Koszykarze Asseco zastopowani w Słupsku

10 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Marcel Ponitka i jego koledzy z Asseco w Słupsku zaczęli od prowadzenia 11:0. Mimo to, zaliczyli pierwszą porażkę po serii trzech zwycięstw. Marcel Ponitka i jego koledzy z Asseco w Słupsku zaczęli od prowadzenia 11:0. Mimo to, zaliczyli pierwszą porażkę po serii trzech zwycięstw.

Koszykarze Asseco Gdynia przegrali na wyjeździe z Czarnymi Słupsk 73:82 (17:12, 18:23, 21:21, 17:26), choć rozpoczęli spotkanie od serii 11:0. To dla nich pierwsza porażka od trzech spotkań. W dodatku niespodziewana, gdyż nękanym problemami finansowymi gospodarzom groziło nawet wycofanie z PLK. Bohaterem meczu był Drew Brandon. Amerykanin zaliczył: 28 punktów, 18 zbiórek i 11 asyst. To dziewiąty triple-double w dziejach Polskiej Ligi Koszykówki, ale jednocześnie najbardziej imponujący.

Czarni: Brandon 28 (2x3, 18 zb., 11 as), Cesnauskis 14 (1x3), Bonarek 5 (1x3), Seweryn 2, Blaus 2 (7 zb.) oraz Wall 14 (1x3), Stelmach 12 (3x3, 6 zb.), Powideł 5 (1x3), Ludwiczuk 0

ASSECO: Żołnierewicz 17 (2x3, 8 zb.), Garbacz 15 (4x3), Wyka 12 (2x3, 7 zb.), Put 10, Szubarga 0 (8 as.) oraz Ponitka 12 (1x3, 5 as.), Jankowski 4, Witliński 3 (6 zb.), Szczotka 0, Kamiński 0, Leszczyński 0, Pietras 0

Przed środowym meczem kibice słupskiej koszykówki drżeli o to czy ich zespół będzie kontynuował sezon. Mający problemy finansowe Czarni ostatecznie nie zdecydowali - przynajmniej na razie - o wycofaniu się z rozgrywek Energa Basket Ligi. Rozstali się jednak z czołowymi postaciami zespołu Justinem WattsemDominiciem Artisem, którzy mając na uwadze fatalną kondycję klubu, skorzystali z możliwości rozwiązania kontraktów.

Wydarzenia z ostatnich dni musiały mocno ciążyć słupskim koszykarzom. Gospodarze fatalnie weszli w mecz. Asseco rozpoczęło go natomiast serią 11 punktów z rzędu na co złożyły się m.in. trzy celne rzuty zza łuku. Czarni na pierwsze trafienie czekali aż 3,5 minuty i to z rzutu wolnego.

Mimo tak beznadziejnej sytuacji, słupscy koszykarze wyszli na parkiet przeciwko Asseco gotowi do podjęcia sportowej walki. Z gry udało się to dopiero po 5 minutach i 20 sekundach, gdy zapunktował Drew Brandon. To on zaczął niwelować straty, gdy gdynianie zajęci byli niecelnymi "trójkami".

A był to jedynie przedsmak tego, co Amerykanin pokazał w tym meczu. Na początku drugiej partii trafił dwukrotnie, a zza łuku punkty dorzucił Piotr Stelmach i Czarni objęli prowadzenie 19:17. Goście serią 6:0 powrócili na dobre tory, ale zza łuku trafił Brandon, który w sumie do przerwy zapisał na swoim koncie aż 16 pkt. Do szatni obie ekipy zeszły przy wyniku remisowym po tym jak kolejny celny rzut oddał Brandon, a z dystansu spudłował Krzysztof Szubarga.

Gdynianie wznowili grę od dwóch "trójek" Jakuba Garbacza na co raz odpowiedział Łukasz Bonarek. Asseco próbował odskakiwać, ale słupszczanie cały czas trzymali rękę na pulsie i gdy tylko tracili dystans, zaraz go skracali. Skutecznie zrobił to Stelmach, który 6 punktów straty odrobił zza łuku w ciągu 40 sekund (51:51).

Pod koniec kwarty po akcji 2 plus 1 Brandona Czarni znów wyszli na prowadzenie. Trafienie zaliczył Marcel Ponitka a jeden z dwóch wolnych wykorzystał Filip Put i na 10 minut przed końcem był remis po 56.

Ostatnia odsłona rozpoczęła się dobrze dla Asseco. Wprawdzie najpierw prowadzenie odbił Mantas Cesnauskis, ale chwilę później obydwa wolne trafił Put, a swoją czwartą "trójkę" zdobył Garbacz. Do remisu doprowadził znów Cesnauskis, ale akcja 2 plus 1 Garbacza przywróciła prowadzenie gdynianom (63:60).

Dalej nękał ich jednak fenomenalnie dysponowany Brandon, który nie tylko rzucał, ale też asystował i zbierał piłki. Złożył się na 8-punktową serię ze Stelmachem i bohaterem ostatniej kwarty Danielem Wallem. Czarni na 6 minut przed końcem prowadzili 68:63 a trener Przemysław Frasunkiewicz poprosił o czas.

Niestety, jego ofensywa się zacięła a gospodarze dociągnęli do serii 13:0 (73:63). Choć w końcówce z dobrym skutkiem uaktywnił się strzelecko Dariusz Wyka (6 pkt w minutę), tej straty nie udało się odrobić. W hali "Gryfia" rozległo się gromkie "dziękujemy", a gdynianie przerwali serię trzech kolejnych zwycięstw.

Co ciekawe kosmiczne triple double Drew Brandona (28 pkt, 18 zbiórek, 11 asyst) jest dopiero dziewiątym w historii PLK. zanotował 28 punktów, 18 zbiórek i 11 asyst! Było to historyczne, dziewiąte triple-double w dziejach Polskiej Ligi Koszykówki. Poprzedni potrójną dwucyfrową zdobycz zanotował w sezonie 2013/14 gracz Turowa Zgorzelec J,P. Prince również w meczu przeciwko gdynianom. Tak imponującej linijki jak Brandon nie uzyskał jednak nikt.

17 Legia Warszawa 17 1 16 1240:1471 18 0.058
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn.
Tabela wprowadzona: 2018-01-15

Wyniki 16 kolejki

• Czarni Słupsk - ASSECO GDYNIA 82:73 (12:17, 23:18, 21:21, 26:17)
  • Stelmet BC Zielona Góra - TREFL SOPOT 90:94 (22:25, 22:32, 31:18, 15:19)
  • AZS Koszalin - Anwil Włocławek 80:91 (18:28, 20:19, 24:20, 18:24)
  • Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 88:81 (19:27, 23:18, 23:17, 23:19)
  • Rosa Radom - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:74 (16:23, 20:24, 23:12, 21:15)
  • PGE Turów Zgorzelec - TBV Start Lublin 123:111 (18:22, 19:19, 19:19, 24:20, d1. 13:13, d2. 14:14, d.316:4)
  • GTK Gliwice - Miasto Szkła Krosno 67:84 (22:18, 22:22, 11:21, 12:23)
  • Polpharma Starogard Gdański - King Szczecin 80:69 (18:14, 23:16, 18:16, 21:23)
  • przełożony na 24 stycznia
  • GTK Gliwice - AZS Koszalin
  • Zaległy mecz 15. kolejki:
  • Legia Warszawa - Czarni Słupsk 77:75 (28:3, 17:31, 12:20, 20:21)

Opinie (18)

• (2)

Wstyd. Franc miej honor i sam odejdź. Taktyka franca to rzut na pałę za 3. dzisiaj niestety Szubi ojcem porażki 0/6

• 9 9

• (1)

Taki jest sport raz sie wygrywa a raz przegrywa. Nie bardzo chyba masz pojęcie o koszykówce, skoro klepiesz takie bzdury.
      Akurat Franc robi całkiem niezłą robotę. Wystarczy spojrzeć na kilku graczy jaki zrobili(robią) postęp. Nie zapominajmy że gramy młodymi zaeodnikami, w których jest potencjał. Takiś mądry to może pokaż jak zrobić to lepiej?