Marcin Dajos
4 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Doświadczenie Krzysztofa Roszyka nie pomogło Asseco Prokomowi w starciu z Energą Czarnymi Słupsk Doświadczenie Krzysztofa Roszyka nie pomogło Asseco Prokomowi w starciu z Energą Czarnymi Słupsk

Koszykarze Asseco Prokomu Gdynia mają za sobą najsłabszy mecz drugiego etapu Tauron Basket Ligi. Energa Czarni w Słupsku obnażyła słabości mistrzów Polski, bezlitośnie punktując ich w czwartkowym spotkaniu, które wygrali 90:53 (30:20, 21:20, 26:8, 13:5).

ASSECO PROKOM: Witka 10 (2x3), Mahalbasić 9 (7 zb.), Roszyk 7, Śnieg 5 (4 as.), Zamojski 2 - Ponitka 10 (6 zb.), Pamuła 6 (2x3), Szczotka 4.

ENERGA CZARNI: Gadri-Nicholson 24 (16 zb.), Dabkus 16 (3x3), Trice 12 (1x3), Brandwein 4 (1x3, 4 as.), Dudkiewicz 0 - Abernethy 10 (2x3), Nowakowski 8 (2x3), Knutson 7 (1x3), Kostrzewski 6 (6 zb.), Davis 3, Tomaszek 0, Osiński 0.

Asseco Prokom po sensacyjnym zwycięstwie w poprzedniej kolejce we Włocławku nad Anwilem 84:72 (15:21, 19:12, 32:11, 18:28) za cel obrało sobie rozpoczęcie zwycięskiej serii. Gdynianie od tamtego spotkania udowadniają, że i w ośmioosobowym składzie (tylu koszykarzy na poziomie Tauron Basket Ligi znajduje się w zespole mistrza Polski) da się walczyć z czołowymi drużynami polskiej ekstraklasy.

Początek meczu z Energą Czarnymi gdynianie mieli zabójczo szybki. Skuteczna gra Roberta Witki oraz Rasida Mahalbasicia sprawiła, że w 4 minucie goście prowadzili 11:5. Takie tempo gry okazało się jednak przeciwnikiem Asseco Prokomu. Szkoleniowiec słupszczan nakazał swoim koszykarzom obronę na całym boisku, czym dodatkowo zaczął "wysysać" energię z zawodników rywali. Do tego bardzo skuteczny był Valdas Dabkus, który już w pierwszej kwarcie zgromadził 10 pkt. Taką samą różnicą prowadził jego zespół po 10 min. gry (30:20).

Kiedy gdynianie chcieli zabrać się za odrabianie strat, przeciwnicy nauczyli się wykorzystywać ich dwa słabe punkty. Pierwszym z nich było rozegranie. Tomasz Śnieg gubił się pod presją słupszczan, a zastępujący go z konieczności na tej pozycji Krzysztof Roszyk marzył jedynie o tym, aby jak najszybciej przeprowadzić piłkę przez linię środkową boiska. Agresywna defensywa gospodarzy sprawiła jednak, że już w 3 min. drugiej kwarty mieli oni przekroczony limit fauli. Każde następne przewinienie na gdyńskim koszykarzu sprowadzało go na linię rzutów wolnych. Zawodnicy Asseco Prokomu wykorzystali w drugiej kwarcie 13 z 18 osobistych. I dzięki temu nie pozwolili rywalowi na powiększenie przewagi. Ten natomiast wykorzystywał drugą dziurę w składzie mistrza Polski, która tworzy się w strefie podkoszowej. Yemi Gadri-Nicholson rządził pod tablicami (10 zb. do przerwy) zdobywając w tej części gry 8 pkt.

Środkowy Energi Czarnych nie zatracił skuteczności po zmianie stron. W 25 min. miał już zdobytych 20 pkt, a jego drużyna prowadziła 63:44. Gadriego-Nicholsona były w stanie zatrzymać jedynie faule. Trener Andrej Urlep mógł jednak tego dnia przebierać w podkoszowych. Przed starciem z Asseco Prokomem do jego drużyny dołączył Bryan Davis. Do tego jest jeszcze kolejny center, czyli Robert Tomaszek. I kiedy Gadri-Nicholson tuż po swoim 20 pkt złapał trzecie przewinienie, Urlep spokojnie posadził go na ławce rezerwowych. Co prawda ani Davis, ani Tomaszek nie grali rewelacyjnie, ale wystarczyło, że swoją posturą straszyli gdynian w polu trzech sekund. A mistrzowie Polski zupełnie stracili koncepcję gry.

W poprzednich starciach w "szóstkach" koszykarze Asseco Prokomu, nawet jeśli przegrywali, to pozostawiali po sobie dobre wrażenie. Tym razem dopadł ich kryzys, którego w czwartek, na boisku, nie potrafili przezwyciężyć. Z 8 pkt w trzeciej kwarcie zdobytych przez gdynian, sześć było zasługą osobistych wykonywanych przez Mateusza Ponitkę. Mistrzowie Polski już do końca spotkania nie radzili sobie z obroną ustawioną przez Urlepa, a drużyna Słoweńca minuta po minucie dobijała gości. Asseco Prokom zakończyło mecz z bardzo słabą skutecznością rzutów z gry - 25,5 proc. (13/51).

• O miejsca 1-6:
  • TREFL Sopot - PGE Turów Zgorzelec 74:82 (25:17, 14:25, 11:11, 24:29)
  • Energa Czarni Słupsk - ASSECO PROKOM Gdynia 90:53 (30:20, 21:20, 26:8, 13:5)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra 85:84 (18:25, 25:19, 27:15, 15:25)
  • O miejsca 7-12:
  • START Gdynia - Rosa Radom 76:70 (28:19, 15:21, 18:15, 15:15)
  • Polpharma Starogard Gdański - Jezioro Tarnobrzeg 86:83 (15:17, 13:28, 28:15, 18:14, d. 12:9)
  • Kotwica Kołobrzeg - AZS Koszalin 53:58 (11:19, 8:11, 15:16, 19:12)

Opinie (60) 2 zablokowane

• Nigdy nie bylem fankem PROKOMU

Szkoda patrzec jak dobrze zorganizowana machina jest rozkradana i idzie na dno. Nie tak chcialem z nimi wygrywac..

mam nadzieje, ze przetrwaja ten sezon i jeszcze pogramy razem w finalach..

• 36 14

• Szczerze, już chyba lepiej dać wolne zawodnikom, niż męczyć graczy, kibiców...

• 29 10

• p. seczkowski- czy Panu nie wstyd?

tak jest jak wlodarze zabieraja rozgrywajacego i centra i rozbijaja zespol!! a urlep wykorzystal braki na rozegraniu i pod koszem, tyle w temacie!!

• 42 2

• nieprawdopodobne

Ten wielki strzelec Zamojski tylko 2 pkt szok czyli nie ma kaski nie ma grania wstyd panie Zamoj

• 31 18

• Jakiż piękny tytuł - "MP upokorzony w Słupsku!"

SPORTOWE FAKTY

• 22 24

• Masakra! Gramy do końca!!!

• 12 14

• szkoda PROKOMU (2)

widzialem upadek slaska, teraz upadek asecco....