• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niemiecki inwestor i Juskowiak rządzą Lechią

jag.
26 marca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Lechia Gdańsk

Thomas von Heesen ostatnio był trenerem, a następnie dyrektorem sportowym w austriackim Kapfenberger SV, ale nie zdołał zapobiec degradacji klubu z tamtejszej elity. Thomas von Heesen ostatnio był trenerem, a następnie dyrektorem sportowym w austriackim Kapfenberger SV, ale nie zdołał zapobiec degradacji klubu z tamtejszej elity.

Michał Probierz już przed meczem z Jagiellonią nie był faworytem Franza Josefa Wernze, który nie widział potrzeby spotkania się ze szkoleniowcem Lechii. Obecnie za sprawy sportowe w gdańskim klubie odpowiadają Andrzej Juskowiak i Thomas von Heesen. Prześledziliśmy jak dotychczas Niemiec sobie radził po zakończeniu piłkarskiej kariery. Wychodzi na to, że choć sukcesy przeplatały porażki, to na pewno potrafi... zarabiać pieniądze. Poważnym kandydatem do objęcia funkcji trenera Lechii jest Ricardo Moniz.LECHIA ZWOLNIŁA MICHAŁA PROBIERZA

Franz Josef Wernze wyraźnie wskazał, kto będzie podejmował najważniejsze decyzje w kwestiach sportowych w Lechii.

"Thomas von Heesen może dać cenne wskazówki, co do wyników i celów, które chcemy osiągnąć. Do tego jest zaangażowany finansowo. Z jego dotychczasowej kariery można wnioskować, że jest człowiekiem wyjątkowo zaangażowanym. W HSV, w Bundeslidze odgrywa ogromną rolę. Ale wiem także, że Andrzej Juskowiak nie potrzebuje korepetycji w sprawach futbolu i da sobie radę. Z drugiej strony na pewno przyjmie od von Hessensa jakąś ciekawą opinię, podpowiedź" - podkreślał we wtorek Wernze.

PRZYSZŁOŚĆ LECHII WEDŁUG WERNZE

Juskowiak na razie oficjalnie jest członkiem zarządu, a wkrótce jego ranga ma wzrosnąć, gdyż zostanie wiceprezesem Lechii ds. sportowych. Von Heesen ma objąć udziały w funduszu Private Equity "W&C Vermögensgesellschaft AG", który przejął kontrolę nad Wrocławskim Centrum Finansowym, a tym samym nad pakietem większościowym gdańskiego klubu.

Czy na tym poprzestanie, skoro Michał Probierz został zwolniony w pośpiechu, gdyż jeszcze przed osiągnięciem półmetka kontraktu podpisanego przed sezonem?

- Nie zostanę trenerem Lechii - zadeklarował von Heesen w lechia.tv. Dlatego gdański klub szuka innego zagranicznego trenera. Poważną kandydaturą na ternera Lechii jest Ricardo Moniz. 50-letni Holender do grudnia pracował w węgierskim Ferencvarosu Budapeszt. Największy zaś sukces osiągnął w 2012 roku, gdy zdobył dublet w Austrii z klubem Red Bull Salzburg.

Właśnie z Austrią w ostatnich latach związany był także von Heesen. W latach 1997-2013 był on trenerem i dyrektorem sportowym w klubach niemieckich, cypryjskich i austriackich. We wtorek do Gdańska przyjechał po raz drugi.

Gdy pod koniec lutego był na meczu Lechia - Wisła (0:0) informowaliśmy, że jako piłkarz może pochwalić się zdobyciem Pucharu Europy. Rozgrywki, które były poprzednikiem Ligi Mistrzów, Niemiec wygrał w barwach HSV Hamburg w 1983 roku. Był też młodzieżowym wicemistrzem Europy (1982) z reprezentacją Niemiec do lat 21.

ZDOBYWCA PUCHARU EUROPY INWESTUJE W LECHIĘ

Obecnie wzięliśmy po lupę zawodowe dokonania Thomasa po zakończeniu piłkarskiej kariery. 53-letni Niemiec przez ostatnie 16 lat samodzielnie prowadził drużyny w trzech krajach, a w dwóch był dyrektorem sportowym. Nie miał stałych współpracowników w roli asystentów, czy też ulubionych szkoleniowców, którzy szli za nim tam, gdzie on zatrudniał trenerów.

Od razu po zakończeniu kariery w Arminii Bielefeld, został w tym klubie dyrektorem sportowym. W sezonie 1997/98 drużynę prowadził Ernst Middendorp, który obecnie jest związany kontraktem z Bloemfontein Celtic z RPA. Drużyna zajęła ostatnie miejsce w Bundeslidze i została zdegradowana.

Dlatego von Heesen zdecydował się przenieść na trenerską ławkę. Już w pierwszym roku pracy szkoleniowej, mając za asystenta Franka Geidecka. W sezonie 1998/99 doprowadził Arminię Bielefeld do wygrania 2. Bundesligi, by następnie... odejść z klubu.

Po rocznej przerwie wrócił do futbolu, w roli dyrektora sportowego Hannoveru 96. Nie zdecydował się na zmianę trenera, którym był Horst Ehrmantraut (od 2005 roku nie prowadził żadnego liczącego się klubu). Sam zresztą jeszcze przed końcem 2000 roku odszedł z klubu. Po części jednak przyczynił się do korzystnego bilansu transferów, gdyż nadwyżka w kwotach za piłkarzy sprzedanych i pozyskanych wynosiła blisko 800 tysięcy euro.

Skusiła go ponownie perspektywa pracy jako trener. Dzień po odejściu z Hannoveru, 5 grudnia 2000 roku przejął 1.FC Saarbrücken. Tym razem nie udało się awansować z 2.Bundesligi. Drużyna zakończyła rozgrywki na 8. miejscu. Jego asystentem był tam Rainer Derber (obecnie bez klubu).

21 sierpnia 2001 roku von Heesen pożegnał się z Saarbrücken, a niespełna miesiąc później znów był w Arminii. Przejął stanowisko dyrektora sportowego, na którym pozostał do 11 maja 2005 roku. Zręczni poruszał się ponownie na rynku transferowym. W tym okresie na sprzedaży zawodników zarobiono o około 3,5 miliona euro więcej niż wydano na zakup nowych.

Drużyna balansowała między 2. a 1. Bundesligą. W 2002 i 2004 zaliczyła awanse, a w 2003 roku spadek. Na stanowisku trenera do 17 lutego 2004 roku zatrudniony był Benno Möhlmann (obecnie FSV Frankfurt).

Po zwolnieniu tego szkoleniowca von Heesen sam przez dwie kolejki prowadził drużynę, a potem zatrudnił Uwe Rapoldera. Ten trener jest obecnie wolny. Z Arminii odszedł po sezonie 2004/05, choć utrzymał Bundesligę (13. miejsce). Musiał zwolnić stanowisko dla swojego... przełożonego.

Von Heesen został trenerem Arminii 12 maja 2005 roku i pozostał na tym stanowisku do 11 lutego 2007. Jego asystentem, podobnie jak za pierwszej kadencji trenerskiej w Bielefeld, został Geideck.

46-letni obecnie szkoleniowiec odszedł potem z klubu razem z von Heesenem, choć później już nie pracowali razem. Geideck jest obecnie asystentem w Borussii Mönchengladbach.

W sezonie 2005/06 Arminia zajęła 13. miejsce w Bundeslidze. Rok później była pozycję wyżej, ale tego sezonu von Heesen nie dokończył na trenerskiej ławce, gdyż został zastąpiony przez... Middendorpa, którego kilka lat temu sam zwalniał.

Od futbolu von Heesen odpoczywał dokładnie rok i jeden dzień. 12 lutego 2008 roku został szkoleniowcem 1.FC Nürnberg. To na razie ostatni klub niemiecki, który prowadził. Nie zdołał zapobiec degradacji, kończąc rozgrywki Bundesligi na 16. miejscu.

W sierpniu oddał drużynę swojemu asystentowi Michaelpwi Oenningowi. Ten szkoleniowiec w 2011 roku prowadził jeszcze samodzielnie HSV Hamburg, a obecnie pozostaje bez zatrudnienia.

Niespełna trzy tygodniu po odejściu z Norymbergi von Heesen wylądował na Cyprze. Od 15 września 2008 do 29 stycznia 2010 roku był szkoleniowcem Apollonu Limassol. Asystentem uczynił Hagena Reecka. Szkoleniowiec ten pracuje obecnie w lidze regionalnej z VFC Anklam.

Był to słaby okres. W sezonie 2008/09 Appollon był dopiero piąty. Poprawił wyniki w kolejnym (3. miejsce i Puchar Cypru), ale po te sukcesy sięgnął już ze Slobodanem Krcmareviciem na ławce, bo Serb zastąpił Niemca.

Ostatnim jak na razie klubem von Heesena jest austriacki SV Kapfenberg. Od 29 listopada 2011 do 10 listopada 2012 roku był trenerem, a następnie do 30 czerwca 2013 dyrektorem sportowym.

Sezon 2011/12 drużyna zakończyła na ostatnim, 10. miejscu w Bundeslidze i została zdegradowana. Asystentem von Heesena był Markus von Ahlen, który obecnie tę samą funkcję pełni w  TSV 1860 Monachium.

Natomiast po von Heesenie drużynę Kapfenberg przejął Klaus Schmidt. Austriak nie zdołał awansować, poprzestał na 5. miejsce w Erste Liga. Po sezonie 2012/13 klub zdecydował tak o zmianie dyrektora jak i trenera, mimo że na rynku transferowym był zysk - ponad 100 tysięcy euro.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (92) ponad 10 zablokowanych

 • W tej sytuacji tylko J. Wójcik

  ...Tu nie ma co trenować tu trzeba dzwonić...

  • 13 2

 • Zmiana POlecana

  następny krok Polska to nienormalność wg."szefa" -zamiast polskiej Lechii ....Borussia Danzig??

  • 17 4

 • Ale beka

  Jeszcze trochę i w Lechii każdy piłkarz będzie miał swojego trenera..

  • 19 2

 • A kogo to obchodzi? (2)

  Arka awansowała o tu non stop o Lechii, Lewchia to Lechia tamto, moze zmiencie nazwe portalu na lechia.pl ! Zenada.

  • 20 26

  • (1)

   Tak sie sklada ze Lechia jest o klase rozgrywkowa wyzej

   • 9 7

   • tak się składa, że jest tam tylko i wyłącznie dzieki jej kibicowi - obecnemu premierowi. Taka jest prawda.

    • 3 4

 • Cynk (4)

  Ricardo Moniz

  • 5 3

  • Holender

   No właśnie, a nie żaden Niemiec, zwłaszcza udziałowiec. Redaktorzy gonią za sensacją, czytaj wierszówką....

   • 4 2

  • ma niezłe CV (1)

   W 2008 został trenerem technicznym niemieckiego Hamburgera SV. 27 kwietnia 2010 objął stanowisko trenera tego zespołu. W Bundeslidze zadebiutował 1 maja 2010 w wygranym 4:0 spotkaniu z 1. FC Nürnberg. Oprócz tego, drużynę HSV poprowadził jeszcze w jednym meczu Bundesligi, a także jednym w Lidze Europy. Po zakończeniu sezonu 2009/2010 przestał być szkoleniowcem Hamburgera SV.

   W 2010 został trenerem osobistym w austriackim Red Bull Salzburg, a w kwietniu 2011 pierwszym trenerem tego zespołu. W tym samym roku wywalczył z nim wicemistrzostwo Austrii, a w 2012 roku mistrzostwo Austrii. W Red Bullu pracował do końca sezonu 2011/2012.

   W 2012 objął stanowisko szkoleniowca węgierskiego Ferencvárosi TC, które pełnił do 1 grudnia 2013.
   za wikipedią ....

   • 2 2

   • no i Ferencvaros prawie spuścił do drugiej ligi. Cudowny trener ten Ricardo, nie ma co!

    • 1 1

  • Mateusz Borek ci to powiedział?

   • 7 0

 • Trener

  Bundesliga jest dużo lat świetlnych z przodu przed Polska ligą
  więc jeśli tam sobie radził jako tako to w Polsce już może być tylko znacznie ale to znacznie lepiej !!Bundeslidze grają prawdziwi piłkarze a w Polskiej lidze kopacze więc Niemiecki trener jak najbardziej i to za darmo !!!on dopiero da im popalić bo będzie robił drużynę za swoje pieniądze więc pomyślcie...zanim coś napiszecie

  • 3 9

 • Przypomnijcie sobie !!!

  wszyscy skakali, że Probierz, że polski Guardiola, że to, że tamto ...
  HAHAHA
  i znowu będzie tak samo !!! Komu zależy jeszcze na Lechii ? Jedynie kibice pozostali, wierni i waleczni. Reszta - OUT !!!

  • 15 3

 • Arkoholik

  Extraklasę za rok będziemy mieli puchar polski powróci do nas ........O areczko areczko areczko ty najlepszych kibiców w polsce masz

  • 13 10

 • moniz wieczorem ląduje w rebiechowie

  • 2 4

 • a dzie je młody Kaczmarek ?...

  • 0 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Wisła Kraków
28 września 2023, godz. 21:00
HIT
mecz pucharowy
49% Wisła Kraków
22% REMIS
29% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Anna W 8 19 75%
2. Tomasz Brillowski 9 18 66.7%
3. Melia Milka 8 17 62.5%
4. Tomasz Dubowski 9 17 55.6%
5. Dorota Kalicka 9 17 55.6%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Odra Opole 9 6 2 1 15:6 20
2 Górnik Łęczna 9 5 4 0 12:5 19
3 GKS Tychy 9 5 1 3 12:11 16
4 Motor Lublin 9 5 1 3 12:12 16
5 Wisła Płock 9 4 3 2 15:10 15
6 Miedź Legnica 9 4 3 2 14:10 15
7 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 9 4 2 3 19:14 14
8 LECHIA GDAŃSK 9 4 2 3 16:12 14
9 GKS Katowice 9 4 2 3 15:11 14
10 Wisła Kraków 9 3 4 2 17:12 13
11 ARKA GDYNIA 9 3 2 4 12:15 11
12 Znicz Pruszków 9 3 1 5 6:8 10
13 Podbeskidzie Bielsko-Biała 9 1 6 2 9:12 9
14 Zagłębie Sosnowiec 9 2 2 5 11:13 8
15 Resovia 9 2 2 5 6:17 8
16 Polonia Warszawa 9 2 1 6 14:18 7
17 Stal Rzeszów 9 2 1 6 12:18 7
18 Chrobry Głogów 9 2 1 6 9:22 7
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 9 kolejki

 • Chrobry Głogów - ARKA GDYNIA 1:0 (1:0)
 • LECHIA GDAŃSK - GKS Katowice 5:1 (1:1)
 • Miedź Legnica - Odra Opole 1:2 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Łęczna 1:1 (1:0)
 • Resovia - Polonia Warszawa 1:1 (1:1)
 • Motor Lublin - Wisła Kraków 1:4 (0:2)
 • Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0)
 • Znicz Pruszków - Stal Rzeszów 1:2 (0:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:3 (1:1)

Ostatnie wyniki Lechii

75% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
10% GKS Katowice
16 września 2023, godz. 20:00
HIT
49% Odra Opole
19% REMIS
32% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane