Raport reprezentacyjny. Jak grali piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia?

24 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 21:51 (25 marca 2022)
Czesław Michniewicz w reprezentacyjnym debiucie zremisował ze Szkocją 1:1. Jednak najważniejszy mecz, którego będzie awans na mundial 2022 rozegra 29 marca ze Szwecją. Czesław Michniewicz w reprezentacyjnym debiucie zremisował ze Szkocją 1:1. Jednak najważniejszy mecz, którego będzie awans na mundial 2022 rozegra 29 marca ze Szwecją.

Czesław Michniewicz, który na co dzień mieszka w Gdyni, zremisował w debiucie na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w towarzyskim meczu w Glasgow ze Szkocją 1:1 (0:0). Najważniejsze spotkanie odbędzie się jednak we wtorek 29 marca na stadionie w Chorzowie. W bezpośrednim boju o awans na mundial 2022 w Katarze biało-czerwoni zagrają ze Szwecją. Natomiast ze zwycięstwa nad Anglią 2:0 (0:0) cieszyli się polscy 20-latkowie, w tym piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Co robią trójmiejskie kluby w przerwie dla reprezentacji?

Aktualizacja, 25.03.2022, godz. 21:51

W piątek, 25 marca na międzynarodowej arenie mogło zaprezentować się aż czterech trójmiejskich piłkarzy. Ostatecznie zagrało trzech.

Rozpoczął Kristers Tobers. Piłkarz Lechii Gdańsk rozegrał pełne 90 minut w pierwszej reprezentacji Łotwy. Wystąpił na pozycji defensywnego pomocnika, a nie jak w klubie na środku obrony. Jego drużyna zremisowała w towarzyskim meczu z Kuwejtem 1:1 (0:1). Grano w Ta' Qali na Malcie.

W mecze Elite Round w reprezentacji Polski do lat 20 w podstawowym składzie na Anglię w Bielsko-Białej wyszli: Jakub Kałuziński (Lechia) i Olaf Kobacki (Arka Gdynia). W przerwie selekcjoner Miłosz Stępiński zrobił aż 6 zmian, a z boiska zeszli obaj trójmiejscy zawodnicy.

Znasz piwa trójmiejskich klubów piłkarskich?

Natomiast na drugą połowę weszli do gry m.in.: Łukasz Zjawiński, napastnik Lechii wypożyczony na rundę wiosenną do Sandecji Nowy Sącz oraz Dominik Piła, obecnie jeszcze zawodnik Chrobrego Głogów, który 1 lipca zostanie piłkarzem gdańskiego klubu.

Biało-czerwoni niespodziewanie wygrali 2:0 (0:0). Gole strzelali w: 55. minucie - Radosława Gołębiowski i 60. - Patryk Szwedzik.

POLSKA: Lotka - Talar (46 Gołębiowski), Paluszek (90 Szymański), Łopata, Tkocz (46 Szcześniak), Żukowski (67 Iskra) - Pyrka (46 Szwedzik), Struski (82 Bieroński), Kałuziński (46 Łakomy), Kobacki (46 Piła) - Szymczak (46 Zjawiński)

8. Czechy 6 1 1 4 4:14 4

Natomiast w drugim meczu towarzyskim reprezentacji Polski do lat 18 na wyjeździe ze Szwajcarią nie zagrał Filip Koperski (Lechia). Biało-czerwoni wygrali 1:0 (0:0) po golu Wiktora Kamińskiego w 74. minucie.

Mecz towarzyski, Glasgow: Szkocja - Polska 1:1 (0:0)
Bramka:

Tierney 68 - Piątek 90+4 (karny)

POLSKA: Skorupski - Salamon (42 Bielik), Glik, Bednarek (83 Buksa) - Cash, Żurkowski, Krychowiak (61 Szymański), Reca - Moder, Zieliński (71 Grosicki) - Milik (27 Piątek)

Można napisać, że tradycji stało się zadość. Czesław Michniewicz jest jedenastym selekcjonerem reprezentacji Polski z rzędu, który nie wygrał w debiucie. Po raz ostatni ta sztuka udała się Januszowi Wójcikowi, a było to blisko ćwierć wieku temu (6 września 1997 roku Polska - Węgry 1:0 w Warszawie).

Przypomnij sobie, jakie decyzje FIFA podjęła wobec Rosji i piłkarzy z lig rosyjskiej i ukraińskiej

W sztabie szkoleniowca, który na co dzień mieszka w Gdyni, jest m.in. Grzegorz Witt, trener-koordynator przygotowania motorycznego w drużyn młodzieżowych Arki Gdynia.

Mecz towarzyski w Glasgow dla obu drużyn był w zastępstwie rywalizacji w barażach o mistrzostwa świata. Polacy dostali walkowera po wyrzuceniu z rozgrywek Rosji. Natomiast Szkoci mają grać z Ukrainą w nowym, czerwcowym terminie.

Polacy zaczęli pechowo, gdyż już w pierwszej połowie z powodu kontuzji stracili: Arkadiusza Milika (uraz mięśnia dwugłowego) i Bartosza Salomona (przywodziciel). Dlatego m.in. nie ryzykowano gry Roberta Lewandowskiego, który cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych.

Przeczytaj więcej o barażach do mundialu w Katarze 2022

Spotkanie toczyło się przy przewadze Szkotów. Aż do 68. minucie bardzo dobrze bronił Łukasz Skorupski. Jednak i on skapitulował po rozegraniu przez rywali rzutu wolnego i strzale głową Kierana Tierney'a.

Polacy wyrównali w doliczonym czasie gry. Po podaniu Adama Buksy w polu karnym faulowany był Krzysztof Piątek. Sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość, pewnie egzekwując jedenastkę.

Na listę strzelców Piątek mógł wpisać się także w 66. minucie, ale piłkę po jego strzale niemal z linii bramkowej wybił Billy Gilmour.

Na trybunach zasiadło 39 090 kibiców. 10 funtów z każdego bilety przekazane zostanie za pośrednictwem UNICEF na pomoc Ukrainie.

Przeczytaj, jaką funkcję pełni Grzegorz Witt w sztabie reprezentacji Polski

Najważniejsze spotkanie dla Polski odbędzie się we wtorek, 29 marca o godzinie 20:45 na stadionie w Chorzowie. W bezpośrednim boju o awans na mundial 2022 w Katarze biało-czerwoni zagrają ze Szwecją.

Trzy Korony w Solnej dopiero po dogrywce pokonali Czechy 1:0 (0:0, 0:0). Jedynego gola strzelił Robin Quaison w 110 minucie.

Wiadomo już, że w mistrzostwach świata 2022 nie zagrają Włosi, którzy w barażu przegrali z Macedonią Północną 0:1. Jej rywalem o wyjazd na mundial będzie Portugalia, która pokonała Turcję 3:1.

Natomiast zwycięzca przełożonego meczu Szkocja - Ukraina zmierzy się z Walią, która wygrała z Austrią 2:1.

Arka Gdynia skorzystała z przepisów FIFA i ściągnęła piłkarza z Ukrainy. Na kogo się zdecydowała?

Piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia w drużynach narodowych - marzec 2022

26 marca, sobota
Omran Haydary (Lechia II), pierwsza reprezentacja Afganistanu - Kuwejt U-23, Antalya (Turcja), mecz towarzyski

28 marca, poniedziałek

Jakub Kałuziński, Olaf Kobacki, reprezentacja Polski U-20 - Czechy, Frydek Mistek, mecz w ramach Elite League

29 marca, wtorek

Kristers Tobers (Lechia), pierwsza reprezentacja Łotwy - Azerbejdżan, Ta'Qali (Malta), mecz towarzyski

Z pięciu trójmiejskich piłkarzy, którzy zostali powołani na marcowe mecze drużyn narodowych, na razie zagrał jeden Filip Koperski z Lechii Gdańsk zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 18. Od razu zagrał w pełnym wymiarze czasowym i potwierdził, że jest piłkarzem uniwersalnym. W klubie był wiosną próbowany w roli prawego obrońcy i pomocnika. Natomiast w drużynie narodowej był jednym z defensorów w ustawieniu z trzema obrońcami.

Przeczytaj o Filipie Koperskim, który był największym wygranym w Lechii Gdańsk zimowych przygotowań

U-18 mecz towarzyski, Fislisbach: Szwajcaria - Polska 2:2 (2:0)

Bramki
:
Sartoretti 17, Kacuri 23 - Pieńko 76, 82

POLSKA Maliszewski - Gerstenstein (46 Bugaj), Koperski, Matysik, Drapiński, Brzozowski - Urbański (61 Kozubal), Borecki (46 Pieńko), Oyedele (61 Kaczmarski) - Żuberek (61 Starzyński), Kamiński (46 Pacławski)

Polska pod wodzą Marcina Brosza zremisowała w towarzyskim meczu na wyjeździe ze Szwajcarią 2:2 (0:2). Remis biało-czerwoni uratowali po golach rezerwowego, napastnika Zagłębia Lubin - Tomasza Pieńko.

2 kwietnia 2022, godz. 20:00