• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dają trenerom piłkarskim zagraniczne staże? Sprawdź gdzie wybrać się w weekend na mecz niższych lig

Marcin Dajos
24 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Bartosz Dolański (pierwszy z prawej) podczas stażu w QPR razem z innymi trenerami Gedanii 1922. Od lewej: Paweł Szajrych, Mateusz Sitek i Marcin Gumowski. Bartosz Dolański (pierwszy z prawej) podczas stażu w QPR razem z innymi trenerami Gedanii 1922. Od lewej: Paweł Szajrych, Mateusz Sitek i Marcin Gumowski.

Nie tylko trenerzy z ekstraklasy latają na staże do zagranicznych klubów. Chętnie robią to również szkoleniowcy z niższych lig. Co dają takie wypady, jak są przyjmowani przez gospodarzy i co są w stanie przerzucić na trójmiejski grunt? Opowiadają Bartosz Dolański z Gedanii 1922 oraz Michał Połomski z Jaguara Gdańsk, który byli odpowiednio w Anglii i Holandii, a ich drużyny na szczeblu seniorskim grają w IV lidze. Za tydzień napiszemy o tym, jak zmiany w Centralnej Lidze Juniorów mogą wpłynąć na rozgrywki.



Wybranie klubu, prośba o staż - zazwyczaj tygodniowy, bezpłatny - zakup biletów, wynajęcie miejsca do spania, zorganizowanie wyżywienia. Tak planuje się podróż do zagranicznego klubu, aby z bliska przekonać się, jak funkcjonuje, jak wyglądają tamtejsze metody treningowe, jakie jest ogólnie podejście do piłki nożnej. A można dostrzec rzeczy, które później da się zaszczepić także w klubach z niższych lig, jak Gedania 1922 czy Jaguar Gdańsk - najpierw na szczeblu młodzieżowym, a następnie przełożyć to także na szczebel seniorski.

Lecąc do Anglii czy do Holandii pierwszym, co się rzuca w oczy, jest oczywiście infrastruktura. Każdy trójmiejski klub chciałby mieć kila pełnowymiarowych boisk z naturalną nawierzchnią, na których można przeprowadzić treningi. Na to, żeby powstały, staże zagraniczne nie mają jednak wpływu.

Bartosz Dolański z Gedanii 1922 był ostatnio w londyńskim Queens Park Rangers, natomiast Michał Połomski z Jaguara Gdańsk ma za sobą staże w holenderskich: PSV Eindhoven, Vitesse Arnhem oraz FC Groningen. W miejscach gdzie byli spotkali się z ciepłym przyjęciem. Kluby stały przed nimi otworem. Mieli dostęp praktycznie do wszystkiego, co chcieli. Niekiedy natrafiali na zamknięte treningi pierwszych drużyn, ale jeżeli chodzi o grupy młodzieżowe, to w uczestniczeniu w takich zajęciach nie było granic.

- W tym wypadku piłka młodzieżowa jest najważniejsza. Po pobycie w Anglii uważam, że warto pod rozwagę wziąć fakt gry w ligach dopiero od 18. roku życia. Wcześniejsze grupy młodzieżowe rozgrywają tylko mecze towarzyskie. Eliminuje się tym samym niepotrzebną presję, ligomanię, punktowanie czy nawet wypalenie wśród młodych piłkarzy. Dzięki temu szkolimy zawodników ogólnie, a nie pod konkretnego rywala czy taktykę. Jak widać daje to efekty, skoro kadry U-17, U-19 i U-21 zdobywały ostatnio medale na mistrzostwach Europy - mówi Dolański.
- W Anglii kładą nacisk na technikę. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są z piłkami. Mowa tutaj o każdej fazie treningu, czyli rozgrzewce, część głównej i grze. Nie ma jak u nas ogólnorozwojówki. Z ciekawostek, na każdym treningu musi być pomoc medyczna. Chłopcy od 16. roku życia, jak się dobrze uczą, dostają stypendia w wysokości 520 funtów miesięcznie. Wszystko po to, aby pogodzić naukę ze sportem. W tym czasie zaczyna się jeden dzień w klubie. Szkoła musi zwolnić piłkarza z dnia zajęć, aby ten mógł spędzić go z drużyną. Oczywiście zaległości w szkole trzeba nadrobić - dodaje.
Same formy treningowe, przy obecnym dostępnie np. do internetu, nie mogą się wiele różnić. I rzeczywiście tak jest. To, co można stamtąd zaczerpnąć, to brak oporów przed pracą na wysokiej intensywności. U piłkarzy od 18. roku życia każdy trening jest filmowany i można poddać go późniejszej analizie. A od 13. roku życia zawodnicy mają na sobie kamizelki GPS, pokazujące ile dany piłkarz przebiegł i na jakiej intensywności. Jak twierdzi Dolański daje to bodziec mentalny. Nie możesz odpuścić jakiegoś momentu treningu, bo i tak trener to dostrzeże. Warto także dodać, że juniorem jest się w Anglii do 23. roku życia.

