• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

XIX Maraton Solidarności z rekordem frekwencji

Najnowszy artukuł na ten temat Maraton "Solidarności" wystartuje we wtorek
fot. Piotr Pędziszewski/Trojmiasto.pl

Ponad tysiąc zawodniczek i zawodników z 22 państw zgłosiło się do XIX Maratonu "Solidarności". Szykuje się nowy rekord frekwencji! Bieg rozpocznie się w Gdyni 15 sierpnia o godzinie 10:00, a meta wyznaczona jest w Gdańsku nieopodal Fontanny Neptuna. Limit na pokonanie trasy wynosi 5 godziny i 30 minut. Akces uczestnictwa można jeszcze zgłosić na linii startu w środę przez cały dzień i w czwartek w godzinach porannych. Na trasie imprezy nastąpią czasowe utrudnienia w ruchu samochodowym.ZMIANY W RUCHU ULICZNYM

Do 10 sierpnia zgłoszenia były przyjmowane drogą internetową. - Zapisały się 1023 osoby - informuje Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

Na liście startowej są przedstawiciele aż czterech kontynentów z 22 państw! W Trójmieście zamierzają biegać reprezentanci: Wielkiej Brytanii, Litwy, Norwegii, Niemiec, USA, Kenii, Hiszpanii, Chin, Rumunii, Turcji, Egiptu, Szwecji, Holandii, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Finlandii, Irlandii, Estonii, Węgier, Czech i oczywiście Polski.

Zanosi się na rekord frekwencji. Przed rokiem pobiegło 658 uczestników z 16 krajów. Triumfowali Martin Musembi Musila (Kenia) oraz Halina Karnacewicz (Białoruś). Najlepszy z Polaków - Krzysztof Bartkiewicz - był czwarty.

W kategorii open Kenijczycy wygrywali w trzech ostatnich edycjach maratonu. Na liście triumfatorów zapisali się również: James Mutua (2011) i Edwid Kiprono (2010).

ZOBACZ MARATON SOLIDARNOŚCI Z UBIEGŁEGO ROKU - VIDEO, RELACJA, WYNIKI

Zobacz film z ubiegłorocznego Maratonu Slidarności- Maratony najczęściej organizuje się wiosną i jesienią. Nasz jest jedynym w Polsce letnim maratonem, gdyż jesteśmy zobligowani terminem sierpniowym, gdyż impreza upamiętnia wydarzenia z 1980 roku. Na ogół jest bardzo gorąco, stąd skala trudności rośnie. Jednak z roku na rok coraz więcej osób chce biegać po ulicach Trójmiasta. Dlatego, choć jak uczy praktyka, nie wszyscy, którzy zapiszą się do startu, potem biorą udział w biegu, to moim marzeniem jest, aby w tym roku wystartowało rzeczywiście tysiąc uczestników - podkreśla Kazimierz Zimny, dyrektor maratonu i brązowy medalista igrzysk olimpijskich z 1960 roku w biegu na 5 km.

Ci którzy nie zapisali się w systemie on-line, akces uczestnictwa mogą jeszcze zgłosić osobiście. Wystarczy 14 sierpnia między godziną 10.00 a 22.00 lub 15 sierpnia od 6.00 do 8.30 stawić się w Biurze Zawodów, które będzie mieściło się będzie się mieściło w Gdyni w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Bema 33 (telefon kontaktowy 609238988). Trzeba jednak liczyć się z podwyższoną do 120 złotych opłatą startową. Do 13 sierpnia wpisowe było o połowę niższe. Startować mogą osoby pełnoletnie, które nie mają przeciwwskazań lekarskich do tego typu biegania.

Zgodnie z tradycją Maratonu Solidarności na linii startu amatorzy staną ramię w ramię z profesjonalistami. Potem każdy z Gdyni przez Sopot i Westerplatte aż do mety przy Fontannie Neptuna powinien podążyć własnym tempem. Strefy bufetowe będą usytuowane co 5 kilometrów. Limit na pokonanie trasy wynosi 5 godziny i 30 minut.

JAK PRZEBIEC MARATON - EKSPERCI RADZĄ NOWICJUSZOM

Na podkreślenie zasługuje wyczyn Krzysztofa Grzybowskiego (rocznik 1957) z Gorzowa Wielkopolskiego, Jana Parusińskiego (1954) z Gdańska oraz Mariusza Szymańskiego (1955) z Gdyni. Wystartowali oni we wszystkich 18 dotychczasowych maratonach i zgłosili się również do tegorocznego biegu.

Jednak to nie oni za cel stawiają sobie poprawienia rekordu trasy, który od czterech lat należy do Karola Rzeszewicza (2:20:22).

REKORD RZESZEWICZA. SPRAWDŹ - JAK POSZŁO W MARATONIE MICHALCZEWSKIEMU

Faworytami obecnej edycji będą Kenijczycy: Wyclife Biwot (rekord życiowy dystans 2:16:03) oraz Julius Kiprono Lagat (2:17:36). Wśród pań najwyżej stroją notowania: Danieli Cirlan (Rumunia, 2:41.58), Evy Vargi (Węgry, 2:45:03), a także czterokrotnej triumfatorki Maratonu Solidarności, Anety Meloch.

MELOCH Z REKORDEM MARATONU SOLIDARNOŚCI WŚRÓD KOBIET

Aktualna wicemistrzyni Polski w tej konkurencji na trójmiejskiej trasie była najlepsza w latach 2007-10. To niej też nadal należy rekord (2:40:06 z 2008 roku).

A warto "bić się o każdą" minutę, gdyż od tego zależy wysokość premii finansowych. Bonusy za uzyskany czas tak dla panów jak i pań wynoszą od 1 do 5 tysięcy złotych, a rekord trasy ma dodatkowo wartość 600 zł. Za wygranie poszczególnych kategorii wiekowych można otrzymać kolejne 200 zł. Na gratyfikacje mogą liczyć również członkowie "Solidarności", dla których jest tradycyjnie jest jeszcze dodatkowa klasyfikacja.

W sumie zwycięzca może uzbierać ponad 10 tysięcy złotych, gdyż za wygranie w klasyfikacji open, bez względu na osiągnięty wynik czeka 6 tysięcy złotych.

Gdyby zdarzyło się tak, że jako pierwsza maraton ukończyłaby kobieta, to mogłaby wzbogacić się nawet o ponad 15 tysięcy złotych, gdyż w kategorii kobiet czekają dodatkowe wypłaty, sięgające nawet 4 tysięcy zł.

Ponadto nagrody rzeczowe - Radio Gdańsk i Klub TIGER GIM z Rumi - czekają dla najlepszego zawodnika i zawodniczki z Trójmiasta, a w poszczególnych kategoriach wiekowych nagradzać będzie też Lubiana S.A.

Pobyt w Hotelu Haffner przeznaczony będzie dla losowo wybranego uczestnika mieszczącego się w limicie czasu, bez względu na zajęte przez niego miejsce.

PROGRAM XIX MARATON SOLIDARNOŚCI
GDYNIA:
9.30 - Zbiórka zawodników przy Pomniku Ofiar Grudnia 70'
9.40 - Start honorowy
9.45 - Składanie kwiatów przy pomniku
10.00 - Start ostry

GDAŃSK
12.15 - Przewidywany finisz czołówki maratonu
14.30 - Dekoracja zwycięzców maratonu
16.00 - Zakończenie imprezy

Organizatorem Maratonu jest Stowarzyszenie Maratonu " Solidarność", Komisja Krajowa NSZZ " Solidarność".
3. Zarząd Regionu NSZZ " Solidarność" w Gdańsku
Współorganizatorzy: Ministerstwo Sportu Warszawa, Urzędy miast: GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego


PEŁNA TREŚĆ REGULAMINU MARATONU

Opinie (8)

 • Fajna impreza Kibicujemy i biegamy!

  • 4 4

 • triathlonista

  biegnę

  • 4 3

 • Mieszkańcy Przeróbki i Stogów dziękują za maraton

  To wspaniale, że organizatorzy tak dbają o nasze zdrowie i kultywują wśród mieszkańców spacer do centrum z buta. Poza tym cieszymy się, że dają nam powód aby nie wsiadać do tych zniszczonych czterdziestoletnich złomów. Może nawet będziemy mieli farta i lunie deszcz to się zahartujemy na jesień po drodze.

  • 3 4

 • Ja biegne (1)

  W pazdziernikiku maraton w Poznaniu.Duzo fajniejszy,lepiej zorganizowany i prestizowy.Ten maraton w Trojmiescie raczej kiepski jest,raz bieglem i wystarczy.

  • 2 5

  • kiepski to ty jestes !!A maraton kazdy jest super tworza go fajni ludzie ale nie tacy jak ty

   jeszcze się maraton nierozpoczęty a już mamy pierwszych wiecznie narzekających malkontentów!!

   • 1 2

 • super" niech biegną brzegiem zatoki

  jak takie sportowce i hojraki!!!!! cwaniaki biegna ulicami korkujac inna impreze!!!

  • 2 2

 • Redakcjo - poprawcie zdanie

  "Jednak to nie oni za cel stawiają sobie poprawienia rekordu trasy, który od czterech lat należy do Karola Rzeszewicz. "

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 2 0

 • super sprawa

  Ja narazie początkujący w tym temacie ale trenuje twardo i mam nadzieję że pobiegne w tym maratonie. Jak dla mnie bieganie jest "uzalezniajace". Trzymam kciuki za maratonczykow :D

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

 • ARKA Gdynia ARKA Gdynia
  Chrobry Głogów Chrobry Głogów
 • ARKA Gdynia ARKA Gdynia
  Sandecja Nowy Sącz Sandecja Nowy Sącz
 • ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
  ROW Rybnik ROW Rybnik