Futsaliści AZS UG spadli z ekstraklasy

24 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Wojciech Pawicki i jego koledzy z AZS UG nie zdołali obronić miejsca w ekstraklasie. Spadek gdańskich futsalistów stał się faktem na kolejkę przed końcem rozgrywek. Wojciech Pawicki i jego koledzy z AZS UG nie zdołali obronić miejsca w ekstraklasie. Spadek gdańskich futsalistów stał się faktem na kolejkę przed końcem rozgrywek.

Futsaliści AZS UG przegrali we własnej hali z Clearexem Chorzów 2:4 (2:3) i ostatecznie stracili szanse na utrzymanie w ekstraklasie. Podopieczni Szymona Hartmana w przyszłym sezonie zagrają w I lidze, gdzie czekać ich będą m.in. akademickie derby Gdańska z zespołem Politechniki.

Bramki: Wesserling 1, Depta 9 - Tkacz 9, Golly 10, Miozga 13, Pstrusiński 39

AZS UG: Kartuszyński, Gonda - Cirkowski, Widzicki, Musik, Poźniak, Kostuch, Broner, Madani, Wesserling, Pawicki, Depta

CLEAREX: Purolczak, Pstrusiński - Miozga, Golly, Tkacz, Seget, Omylak, Grecz, Łopuch, Ulfik, Pasierbek, Podobiński, Rabczak

By zachować szanse przynajmniej na grę w barażach, AZS UG musiało wygrać z Clearexem i liczyć na to, że porażki dozna AZS UŚ Katowice (gdańszczanie mają z nimi ujemny bilans bezpośrednich spotkań), a co najwyżej remis uzyska Red Devils FC Chojnice (z tym rywalem AZS UG ma korzystny bilans).

Gdańszczanie do ratowania miejsca w ekstraklasie przystąpili już w pierwszej akcji meczu. W 7. sekundzie gry bramkarza gości pokonał Mateusz Wesserling. Kilka minut później chorzowianie mieli okazję do wyrównania, ale w pojedynku sam na sam z Piotrem Łopuchem zwycięsko wyszedł Marek Gonda.

Clearex gola zdobył jednak po rzucie rożnym. Podanie na 9. metr wykorzystał Michał Tkacz posyłając piłkę w długi róg bramki Gondy. Ponowne objęcie prowadzenia zajęło zdeterminowanym gospodarzom zaledwie 15 sekund. Po podaniu Wojciecha Pawickiego strzałem praktycznie z zerowego kąta gola zdobył Dominik Depta.

Chorzowianie nie pozostali dłużni i nieco ponad minutę później ponownie doprowadzili do remisu. Obrońcę zgubił Tomasz Golly i strzałem zza linii pola karnego nie dał szans na udaną interwencję Gondzie.

Po 100 sekundach, w ciągu których padły aż trzy gole, sytuacja uspokoiła się, ale tylko na chwilę. Najpierw minimalnie przy próbie lobowania Gondy pomylił się Tkacz, a chwilę później technicznym uderzeniem na 3:2 dla przyjezdnych popisał się Mirosław Miozga.

Po zmianie stron ładną akcję na jeden kontakt przeprowadzili akademicy, ale do piłki po niedokładnym podaniu Marka Cirkowskiego nie zdołał dojść Tomasz Broner, który wychodził na pustą bramkę.

Atmosfera na parkiecie była gorętsza z każdą minutą co przynosiło kolejne faule, dyskusje z arbitrem i żółte kartki. W 31. minucie sporo szczęścia mieli gdańszczanie. Po kontrze Clearexu groźnie uderzał Tkacz, ale trafił tylko w słupek.

Gdańszczanie dwoili się i troili, by zdobyć jeszcze jednego gola. Pojedynek z Pawłem Pstrusińskim przegrał jednak Pawicki, a Poźniak trafił w słupek. AZS UG zdecydowało się na grę z lotnym bramkarzem, w którego rolę wcielił się Broner. Ostatecznie nadzieje gdańszczan przerwał Pstrusiński, który uderzył z bramki do bramki na 4:2.

By myśleć jeszcze o utrzymaniu gdańszczanie potrzebowali już trzech goli, ale przez pozostałe niespełna 2 minuty gry nie zdołali trafić nawet raz. Mogli przegrać jeszcze wyżej, ale rzut karny w ostatniej minucie obronił Gonda. Na ratowanie ekstraklasy było jednak za późno. Na zakończenie sezonu zagrają jeszcze na wyjeździe 3 maja z KGHM Euromaster Chrobrym Głogów.

Przypomnijmy, że dla gdańskich akademików jest to drugi spadek w ciągu trzech sezonów. W 2013 roku w sportowej walce zostali zdegradowani, ale ostatecznie przywrócono ich do rozgrywek w miejsce Marwitu Toruń, który wycofał się z rywalizacji w sezonie 2013/14.

AZS UG ZALICZYŁO SPADEK, ALE ZOSTAŁO W EKSTRAKLASIE

Tym razem spadek będzie definitywny. To oznacza, że na zapleczu ekstraklasy w przyszłym sezonie dojdzie do derbów Gdańska. W I lidze występuje bowiem zespół Politechniki Gdańskiej, który zakończył sezon 2014/15 na 5. miejscu.