sez, jag.
14 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 09:22 (15 stycznia 2022)

Trefl Gdańsk

Siatkarze Trefla Gdańsk przegrali czwartym mecz z rzędu w PlusLidze i to bez żadnej zdobyczy punktowej. Nie pomógł powrót do gry po kontuzji Mariusza Wlazłego (nr 2). Siatkarze Trefla Gdańsk przegrali czwartym mecz z rzędu w PlusLidze i to bez żadnej zdobyczy punktowej. Nie pomógł powrót do gry po kontuzji Mariusza Wlazłego (nr 2).

Trefl Gdańsk przegrał na wyjeździe z zespołem Cuprum Lubin 1:3 (25:18, 20:25, 22:25, 21:25) w meczu 16. kolejki PlusLigi i spadł na 12. miejsce w tabeli. Kiepską postawę siatkarzy mocnym wpisem w mediach społecznościowych skwitował Andrzej Trojanowski. "Masakra, antyreklama miasta" - tak napisał m.in. były dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu.

Aktualizacja, 15.01.2022, godz. 9:22

Po czwartym z rzędu przegranym meczu w PlusLidze, i to bez żadnej zdobyczy punktowej, oraz trzecim z drużyną z dolnych rejonów tabeli, mocny wpis w mediach społecznościowych zamieścił Andrzej Trojanowski.

Były dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu użył określeń "maskara" oraz "antyreklama Gdańska". Słowa skierował najwyraźniej do Dariusza Gadomskiego, prezesa Trefla Gdańsk.

Przeczytaj wywiad z Dariuszem Gadomskim, który przeprowadziliśmy pod koniec listopada 2021

Przypomnijmy, że ostatnia drużyna sezonu zasadniczego spada z PlusLigi. Żółto-czarni zajmują obecnie miejsce trzecie od końca, a nad outsiderem z Nysy mają 7 punktów przewagi. Do rozegrania pozostaje jeszcze 10 kolejek.

Mocny wpis Andrzeja Trojanowskiego, byłego dyrektora Biura Prezydenta Gdańsk ds. Sportu na temat siatkarzy. Mocny wpis Andrzeja Trojanowskiego, byłego dyrektora Biura Prezydenta Gdańsk ds. Sportu na temat siatkarzy.

Cuprum: Sekita 0, Ferens 11, Krage 8, Kapica 17, Gunia 3, Waliński 22, Sas (libero) oraz Gierżot 1, Maruszczyk 0, Kaźmierczak 0, Szymura (libero)

TREFL: Kampa 1, Mika 5, Urbanowicz 10, Sasak 12, Lipiński 14, Mordyl 8, Olenderek (libero) oraz Kozub 0, Reichert 2, Łaba 0, Wlazły 6

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Trwa głosowanie. M.in. nominowany Mariusz Wlazły

Trefl Gdańsk i Cuprum Lubin przed rozpoczęciem spotkania byli sąsiadami w tabeli PlusLigi (11. i 12. miejsce). Tak odległa pozycja jest policzkiem w szczególności dla podopiecznych Michała Winiarskiego, którzy znów wpadli w dołek i play-offy powoli im uciekają. Aby dystans punktowy do ósemki się nie powiększył, musieli ze Śląska wywieźć zwycięstwo. W wyjściowym składzie kontuzjowanego Pablo Crera zastąpił Karol Urbanowicz, tej decyzji trenera należało się jednak spodziewać. Pierwsze akcje w wykonaniu żółto-czarnych były nerwowe, gospodarze kończyli ataki i objęli prowadzenie 5:2.

Kolejne fragmenty seta, to już lepsza postawa siatkarzy Trefla, którzy najpierw odrobili całą stratę, a następnie wypracowali sobie solidną zaliczkę. Sporo punktów zdobyli: Bartłomiej Lipiński - zaserwował dwa asy i skończył 5 ataków, oraz Kewin Sasak. Atakujący zastępował Mariusza Wlazłego grając na dobrym poziomie - skuteczność w ataku w pierwszym secie wynosiła 83 proc. (5 z 6 skutecznych ataków). Gdańszczanie wyciągnęli wynik ze stanu 10:13 na 22:16. Partię zwyciężyli do 18.

