Czarni Słupsk - Suzuki Arka Gdynia 66:64. Nieudana pogoń koszykarzy na inaugurację

mip.
22 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Jordan Harris mecz w Słupsku zaczął na ławce, ale nie przeszkodziło mu to zostać najlepszym punktującym Suzuki Arki Gdynia. Jordan Harris mecz w Słupsku zaczął na ławce, ale nie przeszkodziło mu to zostać najlepszym punktującym Suzuki Arki Gdynia.

Suzuki Arka Gdynia przegrało na wyjeździe z Grupą Sierleccy Czarnymi Słupsk 64:66 (14:9, 13:24, 17:23, 20:10) w inauguracyjnym meczu w Energa Basket Lidze. Podopieczni Krzysztofa Szubargi po pół godzinie przegrywali gospodarzami różnicą 12 "oczek", a w czwartej kwarcie gonili wynik, ale w ostatnich sekundach nie trafili decydujących rzutów i zanotowali minimalną porażkę. Dla trenera Szubargi był to debiut w oficjalnym spotkaniu.

Twarde Pierniki Toruń - Trefl Sopot 79:81. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Czarni: Witliński 23 pkt (8 zb.), Watkins 13 (3x3, 6 as.), Dileo 7 (6 zb.), Coleman 4 (1x3, 7 zb.) oraz Chyliński 10 (1x3), Bryant 5 (1x3), Leończyk 2, Lake

SUZUKI ARKA: Musić 15 (2x3), Florence 14 (1x3), Wade 4 (9 zb.), Wołoszyn 3 (1x3), Bogucki oraz Harris 19 (2x3), Hrycaniuk 6 (8 zb.), Wilczek, Samsonowicz, Sewioł

Inauguracyjny mecz w Energa Basket Lidze w sezonie 2022/23 podopiecznym Krzysztofa Szubargi wypadł z Grupą Sierleccy Czarnymi Słupsk. Zadanie nie należało do łatwych, zwłaszcza mając w pamięci niedawny sparingowy mecz obu drużyn, który padł łupem słupszczan 95:72. Dla "Szubiego" był to także debiut w roli pierwszego trenera w oficjalnym spotkaniu.

Przeczytaj wywiad z trenerem Krzysztofem Szubargą

Wynik otworzył Mikołaj Witliński, który zresztą zdobył 6 punktów z rzędu dla Czarnych. Na jego próby odpowiedzieli: James Florence, Novak MusićAdrian Bogucki, a w połowie pierwszej kwarty na tablicy świetlnej był remis po 6. Żółto-niebiescy wykorzystali przesój Czarnych, którzy przez niemal 5 minut nie potrafili trafić do kosza i po pierwszych 10 minutach prowadzili 14:9.

Gdy zza łuku trafił Florence, przewaga urosła już do 8 "oczek", ale w 14. minucie był już remis po 19. Gospodarze wykorzystali serię niecelnych rzutów z dystansu gdynian, którzy łącznie nie trafili aż 7 takich prób, a niewiele lepiej radzili sobie rzucając z innych pozycji (9 z 33 trafionych rzutów z gry) i do przerwy Czarni prowadzili 33:27.

Czy Suzuki Arka Gdynia nawiąże do sukcesów sprzed lat? Przeczytaj rozmowę z Bartłomiejem Wołoszynem

Straty Musicia i niecelne rzuty na początku drugiej połowy sprawiły, że strata Arki urosła do 11 punktów. Żółto-niebiescy próbowali ją niwelować, ale udawało się to tylko na chwilę, bo później błędy i słaba skuteczność powodowały, że gospodarze bez problemu odskakiwali z wynikiem.

Przed ostatnią kwartą gdynianie przegrywali 44:56 i wciąż mogli liczyć na korzystne rozstrzygnięcie, ale potrzebowali skuteczniejszej gry. Ciężar punktowania wzięli na siebie Jordan Harris i Novak Musić, który zmniejszyli stratę do 5 "oczek" (58:53), a o czas poprosił Mantas Ceskauskis, bowiem gra Czarnych kompletnie się nie układała.

Przeczytaj o koszykarzu, który zamienił Gdynię na Real Madryt

Impas rzutowy gospodarzy przełamał wprawdzie Witliński, ale "trójki" rzucili Bartłomiej Wołoszyn oraz Musić i było już tylko 60:59! Zacięta walka trwała do końcowej syreny, ale przy wyniku 64:65 kluczowych rzutów nie trafili Florence i Adam Hrycaniuk. Na 21 sekund przed końcem rzut osobisty trafił Shavon Coleman i było 66:64. Trener Szubarga poprosił o przerwę i rozrysował ostatnią akcję. Rzut zza łuku na zwycięstwo oddał Musić, ale nie trafił. Zbiórki i dobitki nie wykorzystał Trey Wade i ostatecznie gdynianom nie udało się sprawić niespodzianki w hali Gryfia.

Jak wyrównane było to spotkanie obrazują też statystyki. Oba zespoły trafiły po 36 proc. rzutów z gry, remis był również w rzutach za 2 (18 do 18) i 3 pkt (6 do 6). Różnicę na korzyść Czarnych zrobiły rzuty osobiste (12 do 10). Arka zanotowała za to więcej zbiórek (45 do 41) oraz strat (15 do 10).

Wyniki 1 kolejki

• Twarde Pierniki Toruń - TREFL SOPOT 79:81 (13:22, 20:19, 20:20, 26:20)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - SUZUKI ARKA GDYNIA 66:64 (9:14, 24:13, 23:17, 10:20)
  • Rawlplug Sokół Łańcut - Legia Warszawa 72:83 (16:21, 20:31, 17:21, 19:10)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 101:97 (26:22, 20:24, 15:17, 24:22, d: 16:12)
  • Śląsk Wrocław - PGE Spójnia Stargard 99:66 (25:13, 26:21, 31:14, 17:18)
  • King Szczecin - BM Stal Ostrów Wielkopolski 88:97 (27:23, 17:26, 20:27, 24:21)
  • Anwil Włocławek - Enea Zastal BC Zielona Góra 82:61 (14:13, 25:11, 20:22, 23:15)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Tauron GTK Gliwice 88:70 (25:18, 18:18, 20:17, 25:17)