Christon i Leciejewska poprowadziły do zwycięstwa

Krzysztof Klinkosz
12 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarki Lotosu, wzmocnione już Alaną Beard, nie miały najmniejszego problemu z pokonaniem euroligowego debiutanta - Szeviep Szeged. Gdynianki wygrały u siebie 74:61 (28:18, 11:13, 21:11, 14:19). Mistrzynie Polski zdominowały walkę na tablicach, a Shameka Christon raziła rywalki rzutami za trzy punkty.

LOTOS: Christon 17, Leciejewska 17, Matović 12, Tomiałowicz 6, Pawlak 3 - Phillips 9, Podrug 6, Beard 2, Sosnowska 2.

SZEVIEP: Sipaviciute 14, Furesz 13, Nemeth 10, Żerżerunowa 6, Ciglar 4 - Horvath 9, Laczi 3, Vincze 2.

Pierwsze punkty w meczu zdobyła po rzutach wolnych Magdalena Leciejewska. Jednak później węgierski zespół m.in. rzuciły dwie trójki i w 3. minucie prowadziły 8:4. Skuteczniej grające od gospodyń koszykarki z Szegedu w 5. minucie odskoczyły nawet 14:7!

Gdynianki odpowiedziały jednak trzema "trójkami" z rzędu. Do kosza trafiały Paulina Pawlak oraz dwukrotnie Christon. Po tej serii Lotos w 6. minucie odzyskał prowadzenie 16:14.

Wyglądało na to, że tylko na początku mistrzynie Polski dały się zaskoczyć ekipie węgierskiej. Gdynianki poprawiły grę w obronie, a z niezłą skutecznością grała Leciejewska. Po 8 minutach gdynianki prowadziły 24:18.

Ostatnie pół minuty pierwszej kwarty zdominowała Erin Phillips. Australijka, najpierw rzuciła 2 wolne a później, tuż przed syreną, zdobyła punkty po solowej akcji ustalając wynik po pierwszej kwarcie na 28:18 dla Lotosu.

w 12 minucie meczu na parkiecie pojawiła się owacyjnie witana Alana Beard. W 14 minucie Amerykanka zdobyła swoje pierwsze punkty w nowym sezonie dla Lotosu. Lotos prowadził wówczas 34:18. Widzący bezradność swoich podopiecznych trener Szeviep poprosił o czas.

W zespole z Węgier największe zagrożenie stanowiła Vaida Sipaviciute . Po jej punktach w 17. minucie Lotos prowadził 34:22. Litwinka do tego czasu zdobyła aż 10 punktów.

Gdynianki pod koniec pierwszej połowy wyraźnie straciły skuteczność rzutową, z 14-punktowej przewagi zrobiło się w 19 minucie tylko 5 "oczek" 34:29.

Niemoc rzutową gdynianek przełamała dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy Phillips. Po jej rzucie za trzy punkty mistrzynie Polski prowadziły 37:29 ostatecznie koszykarki Jacka Winnickiego pierwszą połowę zakończyły z korzystnym dla siebie wynikiem 39:31.

W pierwszych dwóch kwartach najskuteczniejsze w ekipie z Gdyni były Leciejewska - 11 punktów i 6 zbiórek oraz Phillips 9 punktów, dla Szeviep po 10 punktów zdobyła Sipaviciute i Bernardett Nemeth

Trzecią kwartę "trójką" otworzyła Christon.W 24 minucie gdynianki odzyskały 14-punktowe prowadzenie, po kolejnych punktach Leciejewskiej. (50:36)

Kolejna, piąta już "trójka" Christon w meczu dała gdyniankom w 28 minucie prowadzenie 56:40. Po trzech kwartach gospodynie wygrywały 60:42.

Ostatnia odsłona rozpoczęła się od pojedynku trójkowego Zsuzsanny Horvath z Olivią Tomiałowicz o jeden rzut lepsza była Węgierka i po 32 minutach wynik brzmiał 63:48 dla Lotosu.

W 35 minucie gdynianki osiągnęły najwyższą, od początku spotkania przewagę - 19-punktową. Po akcji 2+1 Emiliji Podrug było 70:51. Węgierki jednak ambitnie nie pozwoliły Lotosowi na powiększenie przewagi i po kilkudziesięciu sekundach o 5 punktów zredukowały prowadzenie mistrzyń Polski (70:56).

W końcówce gdynianki nie forsowały już tempa, kontrolowały wynik meczu i utrzymywały kilkunastopunktowe prowadzenie. Ostatecznie mistrzynie Polski w trzecim euroligowym meczu odniosły drugie zwycięstwo 74:61.

- Jestem zadowolony ze zwycięstwa, ten mecz musieliśmy wygrać aby liczyć się w walce o szesnastkę Euroligi w tak wyrównanej grupie jak nasza. Na treningach mam problem aby uzbierać dziesiątkę zawodniczek. Połowa składu albo jest chora albo tuż po chorobie. Musimy się wyleczyć przed meczami w Łodzi i Brnie - powiedział po meczu trener Lotosu Jacek Winnicki.

Już w niedzielę mistrzynie Polski czeka walka o ligowe punkty. Na wyjeździe zagrają z ŁKS Siemens AGD Łódź. Wynik tego spotkania można obstawiać w naszym typerze.

Pozostałe wyniki trzeciej kolejki Grupy D Euroligi:
Tarbes GB - Frisco Sika Brno 62:70 (14:20, 23:14, 10:19, 15:17)
Fenerbahce Stambuł - Spartak Moskiewski Region 74:88 (15:24, 26:23, 19:17, 14:24)

Opinie (53) 8 zablokowanych

• frekwencja na tych smiesznych meczach powala mnie na kolana... (4)

• 6 23

• DOPING NA LOTOSIE TO ŻENADA! (3)

I te podpite dziadki w tzw "młynie " przecież to jest jakaś profanacja kibiców.

• 6 10

• Nazwijcie ten klub Arka i wszystko się będzie zgadzało.

• 11 10

• Gdańskich drużyn i podpitych

"dziadków" nie widać bo nie istniejecie w sporcie.