Trefl Gdańsk poczeka z transferem

Po zmianie stron sytuacja odwróciła się do góry nogami. Cuprum wróciło do dobrej gry, drużynie z Trójmiasta ciężko było zatrzymać trio: Remigiusz Kapica, Wojciech Ferens, Marcin Waliński (10:4 dla lubinian). Odrabianie strat gdańszczanom już nie szło tak łatwo, jak w premierowej odsłonie. Gospodarze trzymali poziom, popełniali niewiele błędów. Nadzieje fanów znad morza wzrosły, gdy Trefl wywalczył pięć punktów z rzędu! Wciąż wynik był na niekorzyść ekipy Winiarskiego. Passę przerwała autowa zagrywka Lukasa Kampy (17:14 dla Cuprum). Miedziowi bez większego problemu dowieźli zwycięstwo 25:20 i doprowadzili do wyrównania w meczu.

Trzeci set także nie przebiegał po myśli gdańszczan. Po fatalnym początku (2:8), na boisku pojawił się Wlazły i dość szybko posłał asa serwisowego. Kapitan odegrał kluczową rolę w zespole Trefla. Kampa rozgrywał piłki w jego kierunku, a atakujący się nie mylił (3 skuteczne ataki). Z tego powodu strata momentalnie została zniwelowana (13:14). To nie był jednak dzień całej drużyny. Porażka w secie (22:25) oznaczała kolejną stratę punktów. By położenie żółto-czarnych jeszcze się nie pogorszyło, trzeba było wygrać dwa kolejne sety. A na fali wznoszącej byli rywale.

Pablo Crer już nie zagra w tym sezonie. Przeczytaj więcej o kontuzji Argentyńczyka?

Czwarty set już tradycyjnie rozpoczął się od kłopotów gdańszczan (1:4). Po niemrawej grze w końcu Trefl zaczął punktować, lecz Cuprum nie oddało wygranej w partii - i zarazem - w całym spotkaniu 3:1. Żółto-czarni momentami zbliżali się do przeciwników, ale na więcej nie było ich stać.

Do tie-breaka doprowadzić się nie udało, zatem drużyna wraca do Gdańska bez żadnej zdobyczy. Spadek z 11. na 12. miejsce w tabeli PlusLigi tylko pogorszył położenie podopiecznych trenera Winiarskiego. Strata do "ósemki" obecnie wynosi 4 punkty. W weekend może się jeszcze powiększyć.

Gdzie można szukać pozytywów? 7 z 8 ataków wykorzystał młodzieżowiec Karol Urbanowicz. Pauza Pablo Crera zapewni mu sporo czasu na boisku. A na Cuprum rewanż będzie można wziąć już w najbliższą środę, 19 stycznia o godzinie 18, gdy te drużyny spotkają się w hali 100-lecia Sopotu w ramach rozgrywek o Puchar Polski.

Mateusz Mika: Siatkówka mnie nie męczy. Przeczytaj wywiad z siatkarzem Trefla Gdańsk

14 Stal Nysa 16 1 15 15:45 6
W sezonie zasadniczym każdym zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsze osiem drużyn awansuje do play-off. Zespoły z miejsc 9-10 zagrają o 9., a z 11-12 o 11. miejsce. Kolejność na miejscach 13-14 ustalona zostaje na podstawie wyników sezonu zasadniczego. Tylko ostatnia drużyna spadnie z PlusLigi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-16

Wyniki 16 kolejki

• Cuprum Lubin - TREFL GDAŃSK 1:3 (25:18, 20:25, 22:25, 21:25)
  • Indykpol AZS Olsztyn - Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (25:23, 23:25, 25:23, 25:27, 25:12)
  • Stal Nysa - PGE Skra Bełchatów 1:3 (18:25, 18:25, 25:19, 22:25)
  • LUK Lublin - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (18:25, 25:22, 22:25, 25:27)
  • GKS Katowice - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0 (28:26, 31:29, 25:21)