DGT Wybrzeże - Chrobry 25:17

13 maja 2002 (artykuł sprzed 21 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Piłkarze ręczni DGT Wybrzeża Gdańsk zajęli siódme miejsce, czyli lokatę, którą przed rozpoczęciem sezonu wzięliby z radością, ale po zakończeniu rozgrywek budzi ona niedosyt. W ostatniej kolejce podopieczni Daniela Waszkiewicza pokonali na własnym parkiecie Chrobrego Głogów 25:17 (12:10). Osiem bramek Damiana Moszczyńskiego wyniosło gdańszczanina do tytułu wicekróla strzelców w ekstraklasie! Dyżurne pytanie brzmi - "Czy znajdą się pieniądze na dalsze funkcjonowanie drużyny"?

WYBRZEŻE: Czoska, Głębocki - Żynda 1, Janusiewicz 2, Moszczyński 8, Pilch, Walasek 3, Malandy, Waszkiewicz 1, A. Siódmiak 1, Gujski 1, M. Siódmiak 3, Kuchczyński 4, Wita 1.
CHROBRY: Pitoń, Dębkowski - Bartoszewicz 2, Będzikowski 4, Ciemniak 4, Jastrzębski 1, Kopeć, Piotrowski, Ordonowski, Sołozdrzy 1, Świtała 5, Konrad.

Sędziowali: Rajkiewicz i Tarczykowski (Szczecin).

W hali wyczuwało się wakacyjną atmosferę. Gospodarzom do przyklepania siódmej pozycji potrzebny był punkt, a goście początkowo nie zamierzali im przeszkadzać. W 8 minucie Wybrzeże prowadziło już 6:1. Na trzy trafienia Patryka Kuchczyńskiego, dwa Moszczyńskiego i jedno Marcina Siódmiaka zdołał odpowiedzieć jedynie Piotr Będzikowski. Gdańszczanie zapewne wysoko wygraliby pierwszą połowę, ale zapomnieli, że to nie młodzieżowe rozgrywki i trzeba grać przez pół godziny, aby zasłużyć na przerwę. Tymczasem miejscowi schowali armaty w 25 min prowadząc 12:5.

Chrobry grał do końca. Wynik pierwszej połowy ustaliły rzuty: Będzikowskiego (dwa), Marka Świtały i Adama Ciemniaka. Co więcej, ten ostatni tuż po wznowieniu zmniejszył straty do 11:12!
Gdańszczanie przypomnieli sobie, po co wyszli na boisko, po akcjach Michała Janusiewicza. Dwa celne rzuty rozgrywającego zapoczątkowały okres gry, w którym rozstrzygnęły się losy spotkania. Do 41 minuty Wybrzeże zdobyło siedem, a straciło tylko jedną bramkę, co zaowocowało wynikiem 19:12. Na trzy minuty przed końcem było nawet 25:15.

Ostatnie akordy drugiej połowy przypominały jak pierwszą. Głogowianie próbowali odrabiać straty. Dwukrotnie udało się trafić Świtale, ale dla Ciemniaka zbyt trudną sztuką okazało się pokonanie z karnego Marcina Głębockiego. Warto dodać, że dla gdańskiego bramkarza był to pierwszy występ w tym sezonie, gdyż przez ostatnie miesiące zamiast z rywalami walczył z kontuzjami.

- Na pewno grając w finałowej szóstce więcej byśmy skorzystali, ale i tak ten sezon nie był stracony. Udało nam się na nowo poukładać drużynę. Ci chłopcy z pewnością zasługują na pomoc finansową -
podkreślał trener Daniel Waszkiewicz.

W sobotę Damian Moszczyński stoczył korespondencyjny pojedynek o tytuł króla strzelców. Pokonał reprezentanta Polski, Macieja Dmytruszyńskiego, czterema trafieniami, ale do Grzegorza Tkaczyka, który po wakacjach grać będzie w niemieckim Kiel, zabrakło mu siedmiu celnych rzutów.

Pozostałe wyniki 22. kolejki o miejsca 7-12: Blachy
Pruszyński Łódź - Olimpia Piekary Śląskie 22:25 (12:11),
Metalplast - MKS Końskie 0:10 (walkower).

12. Końskie 8:56 722-921

Ekstraklasę opuszczają: Metalplast i Końskie, a ich miejsce zajmą MOSiR Zabrze i AZS AWF Warszawa.

14 Zepter Legionowo 25 4 0 1 20 679:795 13
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.