Wiadomości

Bogusław Kaczmarek o przebudowie Lechii

Lechia Gdańsk

okiem eksperta
Jakich piłkarzy zatrudnić, by to piłka, a nie piłkarze wpadali częściej do bramki rywali Lechii? Na zdjęciu Simeon Sławczew, który jest stanowczo za drogi, by wykupić go ze Sportingu Lizbona.
Jakich piłkarzy zatrudnić, by to piłka, a nie piłkarze wpadali częściej do bramki rywali Lechii? Na zdjęciu Simeon Sławczew, który jest stanowczo za drogi, by wykupić go ze Sportingu Lizbona. fot. Arkadiusz Buczyński/Trojmiasto.pl

"Lechia powinna budować skład wokół Rafała Wolskiego, jeśli ten nie odejdzie do Legii i popracuje nad motoryką. Natomiast 3 miliony euro, które Sporting Lizbona chce za Simeona Sławczewa, to wydatek ponad stan. Tym bardziej, że wypożyczenie kończy się Aleksandarowi Kovaceviciowi. W ataku przydałby się złoty strzał, jakim było zimą zakontraktowanie na bramkę Dusana Kuciaka. Poza tym nie ma sensu mieć tak szerokiej ławki, gdy rezygnuje się z zespołu rezerw. Zamiast trzymać: Michała Chrapka, Michała Maka czy Bartłomieja Pawłowskiego, lepiej dać szansę juniorom, aby uczyli się od doświadczonych graczy" - uważa Bogusław Kaczmarek, były piłkarz i szkoleniowiec biało-zielonych.LECHIA ZAROBIŁA W ZA OSTATNI SEZON W EKSTRAKLASIE PONAD 10 MLN ZŁ, A NIEWIELE ZABRAKŁO JEJ NAWET DO 13. SPRAWDŹ, KIEDY UCIEKŁY JESZCZE WIĘKSZE PIENIĄDZE

Piłkarz, na jaką pozycję podniósłby w pierwszej kolejności jakość gry Lechii?

napastnik skuteczniejszy od obecnych 52%
ofensywny pomocnik, potrafiący strzelać gole 28%
przebojowy skrzydłowy 6%
defensywny pomocnik, który zagra piłkę także do przodu 3%
klasowy środkowy obrońca 4%
boczny obrońca, która potrafi grać w ustawieniu z 3 i 4 piłkarzami w defensywie 4%
bramkarz jeszcze lepszy od Kuciaka 3%
zakończona Łącznie głosów: 680
Zamiast silić się teraz na odpowiedź, jakich zawodników potrzebuje Lechia, trzeba zrobić rozeznanie w aktualnym stanie posiadania. Już wcześniej osiągnięto porozumienia z obrońcami: Michałem NalepąMateuszem Lewandowskim oraz pomocnikiem Mateuszem Matrasem.

Szykują się dalsze spore zmiany, bo w drużynie są zawodnicy znajdujący się na wypożyczeniach jak i tacy, którzy z nich wracają. Podawanie nazwisk to teraz wróżenie z fusów. Niezależnie od zmian personalnych, główną rzeczą do załatwienia jest dyscyplina i samokontrola piłkarzy na boisku. Pobili rekord, jeśli chodzi o kartki i tutaj wiele jest do zrobienia, bo te kary i wynikające z nich absencje w meczach rzutują później na wynik.

KARY PO MECZU Z LEGIĄ. SŁAWOMIR PESZKO NIE ZAGRA W LIDZE DO POŁOWY SIERPNIA

Jeśli chodzi o skład, niewiadoma jest dalsza przyszłość: Ariela BorysiukaSimeona Sławczewa, a Rafał Wolski jest w kręgu zainteresowań Legii Warszawa, która traktuje go jako wyjście awaryjne na wypadek odejścia Vadisa Odjidja-Ofoe.

Lechia powinna budować skład wokół Wolskiego, jeśli ten nie odejdzie do Legii i popracuje nad motoryką. Rafał może być zawodnikiem wiodącym nawet w reprezentacji Polski, ale pod jednym warunkiem. Musi poprawić elementy motoryki, aby nawiązać do tego, co obowiązuje w tym zakresie we współczesnym futbolu.

Nie może być tak, że koło 60. minuty wyparowuje z boiska jak aptekarska kamfora. Genetyka to jedno, ale dziś mamy do dyspozycji taką aparaturę, że nad wszystkim można popracować. Trzeba to jednak robić z głową, a nie majstrować. Być może na Rafale odbiło się to, że w Lechii tak często zmieniali się ludzie odpowiedzialni za przygotowanie motoryczne?

RAFAŁ WOLSKI: ODWDZIĘCZYŁEM SIĘ ZA ZAUFANIE. PRZECZYTAJ WYWIAD Z POMOCNIKIEM. ZAGŁOSUJ, GDZIE POWINIEN KONTYNUOWAĆ KARIERĘ?

Sławczew czy Borysiuk? Obaj się sprawdzili. Natomiast 3 miliony euro, które Sporting Lizbona chce za Sławczewa, to wydatek ponad stan.

Tym bardziej, że wypożyczenie do Śląska kończy się Aleksandarowi Kovaceviciowi. Ja bardzo go cenię, bo to zawodnik znakomicie wpisujący się w organizację gry Lechii na pozycji "6", czyli stricte defensywnego pomocnika, który jest spoiną między środkiem obrony a atakiem. Potrafi właściwie przenieść piłkę w bardzo przyjazne sektory boiska w ofensywie.

ARIEL BORYSIUK: TAKIEJ DRUŻYNY NIE BĘDZIE PRZEZ NASTĘPNE 100 LAT. PRZECZYTAJ WYWIAD Z POMOCNIKIEM, KTÓRY MOŻE BYĆ JEDYNYM PIŁKARZEM, KTÓRY ZOSTANIE W GDAŃSKU Z TYCH, KTÓRYM KOŃCZĄ SIĘ KONTRAKTY I WYPOŻYCZENIA. SPRAWDŹ, KTO ODJEDZIE

RUCHY KADROWE LECHII GDAŃSK PRZED SEZONEM 2016/17
Przyszli: Daniel Mikołajewski (pomocnik, ostatni klub GKS Tychy, kontrakt w Lechii 31.12.2019) - skrócone wypożyczenie, Damian Podleśny (bramkarz, 30.06.2019) - po wypożyczeniu do Wigier Suwałki, Michał Nalepa (obrońca, Ferencvarosi Budapeszt, Węgry, 30.06.2021), Mateusz Matras (pomocnik, Pogoń Szczecin, 30.06.2021), Mateusz Lewandowski (obrońca, Pogoń Szczecin, wiosną na wypożyczeniu w Śląsku Wrocław, 30.06.2020) - wszyscy wolne transfery, Aleksandar Kovacević (narodowość Serbia, pomocnik, 30.06.2018) - po wypożyczeniu do Śląska Wrocław

Mogą przyjść Patryk Lipski (pomocnik, Ruch Chorzów) - wolny transfer, Milen Gamakow (Bułgaria, pomocnik, kontrakt w Lechii do 30.06.2019) - po wypożyczeniu do Ruchu Chorzów

SPRAWDŹ, DO KIEDY UMOWY MAJĄ WAŻNE PIŁKARZE LECHII GDAŃSK

Mogą odejść: Michał Chrapek (pomocnik) - transfer do Śląska Wrocław, Denis Perger (Słowenia, obrońca), Bartłomiej Pawłowski (pomocnik) - obaj koniec kontraktów, Gino van Kessel (Curacao, napastnik, Slavia Praga, Czechy), Simeon Sławczew (pomocnik, Sporting Lizbona, Portugalia), Ariel Borysiuk (pomocnik, Queens Park Rangers, Anglia) - wszyscy koniec wypożyczeń, Rafał Wolski (pomocnik) - zainteresowanie Legii Warszawa, Michał Mak

Odeszli: Martin Kobylański (pomocnik) - rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron, Vanja Milinković-Savić (Serbia, bramkarz, AC Torino, Włochy) - transfer definitywny, Piotr Wiśniewski (pomocnik), Mateusz Bąk (bramkarz) - obaj koniec kariery, propozycja pracy w Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk


KOBYLAŃSKI I CHRAPEK ŻEGNAJĄ SIĘ Z LECHIĄ. TRWA PRZEBUDOWA DRUGIE LINII LECHII. POZNAJ SZCZEGÓŁY

Tradycyjnie sporo emocji budzi kwestia napastników. Marco Paixao został królem strzelców razem z Marcinem Robakiem. Można się czepiać, że może być skuteczniejszy, ale jednak swoje zrobił. Szkoda tylko, że zawodnicy, którzy nie zaistnieli w europejskiej piłce, co dotyczy także Robaka, wracają do Polski i robią tu za bohaterów. Przyjeżdżają się podrasować i jadą dalej. To świadczy o poziome ligi.

Lechia ma bogaty arsenał w ofensywie i jeśli ma go wzmocnić, życzę jej "złotego strzału" na miarę Dusana Kuciaka w bramce.

Inna sprawa, że Lechia ma za szeroką kadrę. To nie jest zasadne w wypadku, gdy rezygnuje się z zespołu rezerw. Spójrzmy na zawodników z ławki. Michał Mak, Michał Chrapek czy Bartłomiej Pawłowski to piłkarze, których mój syn - Marcin wziąłby w pakiecie do Wisły Płock z pocałowaniem w rękę i graliby tam w pierwszym składzie.

DUSAN KUCIAK: PIŁKA NOŻNA NIE ZNA SPRAWIEDLIWOŚCI. PRZECZYTAJ WYWIAD Z BRAMKARZEM LECHII, SPRAWDŹ KTO BYŁ NAJLEPSZY W EKSTRAKLASIE W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH

Myślę zresztą, że to tyczy się większości klubów ekstraklasy. Zamiast nich lepiej dać szansę juniorom, aby uczyli się od doświadczonych graczy takich jak: Milos Krasić czy Jakub Wawrzyniak.

W zespole musi być balans i bilans, konglomerat tego co doświadczone i mądre z tym co żywiołowe i z możliwościami rozwojowymi. Jako trener zawsze starałem trzymać się młodych zawodników przy tych starszych. Muszą mieć swoich idoli, swoich mistrzów i przewodników.

Wcześniej w Lechii takimi zawodnikami byli: Abdou Razack TraoreŁukasz Surma. To przy nich szlify zbierali: Przemysław Frankowski czy Paweł Dawidowicz.

Gdzie są kolejni młodzi zawodnicy? Wyjeżdżają z Trójmiasta. Ubolewam, że taki utalentowany obrońca z rocznika 2000 Marcel Stefaniak, który do niedawna trenował w Gdańsku, przeniósł się do Pogoni Szczecin, bo tam będzie mu łatwiej znaleźć się w szerokiej selekcji pierwszego zespołu. Gdyby dostał szansę w Lechii, na pewno by ją wykorzystał. Młodzieży też się coś należy.

Liczę na to, że przy budowie składu na nowy sezon, trener Piotr Nowak skorzysta z uwag Macieja Kalkowskiego, który jest w tym klubie od dawna i stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy. Kto lepiej niż on jest w stanie określić możliwości zrobienie progresu i podniesienia jakości tej drużyny?

SPRAWDŹ TERMINARZ EKSTRAKLASY NA SEZON 2017/18

Opinie (108) 3 zablokowane

 • Po tak kompromitującym sezonie, (20)

  gdzie nawet Arka zdobyła więcej od Lechii, czas zastanowić się nad bojkotem! Z tym trenerem i przepłacanymi pseudogwiazdami nic nie będzie!
  3 rok z rzędu kompromitacja i brak pucharów.

  Zazdroszczę Arce, bo mają wychowanków i zbudowali za małą kasę prawdziwy zespół z sukcesami. Awans, Puchar Polski, utrzymanie. Teraz czekają na superpuchar i w nagrodę pewnie jakiś Milan w Gdyni.

  • 60 140

  • niebędą grać z milianem bo na niego nie trafią (2)

   Zresztą są razem z ruskami i kazachami na liście a ac milian nie, i największy procent wskazuje że mogą trafić na st Petersburg.

   • 9 6

   • moga trafić na milan który jest rozstawiony (1)

    a oni nie są, z reszta tam jest 20 fajnych ekip na ktore moga trafić o wiele lepiej niż Jaga czy Lech

    • 3 2

    • bobo to cwe l

     • 1 11

  • Nie są przepłacani, bo budżet się spina. Jednak z takim podejściem na stadionie będzie nie 20 tysięcy a 10 tysięcy kibiców i wtedy mogą być przepłacani niestety.Tak stało się w Sląsku Wrocław i warto, żeby prezes Mandziara poczytał o tym!!!Kiedy zabrakło kasy od kibiców nic nie znaczyło wcześniejsze mistrzostwo Polski - frekwencja spadła o połowę i znowu o połowę. Postawienie celów na top 5 to kpina z kibiców, którzy płacą po 50 złotych za bilet - obym się mylił co już za miesiąc w lipcu okaże się!Jak co dwa tygodnie w kasie będzie mniej 0,5 mln złotych to zobaczymy czy będzie tak wesoło prezesowi i czy tak ochoczo będzie wyznaczał cele w pierwszej piątce!Jeszcze raz zachęcam władze do analizy co się stało u naszych braci z Wrocławia!!!

   • 18 2

  • Kompromitacją byłby spadek (2)

   ,a nie jest nią 4 miejsce.
   Bez przesady,proszę.

   • 26 6

   • z takim budzetem 4 miejsce i brak pucharów to jak porazka

    • 6 5

   • przecież to śledź pisał.....

    4 miejsce kompromitacja... to jak nazwać utrzymanie sie za pomocą ręki i ustawionego meczu? To jest wstyd

    • 5 2

  • a co zdobyła? cudem utrzymała ekstraklasę, w przyszłym sezonie już tak łatwo nie będzie. (4)

   • 19 4

   • nie cudem, tylko łapą (2)

    • 14 2

    • Jaka łapa??? (1)

     • 0 7

     • Łapa???

      Człowieku zastanów sie trochę zanim napiszesz jakikolwiek komentarz...
      Nawet gdyby Areczka mecz z Rucjem przegrała 0:1 to i TAK BY SIE UTRZYMAŁA bo wystarczyło zdobyć 23 punkty przy 22 zdobytych przez Górnik ...

      • 3 10

   • jako beniaminek zdobyli Puchar Polski i zabrali Lechii miejsce w pucharach

    będa grali w III rundzie el. LE, do tego się utrzymali wcale nie na ostatnim miejscu , czyli mieli bardzo dobry sezon

    • 10 10

  • Ej no jaja sobie robisz.

   • 7 1

  • Analityk jak z koziej d..py trąba (2)

   Człowieku przestan bredzić.Arka ledwo się utrzymała,a PP dzięki słabej grze Lecha,nie wspominając o bramce zdobytej ręką i podłożeniu się w ostatnim meczu przyjaźni.Zbudowali zespół za małą kasę ,ale na miarę 1 ligi.Jeżeli taki dobry zespól to ,dlaczego szukają wzmocnień,a z częscią się żegnają ? Szukają ludzi z kartą na ręku lub bez odstępnego.Kasy brak i tyle. Analityk z Ciebie słaby,taki z dyskontu..........

   • 19 8

   • (1)

    Ledwo się utrzymała, ledwo zdobyła PP...., słyszałem o człowieku który ledwo wygrał w totolotka (w ostatnie minucie wysłał kupon) - do dzisiaj żyje jak miioner

    • 13 7

    • Ledwo to zawodnik arki -przyszedł z Wigier albo zagłębia...

     czy coś...

     • 2 0

  • 1 bramka od mistrzostwa (1)

   "kompromitujący sezon" wg śledzia

   • 6 0

   • Trzeba było ją

    ...strzelić, a tak tylko ból d... został.

    • 2 0

  • utrzymanie po ręce i ustawce w Lubinie

   • 1 0

  • nie bredź człowieku

   • 0 0

 • Co to za klub (7)

  Niemieckie korzenie, żadnych osiągnięć, tylko same długi.

  • 33 79

  • Jakie niemieckie korzenie? (6)

   Jakie brak osiągnięć? Jakie długi?

   • 21 4

   • myślałem że arka jest gdyńska ale jak widać kolega napisał, że niemiecka (3)

    • 9 1

    • ahka gotenhafen (2)

     • 2 0

     • Raczej Arche Gdingen (1)

      • 4 0

      • Raczej Wernze FC Gdańsk

       • 1 0

   • Dlugi (1)

    Długi macie zarąbiste i doskonale o tym wiecie....
    To chyba jest około 24 mln PLN nieprawdaż???
    Prawda w oczy kole...?

    • 3 4

    • 124 mln i to euro

     haha!

     • 1 0

 • (3)

  Odmłodzić, wzmocnić i od pierwszej kolejki pełne zaangażowanie, zero minimalizmu, z pasją w każdym meczu i wygrywać mecz za meczem, musi być wykształcony nawyk wygrywania, to jest Lechia Gdańsk, wygrywać mecz za meczem i będzie dobrze, niech w tych pucharach Legia, Lech i Jadzia grają jak najdłużej, Sąsiadka to inna para kaloszy, porobią w 2 meczach za statystów i dalej do walki o otrzymanie, nie obchodzi nas to, Lechia Gdańsk w sezonie 2017/2018 ma wygrywać mecz za meczem i tyle w temacie.

  • 51 10

  • Ten sezon to był ewenement Lechii (1)

   W kolejnym wrócą do przeciętniactwa ligowego.

   • 5 13

   • to nieźle z tymi ewenementami

    bo to już czwarty taki sezon z rzędu

    • 4 0

  • Lechia ma wygrywać mecz za meczem?

   Po co? Na 4/5 miejsce wystarczy wygrywać u siebie.

   • 4 3

 • Bobo (2)

  Najlepszy byłeś w Stomilu.

  Teraz to takie rady jak Piechniczka przy kominku w TV.
  Mam nadzieję, że odlozyles na rmeryture.

  • 35 22

  • Odczep się od Bobo.

   • 8 9

  • Chyba wicemistrzostwo z Dyskobolią to był sukces Bobo. Innych nie pamiętam, ale trenerem jest solidnym, choć nie przebojowym i na pewno wie więcej od nas nie trenerów!!!

   • 11 2

 • a dziadzia to po co sie odzywa,jak sie zatrzymal na czasach ok1980 roku

  • 13 23

 • (1)

  Droga Redakcjo ! Dajcie odpocząć temu człowiekowi .Jego rady są potrzebne Stomilowi, Zawiszy, Groklinowi-tam pracował...tam "osiągał" sukcesy ...niech o tym pisze....chyba że na Traugutta chce zorganizować 5 te pożegnanie, a jeszcze ma mieć pożegnanie na Polonii no i na Arce...Bobo tam na Ciebie czekają.

  • 26 17

  • Nie czekaja

   Nie dali mu trenerki w ciągu ostatnich lat a się starał

   • 4 1

 • Na juniorach nie ma kasy i nie ma czasu bo gramy o top 5. Mendziara i Piekarski nie podzielą się kasą jak wskoczy junior. Jak kupią 5 rezerwowych to siano będzie się zgadzać. Lechia nie musi nikogo kupować bo ma skład z którym każdy normalny trener by zrobił wynik. I Jak mówi Kaczmarek każdy rezerwowy byłby u innych podstawowym graczem może nie w Legi i Lechu.

  • 33 4

 • Stan właścicielski Lechii

  nie daje szans na grę w pucharach.

  • 19 9

 • Peszkę oddać do Lecha za Robaka (1)

  • 15 31

  • chyba Makuszewskiego

   ale po co nam Robak?

   • 1 0

 • Profesor (2)

  To jest właśnie zasługa Wojciecha, aby tak znakomity trener nie pracował w klubie. Przecież to on uczył Lewego i innych, ale w Lechii Wojciecha nie ma dla niego miejsca.
  Wstyd.
  Tylko Bobo od lat mówi o konieczności stawiania na wychowanków.
  Po co w ogóle szkolić jak i tak nikt nie ma szans. Lepiej zwolnić trenerów i dać sobie upragnioną podwyżkę - żeby dyrektor akademii zarabiał tylko 8 tyś to wstyd.

  • 19 4

  • Nom (1)

   W wiesz za co Bobo został wywalony z Lechii?

   • 0 1

   • dokładnie Bobo to cwaniak dla którego własny interes jest najważniejszy dlatego nie ma go w klubie

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 30.01.2021 godz. 17:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

78%

154 typowania

x

11%

22 typowania

2

11%

21 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Radosław Dymkowski 16 32 68.8%
2. Marcin Dymkowski 16 30 62.5%
3. Krzysztof Ogonowski 16 29 68.8%
4. Stefan Sandach 16 29 62.5%
5. Doktor Kuki 16 29 62.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 14 9 2 3 23:15 29
2 Raków Częstochowa 14 8 4 2 27:15 28
3 Pogoń Szczecin 14 8 4 2 20:8 28
4 Śląsk Wrocław 14 7 2 5 21:15 23
5 Górnik Zabrze 14 7 2 5 18:14 23
6 Zagłębie Lubin 14 6 4 4 18:15 22
7 Jagiellonia Białystok 14 6 2 6 22:24 20
8 LECHIA GDAŃSK 14 6 1 7 20:19 19
9 Lech Poznań 14 4 5 5 23:22 17
10 Cracovia 14 5 6 3 18:17 16
11 Wisła Płock 14 4 4 6 17:20 16
12 Wisła Kraków 14 3 5 6 19:19 14
13 Piast Gliwice 14 3 5 6 17:18 14
14 Warta Poznań 14 4 1 9 13:19 13
15 Stal Mielec 14 3 4 7 17:28 13
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 2 3 9 13:38 9

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 14 kolejki:

 • Cracovia - LECHIA GDAŃSK 0:3 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Warta Poznań 2:1 (1:0)
 • Wisła Płock - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (3:0)
 • Legia Warszawa - Stal Mielec 2:3 (2:2)
 • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
 • Piast Gliwice - Raków Częstochowa 0:0
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Terminarz

30.01 (sob) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Jagiellonia Białystok
05.02 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Warta Poznań
09.02 (wt) godz.14:30 Puszcza Niepołomice typuj bez publiczności LECHIA Gdańsk
19.12.2020 (sob) godz.17:30 Cracovia 0:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
14.12.2020 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Wisła Płock LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane