DGT AZS Politechnika Gdańska - Ślęza Wrocław 80:73. Świetna druga kwarta koszykarek

31 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Jowita Ossowska dała kapitalną zmianę w drugiej kwarcie. z 30 punktów drużyny w tej odsłonie zdobyła 12, czterokrotnie trafiając za trzy. Jowita Ossowska dała kapitalną zmianę w drugiej kwarcie. z 30 punktów drużyny w tej odsłonie zdobyła 12, czterokrotnie trafiając za trzy.

DGT AZS Politechnika Gdańska pokonała na własnym parkiecie Ślęzę Wrocław 80:73 (18:17, 30:15, 16:19, 16:22) w meczu 6. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. O niespodziewany, sukcesie miejscowych koszykarek zadecydowała kapitalna druga kwarta, w której zdobyły aż 30 punktów, w tym czterokrotnie za trzy trafiła Jowita Ossowska. Wypracowanej wówczas pokaźnej przewagi podopieczne Wojciecha Szawarskiego nie roztrwoniły po przerwie.

GTK Gdynia przegrał w Bydgoszczy - relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

AZS POLITECHNIKA: Hamblin 19 (8 zb.), Davis 12 (6 as., 5 st.), Bujniak 11 (2x3, 7 as, 5 st.), Rymarenko 9, Pyka 2 oraz Koc 13 (2x3), Ossowska 12 (4x3), Gwizdała 2, Strzelczyk

ŚLĘZA: Sutton 25 (2x3, 7 zb., 7 as.), Jones 14 (5 zb.), Dobrowolska 10 (1x), Jakubiuk 7, Dudasova 5 (1x3) oraz Dedić 6 (8 zb.), Tyszkiewicz 4, Poleszak 2

Trójmiejskie drużyny koszykarek w 6. kolejce Energa Basket Ligi - zapowiedź

Koszykarki DGT AZS Politechniki Gdańskiej źle weszły w mecz. Przegrywały 0:5, gdy po 2,5 minutach gry kosz rywalek wreszcie udało się odczarować Ruth Hamblin. Kanadyjska środkowa w przekroju całego spotkania okazała się najlepiej punkującą koszykarką gospodyń. Ona też najmocniej opierała się rywalkom, które miały przewagę na tablicach (36:31 w zbiórkach), choć wszystkie osiem piłek zebrała wyłącznie na własnej tablicy.

Na pierwsze prowadzenie Politechniki przyszło nam czekać do 10. minuty. Na 23 sekundy przed zakończeniem inauguracyjnej kwarty za trzy trafiła Martyna Koc, zmieniając wynik na 18:17. Spróbowała odpowiedzieć Anna Jakubiuk, którą pamiętamy przez lata gry w Gdyni, ale nie trafiła. Zebrała Jazmine Davis i tak w części gry, w której cały czas prowadziła Ślęza, na koniec korzystny wynik miały gdańszczanki.

Druga kwarta to popis gospodyń, a przede wszystkim Jowity Ossowskiej. 24-latka weszła do gry w 8. minucie, a na koniec 11. "poczęstowała" wrocławianki pierwszą trójką. W tej odsłonie ta sztuka udała się jej jeszcze trzykrotnie. Sama zdobyła zatem niemal tyle samo punków co w tej części gry wszystkie koszykarki Ślęzy.

Skrzydłowej dzielnie asystowały swoimi punktami Koc i Hamblin, a gdy przed zejście na przerwę włączyła się też Sylwia Bujniak przewaga Politechniki urosła do 48:32.

Zaraz po zmianie stron Davis i Hamblin poprawiły na 54:32. Jak się późnij okazało, była to najwyższa przewaga gospodyń w tym meczu.

Generalnie druga połowa to wysiłki Ślęzy, by zniwelować przewagę i odpowiedzi Politechniki, by jej nie roztrwonić. Tak było w 27. minucie, gdy po punktach najlepszej w szeregach przyjezdnych - Sug Sutton zrobiło się 58:50. Natychmiast dwoma celnymi rzutami ripostowała Hamblin, a wynik po trzech kwartach na 64:51 ustaliła Davis.

Natomiast jeszcze większy spokój zapewniły sobie gdańszczanki na początku czwartej kwarty, która rozpoczęła się od punktów Koc i Natalii Gwizdały.

Ślęzie trzema oddać, że nie odpuściła do końca. Na 10 sekund przed końcową syreną zmniejszyła straty do 73:78 i od razu sfaulowała Katarynę Rymarenko. Ukrainka stanęła na wysokości zadania. Trafiła oba wolne, pieczętując dość niespodziewany sukces Politechniki.

Wyniki 6 kolejki

• DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Ślęza Wrocław 80:73 (18:17, 30:15, 16:19, 16:22)
  • Basket 25 Bydgoszcz - GTK GDYNIA 80:61 (24:14, 22:17, 20:10, 14:20)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - CTL Zagłębie Sosnowiec 86:68 (34:13, 19:15, 24:22, 9:18)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Energa Toruń 118:32 (36:15, 15:4, 32:7, 35:60
  • CCC Polkowice - Enea Poznań 70:67 (15:16, 16:16, 17:21, 22:14)
  • Pauza: VBW ARKA GDYNIA

Opinie (8)

• Brawo dziewczyny za zwycięstwo, ale to jak trener poprowadził mecz woła o pomstę. Mało brakowało, a przyczyniłby się do porażki.

• 13 1

• Brawo dla PG

Jest coraz lepiej, choć poziom meczu (do obejrzenia na TVcom) nie najlepszy. Bardzo miła niespodzianka!

• 8 2

• Brawa dla wychowanek GTK Gdynia Jowity Ossowskiej i Ani Jakubiuk

Dzisiaj Jowita zagrała koncertowo, Ania starała się, walczyła na atakowanej desce, ale nie miała wsparcia w koleżankach takiego jak Jowita.

• 11 0

• PG! (1)

Hamblin nie do zatrzymania w takich spotkaniach.

• 10 1

• Fakt

Przewaga warunków fizycznych nad zawodniczkami Ślęzy olbrzymia plus oczywiście umiejętności.