DGT Politechnika Gdańska - Basket Bydgoszcz 85:88. Zapachniało niespodzianką

6 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Koszykarki DGT AZS Politechniki Gdańskiej do ostatnich sekund "biły" się z wicemistrzyniami Polski o zwycięstwo. Wygraną Basketowi 25 Bydgoszcz zapewnił rzut Janeesy  Desiree Jeffery (na zdjęciu z prawej). Koszykarki DGT AZS Politechniki Gdańskiej do ostatnich sekund "biły" się z wicemistrzyniami Polski o zwycięstwo. Wygraną Basketowi 25 Bydgoszcz zapewnił rzut Janeesy  Desiree Jeffery (na zdjęciu z prawej).

DGT AZS Politechnika Gdańska przegrała nieznacznie z Basketem 25 Bydgoszcz 85:88 (20:23, 29:21, 18:26, 18:18) w meczu 10. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Miejscowe koszykarki postraszyły na dobre wicemistrzynie. Zapachniało już niespodzianką, gdy schodziły na przerwę z prowadzeniem, a jeszcze na 28 sekund przed końcem przegrywały tylko jednym punktem. Jazmine Davis uzyskała double-double, a trener Wojciech Szawarski w trakcie gry odesłany został na trybuny.

GTK Gdynia bez szans w Sosnowcu - relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerce

DGT AZS POLITECHNIKA: Rymarenko 22 (2x3), Davis 16 (1x3, 12 as.), Hamblin 16 (1x3, 9 zb.), Ossowska 8 (5 zb.), Pyka 5 (6 zb.) oraz Gwizdała 9 (5 zb.), Koc 7 (2x3, 7 zb.), Strzelczyk 2, Górska

BASKET: Jeffery 23 (2x3, 9 zb., 5 as.), Evans 17 (6 zb.), Międzik 15 (4x3, 6 as.), Mcbride 12 (3x3, 6 zb., 8 as.), Michałek 2 oraz Stankiewicz 13 (1x3), Ervin 6, Faleńczyk

Koszykarki DGT AZS Politechniki Gdańskiej od początku na własnym parkiecie grały z wicemistrzyniami Polski bez żadnych kompleksów. Rejestr punktowy otworzyła Ruth Hamblin, a w 2. minucie przymierzyła ona zza łuku, poprawiając wynik na 5:2.

Co prawda Shane Evans pierwszą przewagę przyjezdnym dała przy 7:5, ale aż do 7. minuty przyjezdne nie mogły opanować sytuacji. Dopiero 9 punków z rzędu bydgoszczanek pozwoliło im odskoczyć na 20:13 w 9. minucie.

Jednak ekipa Wojciecha Szwaraskiego nie zamierzała odpuszczać. W drugiej kwarcie ruszyła najpierw do odrabiania strat, a w trzech ostatnich minutach przed przerwą na dobre przejęła inicjatywę. Tym samym, gdy koszykarki schodziły na przerwę, zapachniało niespodzianką. Gdańszczanki prowadziły 49:44 i to tylko dlatego, że Janeesa Desiree Jeffery na 5 sekund przed końcem drugiej kwarty zmniejszyła nieco straty.

Po zmianie stron nikt nie odpuszczał. Rutynowana Elżbieta Międzik przywróciła przyjezdne do walki, trafiając trzy razy z rzędu z dystansu i tym samym w 24. minucie było 57:54 dla Basketu.

Potem bydgoszczanki odskoczyły nawet na 6 punktów, ale w ostatniej minucie trzeciej kwarty znów lepsza była Politechnika. Po pół godzinie gry Davis zniwelowała straty do 67:70.

Na początku czwartej kwarty Basket odskoczył na 75:67, ale Jowita Ossowska po dwóch skutecznych akcjach ożywiła nadzieje miejscowych na niespodziankę, sprowadzając straty na 5 minut przed końcem do 75:77.

Potem dwukrotnie Hamblin doprowadziła do remisu (77:77, 79:79), a Ossowska trafiła na 83:83. Jeszcze na 28 sekund przed ostatnią syreną Politechnika nie była na zupełnie przegranej pozycji, bo było 85:86.

Kluczowy rzut należał jednak do Jeffery. Gdańszczanki miały jeszcze 14 sekund, aby ustawić akcje z rzutem za trzy. Wzięty został czas, by takie zagranie pokazać. Niestety, próba Ossowskiej na 4 sekundy przed końcem była nieudana, a piłkę z tablicy zebrała Julie Mcbride.

Politechnice nie udało się sprawić niespodzianki, ale z pewnością zasłużyły na brawa. Na przykład Davis uzyskała double-double, czyli dwucyfrowy wynik w zdobyczy punkowej i asyst. Amerykanka zaliczyła aż 12 podań, które otworzyły koleżankom drogę do punktów.

Gospodynie walczyły zaledwie w 9-osobowym składzie. Powtórny debiut zaliczyła Anna Górska. 24-letnia rozgrywająca dwa minione sezony spędziła w AZS Uniwersytet Gdański, a w Politechnice grała po raz ostatni w rozgrywkach 2016/17, gdy drużyna występowała w I lidze.

Do końca meczu nie mógł wspierać ich także Wojciech Szawaraski. Trener za krytykę sędziów odesłany został przez nich na trybuny.

Wyniki 10 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - CCC Polkowice (przełożony ze względu na zakażenia koronawirusem w zespołu gości)
  • DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Basket 25 Bydgoszcz 85:88 (20:23, 29:21, 18:26, 18:18)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - GTK GDYNIA 99:62 (25:19, 17:18, 26:15, 31:10)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Enea AZS Poznań 83:63 (20:16, 13:22, 21:15, 29:10)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Ślęza Wrocław 72:63 (21:20, 10:20, 16:10, 25:13)
  • Pauzuje: Energa Toruń

Opinie (5) 1 zablokowana

• Wziął czas a go nie było

Trener Szawarski nie mógł wziąć czasu, i nie mógł rozrysować akcji, ponieważ w drugiej połowie meczu został usunięty z boiska, po drugim przewinieniu technicznym.

• 4 1

• Szkoda bardzo, mecz walki na dobrym poziomie. Zabrakło szczęścia i skupienia arbitrów na koszykówce... Trzymamy kciuki w środę.

• 4 0

• (1)

O przegranej gdańszczanek mogła też zadecydować absencja Bujniak we wczorajszym meczu. Wprawdzie w ekipie z Bydgoszczy brakowało z kolei Szajtauer, ale to zawodniczka Politechniki jest lepiej punktującą koszykarką w tym sezonie (Bujniak 8,1 punktu/mecz - Szajtauer 4,0 punktu/mecz).

• 5 1

• Davis wczoraj 1/7 zza łuku. I nieco dziwne było to, że Hamblin zagrała tylko 26 minut w meczu (spotkanie zakończyła z dwoma przewinieniami osobistymi na koncie). Gdyby może dłużej przebywała na parkiecie i w defensywie bardziej przypilnowałaby Evans, to być może wygrana pozostałaby w Gdańsku. Może tego zwycięstwa zabraknąć w końcowym rozrachunku walki o ósemkę.