Te wszystkie nowinki można by wprowadzić do polskiej piłki. Warto jednak dodać, że w Anglii jest czterostopniowy system klasyfikacji klubów młodzieżowych. A QPR znajduj się w drugiej grupie, w której kluby przeznaczają rocznie na młodzież 2-2,5 mln funtów.

W Holandii PSV Eindhoven wydaje rocznie na grupy młodzieżowe 5,5 mln euro, Vitesse Arnhem - 3,5 mln a FC Groningen - 1,5 mln.

- We wszystkich klubach miałem okazję obserwować jednostki treningowe grup młodzieżowych, uczestniczyć w spotkaniach z trenerami czy szefami poszczególnych działów, czyli skautingu, przygotowania motorycznego, sztabu medycznego i dyrektorami akademii. Jeżeli chodzi o seniorów, to byłem dopuszczony do nich tylko w Vitesse. W PSV niektóre zajęcia była zamknięte, a w Groningen w ogóle nie było takiej możliwości - opisuje Połomski.
Ogromne wrażenie zrobiła na nim organizacja klubów. Każdy zna filozofię jego funkcjonowania i wie, że jest to podporządkowane jednemu celowi.

- Jednostka treningowa opiera się głównie na różnych formach gier. Mamy małą ingerencję w działania, nie sugerujemy ich, ale zawodnicy decydują, co robią. Jeśli coś jest nie tak, trener przerywa zajęcia i wyprowadza z błędu za pomocą pytań. Do tego szkoleniowcy imponują cierpliwością. Nie ma nastawienia na wynik, nikt z zewnątrz nie ingeruje w poczynania trenera. To jest coś, czego powinniśmy uczyć się także u nas - dodaje Połomski.
Można to zmieniać poprzez edukację trenerów, działaczy klubów i rodziców. Jak przyznaje trener Jaguara pomału raczkuje to u nas. Tam jednak poziom kształcenia trenerów jest wyższy niż w Polsce.

- Jeśli chodzi o kopiowanie ćwiczeń, to osoba, która tam pojedzie, może być zaskoczona. Wszystko dlatego, że gra się tam proste gry szkolne. Chodzi o podejmowanie decyzji na boisku, a później łączenie tego z wysoką intensywnością - twierdzi trener Jaguara.
A jeżeli chodzi o naukę techniki, to kształtuje się ona naturalnie także podczas tych gier. Można podzielić to w ten sposób, że wspomnianą metodą robimy 80 proc. techniki, a pozostałą część trenujemy za pomocną podań i strzałów na bramkę.

Najbliższe mecze z udziałem trójmiejskich drużyn w niższych klasach rozgrywkowych
III liga
Świt Skolwin - BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 16
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelą III ligi

IV liga
ARKA II GDYNIA - JAGUAR GDAŃSK, niedziela, godz. 11, ul Mickiewicza 49, Rumia
GEDANIA GDAŃSK - Orkan Rumia, niedziela, godz. 11, ul. Hallera 201
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę IV ligi

V liga
POLONIA GDAŃSK - Orzeł Trąbki Wielkie, sobota, godz. 12, ul Wyzwolenia 8
GEDANIA II GDAŃSK - GKS Sierakowice, sobota, godz. 14:15, ul. Hallera 201
KAMIONKA SOPOT - Czarni Pruszcz Gdański, sobota, godz. 14:30, ul. Jana z Kolna 18
BAŁTYK II GDYNIA - Kaszuby Połchowo, niedziela, godz. 13, ul Olimpijska 5/9
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę V ligi

A klasa
KARLIKOWO SOPOT - Latarnik Choczewo, sobota, godz. 11, ul. Jana z Kolna 18
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę A klasy, gr.1

B klasa
KKS Koleczkowo - POMORZANIN GDYNIA, sobota, godz. 17
ZASPA GDAŃSK - ORUŃSKI KP, niedziela, godz. 11, ul. Hallera 201
PORTOWIEC II GDAŃSK - AP KP GDYNIA, niedziela, godz. 14, ul. Wyzwolenia 8
POMORZE AKADEMIA SPORTOWA - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, niedziela, godz. 19:45, ul. Jana z Kolna 18
KP GDYNIA - MORENA GDAŃSK, niedziela, godz. 20:30, ul. Olimpijska 5/9
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę B klasy, gr.2

Centralna Liga Juniorów
Miedź Legnica - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 12
ARKA GDYNIA - Lech Poznań, sobota, godz. 13, ul. Olimpijska 5/9
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę CLJ, gr. zachodnia

I liga kobiet
MUKS Tomaszów Mazowiecki - AKADEMIA PIŁKARSKA LG, niedziela, godz. 14
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę I ligi kobiet

II liga kobiet
BIAŁO-ZIELONE GDAŃSK - Lipno Stęszew, niedziela, godz. 15, ul. Traugutta 29
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę II ligi kobiet

III liga kobiet
SZTORM II GDAŃSK- GKS Żukowo, sobota, godz 11, ul. Olimpijska 5/9
AKADEMIA PIŁKARSKA LG II - Lew Lębork, niedziela, godz. 13, ul Traugutta 29
Stal Jezierzyce - CHECZ GDYNIA, niedziela, godz. 11
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę III ligi kobiet

Opinie (17) 1 zablokowana

  • (1)

    Kiedyś o ile się nie mylę pewien bramkarz załatwił jakiemuś naszemu trenerowi staż w realu uefadryt a ten już na miejscu przyglądał się treningom zza...ogrodzenia. Staż to powinno się robić w takim Hoffenheim. Klub mały,niezbyt zamożny a w silnej lidze dobrze sobie radzi.

    • 5 1

    • Masz na myśli Melona?

      • 3 1

  • Patrząc na naszych trenerów

    to nic nie dają

    • 5 3

  • Presja na wynik

    Największą bolączką polskiej piłki nawet młodzieżowej/juniorskiej jest presja na wynik, choćby za cenę oszustwa.
    Pamiętam z mołdości jak do juniorów U-18, wpuszczano zawodnika 23l z pierwszej drużyny bo był... mały i nie wyglądał na soj wiek. Wszystko po to by tylko wygrać...
    Daleko nie szukać, znajomy ma dwóch synów i starszy gra często w "lidze" młodszych z młodszym o 2 lata, bo przecież nie urósł... i co to promuje? Chyba tylko kombinatorstwo i cwaniactwo.
    Zbyt duża presja na wynik jest w Polsce, a potem mamy to co mamy, naszą E-klapę

    • 8 0

  • Komedia (4)

    Takie wyjazdy nic nie dają bo wszystko dostępne w internecie haha a taki wyjazd to nic nie wnosi ani nie dodaje prestiżu chyba że zwiedzanie na koszt klubu mamy 21 wiek i wszystko jest jawne wystarczy poszukać i poczytać bo pracy seniorskiej i tak nikt nic nie powie bo jest chroniona

    • 6 4

    • Hol (1)

      W Trójmieście nie było nie ma i nie będzie szkolenia więc takie wycieczki g...wnosi dają najpierw skupcie się panie na podstawach takie jak program szkolenie a nie wycieczki i cieszą się jak dzieci po lizaki bo zobaczyli kilka boisk trawiastych nie trzeba geniusza aby odkryć że jesteśmy 100 lat za m....nami bo każdy ma oczy panie D.

      • 2 4

      • Gdzie z tym ryjem

        Spójrz w tabelę rocznika 2003 i zobaczysz co dają szkolenia,plan i ciężka praca

        • 3 3

    • Obiektywny

      Prawda jest taka że ani Gedania Jaguar Lechia i inni nie mają pomysłu na piłkę, lepszą piłkę.... I to jest smutne a takie staże to są super rekreacją i miło spędzony czasem

      • 3 3

    • A poslugiwac sie bronia nauczylem sie grajac na kompueterze, a sztuk walki na YouTube.

      • 1 0

  • na mecz nizszej ligi to najlepiej na Lechijke

    bezbramkowe remisy i duza iloac kartek, czyli to co lubimy

    • 2 2

  • U nas wyszkolenie grup młodzieżowych też pewnie kosztuje tyle co na Zachodzie

    Tylko u nas zamiast klubów płacą rodzice.

    • 3 1

  • (3)

    Jeszcze 2 lata daje i Gedania wchłonie akademię Lechii .

    • 2 7

    • Gedanie ma obiekty, szkołę, autorytety.
      AKADEMIA LECHII MA WOJCIECHA.
      I wszystko jasne.

      • 6 0

    • (1)

      W Lechii tylko jeden trener się rozwija i jeździ na staże. Bo tylko on jeden rozmawia po angielsku.

      • 0 1

      • Darek Gladys?

        • 4 1

  • Nic

    od lat polscy kopacze nie maja techniki.
    Motorycznie słabi. Moze to geny. Sam nie wiem. Prawda jest taka ze 2 x tygodniowo trening plus mecz w weekend nic nie da. Na podwórku trzeba lupac z kumplami.

    • 4 1

  • Po co oni tam jeżdżą?

    Nie to, żebym miał coś przeciwko uczeniu się.
    Ale jeśli jeżdżą tylko po to, żeby poopowiadać jak tam jest super a potem u nas totalnie nic nie robią w tym kierunku, to tak jakby mnie wysłali na pooglądanie jak się prowadzi pociąg a ja i tak w życiu nim nie pokieruję.
    Jak można wymagać od chłopka postępów, jak po treningu wynocha z boiska bo następni czekają. Idzie na orlik, tam zajęte przez starych dziadów.
    Wszystko co tu opowiadali, to w zasadzie jakaś sensacja była? Trzeba tam jechać, żeby wiedzieć, że w Anglii nie ma rozgrywek juniorskich? I że tam nie presji na wynik? To przecież pierwszych dwóch tam pojechało i mówiło, to po co 100 następnych jedzie?
    Jeżdżą, żeby mieć w cv, bo wtedy wiadomo szkółki lubią chwalić się takimi geniuszami. A potem w grze grają na lagi i wynik.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Jaguar Gdańsk

 

Tabela

Piłka nożna - IV liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Gryf Słupsk 24 18 3 3 63:26 57
2 Jaguar Gdańsk 24 18 1 5 68:30 55
3 Energa Bałtyk Gdynia 24 16 3 5 53:28 51
4 Grom Nowy Staw 24 14 5 5 49:30 47
5 Pomezania Malbork 24 11 9 4 57:32 42
6 Supra Kwidzyn 24 10 7 7 33:38 37
7 Pogoń Lębork 24 10 7 7 51:38 37
8 Gryf Wejherowo 24 11 2 11 48:42 35
9 Anioły Garczegorze 24 10 4 10 44:40 34
10 Radunia II Stężyca 24 9 6 9 41:42 33
11 Chojniczanka II Chojnice 24 10 3 11 46:45 33
12 Powiśle Dzierzgoń 24 7 7 10 29:38 28
13 MKS Władysławowo 23 6 6 11 30:47 24
14 Sparta Sycewice 24 4 9 11 36:57 21
15 Gedania II Gdańsk 24 6 1 17 37:70 19
16 Arka II Gdynia 24 4 6 14 33:48 18
17 GKS Kolbudy 24 4 4 16 20:57 16
18 Start Miastko 23 3 5 15 28:58 14
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.

Wyniki 25 kolejki

  • GKS Kolbudy - JAGUAR GDAŃSK (sobota, godz. 16)
  • Start Miastko - ENERGA BAŁTYK GDYNIA (niedziela, godz. 12)
  • ARKA II GDYNIA - GEDANIA 1922 II GDAŃSK (niedziela, godz. 17)
  • sobota
  • Pogoń Lębork - Radunia II Stężyca
  • Gryf Słupsk - Chojniczanka II Chojnice
  • Gryf Wejherowo - Anioły Garczegorze
  • MKS Władysławowo - Sparta Sycewice
  • Supra Kwidzyn - Pomezania Malbork
  • Powiśle Dzierzgoń - Grom Nowy Staw

Relacje LIVE

Najczęściej czytane