Wiadomości

Żużlowcy Wybrzeża rozgromieni w Gorzowie

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Marcel Szymko po upadku w Gorzowie Wielkopolskim stracił przytomność i został odwieziony do szpitala.
Marcel Szymko po upadku w Gorzowie Wielkopolskim stracił przytomność i został odwieziony do szpitala. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Z Fredrikiem Lindgrenem, ale bez Leona Madsena w składzie stawili się żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża na meczu w Gorzowie Wielkopolskim. Niestety, obecność Szweda nie zmieniła niczego w postawie zespołu, który przegrał 30:60. Zawody w szpitalu zakończył Marcel Szymko, który w swoim ostatnim starcie z impetem uderzył w drewniany fragment bandy i na chwilę stracił przytomność.kibice oceniają

zobacz wszystkie oceny »Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
1. Artur Mroczka 6 (2,1,w,2,1)
2. Marcel Szymko 1 (0,0,1,w)
3. Fredrik Lindgren 7 (2,2,0,3,d)
4. Renat Gafurow 1 (0,0,1,0)
5. Thomas Jonasson 10 (2,w,3,3,2)
6. Krystian Pieszczek 5 (1,3,w,1,0)
7. Dominik Kossakowski 0 (0,0,-)

Stal Gorzów Wlkp.
9. Linus Sundstroem 11 (1,2,3,2,3)
10. Piotr Świderski 10+2 (3,1,2*,2,2*)
11. Matej Zagar 9 (3,3,-,3,)
12. Tomasz Gapiński 5+2 (1,2*,1,1*)
13. Niels K. Iversen 9+1 (3,3,2*,-,1)
14. Adrian Cyfer 5+1 (2*,1,2,0)
15. Bartosz Zmarzlik 11 (3,1,3,1,3)Na debiut w barwach gdańskiego klubu Fredrik Lindgren czekał aż trzy ligowe kolejki. Gdańscy działacze nie chcieli zdradzać czy Szwed wystartuje w niedzielnym pojedynku. Mimo braku jego nazwiska w awizowanym składzie, "Fredka" pojawił się w Gorzowie Wielkopolskim.

LINDGREN GOTOWY DO DEBIUTU W WYBRZEŻU

Nie oznacza to jednak, że Wybrzeże zdecydowało się na wystawienie najsilniejszego składu przeciwko trzeciej drużynie Enea Ekstraligi. Tym razem na spotkanie nie został powołany Leon Madsen, najskuteczniejszy dotychczas zawodnik gdańskiego klubu! Jak udało nam się ustalić, przyczyną jego nieobecności nie były ani problemy zdrowotne, ani zaległości finansowe.

Najwyraźniej oznacza to, że gdańszczanie postanowili oszczędzić na wyjeździe do Gorzowa Wielkopolskiego, choć nie aż tak jak zakładał najbardziej drastyczny wariant (bez Lindgrena, Madsena i Thomasa Jonassona.). Tym samym miejsce w składzie zachował najsłabszy z zagranicznych seniorów w dwóch ostatnich meczach - Renat Gafurow.

MADSEN LIGOWCEM KWIETNIA W TRÓJMIEŚCIE

Rosjanin w sobotę rywalizował w turnieju Speedway Best Pairs w niemieckim Landshut, gdzie był rezerwowym swojej reprezentacji. "Sborna" zajęła jednak ostatnie miejsce, a Gafurow w dwóch startach nie dorzucił nic do dorobku Emila SajfutdinowaArtioma Łaguty.

Trzecie miejsce w tych zawodach zajęła Polska z Krzysztofem Kasprzakiem w składzie. Lider Stali był jednym z najlepszych zawodników sobotnich zawodów, ale zakończył je z urazem więzadeł w kolanie i z tego powodu nie znalazł się w składzie na mecz z Wybrzeżem. Zastąpił go Szwed Linus Sundstroem.

Dla gorzowian to znacząca strata, ale gospodarze niedzielnego meczu i tak rozpoczęli spotkanie w roli zdecydowanego faworyta, szczególnie, że gdańszczanie przyjechali bez Madsena.

Poniżej zapis relacji na żywo ze spotkania w Gorzowie Wielkopolskim.

Bieg po biegu:
1. Świderski, Mroczka, Sundstroem, Szymko        4:2
Jeszcze na 1,5 godziny przed meczem nad Gorzowem Wielkopolskim przeszła ulewa. Zresztą ze względu na prognozy, Stal i Wybrzeże rozważały odwołanie meczu już w sobotę. Okazuje się jednak, iż sędzia nie ma poważniejszych zastrzeżeń co do toru, a chmury powoli znikają znad stadionu.

Świderski uciekł spod taśmy i choć dwukrotnie wynosił się za bardzo na zewnętrzną część toru, nie zdołał go wyprzedzić Mroczka. W stawce nie liczył się Szymko.

2. Zmarzlik, Cyfer, Pieszczek, Kossakowski       5:1 (9:3)
Dobre rozegranie pierwsze łuku przez gospodarzy. Tor wyraźnie "wciąga" zawodników pod bandę, ale gorzowianie poradzili sobie z trudną nawierzchnią i dowieźli podwójne prowadzenie.

3. Zagar, Lindgren, Gapiński, Gafurow          4:2 (13:5)
Udany start Zagara, ale źle pierwszy łuk rozegrał Gapiński. Wkrótce minął jednak Gafurowa i zaczął atakować Lindgrena. Szwed zdołał jednak obronić drugą pozycję jadąc blisko krawężnika.

4. Iversen, Jonasson, Zmarzlik, Kossakowski       4:2 (17:7)
Sędzia ekspresowo puszcza do startu kolejne wyścigi. Arbiter obawia się, że pogoda może pokrzyżować szyki żużlowcom. Przypomnijmy, że do zaliczenia zawodów potrzebne jest rozegranie przynajmniej ośmiu wyścigów.

W pierwszym łuku na prowadzeniu znalazł się Jonasson, ale na kolejnym zakręcie pozycję odbił napędzony po zewnętrznej części toru Iversen. Jonasson próbował odzyskać pozycję do samej mety, ale Szwedowi zabrakło prędkości. Kossakowski nie podjął walki ze Zmarzlikiem. Przerwa na równanie toru.

5. Zagar, Gapiński, Mroczka, Szymko          5:1 (22:8)
Nad stadionem zaczął delikatnie kropić deszcz. W pierwszej odsłonie start był nierówny i sędzia nakazał powtórkę. W niej ze startu wystrzelili gospodarze i choć przez chwilę walkę z nimi próbował nawiązać Mroczka, skończyło się na podwójnym zwycięstwie Stali. Gorzowianie mają już 14 punktów przewagi. Zapowiada się zatem kolejna wysoka porażka gdańszczan.

6. Iversen, Lindgren, Cyfer, Gafurow         4:2 (26:10)
Dobry start Lindgrena, ale Szwed nie wytrzymał długo przed Iversenem, który szybko przedarł się na pierwszą lokatę. Gafurow nie był w stanie pokonać gorzowskiego juniora.

7. Pieszczek, Sundstroem, Świderski, Jonasson w    3:3 (29:13)
Karambol w pierwszym łuku! Na tor upadli Jonasson i Świderski, którzy szczepili się motocyklami. Z toru szybko podniósł się Jonasson, dłużej leżał na nim Świderski, ale wkrótce obaj udali się do parku maszyn o własnych siłach. Powtórka w pełnym składzie.

Za drugim podejściem spod taśmy świetnie wyszedł Pieszczek, a po chwili dołączył do niego Jonasson. Szwed dał się jednak wyprzedzić obu rywalom naraz. Próbował odzyskać choćby punkt atakując Sundstroema przy krawężniku na drugim łuku drugiego okrążenia. Niestety, zabrakło tam dla niego miejsca i ponownie kapitan gdańskiej drużyny upadł na tor, zabierając ze sobą rywala. Sędzia wykluczył go z kolejnej powtórki.

W trzeciej odsłonie dobrze wystartował Sundstroem, ale przy krawężniku wcisnął się pod niego Pieszczek i znalazł się na prowadzeniu. Rywale zajęli się ściganiem między sobą. Wygrana Pieszczka to pierwszy indywidualny triumf dla gdańszczan.

8. Zmarzlik, Iversen, Szymko, Mroczka w        5:1 (34:14)
Trener Chomski podarował sobie dziś zmiany w obsadzie biegów. Najwyraźniej szkoleniowiec już dawno stracił nadzieję na dobry wynik. Wyścig przerwany! Na tor na wyjściu z pierwszego łuku upadł jadący na drugim okrążeniu Artur Mroczka, któremu poderwało motocykl. Wypadek wyglądał koszmarnie. W gdańszczanina omal nie wjechał Zmarzlik. Mroczka został wykluczony z powtórki. W niej osamotniony Szymko nie miał najmniejszych szans z rywalami. Gdańszczanin dojeżdżając do mety zdobył jednak swój pierwszy punkt w tegorocznych rozgrywkach ekstraligi.

9. Sundstroem, Świderski, Gafurow, Lindgren     5:1 (39:15)
Gorzowianie prowadzili od startu do mety.

10. Jonasson, Cyfer, Gapiński, Pieszczek w      3:3 (42:18)
Pieszczek jako rezerwa taktyczna za Kossakowskiego. Cyfer jako rezerwa zwykła za Zagara. Gorzowianie pewni wysokiego zwycięstwa zaczynają odpuszczać - tak można odczytać wycofanie z wyścigu Zagara kosztem juniora. Karambol w pierwszym łuku! Na torze leżą Pieszczek, Cyfer i Gapiński. Cała trójka wstała z toru o własnych siłach, ale z powtórki wykluczony został Pieszczek.

Drugie podejście do startu wygrał Jonasson, który w pierwszym łuku uporał się przy krawężniuku z mniej doświadczonym Cyferem. Gospodarze nie spinali się specjalnie, by gonić Szweda, który wypracował dużą przewagę. Przerwa na równanie toru.

11. Lindgren, Świderski, Zmarzlik, Szymko w     3:3 (45:21)
Zmarzlik jako rezerwa zwykła za Iversena. Wyścig przerwany. Bardzo groźny upadek Szymko, który wpadł w dziurę na wyjściu z pierwszego łuku i szczepił się motocyklem z Lindgrenem. Zawodnik Wybrzeża mocno uderzył w fragment bandy bez "dmuchawca", gdzie jest wyłącznie drewniana konstrukcja. Na torze pojawiła się karetka, która zabrała zawodnika do szpitala. Szymko stracił przytomność, a gorzowskie trybuny zamilkły, bo wypadek wyglądał wręcz makabrycznie. Trwa równanie toru i naprawa bandy. Zawody będą kontynuowane, gdy na stadion wróci karetka.

Spiker poinformował, iż w szpitalu Marcel Szymko odzyskał przytomność. Powtórkę z dużą przewagą wygrał Lindgren, który prowadzenie objął już po starcie.

12. Zagar, Mroczka, Pieszczek, Cyfer        3:3 (48:24)
Pewne zwycięstwo Zagara, który miał gorszy start, ale udanym manewrem na wyjściu z pierwszego łuku minął obu gdańszczan.

13. Jonasson, Sundstroem, Gapiński, Gafurow     3:3 (51:27)
Stawka podzieliła się na dwie pary. Sunstroem gonił Jonassona, a Gapiński walczył o punkt z Gafurowem. Gdańszczanin przez chwilę jechał na trzeciej pozycji, ale dał wyprzedzić się rywalowi.

14. Sundstroem, Świderski, Mroczka, Pieszczek    5:1 (56:28)
Sundstroem wygrał start, a słabiej wyszedł spod taśmy Świderski. Szybko uporał się jednak z gdańszczanami i Stal sięgnęła po kolejne podwójne zwycięstwo.

15. Zmarzlik, Jonasson, Iversen, Lindgren d     3:3 (60:30)
Zmarzlik wygrał start i bez problemów dowiózł pozycję do mety. Jonasson przez cały bieg bronił trzeciej pozycji przed Iversenem. Na drugiej pozycji na ostatnim okrążeniu defekt motocykla zanotował jednak Lindgren.


Typowanie wyników

mecz ligowy
11.05.2014 godz.16:30
wartość: 1 punkt
Stal Gorzów Wlkp.
60:30
RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

1

94%

346 typowań

x

1%

3 typowania

2

5%

18 typowańTabela po 4 kolejkach

Żużel - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Grupa Azoty Unia Tarnów 4 3 0 1 211:149 6
2 SPAR Falubaz Zielona Góra 4 3 0 1 192:148 6
3 Stal Gorzów Wlkp. 4 3 0 1 198:162 6
4 Kantor Online Włókniarz Częstochowa 4 2 0 2 180:180 4
5 Fogo Unia Leszno 4 1 1 2 174:186 3
6 RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 4 1 0 3 137:223 2
7 Betard Sparta Wrocław 4 0 1 3 185:175 1
8 Unibax Toruń 4 2 0 2 163:197 -4

* Unibax Toruń został ukarany na starcie sezonu ośmioma ujemnymi punktami za rezygnację z uczestnictwa w finałowym spotkaniu w sezonie 2013.

Tabela wprowadzona: 2014-05-11

aktualna tabela »

Wyniki 4 kolejki:

 • Stal Gorzów Wlkp. - RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 60:30
 • Kantor Online Włókniarz Częstochowa - Betard Sparta Wrocław 46:44
 • Unibax Toruń - Grupa Azoty Unia Tarnów 48:42
 • Fogo Unia Leszno - SPAR Falubaz Zielona Góra 44:46

Opinie (285) ponad 20 zablokowanych

 • biedacy na Madsena nie ma kasy to 2 mecze Fredka pojedzie i tak beda rotowac skladem (1)

  • 38 2

  • brawo Marcel kolejne zero,liczymy na ciebie

   • 18 5

 • jest gdzies tRANSMISJA? (2)

  • 5 7

  • BRAWO KRYCHA BRAWO RENATA

   • 3 0

  • tutaj

   a gdzie ma jeszcze być? Myślisz, że ten mecz chciałby ktoś transmitować?

   • 7 2

 • (2)

  Jak nasze gwiazdy WYBRZEZA zdobeda 25pkt to bedzie dobrze

  • 18 3

  • (1)

   Zdobyli 30, więc bardzo dobrze, tak?

   • 8 0

   • 25 czy 30 co za roznica to jest dno,przeplacone k__wa gwiazdy

    • 0 0

 • czy sprzedajny młynek wciąż popiera terleckiego?

  • 43 3

 • (2)

  radio gorzow na zywo

  • 5 1

  • (1)

   2-4

   • 2 1

   • 1-5

    • 3 0

 • mroczka brawo

  • 8 1

 • 5-1 w 2 biegu dla gorzowa zaczelo sie

  • 4 1

 • (3)

  3: 2-4

  • 3 1

  • (2)

   i tak wygramy GKs Gks Gks

   • 6 6

   • chyba nie wierzysz w to co piszesz. to jest porazka na maksa.

    • 3 1

   • Awans do I ligi.....

    • 1 1

 • wyjdziemy z 30? (1)

  • 3 2

  • nie

   • 3 0

 • Trzeba było nie awansować do extraligi.mozna bylo poczekac z tym awansem do czasu splacenia wszystkich zaleglosci i do czasu znalezienia jakiegos sponsora ktory by zainwestowal kase w nasz zuzel a tak to tylko wladze wybrzeza musza placic za przegrane mecze i po co to.I tak nie mamy szans na utrzymanie sie w extralidze,no chyba ze jakis cud musialby sie stac ale to jest malo realne.No coz oby tylko po spadku nie skonczylo sie to tym,ze i na I lige bedziemy za slabi finansowo.Takie sa na dzis realia zuzla w gdansku

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik typuj ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
14.08 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!
05.07 (pon) godz.20:15 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 59:31 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
20.06 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:40 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
14.06 (pon) godz.20:30 Celfast Wilki Krosno 44:46 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.06 (sob) godz.18:30 Orzeł Łódź 44:46 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
31.05 (pon) godz.18:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Arged Malesa Ostrów LIVE!
24.05 (pon) godz.20:15 Arged Malesa Ostrów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
15.05 (sob) godz.18:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 44:45 Orzeł Łódź LIVE!

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów 12 7 2 3 588:492 20
2 ROW Rybnik 12 7 1 4 540:517 19
3 Cellfast Wilki Krosno 12 8 0 4 558:518 19
4 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 12 7 0 5 580:497 17
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 12 6 2 4 544:533 17
6 Orzeł Łódź 12 5 1 6 528:448 13
7 Aforti Start Gniezno 12 5 0 7 497:559 11
8 Unia Tarnów 12 0 0 12 420:657 0

W rundzie zasadniczej wszystkie drużyny zmierzą się między sobą systemem mecz i rewanż. Za wygraną w dwumeczu przyznawany jest punkt bonusowy. Ostatni zespół spada z ligi, cztery pierwsze awansują do play-off, w którym odbędą się półfinałowe dwumecze i dwumecz finałowy. Tylko zwycięzca awansuje do PGE Ekstraligi.

Wyniki 12 kolejki:

 • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Aforti Start Gniezno 52:37 (pierwszy mecz 39:50, bonus dla Wybrzeża)
 • Unia Tarnów - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 27:63 (35:54, bonus dla Polonii)
 • Orzeł Łódź - Cellfast Wilki Krosno 51:39 (40:49, bonus dla Orła)
 • Arged Malesa Ostrów - ROW Rybnik 48:42 (51:39, bonus dla Arged Malesy)

Najbliższe spotkanie

początek meczu: 31.07.2021 godz. 16:00 LIVE!

ROW Rybnik
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

80%

132 typowania

x

2%

4 typowania

2

18%

30 typowań

TYPUJ!

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 12 21 58.3%
2. Sławek Surkont 12 19 58.3%
3. Marek Lamczyk 12 19 50%
4. Krzysztof Korniaho 12 18 50%
5. Krystian Cyrzon 10 17 60%

Najczęściej czytane