• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej z ruchem tramwajów po meczach Lechii? Dziwna odpowiedź miasta

Maciej Korolczuk
3 kwietnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (136)
Lechia ma swój biało-zielony tramwaj im. Romana Rogocza, ale po jej meczach nie ma on szans na odwiezienie kibiców do domów. Radny Andrzej Kowalczys chce to zmienić. Lechia ma swój biało-zielony tramwaj im. Romana Rogocza, ale po jej meczach nie ma on szans na odwiezienie kibiców do domów. Radny Andrzej Kowalczys chce to zmienić.

Miasto nie chce zmienić decyzji o wstrzymaniu ruchu tramwajów po meczach Lechii w Letnicy. W odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Kowalczysa władze Gdańska tłumaczą, że większość meczów odbywa się w godzinach wieczornych, gdy kursowanie tramwajów i tak jest już ograniczone. - Brak ograniczeń w funkcjonowaniu tramwajów spowoduje zmianę nawyków komunikacyjnych uczestników i zwiększenie oczekiwań w zakresie zapewnienia dodatkowej komunikacji - czytamy. Kowalczys nie poddaje się i zapowiada kolejne pismo w tej sprawie - tym razem do gdańskiej Policji.Czy odpowiedź i tłumaczenia władz miasta cię przekonują?

Przypomnijmy. W połowie marca napisaliśmy o inicjatywie Andrzeja Kowalczysa, radnego Koalicji Obywatelskiej, a prywatnie kibica Lechii Gdańsk, który zwrócił się do władz miasta o wycofanie się z decyzji o wstrzymywaniu na 40 min ruchu tramwajów po meczach na stadionie w Letnicy.

To pokłosie derbów z Arką z wiosny 2017 r., gdy na widok 30-tysięcznego tłumu kibiców opuszczających stadion Policja podjęła decyzję o wstrzymaniu ruchu tramwajów i wyłączeniu napięcia w sieci trakcyjnej.I choć od tamtej pory frekwencja na meczach biało-zielonych znacząco zmalała, podobny schemat działania służby stosują po meczach w Letnicy już od 6 lat, co irytuje nie tylko kibiców chcących wrócić po meczu tramwajem do domu, ale też zwykłych mieszkańców, którzy po każdym meczu Lechii muszą liczyć się z inaczej niż zwykle funkcjonującą komunikacją miejską.

Co ciekawe, gdy Lechia grała jeszcze na stadionie przy Traugutta, po jej meczach nie wstrzymywano ruchu tramwajów na al. Zwycięstwa. Decyzja dziwi tym bardziej, że na stadion we Wrzeszczu przychodziło więcej kibiców niż obecnie w Letnicy.

Apel radnego: przywróćmy kursowanie tramwajów po meczach w Letnicy Apel radnego: przywróćmy kursowanie tramwajów po meczach w Letnicy

Miasto: brak ograniczeń zmieni nawyki kibicówSzanse na to, że tramwaje bez przeszkód będą kursować ul. Marynarki Polskiej po meczach Lechii wydają się jednak minimalne. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację Kowalczysa, podstawową kwestią jest bezpieczeństwo kibiców.

- Wprowadzone wstrzymanie ruchu tramwajowego na okres 40 minut jest jednym z rozwiązań przyjętych przez zespół pozwalający na niedopuszczenie do niezarządzanego kumulowania się osób na przystankach, ogranicza możliwość wtargnięć na jezdnię, torowisko i był wnioskowany przez Policję.
Ponadto, jak podkreślają urzędnicy, w większości przypadków rozgrywane w Letnicy mecze odbywają się wieczorem, gdy kursowanie tramwajów siłą rzeczy jest już mocno ograniczone.

- Pomijając bardzo ważne argumenty zapewnienia bezpieczeństwa, brak ograniczeń w funkcjonowaniu tramwajów spowoduje zmianę nawyków komunikacyjnych uczestników i zwiększenie oczekiwań w zakresie zapewnienia dodatkowej komunikacji. Dodatkowa komunikacja SKM jest bowiem finansowana ze środków organizatora imprezy - czytamy w odpowiedzi na pismo radnego.


Wkrótce pismo do PolicjiKowalczys nie składa jednak broni. Podobnego zdania co on są też nasi czytelnicy, którzy w ankiecie pod poprzednim artykułem na pytanie, czy ruch tramwajów na Marynarki Polskiej po meczach Lechii powinien być nadal wstrzymywany, odpowiedzieli, że nie (73 proc.). Jak zapowiedział radny, w najbliższym czasie podobne pismo skieruje do gdańskiej Policji.

Wydarzenia

LECHIA Gdańsk - Śląsk Wrocław

15-45 zł
mecz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane