Wiadomości

Czy Gdańsk uratuje hokeistów PKH? Jan Steber i kibice piszą do władz miasta

Jan Steber uważa, że sama pomoc finansowa nie wystarczy hokeistom PKH. Kapitan drużyny nie widzi możliwości dalszej współpracy ze Stoczniowcem w kwestii wynajmu lodu.
Jan Steber uważa, że sama pomoc finansowa nie wystarczy hokeistom PKH. Kapitan drużyny nie widzi możliwości dalszej współpracy ze Stoczniowcem w kwestii wynajmu lodu. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Do 30 czerwca kluby zainteresowane startem w Polskiej Hokej Lidze miały złożyć komplet dokumentów do procesu licencyjnego. Nie zrobił tego Pomorski Klub Hokejowy. Kibice apelują do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz o pomoc w ratowaniu klubu. - Nawet jakby nam brakowało milion złotych a ktoś by nam tą kasę dał, problem nadal nie byłby rozwiązany - uważa Jan Steber. Kapitan drużyny, która niedawno ogłosiła wycofanie się z rozgrywek, również napisał list otwarty do władz miasta, w którym stwierdza, że dalsza współpraca z zarządzającym halą "Olivia" Stoczniowcem, który zgłosił swój klub do PHL, jest niemożliwa.Do 30 czerwca można kompletować dokumenty w procesie licencyjnym Polskiej Hokej Ligi. Pomorski Klub Hokejowy ogłosił 26 czerwca, ze nie przystąpi do rozgrywek. Główny problem stanowi obcięcie i przesunięcie wsparcia finansowego miasta wynikające z pandemii koronawirusa - większa jego część została przesunięta na na jesień tego roku i początek 2021 roku.

Lotos PKH Gdańsk wycofał się z Polskiej Hokej LigiDo 7 lipca PHL może zwrócić się do klubu o uzupełnienie dokumentów, na co będzie jeszcze dodatkowe 7 dni. Jednak PKH ma wciąż nieuregulowane opłaty za wynajem lodu w hali "Olivia" w poprzednim sezonie, w wysokości ponad 100 tys. zł. Zamierzał uregulować je ze środków, które otrzyma w późniejszym terminie, ale na tę propozycję miał nie przystać zarządzający halą Stoczniowiec, który założył spółkę akcyjną i do rozgrywek PHL zgłosił własny zespół. Negocjacji warunków wynajmu lodu na kolejny sezon pomiędzy PKH a Stoczniowcem nawet nie rozpoczęto.

O pomoc zaapelowali do władz Gdańska kibice PKH. Klub Kibica "Wataha Północy" napisał do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, że problemy klubu wynikają z relacji z zarządcą hali "Olivia" - GKS Stoczniowiec, który ich zdaniem nie dba odpowiednio o obiekt i niezasadnie podnosił ceny za wynajem lodu a teraz sam zgłosił zespół do PHL.

Stoczniowiec zagra w PHL. Przyszli Vitek i Rompkowski

Pełen goryczy list otwarty skierowany do władz Gdańska oraz prezesa Stoczniowca Marka Kosteckiego napisał także Jan Steber, kapitan PKH. Zdaniem hokeisty żadne pieniądze nie uratują klubu, jeśli ten nadal będzie musiał wynajmować lód od Stoczniowca. Steber nie widzi bowiem możliwości dalszej współpracy z tym klubem. Zarzuca mu, że kompletnie nie dba o halę, a w szczególności o warunki sanitarne, co miało być celowe w stosunku do PKH.

Zawodnik twierdzi, że jedynym rozwiązaniem jest zerwanie umowy dotyczącym "Olivii" pomiędzy miastem i Stoczniowcem. Przypomnijmy, że klub ma umowę na użytkowanie hali do 2036 r. To nie pierwszy konflikt wokół "Olivii". Podobny miał miejsce w 2017 roku, gdy hokeistom PKH podwyższono stawki za wynajem lodu.

- Hala Olivia jest jedynym takim obiektem w Polsce, który praktycznie utrzymuje się sam - ripostował wówczas prezes Kostecki.
Ostatecznie klubowi pomogło miasto, które pokryło różnicę w kosztach. Pytanie dotyczące ewentualnych działań w celu ratowania Pomorskiego Klubu Hokejowego wysłaliśmy do Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jak zakończy się spór o Halę Olivia?List Jana Stebera w całości publikujemy poniżej:

"Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie" na zawsze zapamiętam te słowa. . Kocham Gdańsk, jest to wspaniałe miejsce do życia. W Gdańsku spotkałem swoją żonę i mam tutaj mnóstwo przyjaciół, kolegów i koleżanek, większość z nich to kibice gdańskiego hokeja, naszej drużyny PKH Lotos Gdańsk . Pisze do Państwa Jan Steber, Czech urodzony w Ostrawie, od 6 lat z obywatelstwem Polski, kapitan Naszej drużyny.

Piątek, 26.06. 2020, jest coś koło 12 godziny, byłem akurat w trakcie swojego treningu przygotowań letnich na nowy sezon , gdy zaczął dzwonić telefon, dzwoni nasz prezes, Bartek Purzyński, odbieram i już po głosie Bartka słyszałem, że coś jest nie tak. Powiedział "niestety nie mam dobrych wiadomości. Dziękuję za wszystko. Nie wystartujemy" byłem całkowicie w szoku, do głowy mi nie wpadło, że może to dojść tak daleko! Trening juz nie skończyłem, straciłem wszystkie chęci do jakiegokolwiek grania.

Myślałem sobie jak mogło do tego dojść? Jak jest smutne i przykre, że ani Miasto, ani też LOTOS nie jest wstanie nam pomóc? Przecież nie jest to jakaś gigantyczna kwota.

Jednak odpowiedź jest prosta. Nawet jakby nam brakowało milion złotych a ktoś by nam tą kasę dał, problem nadal nie byłby rozwiązany.

Problem jest od lat ten sam, Pan Kostecki i ludzie z Miasta, którzy nie są w stanie z tym bałaganem nic zrobić. Niby się nie da! Nienawidzę tego stwierdzenia, wszystko się da, jeżeli się chce!

Udało mu się, zlikwidował nasz klub. Przez 6 lat rzucał nam kłody pod nogi i płaciliśmy każdy sezon za lód ogromną sumę, z sezonu na sezon wyższą i wyższą sumę, którą byłoby można przeznaczyć na całą piątkę bardzo dobrych zawodników. Byłoby można wszędzie indziej, tylko nie w Gdańsku. Oprócz najdłuższych podróży ze wszystkich drużyn w polskiej lidze mieliśmy też najdroższy lód. Budżet klubu nie był największy, duża część budżetu poszła właśnie na opłacenie lodu i podróże, a i tak myślę, że nie było najgorzej, z sezonu na sezon graliśmy lepiej a lepiej, przychodziło więcej i więcej ludzi i nasz klub miał coraz więcej kibiców. Przeciwnicy nie lubili do nas przyjeżdżać, bo mieli z nami coraz ciężej.

Moim marzeniem był medal dla Gdańska, wierzyłem, że w kolejnych sezonach będziemy w stanie nawet wygrać całą ligę. I jestem pewny, że wtedy wśród wypełnionej hali po brzegi byłaby też Pani Prezydent.

W piątek to nagle się skończyło, reakcje kibiców w 99% są jednomyślne. "... Jak można? Jak miasto mogło do tego dopuścić? To koniec hokeja w Gdańsku. Kostecki, grabarz gdańskiego hokeja... ".

Śmiać mi się chciało jak czytałem wywiad Pana Kosteckiego. Jak on by mógł powiedzieć zawodnikom, że nie będą grali w ekstraklasie, gdyż awansowali? Jestem pewny, że połowę tych chłopaków by nie poznał bez kasku, a jeśli był na dwóch ich meczach, to pewnie o połowę przesadziłem. Z tym awansem to też śmieszna historia...

Mówił jak każdemu wszystko zapłacił, a jeżeli coś było nie wypłacone to już nie on, to spółka, to prawniczka itp. Ja nic, to wszystko oni... Panie Kostecki, grałem u Pana w sezonie 2010-2011, nadal nie mam wypłacone połowę lutego i marzec. A wiem, że nie jestem jedyny. A to, że później Pan kogoś innego wsadził w bagno, to inna smutna historia pańskiej bezczelności . To był pierwszy raz kiedy Pan zlikwidował hokej w Gdańsku.

Powiem jeszcze trochę jak to wyglądało na hali od strony zawodnika. Oprócz nowych band i restauracji "Ludovisko" się praktycznie nic nie zmieniło od momentu kiedy tu przyjechałem pierwszy raz w 2009 roku. Tylko, że to wszystko jest 11 lat starsze, a już wtedy nie wyglądało to najlepiej. Trybuny brudne, często nie posprzątane, siłownia jak z czasów PRL, zero inwestycji w nowszy sprzęt, sala gimnastyczna cała w kurzu, szatnie dramat, prysznice horror. Oprócz nas kąpały się tam też dzieci a na suficie grzyb i spadająca farba, odpływ co chwilę zapchany, przez połowę ostatniego sezonu działał tylko jeden z dwóch pryszniców. Panie sprzątaczki , a często były tylko dwie na całą hale, miały zakaz sprzątać naszą szatnie.

Sami im płaciliśmy , żeby chociaż raz w miesiącu wytarły nasz prysznic. Schody przy recepcji zamiatała Pani z recepcji, bo jak sama mówiła, już nie mogła patrzeć na te kłaki kurzu.

Nasi trenerzy byli w malutkim pomieszczeniu razem z kierownikiem, kijami i dodatkowym sprzętem.

To jest właśnie strasznie smutne jak jest zarządzane tą halą.

W Polsce ulubione powiedzenia : "Nie tak miało być albo miało być tak pięknie" .

Oczywiście, wszystko można, ale trzeba chcieć.

Proszę Państwa z całego serca a za wszystkich kolegów, kibiców, sponsorów, zróbcie w końcu coś, żeby na hali było pięknie, a nawet nie trzeba pięknie, tylko normalnie, po ludzku. Weźcie halę pod swoje skrzydła i "podziękujcie" w końcu raz i na zawsze Panu K.

Taki klub, to powinna być jedna wielka rodzina. Od prezesa, przez trenerów, pań na recepcji, księgowych, sekretarek, kucharzy, sprzątaczek, rolbistów, zawodników wszystkich sekcji, dzieci, rodziców dzieci, sponsorów, kibiców, Miasta. Wszyscy powinni ciągnąć wózek w jedną stronę! Tylko wtedy firma będzie zdrowa i jej zdrowie pozwoli na sukcesy połączone z radością naszych mieszkańców i promocji miasta.

Karierę chciałem skończyć w Gdańsku, nie na Śląsku lub gdzieś indziej. W Gdańsku, ale nie pod panem K. Nawet gdyby złotem płacił. Chciałem skończyć w Naszym klubie, z uczciwym zarządem, wiernymi sponsorami i prawdziwymi kibicami. Z ludźmi co kochają hokej.

W weekend byłem jeszcze zrezygnowany, wczorajszy list Maćka Kołka do Pani Prezydent jednak otworzył mi oczy a obudził we mnie moje zasady. "Zawsze walcz do końca! Nie poddawaj się! Rób na 100 %! Bądź fair play!"

Proszę was o spojrzenie w lustro i dostosowanie się chociaż do ostatniej zasady.

Dajcie nam szansę normalnie działać i nie będziecie żałować tej decyzji. Gdańsk ma ogromny potencjał. Niestety sam znam kilka rodziców, którzy wolą wozić swoich dzieci do Elbląga itp. Wróćmy ich do Gdańska. Niech są dumni, że mogą grać i się rozwijać w Gdańsku. Za kilka, kilkanaście lat może być Gdańsk potęgą polskiego hokeja, ponieważ... Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie!

Panie Kostecki, wiem, że chyba nie czyta się to Panu najprzyjemniej, ale powiedziałem prawdę, powiedziałem co myślę, że jest słuszne.

Dziękuję Pani Prezydent a Władze Miasta Gdańsk, że przeczytaliście aż do końca.

Zacznijmy działać, jeszcze jest czas.

Jan Steber

Opinie (280) ponad 20 zablokowanych

 • A gdzie cytaty z listu o stanie hali olivii?!

  Wspaniale zarządzany obiekt, nie ma co. Hala Olivia - straszący, bezzębny, sypiący się trup usytuowany pomiędzy najnowocześniejszym biurowcami w części miasta aspirującej do bycia nowym Manhattanem. Śmiech na sali.

  "Oprócz nowych band i restauracji "Ludovisko" się praktycznie nic nie zmieniło od momentu kiedy tu przyjechałem pierwszy raz w 2009 roku. Tylko, że to wszystko jest 11 lat starsze, a już wtedy nie wyglądało to najlepiej. Trybuny brudne, często nie posprzątane, siłownia jak z czasów PRL, zero inwestycji w nowszy sprzęt, sala gimnastyczna cała w kurzu, szatnie dramat, prysznice horror. Oprócz nas kąpały się tam też dzieci a na suficie grzyb i spadająca farba, odpływ co chwilę zapchany, przez połowę ostatniego sezonu działał tylko jeden z dwóch pryszniców."

  • 129 2

 • i tylko "szara eminencja" nietykalny Kostecki zaciera brudne łapki

  znowu dopiął swego

  • 142 4

 • I zasłony na głównej hali wykonane z jakiś pociętych, dosztukowanych szmat...

  • 33 1

 • I ohydne, zapchane, stare kible (ktoś pamięta kiedy ostatni raz widział syfon sedesowy? Polecam pójść na Olivię i zdjęcie zrobić, dzieciom pokazać, bo to dla nich taka sama egzotyka będzie jak czarno-biały telewizor) z odpadającymi kaflami.
  Jak im nie wstyd organizować w takich warunkach międzynarodowe turnieje, to ja nie wiem. Ale w przypadku pana K. nie ma czegoś takiego jak "wstyd", czy "obciach"... kibice się za nich wstydzą.

  • 35 1

 • To akurat bardzo ważny fragment - powinien być w artykule, pogrubiony!

  • 25 0

 • Dokładnie! To, że go nie ma pachnie niestety manipulacją!

  • 27 1

 • Sprawa niby błaha

  ale zbyt powazna aby miasto zamiotło to pod dywan. Tu nie tylko chodzi o przyzwoitość i prawdomówność zarządzającego halą ale o coś, czego ostatnio tak mało możemy spotkac - uczciwość i poszanowanie czyjejś pasji i zaangażowania.
  Kibice są pamiętliwi a Miasto milczy...

  • 101 2

 • klika olivii

  Kocham hokej ale nie zarzadzany bandyckimi metodami czy Miasto spi hallo budzimy sie
  Miasto to trzeba zrobic Dzisiaj przepraszamy za olivie jutro dajemy tam komisarza i audyt a pojutrze Olivia jest wolna od zarazy

  • 92 1

 • Niech wszyscy dobrze poznają sprawę

  Prosimy o umieszczenie artykułu na górze strony głównej tak samo jak transfer zawodnika Rompkowskiego. To jest ważna sprawa dla Gdańska i Trójmiejskiego sportu.

  • 76 3

 • Tutaj nie chodzi tylko o Hokej

  Ale o traktowanie takiego obiektu jak Olivia jak prywatne podwórko...
  Olivia w rękach M.K. to starzejąca się pijawka... Taki obiekt zasługuje na dużo więcej

  • 103 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2021

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane