Wiadomości

Dariusz Stenka, legenda Wybrzeża Gdańsk: W składzie powinno być dwóch wychowanków

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Karol Żupiński (na zdjęciu) po nieudanym sezonie eWinner Apatorze Toruń nie wrócił do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Karol Żupiński (na zdjęciu) po nieudanym sezonie eWinner Apatorze Toruń nie wrócił do Zdunek Wybrzeża Gdańsk. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Dariusz Stenka pyta, dlaczego w kadrze Zdunek Wybrzeże Gdańsk na sezon 2022 nie ma żadnego miejscowego zawodnika. - Jest minitor, są stworzone warunki do rozwoju. Powinno być chociaż z dwóch. Pamiętam słowa prezesa Zdunka po przejęciu klubu. Mówił, że jego marzeniem jest to, by drużyna składała się z wychowanków. Przekonał się, że nie jest to takie proste - powiedział nam jeden z najskuteczniejszych żużlowców w historii Wybrzeża.Żużlowcy pojadą na zgrupowanie?Wybrzeże bez wychowankaZdunek Wybrzeże Gdańsk nadal rozgląda się za juniorem, który miałby dołączyć do Kamila MarcincaMarcela Krzykowskiego. Działacze interesowali się m.in. Kacprem Pludrą, Mateuszem Bartkowiakiem oraz Karolem Żupińskim. Pozyskanie tego ostatniego oznaczałoby, że w kadrze zespołu znad morza na sezon 2022 znajdzie się wychowanek. Do transakcji nie doszło, bo eWinner Apator Toruń nie zamierzał pozbywać się 19-letniego żużlowca.

- Jest minitor, są stworzone warunki do rozwoju. Ciężko mi powiedzieć, dlaczego w kadrze na następny sezon nie ma żadnego wychowanka. Krystian Pieszczek i Żupiński nie jeżdżą w Wybrzeżu, ale powinno być już z dwóch innych wychowanków. Pamiętam słowa prezesa Zdunka po przejęciu klubu. Mówił, że jego marzeniem jest to, by drużyna składała się z wychowanków. Przekonał się, że nie jest to takie proste - skomentował Dariusz Stenka, legenda gdańskiego żużla.

Żużlowcy nie będą się tułać po hotelachNaszemu rozmówcy wcale nie chodzi o wychowanie zawodnika na tzw. "sztukę". Zdobycie licencji a regularnie punktowanie w zawodach ligowych, to dwie różne rzeczy. 6. z najskuteczniejszych żużlowców w historii Wybrzeża chciałby, żeby miejscowi zawodnicy prezentowali odpowiedni poziom i stanowili o sile gdańskiego zespołu.

- Nie mam na myśli wychowanków tylko z samą licencją. Powinni punktować również w lidze. Rozumiem, że w eWinner 1. Lidze jest ciężko, ale trzeba się w niej rozkręcać i punktować. Juniorów brakuje nie tylko u nas w Gdańsku. Przyszły czasy, że wiele klubów ma problemy. Nawet ośrodki z Torunia i Gorzowa kupują, a przecież słynęły ze szkolenia. Teraz aż tak wielu wychowanków nie mają, coś w tym musi być. Wychowanie żużlowca nie jest proste, jednak w Wybrzeżu trochę długo to już trwa - stwierdził nasz rozmówca.

Eryk Jóźwiak: Nie osłabiliśmy składuŚwietlana przyszłość?Menedżer Eryk Jóźwiak i trener młodzieży - Piotr Szymko od ponad roku współpracują razem i sprawują opiekę nad młodymi adeptami. W perspektywie kilku najbliższych lat kadrę Zdunek Wybrzeża powinno zasilić kilku ciekawych zawodników. Do licencji przystępować będą: Mateusz Łopuski, Jakub Kowalski, Antoni Kawczyński, Eryk Kamiński, Kacper Król, Jakub Malina oraz Seweryn Kapiszka. Od kilku miesięcy w szkółce jest także Cyprian Olszewski, syn Jarosława Olszewskiego. Być może któryś z nich będzie cieszył gdańską publiczność swoją jazdą przez lata.

- Nie chcę się wymądrzać i mówić, czy wcześniej brakowało jakiegoś trenera. Czasy są takie, a nie inne. Ale może rzeczywiście brakowało opiekuna z prawdziwego zdarzenia. Wiele drużyn ma problemy z juniorami. W Wybrzeżu jest wyrównana formacja seniorska, która może być atutem w następnym sezonie - ocenił Stenka.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Ruchy transferowe przed sezonem 2022


Przyszli:

Przedłużyli umowy:

Odeszli:

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Aktualna kadra

Opinie wybrane


wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Terminarz

09.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Cellfast Wilki Krosno
16.04 (sob) Abramczyk Polonia Bydgoszcz ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
23.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Aforti Start Gniezno
01.05 (nd) Stelmet Falubaz Zielona Góra ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
07.05 (sob) Landshut Devils ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
11.09.2021 (sob) godz.16:00 Cellfast Wilki Krosno 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.09.2021 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
15.08.2021 (nd) godz.16:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 49:41 Unia Tarnów LIVE!
31.07.2021 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik 54:36 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
18.07.2021 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Aforti Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 Landshut Devils 0 0 0 0 0:0 0
5 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
6 ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
7 Stelmet Falubaz Zielona Góra 0 0 0 0 0:0 0
8 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0

Najbliższe spotkanie

data meczu: 09.04.2022

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
:
Cellfast Wilki Krosno
mecz ligowy

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane