prawdziwi kawalarze - wspomina Chomski.

- Pamiętam Jarka z 1996 roku, gdy prowadziłem Polonię Piła. W przededniu świątecznego meczu miał zameldować się u nas Hans Nielsen. Duńczyk spóźnił się na samolot i dotarł dopiero o godzinie 22. Jednak nawet wtedy pod hotelem "Olszak" powitał go wiadrem wody - dodaje z uśmiechem trener.

Najwyraźniej jednak czasy beztroskiego świętowania oraz żużlowego Śmigus-dyngusa powoli odchodzą do lamusa. Aby przywołać anegdotę z tym związaną trzeba szukać coraz głębiej w pamięci. Zdaniem Chomskiego epoka żużlowych "jajcarzy" już przeminęła, a świąteczna atmosfera nie jest tak odczuwalna jak kiedyś.

- Dziś ten sport jest zbyt mocno zindywidualizowany. Każdy zawodnik ma swój team, każdy ma swój plan. Ciężko jest nawet wybrać się całą drużyną na mecz, nad czym ubolewam. Zagubiliśmy się trochę w pędzie za dobrami materialnymi, a tempo życia sprawia, że jest dużo większe ciśnienie na wynik. Kiedyś zawodnicy byli nastawieni nieco inaczej. Każdy znał swoje miejsce w szyku, ale nie było treningu, aby ktoś komuś nie zrobił psikusa, nie tylko na Wielkanoc - twierdzi trener Wybrzeża.

"Fason" trzymają za to cały czas kibice. Szkoleniowiec gdańskiego zespołu dobrze pamięta sytuację z 25 kwietnia 2011 roku. Wybrzeże w Lany Poniedziałek "zlało" u siebie Orła Łódź 60:30, a po meczu sympatycy gdańskiej drużyny wdarli się na tor, by wiadrami wody przypomnieć żużlowcom o wielkanocnych zwyczajach.

ŚMIGUS-DYNGUS ŻUŻLOWCÓW W 2011 ROKU

- Kibice zgotowali nam niezłą nagrodę za wysokie zwycięstwo, była z tego kupa śmiechu. Najbardziej zdezorientowany w tej sytuacji był chyba Australijczyk Darcy Ward, ale na dobrą sprawę wszyscy byliśmy bardzo zaskoczeni, choć znaliśmy ten świąteczny zwyczaj - wspomina Chomski.

W tym roku gdańszczanie w świąteczny poniedziałek będą chcieli uniknąć "lania" od Grupy Azoty Unii Tarnów. Wybrzeże nawet pomimo sensacyjnego zwycięstwa na własnym torze z Unibaksem, wciąż pozostaje zespołem, któremu nie daje się większych szans w meczach wyjazdowych.

PIESZCZEK WYGRAŁ KRAJOWY FINAŁ ELIMINACJI IMŚJ

W Tarnowie nasi żużlowcy wystąpią w tym samym zestawieniu co przeciwko torunianom, ale inny będzie układ par. Wysoką formę po raz kolejny będą chcieli zaprezentować Artur Mroczka, Krystian PieszczekLeon Madsen, a o rehabilitację starał się będzie Thomas Jonasson. Po raz kolejny gdańszczanie wystąpią bez Fredrika Lindgrena, który otrzymał zakaz startów w ligach zagranicznych od szwedzkiej federacji.

WYBRZEŻE BEZ LINDGRENA DO 11 MAJA

AWIZOWANE SKŁADY NA MECZ W TARNOWIE
Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk:   Grupa Azoty Unia Tarnów:
1. Artur Mroczka 9. Martin Vaculik
2. Marcel Szymko 10. Krzysztof Buczkowski
3. Renat Gafurow 11. Artiom Łaguta
4. Thomas Jonasson 12. Greg Hancock
5. Leon Madsen 13. Janusz Kołodziej
6. Krystian Pieszczek 14. Ernest Koza


Tabela

Żużel - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Fogo Unia Leszno 1 1 0 0 52:38 2
2 Stal Gorzów Wlkp. 1 1 0 0 50:40 2
3 Grupa Azoty Unia Tarnów 1 1 0 0 47:43 2
4 RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 1 1 0 0 46:44 2
5 SPAR Falubaz Zielona Góra 1 0 0 1 43:47 0
6 Betard Sparta Wrocław 1 0 0 1 40:50 0
7 Kantor Online Włókniarz Częstochowa 1 0 0 1 38:52 0
8 Unibax Toruń 1 0 0 1 44:46 -8

* Unibax Toruń został ukarany na starcie sezonu ośmioma ujemnymi punktami za rezygnację z uczestnictwa w finałowym spotkaniu w sezonie 2013.

Tabela wprowadzona: 2014-04-14

Wyniki 1 kolejki

 • RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Unibax Toruń 46:44
 • SPAR Falubaz Zielona Góra - Grupa Azoty Unia Tarnów 43:47
 • Betard Sparta Wrocław - Stal Gorzów Wlkp 40:50
 • Fogo Unia Leszno - Kantor Online Włókniarz Częstochowa 52:38

Kluby sportowe

Opinie (41) 6 zablokowanych

 • Wesołych świat, smacznego jajka i mokrego dyngusa, chłopaki i trzymamy za was kciuki!!!!!!!!!!

  • 50 2

 • (1)

  czyli co Okonia nie ma i wypozyczony do Gdanska Chrzanowski. bez sensu ta decyzja......

  • 6 25

  • Tak na zdrowy rozum. Na cholerę nam Okoniewski ? Pomimo że osobiście kupiłem karnet i od zawsze jestem za naszymi żużlowcami, to nie oszukujmy sie że jeśli nie spadniemy w tym roku to będzie duży sukces. Okoniewski jest w takiej sytuacji że będzie mógł dyktować sobie warunki w Gdańsku nieadekwatne to jego umiejętności. Z cały szacunkiem do Rafała, ale jego szczyt formy już minął. Nie potrzebny jest nam większy dług, tylko trochę cudu i obywatelstwa dla Renata ;)

   Wesołych Świąt

   • 24 4

 • W tym roku z ligi leci Breslau, 100% pewne info (1)

  • 43 8

  • Danzig zaraz za nimi na 200% pewne info

   • 4 36

 • jeżdżą w Lany Poniedziałek gdyż są poganami i odciągają innych od rodzinnych świąt takie podłe ateistyczne czasy :/

  • 10 43

 • GKS !

  Powalczyć Panowie o dobry wynik by nie było "lania" w Lany Poniedziałek .

  • 33 5

 • Ole, to my kibole!

  • 18 12

 • zlejemy ale tarnow

  • 23 5

 • Może lubią mokry żużel :)

  • 18 0

 • Okoniewski niby ekstraligowy zawodnik (1)

  ale czy nie lepiej kasę jaką można by było dać za niego wlepić na sprzęt dla Mroczki czy Gafurova? Jaka jest gwarancja że Rafał pojedzie dobrze jak wcale prawie nie trenował. Nie wiadomo jak z obywatelstwem dla Renata. Okoniewski to dobra alternatywa ale tylko na " czarną godzinę".

  • 28 3

  • Coś w tym jest (-:

   • 9 2

 • Okoniewski to złotówa, do dziadów zdunków za Chiny ludowe nie przyjdzie

  • 14 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
GdańskDługie Ogrody
78% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
21% Arged Malesa Ostrów Wlkp.

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
12 sierpnia 2022, godz. 18:00
HIT
87% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
2% REMIS
11% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
GdańskDługie Ogrody
HIT
27% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
72% Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Relacje LIVE

Najczęściej czytane