Dablex o finał w Koszalinie

22 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Dablex w Koszalinie może zapewnić sobie awans do finału play off. Dablex w Koszalinie może zapewnić sobie awans do finału play off.
Piłkarki ręczne Dableksu AZS AWFiS stoją przed wielką szansą awansu do finału play off ekstraklasy. Konieczna jest jeszcze jedna wygrana. W środę o godzinie 18.15 gdańszczanki rozpoczną na wyjeździe drugi mecz z AZS Politechniką Koszalin. Pierwsze starcie przyniosło rozstrzygnięcie dopiero po dogrywce. Jeśli wygrają gospodynie, trzeci i ostatni pojedynek odbędzie się w najbliższą sobotę w Gdańsku.

Portal trojmiasto.pl zaprasza na bezpośrednią transmisję z Koszalina. Kliknij poniżej, aby zobaczyć jej treść.

0'
Kolegium Ligi ZPRP postanowiło oddalić protest KU AZS Politechniki Koszalińskiej złożony po meczu półfinałowym ekstraklasy kobiet z Dableksem AZS AWFiS Gdańsk. Jednocześnie postanowiono ukarać zawodniczkę Dableksu, Edytę Chudzik zakazem gry w dwóch kolejnych meczach, w tym wyznaczonym na 23 kwietnia br.

Protest dotyczył nie uznania bramki w ostatniej minucie wspomnianego spotkania. Wówczas sędziowie zarządzili dogrywkę, gdyż po upływie regulaminowego czasu wynik był nie rozstrzygnięty 28:28. Zespół z Gdańska ostatecznie wygrał 37:30 i prowadzi w play off (do dwóch zwycięstw) 1-0.

Decyzja Kolegium Ligi została podjęta po dokładnej analizie materiału filmowego. Na jej podstawie stwierdzono, iż ”zawodniczka KU AZS Politechnika Koszalin wykonuje rzut na bramkę, a w momencie sygnału kończącego II połowę zawodów piłka była przed linią bramkową i bramki nie można było uznać”. Powyższą decyzję potwierdzają opinie sędziów i delegata-obserwatora tego meczu.

W przypadku kary orzeczonej wobec Edyty Chudzik stwierdzono, że zawodniczka w 59 minucie 50 sekundzie spotkania popełniła faul taktyczny. Kołowa AZS AWFiS nie może grać w dniu 23.04 oraz w dniu 26/27.04 lub w dniu 03/04.05.2008.

Obu klubom przysługuje skarga do Zarządu ZPRP w terminie 14 od daty otrzymania decyzji KOL ZPRP.
1'
Hala w Koszalinie wypełniona po brzegi. Jeden z sektorów zajmują... żołnierze. Gdańscy kibice odpowiedzieli na to transparentem: "Od pułku wojska lepsza Lucyna Wilamowska"
1'
[0:0] w miejsce zawieszonej Chudzik do gry weszła na koło Kulwińska, a w obronie wspomaga gdańszczanki druga juniorka - Mielczewska.
1'
Łącz broni rzut Wojtas. Naumienko ukarana upomnieniem
2'
przechwyt Serwy. W kontrze Naumienko w poprzeczkę!
2'
Sadowska broni rzut Szafulskiej
3'
[0:1] Serwa wbiegła na lewe skrzydło i zdobyła pierwszą bramkę w meczu. Upomnienie dla próbującej jej przeszkadzać Szostakowskiej
4'
po faulu na Musiał rzut karny. Wilamowska niecelnie
4'
[1:1] Dworaczyk wyrównała po rzucie z drugiej linii. To niespodzianka, bo to obrotowa
4'
[2:1] Goraj po wbiegu na koło i pierwsze prowadzenie gospodyń
5'
Jerzy Ciepliński poprosił o czas!
5'
[2:2] Kulwińska wyrównała. Upomnienie dla Goraj
6'
karny po faulu na Dworaczyk. Upomnienie dla Szwed.
6'
z karnego Szafulska nad bramką!
7'
[2:3] drugi raz z koła trafiła Kulwińska
7'
[3:3] Dworaczyk do koła dla Goraj i znów wyrównanie. Upomnienie dla Kulwińskiej
8'
[3:4] piękny rzut Wojtas z drugiej linii
8'
[3:5] przechwyt Szwed. Musiał sama przez całe boisko i skutecznie kończy kontrę
8'
faul w ataku Goraj
wykluczenie
9'
kara dla Kulwińskiej po faulu na Kobyłeckiej. Karny dla Politechniki
9'
[4:5] Dworaczyk celnie z karnego
9'
Sadowska broni sam na sam z Goraj!
10'
[5:5] Dworaczyk znów po szybkim ataku rzuca z drugiej linii
10'
Sadowska broni sam na sam z Kobyłecką!
11'
[5:6] Naumienko trafia w osłabieniu
11'
Dablex w pełnym składzie
11'
[6:6] Czekaj z ostrego kąta prawego skrzydła wyrównała
12'
[7:6] Jarzyna po solowej akcji daje prowadzenie gospodyniom
13'
[7:7] szybka kontra gdańszczanek. Od Musiał przez Serwę do Kulwińskiej. Trzecia bramka Patrycji!
14'
[7:8] kapitalnie Kulwińska! Solo tym razem po czwarte trafienie
15'
karny po faulu Naumienko. Sadowska nie dała się pokonać Jarzynie!
16'
[8:8] Goraj przedarła się przez koło
17'
[9:8] Szostakowska po kontrze
18'
pasywna gra Dableksu i strata piłki. Gdańszczanki jakby bały się rzucać z drugiej linii.
19'
[9:9] Musiał wyrównała stan meczu
20'
[9:10] Musiał po raz kolejny kończy szybki atak. Znów prowadzą gdańszczanki
21'
[10:10] Goraj wyrównała z koła
wykluczenie
21'
za faul na rzucającej Goraj kara dla Musiał
21'
[11:10] Łącz broni Kulwińska, a po szybkiej kotrze trafiła Goraj
22'
[11:11] Szwed w osłabieniu po rzucie z drugiej linii
22'
[12:11] Jarzyna w przewadze
22'
[13:11] złe podanie Szwed i po kontrze punktuje Kobyłecka. Na szczęście to już koniec osłabienia gdańszczanek
24'
Łącz broni sam na sam z Musiał
25'
czas dla Politechniki
25'
[14:11] rośnie przewaga gospodyń. Bramka Szostakowskiej
26'
[15:11] Jarzyna po rzucie zza zasłony
27'
[15:12] Serwa po indywidualnej akcji
27'
karny po faulu Jarzyny na Wojtas. Obie zawodniczki potrzebują pomocy medycznej
28'
[15:13] z karnego celnie Naumienko
29'
Dworaczyk zdobyła karnego. Sadowska broni po rzucie Janikowskiej!
30'
[15:14] jest kontaktowa bramka. Na 40 sekund po kontrze trafiła Naumienko
30'
Sadowska broni rzut Szafulskiej. 15 sekund dla gdańszczanek
30'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY
30'
Obie drużyny lepiej czują się w szybkim ataku. Bardzo dobrze bronią obie bramkarki, nie straszne są im nawet karne! Małgorzata Sadowska trzykrotnie nie dała się pokonać z siedmiu metrów!

