Lotos Trefl wygrał pierwszy raz od miesiąca

19 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Trefl Gdańsk

Siatkarze Lotosu Trefla po zwycięstwie w Warszawie nadal są w grze o play-off. Jednak kolejna strata punktu sprawiła, że gdańszczanie muszą liczyć na pomoc... AZS Częstochowa. Siatkarze Lotosu Trefla po zwycięstwie w Warszawie nadal są w grze o play-off. Jednak kolejna strata punktu sprawiła, że gdańszczanie muszą liczyć na pomoc... AZS Częstochowa.

Siatkarze Lotosu Trefla skończyli z serią pięciu porażek w PlusLidze, ale na skuteczną walkę o play-off może być już za późno, gdyż i w stolicy gdańszczanie zgubili jeden punkt. Podopieczni Radosława Panasa zanotowali pierwszy sukces od 18 stycznia, pokonując na wyjeździe AZS Politechniką Warszawską 3:2 (23:25, 19:25, 25:23, 25:22, 15:13). O tym, czy żółto-czarni o 8. miejsce w tabeli bić się będą do ostatniej kolejki, zdecyduje mecz bez ich udziału, w którym Transfer Bydgoszcz zagra na wyjeździe z AZS Częstochowa.

AZS POLITECHNIKA: Zatko zdobył 6 punktów, Kolev 16, Gunia 3, Adamajtis 21, Pawliński 16, Nowak 12, Potera (libero) oraz Olenderek, Szalpuk 1, Gontariu, Smoliński 6

LOTOS TREFL: Łomacz 3, Żaliński 11, Zajder 13, Jarosz 16, Milczarek 4, Gawryszewski 10, Rusek (libero) oraz Mikołajczak 7, Wierzbowski 8, Stępień

Do pierwszej przerwy technicznej żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć większego prowadzenia niż jeden punkt. Jako pierwsi rywala spróbowali zdominować gdańszczanie. Po serii punktów Jakuba Jarosza odskoczyli na 15:11.

Set po myśli Lotosu Trefla układał się pomyślnie aż do 23:20. Niestety, jak się okazało więcej punktów w tej partii żółto-czarni już nie zdobyli! Odwrót rozpoczął się od zepsutej zagrywki Jarosza.

W kolejnej akcji w ataku przebił się Paweł Adamaitis, a w odpowiedzi nieskutecznie zbijał Jarosz. Przy 23:23 Radosław Panas poprosił o przerwę. Po chwili musiał interweniować jeszcze raz, gdyż rywale mieli piłkę po bloku Dawida Guni na Jaroszu.

Następna akcja gdańszczan ustawiona została na Roberta Milczarka, który w tym meczu wszedł do "6" kosztem Krzysztofa Wierzbowskiego. Niestety, i przyjmujący nadział się na blok, tym razem Ivana Koleva i było po secie.

W drugiej części gry Lotos Trefl trzymał się tylko do 6:6. Do drugiej przerwy technicznej średnio odpowiadał punktem na dwa rywali i przegrywał 11:16. Po kolejnych punktowych blokach rywali, tym razem Juraja Zatko i Marcina Nowaka gdańskie straty wzrosły nawet do 15:22.

Dopiero przy wyniku w meczu 0:2, a także gdy Transfer pokonał już Indykpol Olsztyn, a Effector Kielce zbliżał się do trzech punktów w Bielsku-Białej, gdańszczanie zerwali się do walki.

Tym razem wreszcie dla Lotosu Trefla była końcówka seta, gdyż wcześniej na ogół na prowadzeniu byli gospodarze. Politechnika mogła nastawiać się na zwycięstwo 3:0, gdyż miała przewagę 12:9, a potem jeszcze 20:18.

Od tego ostatniego wyniku pięć punktów z rzędu zdobyli gdańszczanie. Dwukrotnie z pola serwisowego rywali zaskoczył Maciej Zajder, w ataku przebił się Wierzbowski, który od trzeciego seta odzyskał miejsce w "6", a ponadto błędy popełnili Maciej Pawliński i Kolev.

Piłkę setową dla Lotosu Trefla na 24:22 atakiem wywalczył Wierzbowski, a grę przy drugim setballu zakończyło zbicie Mikołajczaka.

Czwarta odsłona pojedynku to nierówna gra z obu stron, niespodziewane przestoje i zrywy. Gdańszczanie rozpoczęli od prowadzenia 7:3, ale oddali 6 punktów z rzędu. Z tego fatalnego ustawienia wyszli dopiero, gdy Pawliński pomylił się na zagrywce.

Politechnika zachowała przewagę tylko do 11:9. Dzięki serwisowi Bartosza Gawryszewskiego na drugą przerwę techniczną to żółto-czarni zeszli z prowadzeniem 16:14.

Na 18:15 poprawił Maciej Zajder, a gdy gdańszczanie dodali jeszcze blok piłki setowe mieli od 24:20. Za trzecim podejście przebił się w ataku Wojciech Żaliński. Tym samym zwycięzcę wyłonił tie-break.

Decydującą partię lepiej rozpoczęli miejscowi. Dlatego już przy 2:4 trener Panas wziął czas. Jego podopieczni doganiali remisu na 4:4 i 6:6, ale po chwili znów oddawali prowadzenie rywalom.

Znacznie lepiej Lotos Trefl zagrał po zmianie stron boiska, która nastąpiła przy rezultacie 6:8. Hasło do ataku dał Paweł Mikołajczak, zdobywając dwa punkty z rzędu. Po chwili blokiem zatrzymany został Kolev i gdańszczanie objęli prowadzenie.

Kluczowe dla losów tie-breaka były dwa autowe ataki Pawlińskiego, po których Lotos Trefl odskoczył na 13:11. Ten siatkarz pomylił się również w akcji, która dała naszej drużynie piłkę meczową. Natomiast ostastatniego ataku tego pojedynku nie skończył Adamajtis.

19 lutego 2014, godz. 19:00
AZS Politechnika Warszawska
LOTOS TREFL Gdańsk

76% 211 typowań AZS Politechnika Warszawska
24% 68 typowań LOTOS TREFL Gdańsk

Wynik oznacza, że gdańszczanie zdobyli dwa punkty, ale wobec jednego, który powędrował na konto Politechniki, już stołecznej drużyny nie wyprzedzą, a zatem mogą rywalizować jedynie o miejsc 8-10 przed drugą częścią sezonu.

Dla podopiecznych trenera Panasa był to przedostatni występ w sezonie zasadniczym. Do miejsca dającego play-off, tracą teraz jeden punkt. Szansa na zniwelowanie tej straty może być ostatniej kolejce, w której gdańszczanie zagrają z Transferem w Bydgoszczy. Jednak, aby tak się stało, rywale, którym do końca rozgrywek pozostały jeszcze dwa spotkania, muszą wcześniej potknąć się w Częstochowie.

Z walki o play-off nie rezygnuje również Effector, który zrównał się punktami z Lotosem Treflem, a w przedostatniej serii gier dysponować będzie atutem własnego parkietu. O kolejności na miejscach 9-10 decyduje obecnie stosunek setów, czyli iloraz zdobytych do straconych (0,6444 Gdańsk - 0,6279 Kielce).

Wyniki 20 kolejki

• AZS Politechnika Warszawska - LOTOS TREFL GDAŃSK 2:3 (25:23, 25:19, 23:25, 22:25, 13:15)
  • Jastrzębski Węgiel - Cerrad Czarni Radom 3:2 (25:22, 22:25, 25:16, 20:25, 15:11)
  • Transfer Bydgoszcz - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (28:26, 25:15, 26:28, 25:23)
  • PGE Skra Bełchatów - AZS Częstochowa 3:1 (25:15, 25:20, 24:26, 25:17)
  • BBTS Bielsko-Biała - Effector Kielce 1:3 (18:25, 17:25, 25:19, 18:25)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Asseco Resovia 3:2 (18:25, 25:21, 25:13, 21:25, 15:13)