Czwarta kwarta zadecydowała o porażce koszykarek Politechniki. Ślęza Wrocław - Sunreef Yachts 66:64

Karol Żebrowski
26 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
Koszykarki Politechniki były o krok od wywiezienia korzystnego wyniku z Wrocławia. Koszykarki Politechniki były o krok od wywiezienia korzystnego wyniku z Wrocławia.

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej przegrały na wyjeździe ze Ślęzą Wrocław 64:66 (24:21, 17:16, 13:8, 10:21). Zespół Rafała Knapa prowadził przez większą część spotkania, ale nie potrafił utrzymać korzystnego rezultatu w ostatnich dziesięciu minutach gry.

Koszykarki Arki pokonały Ostrovię. Przeczytaj relację z meczu

Ślęza: Kastanek 17 (5x3), Burdick 15 (2x3), Colson 14, Miletic 9, Szybała 3 (1x3) oraz Dikeoulakou 5, Udodenko 3, Dobrowolska 0, Marciniak 0

POLITECHNIKA: Conwright 16 (6 as.), Clarke 16 (10 zb.), Koc 10 (11 zb.), Pyka 8, Bujniak 6 (2x3) oraz Holopainen 4, Naczk 2, Szymańska 2

Rywalizację we Wrocławiu zawodniczki obu zespołów rozpoczęły bezbłędnie trafiając wszystkie próby w pierwszej minucie meczu. Tylko jedna z nich była zza linii 6.75 m., a autorką tej próby była Cierra Burdick, co dało gospodyniom nieznaczne prowadzenie, 5:4. Jako pierwsza w spotkaniu spudłowała Maegan Conwright, jednak po chwili liderka gdańskiej drużyny zreflektowała się, celnie wykonując dwa rzuty wolne.

Drużyna Sunreef inicjatywę punktową miała tylko przez chwilę, gdyż dobre zagrania Marissy KastanekKariny Szybały dały czteropunktową różnicę na korzyść Ślęzy. Faworytki spotkania próbowały odskoczyć jeszcze bardziej, lecz zawodniczki z Gdańska potrafiły odpowiedzieć na każdą udaną akcję gospodyń. Ślęza najwyżej prowadziła na nieco ponad cztery minuty przed końcem pierwszej kwarty, kiedy różnica wynosiła siedem oczek, ale wtedy z kapitalnej strony pokazała się Sylwia Bujniak, która dwukrotnie trafiając za trzy zniwelowała niemal całą przewagę wrocławianek. Taki obrót spraw bardzo zaskoczył drużynę trenera Arkadiusza Rusina, zaś akademiczki wykorzystały nadarzającą się okazję i za sprawą Tiffany Clarke oraz Anniki Holopainen wyszły na prowadzenie 24:21.

Druga kwarta była zupełnym przeciwieństwem pierwszej. Celnych rzutów było jak na lekarstwo, lecz przez cały ten czas drużyna Rafała Knapa mogła poszczycić się bardziej okazalszym dorobkiem punktowym. W drużynie gospodyń zawodziły rzuty za dwa punkty, gdzie skuteczność Ślęzy w tym elemencie gry wynosiła zaledwie 33%, zaś gdańszczanki, oprócz wspomnianych rzutów Bujniak, nie potrafiły się wstrzelić za trzy (2/10). Pod koniec pierwszej połowy gospodynie próbowały wrócić na prowadzenie, ale akademiczki nawet na chwilę nie oddały inicjatywy. Sekundę przed syreną oznaczającą przerwę w spotkaniu celnym rzutem popisała się Conwright, co dało Politechnice zwycięstwo w drugiej kwarcie 17:16 oraz korzystny wynik 41:37 w całym spotkaniu.

W OSTATNIEJ KOLEJCE KOSZYKARKI POLITECHNIKI NIE ZNALAZŁY SPOSOBU NA DRUŻYNĘ WISŁY CAN-PACK KRAKÓW

Amerykańska koszykarka zakończyła inauguracyjną połowę spotkania, ale także jako pierwsza, poprzez celny rzut za dwa punkty, powiększyła swój dorobek w drugiej części meczu. Trzecia kwarta była podobna do poprzedniej. Wrocławianki chciały, ale nie potrafiły odrobić strat. Drużyna Sunreef utrzymywała przynajmniej pięć oczek przewagi, a ewentualne zmiany w różnicy działy się tylko na korzyść ekipy z Gdańska. Niespełna cztery minuty przed końcem trzeciej kwarty za dwa trafiła Martyna Pyka, co dało akademiczkom pierwsze w tym meczu, dwucyfrowe prowadzenie, przy wyniku 54:43. O czas poprosił trener Rusina, ale nie zmieniło to obrazu gry jego podopiecznych. Koszykarki Ślęzy ciągle miały kłopoty przy rzutach za dwa punkty, a do tego nie potrafiły w tej części meczu ani razu trafić za trzy. Dopiero dobrze wykonane rzuty wolne przez Taisie Udodenko zmniejszyły nieco stratę, ale na dziesięć minut przed końcem meczu to koszykarki Sunreef były w komfortowej sytuacji, prowadząc 54:45.

Ostatnia kwarta rozpoczęła się od trafienia Sydney Colson, na które jednak szybko odpowiedziała Clarke. Koszykarki z Gdańska były bliskie trzeciego ligowego zwycięstwa, lecz aby tak się stało, musiały do końca pozostawać czujne, tym bardziej, że zawodniczki Ślęzy cały czas wierzyły w odmienienie losów spotkania. Trójka Kastanek i do tego kolejne trafienie Colson sprawiło, że z przewagi Sunreef zostały zaledwie cztery punkty. Reagował trener Knap, który szybko poprosił o przerwę na żądanie. Niestety, zawodniczkom z Gdańska wciąż drżały ręce, a gospodynie były już naprawdę blisko po celnym rzucie Lei Miletić. Szansę na doprowadzenie do wyrównania miała Udodenko, ale spudłowała drugi rzut wolny. Niemoc strzelecką gdańskiej drużyny udało się w końcu przełamać Clarke, jednak już wtedy było wiadomo, że czeka nas niezwykle emocjonująca końcówka.

Osobą, którą stać było na rozstrzygnięcie losów pojedynków na pewno była Conwright, ale Amerykance również udzielały się emocje, kiedy to po błędzie kozłowania popełniła faul, który sędziowie zaliczyli jako niesportowy. Tym razem zawodniczki Ślęzy się nie pomyliły, a dzięki świetnej postawie Burdick najpierw, pierwszy raz od inauguracyjnej kwarty, odzyskały prowadzenie, a później powiększyły je do trzech oczek. Na półtorej minuty przed końcem meczu tablica wyników pokazywała 65:62. O kolejną przerwę na żądanie poprosił wtedy Rafał Knap.

Gdańszczanki miały okazje, aby odrobić różnicę, ale błąd kozłowania Clarke i niecelny rzut za trzy Koc oddaliło je od, wydawałoby się jeszcze kilka minut wcześniej, pewnego triumfu. Gospodynie mogły przypieczętować zwycięstwo, ale one również nie potrafiły sukcesem zakończyć swoich akcji. Szansą dla Sunreef była akcja na 14 sekund przed końcową syreną, poprzedzoną ponowną prośbą o czas na życzenie trenera Knapa. Po 3 sekundach od wznowienia gry trafiła Conwright, ale był to tylko rzut za dwa punkty, więc Sunreef miało wciąż jedno oczko do odrobienia. Gdańszczanki zdecydowały się na szybki faul, a jeden niecelny wolny Eliny Dikeoulakou dawał im sporą nadzieję na doprowadzenie przynajmniej do remisu. Marzenia jednak szybko prysły. W decydującej akcji akademiczki straciły piłkę i tym samym szansę na korzystny rezultat. Drużyna Sunreef prowadziła przez zdecydowaną część spotkania, ale nie potrafiła utrzymać dobrego wyniku do końca i w efekcie zanotowała dwunastą porażkę w lidze.

Wyniki 15 kolejki

• Ślęza Wrocław - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 66:64 (21:24, 16:17, 8:13, 21:10)
  • ARKA GDYNIA - Ostrovia niedziela 15:0070:54 (14:19, 20:13, 11:5, 13:8)
  • PGE MKK Siedlce - Widzew Łódź 86:92 (21:20, 30:22, 17:21, 18:29)
  • Energa Toruń - CCC Polkowice 63:76 (19:18, 17:15, 16:24, 11:19)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 88:81 (27:24, 17:22, 26:16, 18:19)
  • Enea AZS Poznań - Artego Bydgoszcz (przełożony na 6.03)