Derby Trójmiasta koszykarek: DGT AZS Politechnika Gdańska - GTK Gdynia 86:67

21 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Kateryna Rymarenko zdobyła 15 pkt dla Politechniki w wygranych derbach z GTK. Kateryna Rymarenko zdobyła 15 pkt dla Politechniki w wygranych derbach z GTK.

DGT AZS Politechnika Gdańska pokonała GTK Gdynia 86:67 (19:22, 28:12, 23:13, 16:20) w zaległych derbach Energa Basket Ligi Kobiet. Dla gospodyń, które zaczęły sezon z opóźnieniem ze względu na odbytą kwarantannę, był to pierwszy mecz sezonu. W zespole gospodyń zadebiutowała niespełna 15-letnia Dominika Ullmann, która została jedną z najmłodszych koszykarek w historii ligi.

POLITECHNIKA: Rymarenko 15 (1x3), Hamblin 14 (10 as.), Davis 10 (7 as.), Pyka 7 (1x3), Bujniak 6 (1x3) oraz Ossowska 10 (1x3), Koc 9 (1x3, 7 zb.), Zmierczak 7 (1x3), Strzelczyk 6, Stawicka 2, Gwizdała 0, Ullmann 0

GTK: Marcinkowska 18 (2x3), Borkowska 8, Niemojewska 8 (6 zb., 15 as.), Żytkowska 7 Szulc 6 oraz Makurat 9 (3x3), Bazan 9 (2x3), Kalenik 2

Dla koszykarek Politechniki zaległy mecz 2. kolejki Energa Basket Ligi był pierwszym w tym sezonie. Ze względu na obecność koronawirusa w zespole i obowiązkową kwarantannę, podopieczne Wojciecha Szawarskiego zaczęły sezon z opóźnieniem.

GTK do meczu przystąpiło mając już na koncie trzy ligowe spotkania, ale ten handicap nie zdał się na wiele młodym zawodniczkom Jeleny Skerović. Wprawdzie gdynianki zaczęły mecz od serii 5:0 po rzutach Marty Marcinkowskiej, ale m.in. dzięki identycznej serii Martyny Pyki, gospodynie szybko odrobiły straty a nawet dwukrotnie obejmowały prowadzenie.

Politechnika Gdańska akademickim mistrzem Polski koszykarek.

Pierwsza kwarta ostatecznie padła łupem GTK, ale w drugiej gdańszczanki na dobre przejęły inicjatywę. Na 26:24 zza łuku trafiła Koc i choć GTK odbiło jeszcze prowadzenie, to po serii 9:0 zakończonej rzutem Ruth Hamblin na 36:28, gospodynie rozpoczęły "odjazd".

Do przerwy było 47:34 dla Politechniki a po zmianie stron i kolejnej serii punktowej, przewaga gdańszczanek wyniosła już 26 pkt. Gospodynie rzucały zdecydowanie celniej i lepiej radziły sobie pod tablicami.

Nie zaszkodziło im nawet rozluźnienie w ostatniej kwarcie. Gdynianki zdołały w niej nieco odrobić straty i choć ostatecznie wygrały dwie z czterech partii, to na straty ze środkowej części meczu były zbyt duże. W zespole Politechniki double-double w postaci 14 pkt i 10 pkt popisała się Hamblin. W  GTK oprócz najlepiej punktującej Marcinkowskiej, wyróżniła się Julia Niemojewska, która rozdała aż 15 asyst.

Na szczególną uwagę zasługuje debiut na najwyższym szczeblu rozgrywkowym dla Dominiki Ullmann, która 28 listopada skończy 15 lat. Rzucająca Politechniki na przełomie trzeciej i czwartej kwarty spędziła na parkiecie 4,5 minuty zapisując na swoim koncie asystę przy punktach Jazmine Davis.

Ullmann została najmłodszą zawodniczką na tym poziomie w historii klubu i jedną z najmłodszych zawodniczek w historii ligi. W 2013 roku zaledwie kilka dni po zakończeniu 14 urodzin w barwach Energi Toruń debiutowała Julia Kućko.

Wyniki 4 kolejki

• Ślęza Wrocław - GTK GDYNIA 79:57 (21:18, 16:10, 27:13, 15:16)
  • VBW ARKA GDYNIA - CTL Zagłębie Sosnowiec 92:71 (25:9, 32:23, 11:23, 24:16)
  • DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA - Enea AZS Poznań (przełożony na 9.12)
  • Basket Bydgoszcz - Energa Toruń 73:50 (25:6, 22:13, 13:19, 13:12)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin (przełożony na 4.11)
  • pauzuje: CCC Polkowice
  • Mecz zaległy z 2. kolejki
  • DGT AZS POLITECHNIKA - GTK 86:67 (19:22, 28:12, 23:13, 16:20)
  • Mecz zaległy z z 1. kolejki
  • Polkowice - Pszczółka Polski Cukier 90:74 (25:13, 26:16, 21:24, 18:21)
  • Mecz zaległy z 3. kolejki
  • CTL Zagłębie - Basket 65:90 (16:20, 16:26, 14:19, 19:25)

Opinie (8)

• PG aby wygrywać z młodzieżą GTK musiało liczyć na zagraniczne zawodniczki (3)

Bez ich 39 pkt i 17 asyst byłoby to niemożliwe. Ale dla zakrycia tego faktu marketingowo pobili rekord ligi wpuszczając 16 letnia Dominikę Ullmann. Teraz czekam kiedy kolejny klub wpuści na parkiet dziewczynkę w wieku 15 a może i 14 lat.

• 5 5

• Horała

Napisz do Kaczora ze skargą, że PG udało się zgodnie z regulaminem wygrać pierwszy mecz w sezonie. Pinokio z Jackiem też Cię wysłuchają...

• 2 0

• Ale o co chodzi?

Drużyny grające przeciw GTK mają posadzić na ławce swoje najlepsze albo najstarsze albo zagraniczne zawodniczki bo GTK gra młodzieżą? Pretensje do garbatego że ma proste dzieci?

Przecież to jest sport, a GTK zdecydowało się z pełną świadomością na grę w lidze taką a nie ekipą. Także z założeniem porażek w wielu meczach.
      Mają się uczyć, ogrywać i na razie tak się dzieje.

• 3 2

• Tak tak tak

Ah te PG taaakie złe, straszne i w ogóle beznadziejne..
      Luzu i uśmiechu życzę :)

• 5 2

• Tak trudno czytać ze zrozumieniem. PG może grać w składzie jakim chce by swój cel czyli pay-offy osiągnąć

Jak do tego potrzebuje zagranicznych zawodniczek ok regulamin pozwala. Ale sądzę, że Dominika Ullmann po pokazaniu się w meczu z młodzieżą GTK i ustanowieniu rekordu ligi więcej szans już nie dostanie. Ot taki ruch trochę na pokaz. I tylko tyle w tym temacie

• 1 1

• Niemojewska jak zwykle dobrze.

• 7 0

• Szkoda, że mecze bez kibiców

Mecz bez polotu, ale fajnie, że zdecydowana większość polek na parkiecie.

• 6 0

• Dominika Ullman wchodząc wczoraj na parkiet została najmłodszą w historii zawodniczką Energa Basket Ligi Kobiet!?