Politechnika wyraźnie chce wykorzystać absencje Chudzik i często w ataku pozycyjnym gra na dwie kołowe. Goraj i Dworaczyk zdobyły już osiem bramek! W Dableksie niespodziewanie najskuteczniejsza jest Kulwińska (4 trafienia). Dobrze, że w końcówce połowy "obudziła" się Naumienko. Dzięki temu udało się zniwelować straty, które wynosiły już cztery bramki.
30'
Pierwszym finalistą została drużyna SPR. Lublinianki zakończyły właśnie zwycięsko po dogrywce wyjazdowy mecz z Interferie Zagłębiem Lubin 32:31 (13:17, 26:26).
31'
[16:14] Kobyłecka do Goraj i Politechnika zaczyna bramką drugą połowę
31'
[16:15] po indywidualnej akcji Wojtas
32'
z powodu kontuzji zeszła Dworaczyk. Sadowska broni rzut Kobyłeckiej
34'
[17:15] Kobyłecka tym razem skutecznie zza zasłony
34'
na prawe skrzydło weszła Koniuszaniec. Łącz broni rzut Wilamowskiej
35'
zablokowana Szafulska, Wojtas nad bramką
35'
[18:15] po kontrze trafia Goraj. Siódma jej bramka
37'
[19:15] po szybkim ataku celnie rzuca Szafulska
wykluczenie
38'
kara dla Wilamowskiej po faulu na Kobyłeckiej
38'
[20:15] karny po faulu na Goraj. Wraca Dworaczyk i trafia z siedmiu metrów
wykluczenie
38'
kara dla Kobyłeckiej po faulu na Naumienko
39'
Łącz broni rzut Serwy. Bramkarka wpadła na nogę gdańszczanki. Po pomocy masażysty wróciła między słupki
40'
[21:15] zostawiona bez opieki Dworaczyk trafienia bez kłopotów
40'
[21:16] odpowiedź Serwy
wykluczenie
40'
przy rzucie Serwa była faulowana przez Jarzynę. Kara dla rozgrywającej Politechniki
40'
Gdańszczanki w podwójnej przewadze
41'
[21:17] karny po faulu na Serwie. Do bramki wchodzi Morawiec. Celnie rzuca Naumienko
41'
[22:17] jedna koszalinianka wróciła już do gry. Trafiła Szafulska. W bramce Mikszto.
42'
[22:18] Naumienko w liczebnej przewadze. Piąta bramka Oleny
42'
Politechnika w komplecie
43'
Łączni broni rzut Wojtas
43'
[22:19] strata Politechniki i kontra Dableksu. Celnie Naumienko. Po raz szósty dzisiaj
44'
[22:20] doskonała obrona Mikszto, a po szybkiej akcji trafia Kulwińska. Piąta jej bramka w tym meczu
44'
na 16 minut i 1 sekundę przed końcem meczu o czas poprosił trener Politechniki
45'
[23:20] tym razem Dworaczyk z drugiej linii
46'
Czekaj potrzebuje pomocy po zderzeniu z Wojtas
46'
Wojtas wyrzuciła piłkę w aut, a walcząca o piłkę Czekaj uległa kontuzji
47'
[24:20] Dworaczyk znów z drugiej linii
47'
[24:21] Szybko Wojtas zmniejsza straty
48'
[24:22] Kolejna dobra interwencja Mikszto. Trafia Szwed
wykluczenie
48'
jeszcze kara dla Kobyłeckiej
49'
Szafulska spaliła
49'
[24:23] Szwed i jest kontaktowa bramka w przewadze
50'
[25:23] Jarzyna po rzucie z przeskoku w osłabieniu
50'
pomocy medycznej potrzebuje Kulwińska
50'
Mikszto broni sam na sam ze Skipor
wykluczenie
51'
Skipor po faulu na Naumienko otrzymuje karę
51'
Rzadkie wydarzenia. Sędziowie ukarali żółtą kartką najpierw trenera gospodyń, a potem... gości!
51'
[25:24] Trafiła Serwa
51'
Mikszto broni rzut Jarzyny, ale kroki Szwed i przepadła szansa na remis
52'
Dworaczyk w słupek
52'
Łącz broni ze skrzydła rzut Musiał. Politechnika już w komplecie
53'
[26:24] Dworaczyk tym razem z prawego skrzydła
54'
skurcze łapią Naumienko, którą rywalki dodatkowo faulują
54'
[26:25] Musiał po asyście Naumienko
54'
Mikszto broni rzut Szafulskiej i znów szansa na remis
55'
Wojtas, niestety tylko w poprzeczkę
wykluczenie
56'
kara dla Wojtas po faulu na Szafulskiej
56'
[27:25] Czekaj w przewadze z prawego skrzydła
57'
Łącz broni rzut Szwed
57'
[28:25] szybka odpowiedź Kobyłeckiej. Druga bramka Politechniki w przewadze.
57'
czas dla trenera Cieplińskiego
58'
59'
[29:25] Szafulska trafia i jeszcze kara dla Dableksu
wykluczenie
59'
kara dla Szwed na 1,5 minuty przed końcem
60'
karny po faulu na Wojtas. Rzut Naumienko obroniła Morawiec. 46 sekund do końca
60'
[30:25] Dworaczyk trafia
60'
KONIEC MECZU Politechnika wygrała 30:25
60'
Stan rywalizacji play off został wyrównany na 1-1. O tym, która z tych drużyn awansuje do finału, zadecyduje mecz w Gdańsku.

Po meczu w Gdańsku akademiczki prowadzą 1-0, choć koszalinianie podjęli kroki, aby grać ten mecz jeszcze raz! Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy złożono protest odnośnie nieuznanej bramki w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry. Sędziowie uznali, że piłka po rzucie Iwony Szafulskiej trafiła do gdańskiej siatki już po upływie 60 minuty. Gdyby podjęli inną decyzję, goście wygraliby 29:28.

Te działania rywalek powinny jeszcze bardziej wpłynąć na sportową złość podopiecznych Jerzego Cieplińskiego. W sobotę same zgotowały sobie dogrywkę, gdyż nie poszanowały prowadzenia 11:5 i 18:12. Ponadto nie ma lepszej okazji na pokazanie, kto jest lepszy - niż na wyjeździe. Tym bardziej, że w tym sezonie gdańszczanki w Koszalinie przegrały oba spotkania (w lidze 22:24 i Pucharze Polski 20:27).

- Kluczem do sukcesu będzie gra bez przestojów. Pierwszy kwadrans w sobotę oraz dogrywka pokazały, że potrafimy pewnie prowadzić z Politechniką. Nie można jednak grać na stojąco, bo doświadczony rywal natychmiast to wykorzystuje - podkreśla trener Ciepliński.

Recepta na sukces - to pełna koncentracja przez całe spotkanie. Jeśli jej nie zabraknie, to akademiczki powinny poradzić sobie w obronie, gdyż rywalki nie dysponują mocnym rzutem z drugiej linii. Przy dobrej defensywie gdańszczanki potrafią grać szybką kontrą, a to są w piłce ręcznej najłatwiej zdobywane bramki.

Koszaliniankom trzeba oddać, że choć w sezonie zasadniczym zajęły tylko szóste miejsce, to w tym roku ze swojej hali uczyniły twierdzę. Po raz ostatni przegrały w niej 5 stycznia z SPR Safo Lublin 33:34. Kolejne sześć meczów ligowych oraz dwa pucharowe rozstrzygnęły na swoją korzyść. Jeśli akademiczki po trzyletniej przerwie ponownie chcą zagrać o złoto, muszą spróbować przerwać tę passę.